Φροντίδα Πρώτη έξοδος budgie από το κλουβί

Λιχουδιά είναι ό,τι αρέσει πολύ στο πουλάκι. Όταν του δίνεις μόνο σπόρια πως θα μάθουμε τι του αρέσει;
Έχεις εστιάσει πολύ στην "εκπαίδευση" και παραμελείς μου φαίνεται όλα τ' άλλα που αφορούν το πουλάκι.
 
Αυτά και τα δύο που ανέφερες είναι το μεν πρώτο απολύτως άχρηστο και να μην το δίνεις, το δεύτερο να το δίνεις σπάνια γιατί είναι παχυντικό και δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικά.
Δίνε του λίγο καροτάκι, κάποιο χόρτο, κάποιο φρούτο κτλ.
 
Για να μην ξεχνιόμαστε, το πουλάκι το έχεις λίγες μέρες και πρέπει να είσαι ευχαριστημένος με όσα έχεις καταφέρει και εσύ και αυτό.
Φυσικό είναι να μην ξέρεις όλες τις συνήθειες και προτιμήσεις του ακόμα.
Χαλάρωσε και οικοδόμησε μία σχέση διαρκείας μαζί του. Μην νομίζεις ότι από την μια μέρα στην άλλη γίνεται αυτό.
Όταν είσαι στο δωμάτιο και δεν σκοπεύεις να βγεις για ώρες τότε να το αφήνεις ελεύθερο.
Βάλε φωτογραφίες των ποδιών του να δούμε και εμπλούτισε την διατροφή του, διαβάζοντας τα άρθρα περί διατροφής Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών
 
Δεν βλέπω να θέλουν κόψιμο αυτά τα νύχια. Πρόσεξε μην κάνεις βλάβη στο πουλάκι. Μην κόψεις τίποτα.
 
Στην φωτο δεν φενονται καλα.. Αλλα εχει αρκετα μεγαλα..
Και τσιμπαν και λιγο οταν καθετε στο χερι μοθ

Και σημετα δεν το εβγαλα εξω και τρελαθηκε!
Αυιο οπωσδηποτε
 
Στην φωτο δεν φενονται καλα.. Αλλα εχει αρκετα μεγαλα..
Και τσιμπαν και λιγο οταν καθετε στο χερι μοθ
Να τα βγάλεις μια πιο κοντινή φωτογραφία όταν θα το έχεις έξω. Ότι σε τσιμπάνε λίγο στο χέρι σου δεν είναι κριτήριο ούτε λόγος να τα κόψεις. Πρόσεχε μπορεί να δημιουργήσεις σοβαρή αιμορραγία από κάποιο λάθος κόψιμο.
 
Θα τα αφησω κανενα μηνα..
Και αν τα κοψω θα τα κοψω ποκυ λιγο στην ακρη
..
Τωρα για την φωτογραφια δεν ξερω γιατι οταν το εχω στο εξω δεν καθεται καθολου στο χερι..
 
Τωρα ειναι εξω και απλα καθεται επανω στην ντουλαπα..
Δεν βλεπω να θελει να ερθει..
Ευτυχως μεχρι τις 4 το απογεμα εχω χρονο
 
Αν δεις οτι περνανε οι ωρες και δεν γυρναει, προσπαθησε να τον προσεγγισεις με λιγο φαγητο, θα χει πεινασει εως τοτε..
 
Θα πεινασει και θα θελησει, εμενα ο δικος μου κανει σαν τρελος για φαγητο :) Τωρα αν εννοεις οτι δεν θελει τροφη απο το χερι σου αυτο ειναι λογικο
 
Το κλουβι ειναι ο χωρος του, τον οποιο γνωριζει και νιωθει ανετα μεσα σ' αυτον. Το δωματιο σου ειναι ενας χωρος τεραστιος και παντελως αγνωστος γι'αυτον γι'αυτο και ειναι καπως απομακρος οταν ειναι εξω απ το κλουβι.. Και ειναι και αυτο φυσιολογικο, το κανει και ο δικος μου, μαλλον προσπαθουν να επικοινωνησουν με τα αλλα πουλια 😛
 
Εχει 1μιση ωρα εξω... Και θελω να παω σε αλλο δωματιο να κανω κατι αλλες δουλεις.. Εεεε μαλον θα αναγκαστω να το πιασω με πετσετα παλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top