Γενικά Πωλουνται πλεον καρδερινες;

Vladislaus

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπερα! Θα ηθελα να σας ρωτισω εαν μπορω να βρω καρδερινες σε petshop γιατι εχω ακουσει πως εχουν απαγορευθει απο το εμποριο.. Ειναι αληθεια;
 
γιατι εχω ακουσει πως εχουν απαγορευθει απο το εμποριο.. Ειναι αληθεια;
Ποτέ δεν επιτρεπόταν. Ίσως άκουσες ότι καταλήγουν εκεί αφού πιαστούν με παγίδες από τη φύση, κάτι που είναι βέβαια παράνομο.
 
Ποτέ δεν επιτρεπόταν. Ίσως άκουσες ότι καταλήγουν εκεί αφού πιαστούν με παγίδες από τη φύση, κάτι που είναι βέβαια παράνομο.

Αν έχουν δαχτυλίδι, δηλαδή είναι εκτροφής, γεννημένες στο κλουβί, πωλούνται.
δηλαδη μπορω να βρω σε petshop?
 
Κι αν βρεις πουλιά εκτροφής... Τι τιμή περιμένεις να ακούσεις Παναγιώτη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
.. Καρδερίνες δεν παίρνουμε από πετ σόπς, εκτός κι αν είναι οι majors (βόρειες).
Οι δικές μας (balcanica) δεν έχουν τέτοια παραγωγή που να φτάνει για να δοθεί στα μαγαζιά.
Αυτές που διατίθενται είναι η πιασμένες η κατεβασμένες από φωλιές που τους έχει τοποθετηθεί από ημερών δαχτυλίδι, ώστε να πουληθούν σαν εκτροφής ( με υψηλότερη τιμή).
Γενικά, αν είναι εφικτό, αποφύγετε τα πετς..
 
Κι αν βρεις πουλιά εκτροφής... Τι τιμή περιμένεις να ακούσεις Παναγιώτη;
πριν 4-5 χρονια που ειχα αγορασει καναρινι, στο πετσοπ ειχε και καρδερινες... Το καναρινι το ειχα παρει 50ευρο και οι καρδερινες ειχαν 20... Οποτε καπου εκει γυρο περιμενω
 
Και αποφύγει ο Παναγιώτης τα Pet .. Έχει το κεφάλι του ήσυχο;

Λέω εγώ τώρα...

Συζήτηση που δεν έχει τέλος... Και δυστυχώς για τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν μ αυτό το πουλί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αυτές με τα είκοσι ήταν πιασμενες.
Όσο για όποιον πάει να πάρει major από πετ μια τρύπα στο νερό θα κάνει. Είχα δει μια αγγελία στο ίντερνετ που ένας είχε ονομάσει major ένα πουλί χωρίς λευκό και με κεφάλι μπαλκανικα, ε τέτοια θα σου πουν ότι είναι Σιβηρίας αλλά χωρίς δαχτυλίδι...
 
Ε απάντησε μωρέ Βασίλη... Καιρός ν'αρχίσεις να ενημερώνεις... Τι περιμένεις;
 
πριν 4-5 χρονια που ειχα αγορασει καναρινι, στο πετσοπ ειχε και καρδερινες... Το καναρινι το ειχα παρει 50ευρο και οι καρδερινες ειχαν 20... Οποτε καπου εκει γυρο περιμενω

Δεν υπάρχει αυτή η τιμή για πουλί εκτροφής... (έχει δεν έχει δαχτυλίδι).

Η τιμή της καρδερίνας που είναι γεννημένη στο κλουβί είναι πάνω από 100 ευρώ.

Κάποτε όταν ξεκίνησα το κάθε πουλί είχε 250 ευρώ... Και όταν ρώτησα σε κάποιο φόρουμ αν είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες τιμές.. Ένα μέλος μου απάντησε :

Οταν θα μπορέσεις να βγάλεις τέτοια πουλιά θα με θυμηθείς...

Πόσο δίκιο είχε...
 
Βέβαια...

Και απ την άλλη αυτά τα πουλιά δεν έχουν τιμή.

Εχω πάρει λεφτά από καρδερίνες... (να τα λέμε όλα)

Αλλά...

Μεγαλύτερη χαρά είναι όταν τις κάνεις δώρο.

Πιστέψτε με.
 
