Γενικά Πως μπορώ να ξεχωρίσω την καρδερίνα εκτροφής από την πιασμένη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι μου θύμισες τώρα.. Σε αντιδιαστολή με τη δική σου πρακτική, κάποιος στο παρελθόν ρώτησε αν σε κλούβα του μέτρου που είχε 100 + καναρίνια, θεωρείται συνωστισμός...
Θα τρελαθω θα πηδηχτω απ' το παραθυρο! Αν ειναι δυνατον!

Εσυ Γιαννη μια χαρα κανεις. Μακαρι να τα ειχαν ολοι σε τετοια "απλα".
 
Μια νεα απορια μου ειναι, τι ασθενειες μπορει να μεταφερθουν απο και προς την καρδερινα και τα καναρινια. Με αλλα λογια, εχει νοημα η καραντινα οταν προκειται για διαφορετικα ειδη;
 
Μια νεα απορια μου ειναι, τι ασθενειες μπορει να μεταφερθουν απο και προς την καρδερινα και τα καναρινια. Με αλλα λογια, εχει νοημα η καραντινα οταν προκειται για διαφορετικα ειδη;
Μπορώ να πω πως εδώ κυρίως έχει απόλυτη θέση η καραντίνα των πουλιών.
Έχουν σχεδόν όλες τις ασθένειες κοινές... με την καρδερίνα να είναι λιγότερο ανθεκτική σ' αυτές.
 
Και φυσικά μιλάμε πάλι για διαφορετικά δωμάτια. Και εδώ είναι που αρχίζω και ζορίζομαι :)
 
Και φυσικά μιλάμε πάλι για διαφορετικά δωμάτια. Και εδώ είναι που αρχίζω και ζορίζομαι :)
Χρησιμοποίησε και το χώρο που πιθανόν έχεις εξωτερικά...
Ο καιρός είναι πλέον καλός ή τουλάχιστο θα είναι καλός.
 
Αριδαία Πέλλας. Από την επόμενη παρασκευή προβλέπεται άνοδος στους 17-18, το θέμα είναι αν κρατήσει.
 
Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός αλλά οι απορίες συνεχίζονται. Την Κυριακή αναγκάστηκα να ξαναβάλω τα καναρίνια μέσα στο δωμάτιο που έχω για τα πουλιά λόγω καιρού (5 μποφόρ), και για συνεχίσει η καραντίνα μετέφερα την καρδερίνα στο σαλόνι σε ψηλό σημείο. Και ενώ λοιπόν είχε συνέλθει και ψιλοτραγουδούσε, τώρα ξανά μούγκα. Κάθετε όλη μέρα σε ένα κλαδί. Να σημειώσω ότι τρώει κανονικά, δεν έχει καρίνα, οι κουτσουλιές φαίνονται νορμαλ, και το βράδυ που στήνω αφτί δεν έχω ακούσει τίποτα περίεργο. Στο δίπλα δωμάτιο τα αρσενικά καναρίνια του δίνουν και καταλαβαίνει. Υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί το τραγούδι τους; γνωρίζω ότι μεγάλωσε με άλλες καρδερίνες και φλώρους και δεν είχε ποτέ επαφή με καναρίνι.
 
Ίσως επειδή την μετακίνησες και της άλλαξες θέση να στρεσαρίστηκε πάλι.
 
Ναι μάλλον αυτό έγινε, γιατί ξαφνικά από σήμερα το πρωί άρχισε να φωνάζει και δεν έβαλε γλώσσα μέσα :)
 
Δες αυτό: kiklos.info/kot-check.html
Οι κουτσουλιές του μου θυμίζουν την τρίτη εικόνα... Ή είναι ιδέα μου;!
 
Δεν είναι τόσο μεγάλα όσο τα κάνει να φαίνονται στη φωτογραφία και επίσης είναι ορατό το μαύρο κομμάτι των κοπράνων. Πάντως και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου και είπα να ανεβάσω φώτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πως είναι μια φυσιολογική κουτσουλιά καρδερίνας, είναι η πρώτη μου.
 
Δεν είναι τόσο μεγάλα όσο τα κάνει να φαίνονται στη φωτογραφία και επίσης είναι ορατό το μαύρο κομμάτι των κοπράνων. Πάντως και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου και είπα να ανεβάσω φώτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πως είναι μια φυσιολογική κουτσουλιά καρδερίνας, είναι η πρώτη μου.
Η φυσιολογική κουτσουλια και σε καναρίνι και σε καρδερίνα είναι όπως στον πρώτη φώτο του λινκ που σου έστειλα.. 😉
 
Μια απορία πάνω στην αρχική μου ερώτηση. Καρδερίνες που τις πήρανε από άγριες φωλιές και τις βάλανε σε παρένθετες μητέρες, σε ποια κατηγορία κατατάσσονται; Εκτροφής ή πιασμένες; Μπορούν να επανενταχτούν στην φύση; (Ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον.)
 
Από ηθικής πλευράς κατατάσσονται στις πισμένες. Τώρα, στην ερώτηση σου, αυτό που έχει σημασία στην απελευθέρωση είναι ο χρόνος παραμονής στην αιχμαλωσία. Αυτό κάνει δύσκολη ή όχι την επανένταξη στο φυσικό περιβάλλον. Δηλαδή, είτε γεννήθηκε στο κλουβί από κλεμμένα αυγά, είτε κλαπηκε από φωλιά στη φύση και μπήκε στο κλουβί, θεωρείται το ίδιο όσον αφορά το θέμα επιστροφή στη φύση.
 
Σίγουρα μετράει ο χρόνος παραμονής, αλλά από ότι καταλαβαίνω, και στις 2 περιπτώσεις που έγραψες (κλεμμένα αυγά ή γαβριά) τα πουλιά δεν διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις για να ζήσουν στη φύση εφόσον κλαρώσουν σε κλουβί.
 
Σίγουρα μετράει ο χρόνος παραμονής, αλλά από ότι καταλαβαίνω, και στις 2 περιπτώσεις που έγραψες (κλεμμένα αυγά ή γαβριά) τα πουλιά δεν διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσεις για να ζήσουν στη φύση εφόσον κλαρώσουν σε κλουβί.
Υπάρχει δυνατότητα εκμάθησης της διατροφής από την άγρια φύση...
Στο τελικό στάδιο αυτά τα πουλιά τοποθετούνται σε ειδικά κλουβιά που έχουν τη δυνατότητα να μπαίνουν και να βγαίνουν τα πουλιά όποτε το θελήσουν...
Έτσι λοιπόν έχουν τις ευκαιρίες για διερεύνηση των τόπων τροφοδοσίας τους ακολουθώντας τα άγρια πουλιά του είδους τους και να επιστρέψουν στα σίγουρα αν για κάποιους λόγους κάτι πάει στραβά.
Κάποια στιγμή οι επιστροφές λιγοστεύουν αλλά ταυτόχρονα αυτά τα πουλιά γίνονται ταχυδρόμοι στα νέα που ετοιμάζονται για την τελευταία φάση της απελευθέρωσή τους.
Καμία δικαιολογία λοιπόν για κανέναν...
Μάλιστα όσοι έχουν τέτοια πουλιά ας επικοινωνήσουν με το ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ για βοήθεια
 
Back
Top