Αναπαραγωγή Πρώτη γνωριμία των budgies μου

papagalaki2013

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2013
Μηνύματα
33
γεια σας!
λοιπον, πλεον τα παπαγαλακια μου ειναι στο ιδιο κλουβι. ηδη γνωριζονται. Ο αρσενικος κανει κινησεις στην θηλυκια. αυτη ακομα τον ψιλοτσιμπαει αλλα οσο παει καλυτερευουν.
επισης ο αρσενικος ειναι πλεον μια χαρα. ειναι πολυ δραστηριος. :)
απλα τωρα σκεφτομαι να τους βαλω φωλια. αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα ε; επισης δεν ξερω την εποχη ζευγαρωματος.
 
Καλημέρα, η εποχή είναι γύρω από τον Απρίλιο. Ξεκίνησε την διατροφική προετοιμασία δίνοντας χόρτα, λαχανικά και φρούτα, αυγοτροφή και σουπιοκόκαλο απαραίτητα. Και βάλε και την φωλιά (την ειδική ξύλινη) σε κανένα μήνα.
Δες ένα ωραίο θέμα εδώ Η αναπαραγωγή των Budgie μου
 
παρατηρησα χθες τα παπαγαλακια μου ειναι συνεχεια "αγκαλια".. καθονται συνεχεια ο ενας κολλητα πανω στον αλλο. και σημερα το ιδιο μεχρι στιγμης.. Τοσες πολλες αγαπουλες κανουν;
 
Τα παπαγαλακια ειναι πουλια που ζουν σε ζευγαρια. Ετσι κανουν. 😉
συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. απα μου φανηκε πολυ ξαφνικο. μεχρι προχθες δεν ηταν ετσι. μηπως ζευγαρωσανε; και θελει ο αρσενικος να την προσεχει και κολλαει πανω της; υπαρχει καμια τετοια περιπτωση;
 
Υπάρχει ένα ενδεχόμενο αλλά δύσκολο, το πιθανότερο να σκοπεύουν να ζευγαρώσουν ή απλά έγιναν φίλοι. Κάνουν τρυφερότητες γενικώς ασχέτως φύλου.
 
Νομιζω οτι το αρσενικο ειναι αρρωστο! Καθεται φουσκωμενο και παω κοντα του και δεν τρομαζει οπως παντα. και κοιμαται αρκετα γενικα...


οι κουτσουλιες ειναι πρασινες...
 
Από πότε παρατήρησες αυτήν την αλλαγή; Μπορείς να βάλεις φωτογραφία στις κουτσουλιές και το πουλί; Τι τρώνε γενικά;
 
Νομιζω οτι το αρσενικο ειναι αρρωστο! Καθεται φουσκωμενο και παω κοντα του και δεν τρομαζει οπως παντα. και κοιμαται αρκετα γενικα...


οι κουτσουλιες ειναι πρασινες...
Μηπως εφαγε η μυρισε κατι που δεν επρεπε; Ή μηπως το τσιμπησε καμια μελισσα; Τα εχεις σε εξωτερικο χωρο;
 
Παιδια μολις πεταχτηκα στον κτηνιατρο. Μου εδωσε μια αντιβιωση μεσα στο νερο να πιει. Ελπιζω να πιει. Ειναι συνεχεια ζαρωμενο φουσκωμενο. Δεν εχει σπυρι ειπε ο κτηνιατρος. Και κοιμαται πολυ. Και μισοκλεινει τα μαρια του. Και δε φοβαται.. Πολυ ησυχο. Ειναι αρρωστο το καημενο. Ελπιζω να γινει κατι με το φαρμακο
 
Τι αντιβίωση σου έδωσε; Δώσε με σύριγγα χωρίς βελόνα στο στόμα το φάρμακο. Αφού είναι χάλια δεν θα πιει οπότε δώρο άδωρον.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τι αντιβίωση σου έδωσε; Δώσε με σύριγγα χωρίς βελόνα στο στόμα το φάρμακο. Αφού είναι χάλια δεν θα πιει οπότε δώρο άδωρον.
το σκςφτηκα αν και δεν το ειπε ο κτηνιατρος. Αλλα πριν λιγο ετρωγε. Θα δω και αλλιως αυριο θα του το βαλω στο στομα.
Αλλα δεν το εχω ξανακανει. Αν δεν ανοιξει το στομα;
 
Βαλε του το απο την μυτη.Αναγκαστικα θα το καταπιει. Ετσι μου εχουν πει τουλαχιστον.
 