... Και για όλους αυτούς τους λόγους, καταλαβαίνεται πόσο μακρυά είμαστε από το να αφεθούν τα αγριοπούλια ήσυχα στο περιβάλλον τους.
 
Έχει κάτι αγγελίες στο ίντερνετ πουλιά εκτροφής όπως λέγονται (φυσικής εκτροφης) με δέκα ευρώ.
Να αγοράζουν ΚΙ μετά λένε γιατί δεν μπορούν να στρώσουν ούτε φωλιά..
Υπάρχουν καρδερίνες και καρδερίνες...
 
Το θέμα είναι να ζήσουν βρε Δημήτρη... Να βγάλουν έστω την 1η χρονιά πριν τις θερίσουν τα κοκκίδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Το θέμα είναι να ζήσουν βρε Δημήτρη... Να βγάλουν έστω την 1η χρονιά πριν τις θερίσουν τα κοκκίδια.
Ναι δεν διαφωνώ, απλά λέω ότι αν συν υπολογίσουμε την δυσκολία στην αναπαραγωγή, την τιμή κλπ... κλπ και το ότι δεν υπάρχουν πουλιά προς διάθεση... Πάει ο άλλος και με 8 Ε αγοράζει πιασμένο. Γι αυτό έγραψα καταλαβαίνεται πόσο μακρυά είμαστε από το να αφεθούν τα αγριοπούλια ήσυχα στο περιβάλλον τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Πουλιά υπάρχουν αλλά από λίγους.

Πολύ λίγους.

Και για να τους βρεις πρέπει να μπεις στο κύκλωμα.

Τι εννοώ...

Δεν υπάρχει καμια συμμορία βέβαια που έχει τις καρδερίνες εκτροφής, αλλά τα πουλιά αυτά αν κρίνω απ τον εαυτό μου θα πρέπει να πάνε σε έμπειρα χέρια να μπορέσουν να επιζήσουν.

Και αν πάρει κάποιος αρχάριος πουλιά θα πρέπει σίγουρα να έχει από πίσω του ανθρώπους που να θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν.

Φέτος βοήθησα κάποιον φίλο που δεν είναι γραμένος σε κανένα φόρουμ αλλά διαβάζει πολύ συχνά απ έξω.

Σήμερα μου είπε...

Είσαι ο μόνος που με βοήθησε και πήρα πουλιά. Τόσα χρόνια χανόντουσαν τόσα πουλιά τσάμπα και βερεσέ. Ολοι οι πετσοπάδες που τα ξέρουν όλα του έδιναν "ότι νάναι" για να φροντίζει τα πουλιά.

(Γιωργάκη ξέρω ότι θα το διαβάσεις και θα γελάς, αληταρά)

Δεν είναι επιστήμη η αναπαραγωγή της καρδερίνας.

Απλά πράγματα είναι που πάρα πολλοί τα περιπλέκουν χωρίς λόγο και ακόμα δεν έχω καταλάβει τον λόγο.

Στο εξωτερικό πλέον η αναπαραγωγή της είναι όπως έχουμε εμείς εδώ τα κανάρια.

Γιατί άραγε;
 
Γιατί αγαπούμε το μυστήριο, ψάχνουμε τις "τρύπες" , τις μυστικές συνταγές, γιατί δεν είμαστε κορόϊδα εμείς ξέρουμε που θα βρούμε τσάμπα αυτό που ο "βλάκας" πληρώνει.
Και πάμε δίνουμε 20 ευρώ για κάτι που κάνει π.χ 150 και μετά δώσε για φάρμακο, και ξανά φάρμακο και πάλι φάρμακο,ξεπερνάμε το 200 ρι και πεθαίνει και το πουλί. Και μας έπιασε κορόϊδο ο "απατεώνας" αλλά τώρα βρήκαμε την τρύπα την σωστή και αρχίζουμε από την αρχή με άλλο 20άρι κ. Ο. Κ.

Όχι δεν φταίνε αυτοί που μας κοροϊδεύουν, εμείς φταίμε που γουστάρουμε να κοροϊδευόμαστε.
Μόλις πεις σε κάποιον : διάβασα αυτό, σου απαντάει : άσε μας κυρά μου με τις θεωρίες και τα βιβλία σου.

α μα πια :D
 
Back
Top