Γενικά Πρώτο παπαγαλάκι, Cockatiel ή Parrotlet;

IasonasΚ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2018
Μηνύματα
301
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα!

Εδω και καποιες μερες εχω αποφασισει να αγορασω το πρωτο μου κατοικιδιο. Αποφασισα να παρω ενα παπαγαλακι γιατι απ' οτι εχω διαβασει προσφερει μια "επαφη" με το ιδιοκτητη (Επικοινωνια, παιχνιδια κτλπ, σε αντιθεση με ενα καναρινι) χωρις να υπαρχει το αισθημα ασφυξιας του ζωου λογω διαμερισματος. Ειμαι μεταξυ ενος cockatiel ή ενος parrotlet. Το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι η ευρεση καποιου εκτροφεα, πηρα τα στοιχεια ενος απο εναν γνωστο αλλα μιας και δεν εχω εμπειρια για να κρινω θα προτιμουσα να μιλησω με δυο τρεις.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι ποιο απο τα δυο ειδη θα προτινατε σε καποιον που δεν εχει εμπειρια με παπαγαλους; Επισης αν μπορουσατε να με ενημερωσετε για καποιον εμπιστο εκτροφεα θα σας ημουν ευγνωμων!
 
Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές τα πάροτλετ ειναι πανέξυπνα μεν, αλλά ενίοτε δύσκολου χαρακτήρα και χειρισμού πουλάκια. Εκτροφεα τους δεν γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι αλλά μέλη μας θα έχουν να σου προτείνουν κάποιον σωστό.
Τα κοκατίλ, ειναι μάλλον πιο εύκολα πουλάκια και πολυ τρυφερά καθώς ακούω.
Για κοκατίλ, αξιόπιστος εκτροφέας ειναι το μέλος μας @zack27 .
 
Δεν έχω εμπειρία και από τα δύο είδη αλλά μόνο από κοκατιλ. Είναι πολύ ήσυχοι και καλοι παπαγάλοι. Δεν είναι πολύ ζωηροι όπως πχ τα λοβμπερντς. Εάν το πάρετε από εκτροφεα και είναι ταϊσμένο με κρέμα, τότε πολύ εύκολα θα αναπτυχθεί μεταξύ σας μια όμορφη σχέση εμπιστοσύνης. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με όλους τους παπαγάλους.
Από εκτροφεις δεν έχω να προτείνω κάποιον.
Οποίο είδος κι αν επιλέξετε τελικά, κοιτάξτε από πριν το κατάλληλο κλουβί και αξεσουάρ που θα χρειαστεί.
 
Καλως μας ηρθες Ιασονα!

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι ποιο απο τα δυο ειδη θα προτινατε σε καποιον που δεν εχει εμπειρια με παπαγαλους;
Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα άρθρα μας για τα cockatiel και τα Parrotlet.

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να αποφασίσεις μόνος σου ποιο είδος ειναι αυτό που σου ταιριάζει!

Επισης αν μπορουσατε να με ενημερωσετε για καποιον εμπιστο εκτροφεα θα σας ημουν ευγνωμων!
Στο φόρουμ έχουμε αξιόλογους εκτροφείς για cockatiel τους @zack27 και @vagelis76 και για Parrotlet τον @kouklakis και τον @jk1980.
Δε ξέρω αν έχουν διαθέσιμο πουλάκι βέβαια αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα θα μάθουμε! 😛

Το μόνο που μένει είναι να διαβάσεις και να αποφασίσεις 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!

Θα ριξω πολυ διαβασμα μιας και δεν βιαζομαι για την αγορα. Σκεφτομουν οτι θα ηταν καλυτερα να το παρω απο Σεπτεμβρη που θα εχω ενα σταθερο προγραμμα παρα τωρα το καλοκαιρι που θα ειμαι μεταξυ διακοπων.
 
Back
Top