Γενικά Πρώτη μέρα με παπαγάλο lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexetai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οπότε νιώσουν την ανάγκη για νερό. Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα μέχρι που έβαλα σημάδι στην ποτίστρα να δω αν κατεβαίνει η στάθμη προς τα κάτω η αν παραμένει ίδια, όμως δεν έβλεπα διάφορα. Όταν τον πέτυχα κ έπινε τότε είδα ότι με τη ποσότητα που πίνουν είναι πολύ λογικό να μην φαίνεται διαφορά.
Μην σε αγχωνει καθόλου, σίγουρα πίνει όταν έχει ανάγκη. Τι ποτίστρα του έχεις; Είναι αυτή από την φωτό; Τον βολεύει σιγουρα αυτή; Ίσως να ρωτούσα τον εκτροφέα τι είχε προηγουμένως.
Βασικά έχω δυο,ένα ανοιχτό μπολάκι και αυτήν που βλέπετε (την κίτρινη)

εάν πίνει φαντάζομαι ότι πίνει από το μπολάκι του που είναι δίπλα στην ταιστρα
 
Βασικά έχω δυο,ένα ανοιχτό μπολάκι και αυτήν που βλέπετε (την κίτρινη)

εάν πίνει φαντάζομαι ότι πίνει από το μπολάκι του που είναι δίπλα στην ταιστρα
Ναι είναι πολύ πιθανόν, μην ανησυχείς δεν γίνεται από χθες να μην έχει πιει καθόλου νερό εφόσον του έχεις κ δύο επιλογές για ποτίστρες..
 
Καλησπέρακαι πάλι εδώ για μια απορία, χθες είχε λίγο α4 μέσα στο κλουβί το οποίο και έσκισε, σήμερα δεν του έχω βάλει άλλο και φαίνεται να πηγαινοέρχεται εκεί σαν να ψάχνει κάτι, να βαλω α4;να ανησυχήσω;
 
Να μην ανησυχείς χωρίς λόγο. Ανησυχούμε για κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας κι όχι επειδή το πουλί έσκισε ένα χαρτί χθες και σήμερα δεν έσκισε. Μπορείς και πρέπει να του βάλεις παιχνίδια να παίζει, χαρτιά να σκίζει και γενικά πολλά πράγματα να ασχολείται. Έχει πολλά θέματα το φόρουμ σχετικά με παιχνίδια και ιδιοκατασκευές που μπορείς να κάανεις μόνος σου με απλά υλικά που έχει ήδη στο σπίτι σου.

Το φαγητό και το νερό μην τα έχεις κολλητά καλύτερα.
 
Να μην ανησυχείς χωρίς λόγο. Ανησυχούμε για κάποια εμφανή σημάδια ασθένειας κι όχι επειδή το πουλί έσκισε ένα χαρτί χθες και σήμερα δεν έσκισε. Μπορείς και πρέπει να του βάλεις παιχνίδια να παίζει, χαρτιά να σκίζει και γενικά πολλά πράγματα να ασχολείται. Έχει πολλά θέματα το φόρουμ σχετικά με παιχνίδια και ιδιοκατασκευές που μπορείς να κάανεις μόνος σου με απλά υλικά που έχει ήδη στο σπίτι σου.

Το φαγητό και το νερό μην τα έχεις κολλητά καλύτερα.
Ρωταω γιατί από το πρωί αυτό ψάχνει σχεδόν συνέχεια
Άρα όλα καλά δεν υπάρχει πρόβλημα;

Δηλαδή πηγαινοέρχεται και το ψάχνει τουλάχιστον 4-5 ώρες
 
Δώσε μπόλικα παιχνίδια να απασχολεί το στόμα του, ξύλινα η χοντρό σχοινί αν έχεις, σπαγγο κ φτιάξε μόνη σου κόμπους να κρέμονται, πλεξούδα με το χοντρό σχοινί. Γενικά δημιούργησε από το μυαλό σου κ από την φαντασία σου παιχνίδια να μασουλαει.. Και όλα αυτά με προσοχή κ σωστά τοποθετημένα ώστε να μην υπάρχει τραυματισμός
 
Καλησπέρα, σήμερα το πρωί έβαλα στο παπαγαλάκι μου μια κούνια, φαίνεται συνέχεια να τσιρίζει και να την δαγκώνει επιθετικά,του την βγάζω;
 
Θέλεις να μας βάλεις βίντεο να δούμε μήπως παίζει;
δεν έπαιζε σίγουρα. Την πρώτη φορά που κάθησε πάνω ξεκίνησε να φωνάζει και να δαγκώνει, πέταξε στην πιο κοντινή πατηθρα και από μια απόσταση ξεκίνησε να την δαγκώνει επιθετικά, πολύ επιθετικά.
Την έχω βγαλει και θα του πάρω αλλά παιχνίδια. Πρωτη φορά τον βλέπω να δαγκώνει τόσο πολύ
 
δεν έπαιζε σίγουρα. Την πρώτη φορά που κάθησε πάνω ξεκίνησε να φωνάζει και να δαγκώνει, πέταξε στην πιο κοντινή πατηθρα και από μια απόσταση ξεκίνησε να την δαγκώνει επιθετικά, πολύ επιθετικά.
Την έχω βγαλει και θα του πάρω αλλά παιχνίδια. Πρωτη φορά τον βλέπω να δαγκώνει τόσο πολύ

Μήπως την φοβάται που κουνιέται (ενώ έχει συνηθίσει τις πατηθρες που είναι σταθερές) και δεν την θέλει;
 
Μήπως την φοβάται που κουνιέται (ενώ έχει συνηθίσει τις πατηθρες που είναι σταθερές) και δεν την θέλει;
Αυτό είπα και εγώ,τέλος πάντων θα του πάρω αλλά παιχνίδια
 
Back
Top