Θα βάλεις την άκρη της σύριγγας στο δεξί πλευρό του ράμφους όπως το βλέπεις. Θα το πιει οπωσδήποτε. Κάνε το από σήμερα. Δεν μου είπες τι φάρμακο σου έδωσε. Ξέρει σίγουρα από πουλιά; Αυτό με το σπυρί δεν μου αρέσει. Αυτά τα λέγαν κάτι γεροντάκια παλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
το σκςφτηκα αν και δεν το ειπε ο κτηνιατρος. Αλλα πριν λιγο ετρωγε. Θα δω και αλλιως αυριο θα του το βαλω στο στομα.
Αλλα δεν το εχω ξανακανει. Αν δεν ανοιξει το στομα;
Μέχρι αύριο μπορεί να είναι αργά, δεν γνωρίζω τι φάρμακο σου έδωσε ο κτηνίατρος αλλά αν μιλάει για ''σπυρί''...
Πάρε από το φαρμακείο σιρόπι vibramiysin.
Βάλε σε κουτάλι 3 σταγόνες φάρμακο και 3 σταγόνες νερό, ανακάτεψε και δώσε με σύριγγα (χωρίς βελόνα)
1 σταγόνα το πρωί και 1 το βράδυ για 5 ημέρες...
Με τον τρόπο που σου είπε η Μαρία θα καταφέρεις να του δώσεις μια σταγόνα... Μπας και γλιτώσει
 
οχι παιδια, το πουλακι ΔΕΝ εχει σπυρι. εννοω οτι το εψαξε ο ανθρωπος και δεν εχει.
δε μπορω να του δωσω σημερα απο το στομα γιατι ηδη του ειχα βαλει το φαρμακο στο νερο. Δεν ξερω αν ηδη ηπιε και αν του το δωσω στο στομα ισως παρει διπλη δοση..
οσα αρσενικα πηρα με την ιδια θηλυκια ολα ψοφησανε..
 
ποιο φάρμακο σου έδωσε ο γιατρός; και σε τι αναλογία;
Μα τελικά έχουμε τόσο άγχος να βοηθήσουμε αλλά δυστυχώς μερικές φορές μοιάζει να μην θέλει κάποιος ο ίδιος να βοηθηθεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
παιδια δεν ξερω. το εβαλε σε μια συριγγα απο το κτηνιατρειο του. μου εβαλε 3 δοσεις, 1 για 3 μερες να παρει.
μολις παρατηρησα οτι εχει αρκετη βρωμια στην αμαρα. αλλα το ειδε χθες ο κτηνιατρος και ειπε ειναι οκ! το λεω σε σχεση τουλαχιστον με την θηλυκια.
παιδια παντως σας μιαλω πραγματικα, διωχνω επιτησες την θηλυκια απο κοντα του και μολις φευγω παει και κολλαει πανω του. καταλαβαινει οτι ειναι αρρωστος ε;

δε μπορω να περιμενω αλλο. Δεν εξρω αν ηπιε φαρμακο. Θα του το βαλω στο στομα.
ειπαμε, με σκετη την συριγγα στο στομα αμεσως. λογικα θα ανοιξει το στομα απο αντιδραση που θα τον ενοχλησω γενικα. Ολο και καποια κινηση θα κανει. ελπιζω να τα καταφερω...

ρε παιδια, δεν μπορω να βγαλω την βελονα! το τραβαω αλλα δε βγαινει!
 
Back
Top