Αναπαραγωγή Πρώτη γνωριμία των budgies μου

οκ! τα καταφερα!
λοιπον, αυτος ανοιγε το ραμφος και γω του εδινα. Θα περιμενω τωρα...
παντως ποσο ευκολα τον επιασα... αυτος αν εβλεπε το δαχτυολο μου στο κλουβι εφευγε
 
Αυτο δειχνει οτι σιγουρα ειναι αρρωστο. Τι εννοεις οτι οσα εβαζες μαζι με την θυλικια πεθεναν;
 
Αυτο δειχνει οτι σιγουρα ειναι αρρωστο. Τι εννοεις οτι οσα εβαζες μαζι με την θυλικια πεθεναν;
ειναι ο τριτος που ειναι ζευγαρι με την θηλυκια.

ο πρωτος μια μερα ξυπνησα και τον βρηκα ψοφιο. Ξαφνικα.
ο δευτερος μια μερα μπηκε στην φωλια και μετα απο λιγο ψοφησε και αυτος ξαφνικά. ηταν ολα φυσιολογικα. και ο κτηνιατρος που το ειχε δει ειπε οτι ηταν κατι σαν εγκεφαλικο.
και τωρα ειναι ο τριτος..
 
Έχεις προσέξει μήπως τα χτυπάει ή δεν τα αφήνει να φάνε;
 
Έχεις προσέξει μήπως τα χτυπάει ή δεν τα αφήνει να φάνε;
οχι, τα αφηνει μια χαρα και τρωνε. Δε λεει να ξεκολλησει απο πανω του η θηλυκια τωρα που ειναι αρρωστος. Πραγματικα... Πιτσουνακια..
τον παρατηρω συνεχεια τωρα να δω αν καλυτερεψει μετα το φαρμακο..
 
τρωει! σαν να καλυτερευει νομιζω.. Το βλεπω και απο την σταση του. μου φαινεται λιγο πιο δραστηριος.
τοσο συντομα ομως;
 
Σχολαστική καθαριότητα στο κλουβί γιατί από τις ακαθαρσίες επιμολύνονται.
Μακάρι να πάνε όλα καλά.
Μετά το αντιβιωτικό πάρε ultra levure από ανθρώπινο φαρμακείο να του δώσεις στο νερό για 2-3 μέρες να αποκατασταθεί η χλωρίδα του εντέρου.
Τα μικρά σε ηλικία πουλιά είναι πιο αδύναμα στις ασθένειες. Μετά τον πρώτο χρόνο έχουν αναπτύξει αντισώματα και αντοχές μεγαλύτερες.
Επίσης παρατήρησε λίγο τις κουτσουλιές. Για να είναι λερωμένη η αμάρα θα έχει διάρροια.
 
Σχολαστική καθαριότητα στο κλουβί γιατί από τις ακαθαρσίες επιμολύνονται.
Μακάρι να πάνε όλα καλά.
Μετά το αντιβιωτικό πάρε ultra levure από ανθρώπινο φαρμακείο να του δώσεις στο νερό για 2-3 μέρες να αποκατασταθεί η χλωρίδα του εντέρου.
Τα μικρά σε ηλικία πουλιά είναι πιο αδύναμα στις ασθένειες. Μετά τον πρώτο χρόνο έχουν αναπτύξει αντισώματα και αντοχές μεγαλύτερες.
Επίσης παρατήρησε λίγο τις κουτσουλιές. Για να είναι λερωμένη η αμάρα θα έχει διάρροια.

τις κουτσουλιες που τις ειδε αυτος ειπε οτι ειναι οκ. αλλα αυτος ειναι κτηνιατρος. Δε πολυξερει απο πουλια.
ναι, ηθελα να ρωτησω. τι μπορω να εχω σαν φαρμακο, κατι ρε παιδι μου, για προληψη, ετσι ωστε αν δω κατι να τα δινω;

αχ δε το πιστευω! αρχισε να μιλαει ο αρσενικος! Κανει αγαπουλες την θηλυκια! Καλυτερευει! Και ακομα του εδωσα την πρωτη δοση φαρμακου. εννοειτε οτι θα την παρει και για αλλες δυο μερες!
 
Δεν δίνουμε φάρμακα για πρόληψη.
Για πρόληψη χρησιμοποιούμε φυσικές μεθόδους, με τσάγια, μηλόξυδο και σκορδόνερο.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των ασθενειών στα πτηνά προέρχεται από ελλειπή ή και ακατάλληλη τροφή και από αμέλεια στην καθαριότητα.
Τα πουλιά στην φύση τρέφονται κατά 80% με πρασινάδες και κατά 20% με σπόρους και μάλιστα τόσο λιπαρούς όσο αυτοί που τα ταίζουμε εμείς κατά 100%.
Αυτό είναι τόσο ανώμαλο, σαν να τρώγαμε εμείς κάθε μέρα χάμπουργκερ ή πατάτες τηγανητές ας πούμε.
Επίσης η χύμα τροφή είναι τις περισσότερες φορές πηγή προβλημάτων, από ακάρεα έως ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κάποιος.
Αν εισαγάγουμε στο καθημερινό διαιτολόγιο των πουλιών μας τα πράσινα χορταρικά, τα φρέσκα αρωματικά βότανα καθώς και τα ξηρά σε ένα ξεχωριστό κουπάκι που θα ανανεώνουμε κάθε εβδομάδα, είναι σίγουρο ότι το πουλάκι δεν πρόκειται να αρρωστήσει ποτέ εξ' αιτίας μας αλλά μόνο από γεράματα ή γενετικές ανωμαλίες.
Φυσικά να τα προστατεύουμε επίσης από ρεύματα.
 
Το αρσενικό που είναι άρρωστο το χώρισες από το θηλυκό; Μπορεί να το κολλήσει την ασθένεια που έχει!
 
παιδια, το παπαγαλακι μου ειναι ηδη πολυ καλυτερα. ειναι δραστηριο, δε κοιμαται οπως πριν και η θηλυκια σχεδον ξεκολλησε απο πανω του.
αλλα παλι σε σχεση με την θηλυκια κοιμαται παραπανω.. και φουσκωνει πολυ λιγο.
εχετε καποια συμβουλη; το φαρμακο το εχει παρει. λεω να το παω παλι στον κτηνιατρο να το δει και αυτος αλλα σιγουρα θα με πει οτι ειναι καλα.
αλλα εγω ξερω οτι δεν ειναι τελειως καλα. το φαρμακο κανει μερες να δρασει; Επειδη εχει τελειωσει η δοση του.. χθες τον εδωσα κανονικα.
 
Και τα φάρμακα καταβάλουν τον οργανισμό των πουλιών ιδίως όταν είναι τόσο μικρά.
Δώσε 2-3 μέρες ultra levure στο νερό (το βρίσκεις σε ανθρώπινο φαρμακείο). Είναι κάψουλα, την ανοίγεις και το διαλύεις σε ένα ποτήρι νερό, για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου.
Δώσε μετά δυο μέρες καθαρό νερό και αν μπορείς στην συνέχεια δυο τρεις μέρες κάποιο πολυβιταμινούχο στο νερό από petshop.
 
Back
Top