Φροντίδα Πτηνά, γκαζόν και χρήση φυτοφαρμάκων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vag990
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vag990

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
227
Πόλη
Πύλος
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που θα με απασχολήσει σε λίγο καιρό.
Έχω δει σε αρκετά ξένα site που έχουν τις εξωτερικές κλούβες πτήσης σε κήπους με γκαζόν.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η περιοδική χρήση φυτοφαρμάκων για τη συντήρησή του, μπορεί να επιρρεάζει την υγεία των πτηνών. Δεν μιλάω για τη λίπανσή του με ασβέστιο, φώσφορο κλπ αλλά για τα φυτοφάρμακα που κατά περιόδους ψεκάζεται για διάφορες ασθένειες.
Ποια ή γνώμη σας, ή ακόμα καλύτερα η γνώση σας σε αυτό το θέμα;
Δεν μιλάω για απευθείας έκθεση των πουλιών στα φάρμακα (όσο οικολογικά και αν είναι) μιας και θα βρίσκονται τουλάχιστον 50cm πάνω από το χώμα.
 
Κήπο με γκαζόν στην Αθήνα δεν έχω αλλά έχω νεοκλασικό στην επαρχία με κανονικότατο κήπο! 😉 Αγαπητέ φίλε τί ενοείς τα πουλιά θα είναι 50cm πάνω από το χώμα; δηλαδή δε θα έχουν επαφή με το γκαζόν; Ε, αν δεν έχουν επαφή με το γκαζόν τότε μάλλον δε συντρέχει κάποιος κίνδυνος. Όταν αυτό ψεκάζεται προφανός θα πρέπει να είναι απομακρυσμένα από την περιοχή ψεκασμού μιας και τα σωματίδια του δηλητηρίου πάνε παντού γι'αύτό άλλωστε κι εμείς όταν ψεκάζομε πρέπει να φοράμε μάσκα. Ένα άλλο πρόβλημα μπορέι να είναι ο αέρας που μπορεί να μεταφέρει τα νωπά ακόμα σταγονίδια του δηλητηρίου σε τροφή και νερό. Όπως και να έχει λάβε υποψη σου τη μεγάλη θνησιμότητα πουλιών στη φύση από τη χρήση φυτοφαρμάκων και λιπασμπάτων και βγάλε τα συμπεράσματά σου 😉
 
Ρωτάω για πιθανή χρήση φαρμάκων που εφαρμόζονται με ψεκασμό.
Πέρα από το complesal π.χ. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και κάποια άλλα.
Ανέστη γνωρίζεις από κήπους;
 
To complesal ειναι λιπασμα αν δεν κανω λαθος...

Εχω καποια σχεση με τα φυτα. 😉 Δε νομιζω οτι ψεκαζει κανεις το γκαζον. Οτι και να παθει ξαναφυτευεται σχετικα ευκολα.
 
Όντως είναι λίπασμα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι (μιας και σε βρήκα :) ) αν ψεκάζεται το γκαζόν για τυχόν παράσιτα, έστω και προληπτικά. Αν δεν ψεκάζεται τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Όντως είναι λίπασμα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι (μιας και σε βρήκα :) ) αν ψεκάζεται το γκαζόν για τυχόν παράσιτα, έστω και προληπτικά. Αν δεν ψεκάζεται τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο. Τουλαχιστον εγω δεν το εχω δει και δεν εχω ακουσει κατι. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
Το γκαζόν δεν ψεκάζεται! Και επίσης προσοχή με το λίπασμα διότι μπορεί να το κάψει
 
Σας ευχαριστώ. Με βγάλατε από τις δύσκολες σκέψεις!
 
Το γκαζον δεν ψεκαζεται, αλλα τι γινεται αν ψεκαζουμε δεντρα που βρισκονται στιν ιδιο χωρο; Εχω κ εγω αυτην την απορια, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ειναι δυνατον τα φαρμακα με τα οποια ψεκαζουν οι παραγωγοι τα δεντρα τους να ειναι επιβλαβη; Τοτε τα αγρια πουλια θα πεφταν σαν τα κοτοπουλα😕
 
Ανατολη σαφως και ειναι πολυ επικινδυνα. Μην το επιχειρισει κανεις κοντα σε κλουβες με πουλια.
 
εγω εχω κηπο με γκαζον και ποτε στα 4 χρονια που το εχω δεν εχω ψεκαση ποτε με φυτοφαρμακα. Οσο για τα αγριοπουλια εκει που ψεκαζουν και υπαρχουν μικρα τα μικρα πεθαινουν
 
Back
Top