Φροντίδα Πρώτη έξοδος budgie από το κλουβί

Παντως προσπαθησε να τον αφηνεις εξω οταν θα εχεις απλςτο χρονο μπροστα σου ωατε να γυρναει μονος του για φαι νερο κλπ και να μην χρειαζεται να τον κυνηγας με την πετσετα διοτι αυτο αναστατωνει το πουλι και μπορει να το κανει να χασει την εμπιστοσυνη του σε σενα!
 
Οταν το εχω εξω ειμαι ανησυχος για το αν θα μπει ποτε και δεν ησυχαζω ..
Παντως οταν το βαζω στο κλουβι ειναι ησυχο σαν να μην εχει προηγηθει τιποτα!

Εγω απορω αυτα τα καλα παπαγαλακια που καθονται στο χερι και ειναι παιχνιδιαρικα πως γινονται; ☹
 
Με υπομονή Σπύρο. Πόσες μέρες έχεις το παπαγαλάκι;
 
Δεν νομίζεις ότι για 6 μέρες που έχεις το παπαγαλάκι έχετε ήδη καταφέρετε αρκετά και πρέπει να κάνεις υπομονή για περισσότερα;
Το κάθε ζώο έχει την προσωπικότητά του και τις προτιμήσεις του και χρειάζεται τους δικούς του χρόνους για να εξελιχθεί και να νοιώσει άνεση.
Θα πω κάτι αυτονόητο, αλλά είναι ένα έμψυχο ον που δεν λειτουργεί όπως ένα μηχάνημα με βάση κάποιο manual χειρισμού
Ένα μεγάλο μέρος, το μεγαλύτερο, της εξέλιξής του, θα εξαρτηθεί από την δική σου παρατηρητικότητα και την σωστή συμπεριφορά απέναντί του.
Οι χειρότεροι σύμβουλοι είναι η ανυπομονησία, ο εκνευρισμός και η απογοήτευση όταν βλέπεις ότι δεν ενδίδει στις επιθυμίες σου.
Αν δεν το αγαπήσεις, δεν το συμπαθήσεις και δεν προσπαθήσεις να σκεφτείς σαν παπαγάλος στην θέση του παπαγάλου και όχι σαν ιδιοκτήτης της αρκούδας με το ντέφι, δεν θα σου χαρίσει ποτέ την φιλία και το παιχνίδι του.
Σαν πουλάκι που είναι, η εκπαίδευση περνάει μέσα από την τροφή. Ασχολήσου και λίγο με αυτό το θέμα. Στο έχω επισημάνει και άλλοτε. Ό,τι και αν μάθει αν δεν είναι υγιές τι να το κάνεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κοιτα εδω.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top