Παρουσιάζω Πρώτη προσπάθεια για δικά μου ορτύκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χρήστο, τα κοκκιδοστατικού χρησιμοποιούνται για τον έλεγχο του πληθυσμού των κοκκιδίων και οχι για την εκρίζωσή τους απο τον οργανισμό. Το ερώτημα παραμένει και ειναι άκρως θεωρητικό: όλα τα ορτύκια έχουν κοκκίδια;
Η ΚΟΚΚΙΔΙΩΣΗ ΣΤΑ ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ ΠΤΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΤΗΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ

Γενικά
Η κοκκιδίωση είναι πασίγνωστη από καιρό, στην εκτροφή των κοτόπουλων και των άλλων ομοειδών πτηνών της διατροφικής αλυσίδας με σκοπό το κέρδος. Είναι όμως και μια αρρώστια που συναντάται επίσης και στους εκτροφείς διακοσμητικών πτηνών, καθώς μπορεί να «χτυπήσει» αναρίθμητα είδη. Αποτελεί δε συχνά γι αυτούς μία μεγαλύτερη πρόκληση η διάγνωση της ασθένειας παρά η θεραπεία της.
Τη συνέχεια του άρθρου διαβάστε τη εδω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προφανώς στο ερώτημά μου αν όλα τα ορτύκια έχουν κοκκίδια, δεν υπάρχει απάντηση.
 
Προφανώς στο ερώτημά μου αν όλα τα ορτύκια έχουν κοκκίδια, δεν υπάρχει απάντηση.
Τα κοκκίδια υπάρχουν σε όλους τους φτερωτούς οργανισμούς. https://community.petbirds.gr/threads/Η-κοκκιδίωση-των-πτηνών.25097/ και ασφαλώς και στα ορτύκια.
Αν δεν κάνω λάθος, για να εκδηλωθεί η ασθένεια πρέπει να χαλάσει η εσωτερική ισορροπία και να υπερ-αυξηθούν στον οργανισμό του πουλιού.
 
Προφανώς στο ερώτημά μου αν όλα τα ορτύκια έχουν κοκκίδια, δεν υπάρχει απάντηση.
Αν έχω καταλάβει σωστά από τα άρθρα που έχω διαβάσει τα πτηνά εκκολάπτονται στείρα παρασίτων. Μόλυνση επέρχεται με την επαφή - κατανάλωση μολυσματικού υλικού (στην προκειμένη περίπτωση κόπρανα). Το πτηνό στην πρώτη επαφή με το παράσιτο νοσεί μεν αλλά καταφέρνει και ανταπεξέρχεται σχετικά εύκολα, όμως το ίδιο γίνεται ξενιστής του παρασίτου. Σε νέα επιμόλυνση η εκδήλωση της νόσου έχει σοβαρότερες συνέπειες.
 
Το ερώτημα μου όμως παραμένει, αν και θα το,θέσω αλλιώς για να ειμαι πιο σαφής: αν τα νεα πουλακια κατα την εκκόλαψη ειναι μη μολυσμένα. Αν καταλαβαίνω σωστά, μάλλον δεν ειναι έτσι διότι αν ήταν, δε θα χρειαζόταν να τους δώσεις τα φάρμακα, και θα τα κρατούσες μακριά απο τα ενήλικα πουλιά. Οποτε το πρωτόζωο να υποθέσω υπάρχει σε όλα τα αυγά. Ειναι όμως έτσι;
 
Το ερώτημα μου όμως παραμένει, αν και θα το,θέσω αλλιώς για να ειμαι πιο σαφής: αν τα νεα πουλακια κατα την εκκόλαψη ειναι μη μολυσμένα. Αν καταλαβαίνω σωστά, μάλλον δεν ειναι έτσι διότι αν ήταν, δε θα χρειαζόταν να τους δώσεις τα φάρμακα, και θα τα κρατούσες μακριά απο τα ενήλικα πουλιά. Οποτε το πρωτόζωο να υποθέσω υπάρχει σε όλα τα αυγά. Ειναι όμως έτσι;
Οι νεοσσοί κατά την εκκόλαψη δεν είναι μολυσμένοι. Μολύνονται μόνο όταν έρθουν σε επαφή με μολυσματικό υλικό (κλουβιά, έδαφος, κόπρανα μολυσμένων πτηνών). ΟΧΙ δεν υπάρχει στα αυγά, υπάρχει στο πεπτικό σύστημα των πτηνών (γονείς κ. Τ.λ) και δεν μεταδίδεται κατά τη φάση της ωοτοκίας από τον γεννήτορα. Αν όμως το αυγό (κέλυφος) έρθει σε επαφή με μολυσματικό υλικό τότε μπορεί να μολυνθεί ο νεοσσός κατα τη φάση της εκκόλαψης αν καταναλώσει οτιδήποτε έχει μολυνθεί, γι΄αυτό το λόγω αποστειρώνουμε κλωσσομηχανές, θερμομάνες κ. Τ.λ
 
Να σου ζήσουν! Αν μπορείς και επιτρέπεται από τους διαχειριστές, πληροφόρησέ μας για την εκκολαπτική που χρησιμοποιείς (μάρκα, τιμή κά).
 
Αν θέλεις... μπορείς να τα μοιραστείς και με μας τους υπόλοιπους.
Την αγόρασα από την biofan στον Σκαραμαγκά 120 € (48 αυγά κότας) Δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα. Όλα αυτόματα δεν ρύθμισα τίποτα. Δεν τη βλέπω στο site τους σήμερα πάρε τους τηλ.
Φυσικά είναι Κινέζικη την βρίσκεις και στο ebay σε καλή τιμή.
Το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω τις τρύπες αερισμού στο καπάκι με μια βελόνα δεν ήταν όλες ανοιχτές και να καθαρίσω τη σχάρα από περισσεύματα πλαστικού. Όταν βγάζω τις θήκες βάζω ένα κομμάτι σίτα γιατί οι τρύπες είναι κάπως μεγάλες για τα ορτυκάκια.
Φωτογραφίες έχω ανεβάσει στην αρχή.
Κατάστημα Λιανικής & Χονδρικής
Σκαραμαγκάς

con_address.png

Φωτοπούλου 8 (θέση Σκαραμαγκά)
Σκαραμαγκάς
Αττική
12461
Ελλάδα

con_tel.png
2105580210 ή 210 3464057
con_fax.png
2105580211
http://www.biofan.gr

con_info.png
Ωράριο λειτουργίας: Καθημερινες ΔΕ -ΠΑΡ 08:00 με 17:00 Σαββάτο 08:00-15:00

Σε λίγες ημέρες "βγαίνουν" και τα πρώτα Jumbo μου.
Πήρα αυγουλάκια από τα "ορτύκια Χίου" στη Θεσσαλονίκη. Γρήγορη και άμεση εξυπηρέτηση
 
Φυσικά και θα περιμένουμε φωτογραφικό "ρεπορτάζ"...
Οπωσδήποτε, και τέλος Αυγούστου απολογισμός εξαμήνου. Τα στοιχεία θα προκαλέσουν αν μη τι άλλο εντύπωση.:)
 
Back
Top