Γενικά Πως να ξεχωρίσω το φύλο στα μικρά καρδερινοκάναρα;

Εγγραφή
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
49
Πόλη
Αιγάλεω
Γεια σε ολους, παιδια μηπως ξερετε να μου πειτε πως μπορω να ξεχωριζω στα μικρα καρδερινοκαναρα και φλωροκαναρα το φυλλο τους σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
καλη χρονια σε ολους
 
Γειά σου Αλέξανδρε & χρόνια πολλά. Πρέπει να προσδιορίσεις τι εννοείς χρονικά "μικρά"; Μιλάμε για νεοσσούς ή για πουλιά 3 μηνών; Για νεοσσούς δε γνωρίζω. Για μεγαλύτερα πουλιά υπάρχουν κάποιοι καθαρά πρακτικοί τρόποι,όπου προϋποθέτουν αρκετή εμπειρία από μέρος σου γιατί λειτουργούν διά της σύγκρισης.Βασιζόμαστε κυρίως:α) στη "φυσική"τάση-επιλογή όπου τα αρσενικά έχουν κατά τεκμήριο πιο ζωηρή & ατίθαση συμπεριφορά & β)όταν αλλάξουν τα πρώτα φτερά αρχίζουν να έχουν πιο αχνά χρώματα τα θηλυκά-πάντα συγκρινόμενα μεταξύ τους.Αυτό κατά μία άλλη ερμηνεία-εφόσον μιλάμε για υβρίδια με αρσενικό αγριοπούλι-μεταφράζεται ότι αρσενικά μοιάζουν στον πατέρα-ιθαγενή. Στις διασταυρώσεις που ο πατέρας είναι καρδερίνα είναι πιο εύκολος & πιο γρήγορος ο διαχωρισμός. Κυρίως στη "μάσκα" & στο κιτρίνισμα του στήθους. Στα υβρίδια φλώρου θέλει να πάει το πουλί προς το τελικό του φτέρωμα για να φανεί αυτό.Αυτό συμβαίνει γιατί ο φλώρος-σε αντίθεση με τη καρδερίνα δεν έχει "καθαρές" περιοχές έντονου χρωματισμού- στο στήθος το κίτρινο που 'ναι το σημείο αναφοράς της διάκρισης του φύλου του,το χρώμα δεν "οριοθετείται".Φέτος, υβρίδια από καρποντάκο με κίτρινη κανάρα στούς 2,5 μήνες αρχίσαν να με "υποψιάζουν" για το φύλο τους! Ξέρω οτι πρακτικά δε σε βοήθησα αλλά αυτή είναι η φύση του θέματος. Όσο εγώ γνωρίζω...
 
τους νεοσσους απ' οσο γνωριζω τους ξεχωριζουμε ως εξης,τα βγαζουμε απ΄την φωλια και τα αφηνουμε σε μια επιφανεια αυτα που θα προσπαθησουν να προχωρισουν ειναι αρσενικα. Αυτο το διαβασα στο Αρσενικό ή θηλυκό;
 
α) στη "φυσική"τάση-επιλογή όπου τα αρσενικά έχουν κατά τεκμήριο πιο ζωηρή & ατίθαση συμπεριφορά
Αλέξανδρε, καλή σου μέρα. Το "TEST"στο οποίο αναφέρεσαι έχει σα βάση την παραπανω αναφορά.Αυτό όμως, όπως είχα τονίσει, προϋποθέτει μεγάλη εμπειρία γιατί στηρίζεται στη σύγκριση. Μη περιμένεις δηλαδή εφαρμόζοντάς αυτή τη πρακτική, κάποιοι νεοσσοί να φύγουν "πύραυλοι" & άλλοι να κάτσουν, στ αυγά τους! Κάτι αντίστοιχο, κυρίως στη Πάτρα, λέγεται για το "βλέμμα" των αρσενικών καρδερίνων για την διευκρίνιση του φύλου. Εγώ ασχολούμαι 18 χρόνια με καρδερίνες δε το εφαρμόζω, χωρίς να λέω ότι δε μπορεί να ισχύει. Πολλά τέτοια θα βρεις στις αναζητήσεις σου, αλλά μόνο δια της προσωπικής σου εμπειρίας & επιμελούς διύλισης όσων ακούγονται, να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.Βασικό,όχι επαφή με ξερόλες. Θα χαρώ πολύ να το εφαρμόσεις & να μας πεις τις προσωπικές σου παρατηρήσεις.
 
Τα αρσενικά καρδερινοκάναρα όταν "ντυθούν" έχουν σβέρκο, πάνω μέρος κεφαλιού και μάγουλα γκρι, ενώ τα θηλυκά καφέ. Το διαβασα στο (μικρα μυστικα)http://www.geocities.com/agriopoulia/
 
Μέχρι να "ντυθούν", πάμε μετά την πτερόρροια δηλαδή,
ούτως ή άλλως θα κελαηδούν, τα αρσενικά! Ασε που
αυτό συμβαίνει μόνον αν η κανάρα είναι "πράσινη".
 
τα αρσενικα μωρα καρδερινοκαναρα εχουν κατω απο ραμφο τους, στο λαιμο τους, πρασινοκιτρινοπα φτερακια.
τα θυλικα εχουν ασπρο.
εγω ετσι τα ξεχωριζα κ ειχα 100% επιτυχια.
 
Συμφωνω απολυτα με τον ftakis και συμπληρωνω οτι το χρωμα κατω απο το ραμφος ειναι παρομοιο με το το χρωμα τις καναρας που τα εβγαλε. Αν για παραδειγμα η καναρα ειναι κιτρινη τα αρσενικα καρδερινοκαναρα θα εχουν την αποχρωση του κιτρινου αν ειναι η καναρα πρασινη, πρασινο θα εχουν και αυτα κ. Τ.λ κ. Τ.λ αναλογα το χρωμα της καναρας.
 
Σε πια ηλικία θα πρέπει να είναι τα πουλιά ώστε να έχουν αυτά τα φτεράκια που λέτε?
 
Back
Top