Γενικά Πρώτη μέρα χωρίς τον Σελιμ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Κάποιοι από εσάς ήδη γνωρίζουν ότι τον Σελίμ μου τον έδωσε ένα ζευγάρι μεταναστών οταν αποφάσισαν να επιστρέψουν μόνιμα στην πατρίδα τους κι εγώ τον κρατησα επειδή διαφορετικά θα τον έδιναν σε πετ σοπ.
Τον αγάπησα και τον φρόντισα τόσο πολύ! Πέρασα τόσες αγωνίες μαζί του και ειδικά το τελευταίο διάστημα με τα ακάρεα. Και ξαφνικά τον έχασα. Και όχι από τα ακάρεα που τόσο πολύ φοβήθηκα.
Το πρωί ήρθε ο κύριος που μου τον έδωσε πριν από 9 μήνες. Βρήκε τρόπο να επιστρέψει στην Πόλη και θέλησε να πάρει πίσω τον Σελίμ. Του εξήγησα ότι τελικά είναι κοριτσάκι και του υποσχέθηκα αύριο κιόλας να του πάρω ένα αρσενικό από τον εκτροφέα που βρήκα. Όχι, ήθελε το συγκεκριμένο πουλάκι επειδή σε λίγο καιρό θα φέρει και τη γυναίκα του και εκείνη, λέει, τον αγαπούσε πολύ. Του είπα ότι είναι άρρωστος και ότι στο υπόγειο που νοίκιασε ίσως χειροτερέψει αλλά μου είπε ότι θα τα φροντίσει όλα αυτός. Του ζήτησα τουλάχιστον να πάρει το μεγάλο κλουβί που του αγόρασα εγώ, αλλά τον πήρε με το ίδιο μικρό κλουβακι που μου τον είχε δώσει.
Έτσι απλά! Έβαλε το χέρι του μέσα στο κλουβί και τον πήρε.
Η σημερινή μέρα πέρασε πολύ δύσκολα και για εμένα και για τη σκυλίτσα μου που πηγαίνει συνέχεια και τον ψάχνει μέσα στο κλουβί. Δεν το πειραξα, το άφησα στη θέση του. Ίσως, ίσως πιστέψει ότι όντως το πουλάκι είναι άρρωστο και μου το φέρει πίσω.
Δεν ξέρω γιατί σας τα λέω όλα αυτά. Ήθελα απλά να τα μοιραστώ με κάποιον που καταλαβαίνει πως νιώθω.
 
Δεν ξέρω γιατί σας τα λέω όλα αυτά. Ήθελα απλά να τα μοιραστώ με κάποιον που καταλαβαίνει πως νιώθω.
Και πολύ καλά έκανες! Οτιδήποτε σε στενοχωρεί ή σε θυμώνει, πρέπει να το "βγάζεις από μέσα σου" για να αισθάνεσαι όσο γίνεται καλύτερα! Σε ευχαριστούμε πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας! Μας τιμάς δεόντως!

Είναι πολύ άδικο και σκληρό αυτό που σου συμβαίνει... Τόση αγάπη και αφοσίωση του προσέφερες απλόχερα, στενοχωρήθηκα με όλα αυτά που μας αφηγήθηκες... Και επίτρεψε μου και με όλο το θάρρος να κρίνω ψυχρή την στάση του κυρίου. Όχι μόνο δεν σε κατανόησε, αλλά αδιαφόρησε και για τις πολύ έκτακτες και σημαντικές συμβουλές σου. Μπορεί να την γνώριζες ήδη αυτή την τροπή, ωστόσο ποτέ δεν είμαστε ψυχολογικά προετοιμασμένοι. Εύχομαι ολόψυχα στο ξακουστό και μαχητικό ηρωάκι μας καλή συνέχεια και ταχεία ανάρρωση να έχει! Ότι καλύτερο!
 
😳 Είχατε κάνει τέτοιου είδους συμφωνία; Ήξερες δηλαδή ότι υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο;
Όχι. Είχαν μόλις αποκτήσει μωράκι κι επειδή η γυναίκα δεν θα δούλευε πια και χρειαζονταν παραπάνω χρήματα για άδειες παραμονής κτλ αποφάσισαν να επιστρέψουν οριστικά στην Αφρική. Επειδή με έβλεπαν να φροντίζω τον σκύλο μου μου ζήτησαν αν ήθελα να το κρατησω εγώ γιατί διαφορετικά θα το έδιναν σε πετ σοπ.
 
