Γενικά Πωλουνται πλεον καρδερινες;

Στο εξωτερικό πλέον η αναπαραγωγή της είναι όπως έχουμε εμείς εδώ τα κανάρια.

Γιατί άραγε;
Γιατί είναι πουλιά παραγωγής γέννιες γέννιες δεν βλέπουν τους γονείς του μεγαλώνουν από παραμανες. Γεμάτα φάρμακα μην τυχόν πάθουν κάτι τα 300€τους και λίγα λέω. Μόλις τα πάρεις εδώ σου βγαίνουν όλα.
Τουλάχιστον οι του εξωτερικού λένε έχουμε τις καρδερίνες παραγωγής δεν το κρύβουν όπως αντίθετα πολλοί Έλληνες με τις δικές μας. Βαφτίζουν πουλί εκτροφης ένα που έχει αρπαχτει από την φωλιά του.
Η καρδερίνα καναρίνι καλώς ή κακώς δεν μπορεί να είναι είτε είναι και 30 γεννεων και βάλε όπως οι βόρειες.
 
Η καρδερίνα καναρίνι καλώς ή κακώς δεν μπορεί να είναι είτε είναι και 30 γεννεων και βάλε όπως οι βόρειες.

Διαφωνώ.

Πάρε λοιπόν μία καρδερίνα Σιβηρίας και άστην χωρίς φάρμακα...

Εδώ σε θέλω μάστορη.
 
... Και λέω εγώ τώρα
ρωτάει εδώ κάποιος... Που θα βρω να αγοράσω ένα γαρδέλι; και η απάντηση συνήθως είναι...όχι τώρα από φθινόπωρο.
Ξαναρωτάει το φθινόπωρο... Και του απαντάμε... Του χρόνου το φθινόπωρο!
Πάει και αυτός και αγοράζει ένα από το πετσοπ... Και ελπίζει να είναι τυχερός! Αυτό δεν γίνετε;
 
Γεια στο στόμα σου...

Είπαμε...

Ατιμη φάρα.

Και αυτός που θα ασχοληθεί με την καρδερίνα θα πρέπει να είναι και λίγο "μαζώχα"😱
 
Διαφωνώ.

Πάρε λοιπόν μία καρδερίνα Σιβηρίας και άστην χωρίς φάρμακα...

Εδώ σε θέλω μάστορη.
Και εγώ θα σου πω να την πάρω. Από που; Από έξω; Θα είναι φαρμακωνενη
ήδη πως να μην δώσεις φάρμακα σε ένα πουλακι που προορίζεται για το κέρδος και φοβούνται να μην πάθει τίποτα.
Σαν πουλιά είναι ανθεκτικά αρκεί αυτός που θα τα έχει να μπορεί να τα διαχειριστεί και να τους προσφέρει αυτά που πραγματικά χρειάζεται μια καρδερίνα. Μόνο φάρμακα δεν χρειάζεται και εσύ το ξέρεις καλά πιστεύω.





Όταν δεν υπάρχουν άτομα να βοηθήσουν φυσικά και θα πάει ο άλλος να δοκιμάσει την τύχη του, όλοι κάπως έτσι γνώρισαν την αποτυχία δυστυχώς.
 
Όταν θέλεις να υιοθετήσεις ένα δύσκολο ζώο, δύσκολο να το βρεις και δύσκολο να το φιλοξενήσεις με επάρκεια, έχεις να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια και να αποδείξεις κάποια πράγματα.
Το πρώτο πρέπει να διαθέσεις χρόνο αφού οι γέννες είναι λιγοστές και η λίστα αναμονής μεγάλη.
Δεύτερον πρέπει εσύ ο ίδιος να είσαι σίγουρος ότι κατέχεις το θέμα και ότι από κει που θα "ψωνίσεις" θα έχεις κατόπιν υποστήριξη.
Τρίτον αυτός που "πουλάει" αν είναι ευσυνείδητος θα ψάξει για να σιγουρευτεί ότι το πουλί θα πάει σε καλά χέρια.
Και τέταρτον αυτά δεν γίνονται με ψέμματα.

