Παρουσιάζω Πρώτη προσπάθεια για δικά μου ορτύκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν νομίζω αλλά θα το επιχειρήσω :)
Σπάνια περίπτωση... Πολύ σπάνια
Συνήθως τις τελευταίες μέρες της επώασης πεθαίνει το ένα έμβρυο και παρασύρει στο θάνατο και το άλλο από σηψαιμία.
Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις που υπάρχει ειδική παρακολούθηση κατάφεραν να βγουν δυο πουλιά από το ίδιο αυγό.
Έχει γίνει και μια καλή συζήτηση σχετικά με τα δίκροκα αυγά σε κάθε πτηνό https://community.petbirds.gr/threads/Περί-αυγών-συζήτηση.23291/#post-257622
 
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΞΑΜΗΝΟΥ
Ξεκίνημα με 42 πουλιά (32 japonika, 10 Jumbo.)

Εκκολάψεις 3 (103 νεοσσοί)

Παραγωγή αυγών 4.158 (εξαιρούνται τα αυγά που απορρίφθηκαν λόγω κοκκιδιοστατικού. Δεν πετάχθηκαν χρησιμοποιήθηκαν από φίλες σε χειροτεχνίες.)

Σφάγεια 83 πουλιά (10.8 Kgr )

Τροφές 132 Kgr
Κόστος τροφών 90 ευρώ
Συμπέρασμα: Καλή η ψυχοθεραπεία αλλά με τα ορτύκια σου μένουν και τα αυγουλάκια


 
Σφάγεια 83 πουλιά (10.8 Kgr )
Αυτό ίσως τρομάζει κάπως...
Και ίσως θα πρέπει να πούμε πως τα εκτρέφεις για το κρέας τους και τα αυγά...
Κάτι σαν τις κότες του ορνιθοτροφείο κι όχι ως πετ.
 
Αυτό ίσως τρομάζει κάπως...
Και ίσως θα πρέπει να πούμε πως τα εκτρέφεις για το κρέας τους και τα αυγά...
Κάτι σαν τις κότες του ορνιθοτροφείο κι όχι ως πετ.
Εξ ου και οικόσιτα και όχι ωδικά, εξωτικά η κάτι άλλο.
 
Φιλέ ros σου έστειλα μνμ!
Φιλε ros σου έστειλα μύνημα... απάντησε μου σε παρακαλώ όταν το δείς
Και τα δυο μηνύματά σου φίλε @Geo είναι προσωπικά μηνύματα τα οποία δεν αφορούν το σύνολο των αναγνωστών του petbirds.
Οι συζητήσεις εδώ διαβάζονται από πολύ κόσμο και θα παρακαλούσα να την προστατέψουμε από τις προσωπικές συζητήσεις που σίγουρα δεν μας αφορούν.
Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα... Θα ήθελα να μου επιτραπεί να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο μου ros για το δώρο που μου έκανε γιατί δυσκολεύτηκα πολύ να βρω ορτύκια άλλα άμα τελικά είσαι τυχερός και πέσεις σε καλό άνθρωπο όπως τον φίλο μου τον ros που είναι σπάνιο στις μέρες να βρεις καλό άνθρωπο... Φιλέ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι τα ορτύκια σου είναι τέλεια και φαίνονται υγιεστατα! Να είσαι καλά πάντα και να σου χαρίσει ο θεός ότι επιθυμείς εύχομαι!
 
Back
Top