Και πολύ καλά έκανες! Οτιδήποτε σε στενοχωρεί ή σε θυμώνει, πρέπει να το "βγάζεις από μέσα σου" για να αισθάνεσαι όσο γίνεται καλύτερα!
Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που έγινε δεν υπήρχε ούτε καν σαν πιθανότητα όταν μου το έδωσαν. Το καλοκαίρι υπήρξε μια πρόταση για να έρθω Ελλάδα και άνοιξα θέμα εδώ για να ρωτήσω τι έγγραφα χρειάζομαι για να το πάρω μαζί μου και να μην το εγκαταλείψω όπως οι προηγουμενοι.
Είναι πραγματικά άδικο. 20 γραμμάρια λείπουν από το σπίτι και όμως μοιάζει άδειο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όχι. Είχαν μόλις αποκτήσει μωράκι κι επειδή η γυναίκα δεν θα δούλευε πια και χρειαζονταν παραπάνω χρήματα για άδειες παραμονής κτλ αποφάσισαν να επιστρέψουν οριστικά στην Αφρική. Επειδή με έβλεπαν να φροντίζω τον σκύλο μου μου ζήτησαν αν ήθελα να το κρατησω εγώ γιατί διαφορετικά θα το έδιναν σε πετ σοπ.

Ζωή προσπάθησες να τον κρατήσεις; Δηλαδή να αρνηθείς; Εγώ στη θέση σου θα του ζητούσα χρήματα για τροφές, φάρμακα και διαμονή τόσο καιρό. Όχι για τα χρήματα αλλά για να καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλά κάποια πράγματα.
 
Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα έχει την ίδια φροντίδα και αγάπη που πήρε από σένα αυτούς τους 9 μήνες που τον είχες.
Μακάρι. Είναι το μόνο που εύχομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό που έγινε δεν υπήρχε ούτε καν σαν πιθανότητα όταν μου το έδωσαν.
Ακόμα χειρότερα... Ανακαλώ λοιπόν αυτό που είπα, με τα νέα δεδομένα. Είναι θλιβερό και άσχημο...☹
 
Ζωή προσπάθησες να τον κρατήσεις; Δηλαδή να αρνηθείς; Εγώ στη θέση σου θα του ζητούσα χρήματα για τροφές, φάρμακα και διαμονή τόσο καιρό. Όχι για τα χρήματα αλλά για να καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλά κάποια πράγματα.
Θα ελεγα το ιδιο - ισως αλλαζε γνωμη.

'Δεν μου καθεται' καλα σαν ανθρωπος αυτο - λυπαμαι που το γραφω αυτο. Δεν καταλαβε τπτ απο αυτα που του ειπες.

Ευχομαι το πουλακι να εχει τη φροντιδα που του εδωσες εσυ.

Λυπαμαι αφανταστα.
 
Ζωή προσπάθησες να τον κρατήσεις; Δηλαδή να αρνηθείς; Εγώ στη θέση σου θα του ζητούσα χρήματα για τροφές, φάρμακα και διαμονή τόσο καιρό. Όχι για τα χρήματα αλλά για να καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλά κάποια πράγματα.
Προσπάθησα. Δεν σκέφτηκα να του ζητήσω χρήματα, τα έχασα. Ήθελα να τον χτυπήσω και μόνο που έβαλε το χέρι του μέσα στο κλουβί. Του είπα ότι εάν μου είχαν πει ότι υπήρχε η πιθανότητα να τον πάρουν πίσω δεν θα τον κρατούσα ούτε για έναν μήνα γιατί θα δενομουν μαζί του και δεν θα μπορούσα να τον αποχωριστώ. Η απάντηση του ήταν ότι βρήκε δουλειά και αυτός και η γυναίκα του και ότι θα αφήσουν το παιδί τους στην Αφρική. Άρα αφού επέστρεψε τον θέλει πίσω.
Το μόνο που σκέφτηκα ήταν να του ζητήσω να μου το αφήσει επειδή είναι άρρωστο. Του πρότεινα να του δώσω τα χρήματα που έδωσε για να το αγοράσει ή να του αγοράσω από εκτροφέα αρσενικό. Όμως τίποτα.
 