Αυτό ισχύει και με πολλές ράτσες σκυλιών και άλλων ζώων. Όταν έχεις αγάπη για κάποιο απαιτητικό είδος, αυτονόητο είναι ότι υπάρχει βαθμός δυσκολίας.
 
Γεια στο στόμα σου...

Είπαμε...

Ατιμη φάρα.

Και αυτός που θα ασχοληθεί με την καρδερίνα θα πρέπει να είναι και λίγο "μαζώχα"😱
με άλλα λόγια... Μακάριοι αυτοί που γουστάρουν τα καναρίνια και όχι τα γαρδέλια!:D
 
Για να μην κουράζουμε πολύ το νήμα...

Αυτός που θέλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ασχοληθεί με την καρδερίνα... Την άκρη θα την βρει.

Αυτό είναι σίγουρο.
 
Όταν θέλεις να υιοθετήσεις ένα δύσκολο ζώο, δύσκολο να το βρεις και δύσκολο να το φιλοξενήσεις με επάρκεια, έχεις να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια και να αποδείξεις κάποια πράγματα.
Το πρώτο πρέπει να διαθέσεις χρόνο αφού οι γέννες είναι λιγοστές και η λίστα αναμονής μεγάλη.
Δεύτερον πρέπει εσύ ο ίδιος να είσαι σίγουρος ότι κατέχεις το θέμα και ότι από κει που θα "ψωνίσεις" θα έχεις κατόπιν υποστήριξη.
Τρίτον αυτός που "πουλάει" αν είναι ευσυνείδητος θα ψάξει για να σιγουρευτεί ότι το πουλί θα πάει σε καλά χέρια.
Και τέταρτον αυτά δεν γίνονται με ψέμματα.

Αυτό ισχύει και με πολλές ράτσες σκυλιών και άλλων ζώων. Όταν έχεις αγάπη για κάποιο απαιτητικό είδος, αυτονόητο είναι ότι υπάρχει βαθμός δυσκολίας.

Μαρία εγώ συμφωνώ.. Έβαλες όμως πολλές και δύσκολες προϋποθέσεις!:D Από μένα ΤΕΛΟΣ!
 
Εγώ παιδιά θέλω ως απολύτως άσχετη να κάνω μίαν ερώτηση:
Αν κάποιος εντελώς ερασιτέχνης, θέλει να πάρει ένα πουλάκι, να το έχει μόνο του στο κλουβί για συντροφιά και για το κελάηδημά του. Δεν θέλει ούτε γέννες ούτε τίποτα. Είναι μια από τις λύσεις του μια αρσενική καρδερίνα εκτροφής; Θα περάσει μαζί του κάποια ευχάριστα χρόνια και το πουλί και το άνθρωπος; Ή δεν συστήνεται σ΄αυτή την περίπτωση; Δηλαδή δεν είναι μοναχικό και δεν αντέχει; Ή δεν συστήνεται για κάποιους άλλους λόγους;
 
Εγώ παιδιά θέλω ως απολύτως άσχετη να κάνω μίαν ερώτηση:
Αν κάποιος εντελώς ερασιτέχνης, θέλει να πάρει ένα πουλάκι, να το έχει μόνο του στο κλουβί για συντροφιά και για το κελάηδημά του. Δεν θέλει ούτε γέννες ούτε τίποτα. Είναι μια από τις λύσεις του μια αρσενική καρδερίνα εκτροφής; Θα περάσει μαζί του κάποια ευχάριστα χρόνια και το πουλί και το άνθρωπος; Ή δεν συστήνεται σ΄αυτή την περίπτωση; Δηλαδή δεν είναι μοναχικό και δεν αντέχει; Ή δεν συστήνεται για κάποιους άλλους λόγους;

Αχ Μαρία...

Νά ξερες τι συζήτηση ξεκινάς τώρα.

Θα σου απαντήσει ο Παιάνας.

Είμαι...όλος αυτιά.
 