... Η απάντηση του ήταν ότι βρήκε δουλειά και αυτός και η γυναίκα του και ότι θα αφήσουν το παιδί τους στην Αφρική...

Όχι ότι μας πέφτει λόγος αλλά. ΓΛΟΥΠ! 😵

Τώρα ότι έγινε έγινε Ζωή. Μάλλον πρέπει να το πάρεις απόφαση και να προχωρήσεις. Βράσει νερό και κάνε ξανά καλή απολύμανση στο κλουβί και στον εξοπλισμό πριν αποφασίσεις να πάρεις άλλο πουλί.
 
Μολις διαβασα το κειμενο σου και δεν ξερω πραγατικα τι να πω. ειναι οι στιγες που δεν καταλαβενω τους ανθρωπους και τις ενεργειες τους. Οι ανθρωποι ενιοτε γινοντε σκληροι. Δεν πορω να κρινω εναν ανθρωπο που σκετηκε την γυναικα του, αλλα καθολου τον ανθρωπο που με προθημια ανελαβε το πουλακι που το μελλον του ηταν αβεβαιο. Πραγατικα μεσα μου διαβαζωντας το κειενο ενοιωσα θυμο. Να εισαι καλα.
 
πολυ λυπαμαι Ζωη, τουλαχιστον προσπαθησε να κρατησεις καλες επαφες με τον ανθρωπο, ετσι ωστε να σου στελνει καμια φωτο του του Σελιμακου, πολυ λυπαμαι ειλικρινά.
 
Ευχομαι το πουλακι να εχει τη φροντιδα που του εδωσες εσυ.
Μακάρι να τον φροντίσει.
Τρελαίνομαι και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μένει σε ένα υπόγειο όπως τους πρώτους μήνες της ζωής του και ότι δεν θα είναι στο μεγάλο κλουβί που τόσο του άρεσε. Βλέπεις δεν δέχτηκε να πάρει ούτε τη ζευγαρωστρα που του είχα πάρει. Λες και μετά από όσα έγιναν θα ένιωθε υποχρεωση για το κλουβί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολυ κριμα, λυπαμαι πολυ! Δεν ειμαι πολυ καιρο στο φορουμ αλλα καποιοι ανθρωποι οπως εσυ ξεχωρισατε απο την αρχη, φαινεται στον λογο και στον τροπο σου το ποσο νοιαστικες, ετρεξες και σταναχωρεθηκες με ολη την ταλαιπωρια του μικρου σου. Δυστυχως ο ανθρωπος αυτος εδειξε πολυ σκληρος απεναντι σου, ομως θελω να πιστευω πως για να μην δεχτει αλλο πουλακι σημαινει οτι νοιαζετε πολυ για τον Σελιμ.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τον προσεξει οπως εσυ.
 
Ζωή, για να είμαι εντελώς ειλικρινής, αρχικά πίστεψα λόγω τίτλου ότι από τα ακάρεα και τα φάρμακα ο Σελίμ... Να σου πω ότι λίγο ανακουφίστηκα που τουλάχιστον είναι ζωντανός.
Λυπάμαι πάρα πολύ... Φαίνεσαι από τα άτομα που πραγματικά αγαπούν τα ζώα και είναι κρίμα καταρχάς για το πουλάκι να σε χάσει. ☹
 
Βράσει νερό και κάνε ξανά καλή απολύμανση στο κλουβί και στον εξοπλισμό πριν αποφασίσεις να πάρεις άλλο πουλί.
Δεν θα πάρω αλλο. Δεν σχεδίαζα να πάρω ούτε πριν. Χάρη τους έκανα υποτίθεται και κατέληξα να κλαίω σαν παιδί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
τουλαχιστον προσπαθησε να κρατησεις καλες επαφες με τον ανθρωπο, ετσι ωστε να σου στελνει καμια φωτο του του Σελιμακου, πολυ λυπαμαι ειλικρινά.
Μου είπε ότι νοίκιασε ένα υπόγειο εδώ κοντα. Θα πάω σε λίγες μέρες να του βάλω την επαναληπτική σταγόνα για τη θεραπεία του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top