Μαρία το πουλί μια χαρά θα περάσει αλλά αν αξίζει και δεν έχει κάποιο αρνητικό είναι κρίμα να μην δώσει απογόνους έστω μια δυο φορές.
Πολύ μεγάλη κουβέντα.
Το ένστικτο του το θελει αφού έχει περάσει την πτεροροια είναι από τα δυνατότερα και έφτασε στον στάδιο της αναπαραγωγης να ζευγαρωσει.
 
χα χα έτσι είναι τα "πρωτάκια" όλο ερωτήσεις :)

Αντε να σου πω δυό τρία πραγματάκια μέχρι να φιλοτιμηθεί ο Νίκος να γράψει.

Ακου.

Ολα εξαρτιούνται από το "τι" ζητάς από μία καρδερίνα στο κλουβί σου.

Θέλεις να την ακούς να κελαηδάει;

Και ποιο είναι το κριτήριο του σωστού κελαηδήματος; (Βαγγέλη vag21 ... Θέλω απάντηση)

Αντε και την βρήκες (που εσύ δεν μπορείς)

Και αρχίζει να κελαηδάει...

Και;

Αφού δεν έχεις το αφτί να καταλάβεις τι λέει.

Οπότε τσάμπα...

Και αν περιμένεις καρδερίνα εκτροφής να κελαηδάει σωστά θα σε απογοητεύσω.

Τσου.

Αντε... Και εγώ μπορώ να σου βρω εκτροφής να κελαηδάει και να την ευχαριστιέσαι...Αν όμως σου πω πως έμαθε να κελαηδάει έτσι... Θα ανοίξεις το πορτάκι να φύγει το πουλί.

Οπότε...άστο να πάει στο διάλο.

πφπφπφπφπφ
 
Πω πω!
Σ' ευχαριστώ πολύ αλλά χρειάζομαι πρώτ' απ' όλα τον κώδικα να καταλάβω τι μου λες :)
Το μόνο που κατάλαβα ότι αφορά πολύ ειδικούς χομπίστες τελικά. Δεν είναι ένα απλό πουλάκι συντροφιάς.
 
Πω πω!
Σ' ευχαριστώ πολύ αλλά χρειάζομαι πρώτ' απ' όλα τον κώδικα να καταλάβω τι μου λες :)
Το μόνο που κατάλαβα ότι αφορά πολύ ειδικούς χομπίστες τελικά. Δεν είναι ένα απλό πουλάκι συντροφιάς.

Απ ότι φαίνεται, δεν είσαι μαζώχα.

Αστο που σου λέω...

😎
 
Μαρία με άλλα λόγια...
Υπάρχουν δύο κατηγορίες... Οι καρδερίνες που κελαηδάνε και λένε ότι ναναι, και οι λεγόμενες δασκαλεμένες.
Σχετικά με την 2η κατηγορία, ασχολούνται κάποιοι "άρρωστοι" οι οποίοι ή προσπαθούν και ξαναπροσπαθούν επί χρόνια για κάτι καλό και ποτέ δεν είναι ικανοποιημένοι ή πληρώνουν πολλά λεφτά. Αν υποθέσουμε ότι η αναπαραγωγή της καρδερίνας είναι δύσκολη το δασκάλεμα είναι εκατό φορές δυσκολότερο, και τα πουλιά τρώνε πολύ σκοτάδι... Κλπ... Κλπ καλή νύχτα!:D
 
Mόλις γύρισα από ένα πανηγύρι στο Νέο Ροεινό Αργολίδας... Ο μαζοχισμός μου δεν έχει όρια. Γωγώ Τσαμπά -Φιλιώ Πυργάκη και κάποιοι άλλοι που δεν συγκράτησα τα ονόματά τους...

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με την καρδερίνα, κάνει ότι κι ο Βασίλης. Επιμένει, ρωτάει και βρίσκει τις άκρες... Ξαφνικά το βουνό γίνεται λοφίσκος και ο δρόμος στρώνει, αύριο συνεχίζουμε την κουβέντα... Καλημέρα!
 
Back
Top