Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

Οι γονεις ολη μερα εξω φωναζουν τον μικρο... Πηρα τα αυγα να δω αν ζουν.. Το ενα κλουβιο τα αλλο νεκρο μερες κ το τελευτεο πρεπει να πεθανε εχτες πολυ στεναχωριθηκα.. Να βγαλω την φωλια θα κανουν αλλα; Το μικρο ετσι μουρχετε να τον ξαναβαλω με τους γονεις δεν εφαγε ουτε το καλαμποκακι που του αρεσε ουτε αγκουρακι ουτε μαρουλακι θα μου πεθανη απο την πεινα;
 
Αν το έβαζες απλώς κοντά; Με το που τους βλέπει μήπως ηρεμήσει;
Θα έλεγα να αφαιρέσεις πλέον την φωλιά. Να ξεκουραστεί το θηλυκό σου και να απο-ιδρυματοποιηθεί λιγάκι.
Ναι αυτο θα κανω θα βγαλω την φωλια γιατι βλεπω οτι εχουν αγριεψη κ η θυληκια μου με βλεπει κ φωναζει οπως κανει στους ξενους απο την ωρα που της πειρα το μικρο με μιση
 
Οι γονεις ολη μερα εξω φωναζουν τον μικρο... Πηρα τα αυγα να δω αν ζουν.. Το ενα κλουβιο τα αλλο νεκρο μερες κ το τελευτεο πρεπει να πεθανε εχτες πολυ στεναχωριθηκα.. Να βγαλω την φωλια θα κανουν αλλα; Το μικρο ετσι μουρχετε να τον ξαναβαλω με τους γονεις δεν εφαγε ουτε το καλαμποκακι που του αρεσε ουτε αγκουρακι ουτε μαρουλακι θα μου πεθανη απο την πεινα;
Μαρία, πώς γνωρίζεις οτι το ενα ειναι νεκρό απο μερες και οτι το άλλο πέθανε πρόσφατα;
 
Μαρία, πώς γνωρίζεις οτι το ενα ειναι νεκρό απο μερες και οτι το άλλο πέθανε πρόσφατα;
Το ενα ηταν στεγνω κ πετρομενο δεν ξεκολαγε κ ισα που καταλαβενες οτι ειναι πουκακι ενω το αλλο ηταν υγρο με λιγο κροκο ειχε μυτουλα φτερακια ποδαρακια κανονικα σαν να ηταν ετημο να βγει μαλον εχτες πρεπει να πεθανε που τα παρατησε η μανα
 
Τελικά, ίσως να ήταν λάθος που σε συμβουλέψαμε να πάρεις τον "χέστη" από μέσα. Λυπάμαι για αυτό.
Τωρα φοβαμε μην μου πεθανη ο χεστης γιατι δεν τρωη εκοψε λιγο καλαμποκι κ λιγο αγκουρακι μονο κ το περισοτερο εχει πεση κατω κοματακια κ τον βλεπω οτι δεν εχει φουσκομενω λαιμο οπως οταν ηταν χωρτατος στο κλουβι με τους γονεις που επαναλαμβανω ετρωγε μονος ειχε πολυ καιρο να φωναξη οπως εκανε για να τον ταισουν τη να κανω θα φαη μονος η να τον βαλω ξανα με τους γονεις;
 
Τελικά, ίσως να ήταν λάθος που σε συμβουλέψαμε να πάρεις τον "χέστη" από μέσα...
Δεν γίνεται δύο γέννες μέσα στην ίδια φωλιά. Θα επερχόταν άλλο πρόβλημα όταν θα έβγαινε, αν έβγαινε ο νεοσσός.
Τώρα όσον αφορά τον Χέστη, βάλε τον δίπλα να δεις αντιδράσεις και αν προσπαθήσουν οι γονείς να τον ταΐσουν. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση βγάλε την φωλιά. Πυροδοτεί αναπαραγωγικά ένστικτα και συντηρεί τον εγκλωβισμό του θηλυκού. Φωλιά μόνο όταν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή. Δεν είναι καταφύγιο.
Βάλε το μικρό δίπλα να δούμε τι θα κάνουν, χωρίς την φωλιά στο κλουβί.
 
Εγώ δεν τολμώ να πάρω θέση, διότι δεν θα ήθελα να φέρω την οποιαδήποτε ευθύνη. Καταλαβαίνω φυσικά ότι την αρμοδιότητα και τον τελικό λόγο στην όποια απόφαση τα έχει η Μαρία, και ότι τα κίνητρα όλων εδώ μέσα είναι να βοηθήσουν (και να βοηθηθούν φυσικά), αλλά, ακόμα - ακόμα διστάζω να πω και τι θα έκανα ο ίδιος, κι αυτό το τελευταίο διότι μπορεί και να το άλλαζα στην πορεία και δεν είμαι εκεί για να παρακολουθήσω την πορεία του μικρού χέστη.
 
Γιάννη @ianos γνώμες λέμε και φαντάζομαι κανενός η αγαθή πρόθεση δεν αμφισβητείται.
Η διαχείριση του προβλήματος της Μαρίας δεν είναι εύκολη γιατί έχουμε να κάνουμε με ένα θηλυκό που ζει ένα χρόνο μέσα στη φωλιά.
Ο Χέστης έχει μεγαλώσει και τρέφεται μόνος του. Δεν έχει απογαλακτιστεί συναισθηματικά και συνεχίζοντας να ζει μέσα στην φωλιά, αμφιβάλλω αν θα το έκανε και ποτέ.
Η γέννα-"καπάκι" έπρεπε να είχε αποφευχθεί.
Τώρα εδώ που φτάσαμε, αν εκκολάπτονταν ο νεοσσός, κάτι που δεν ξέρουμε, γιατί αφού υπήρχε και κρόκος δεν ήταν οι μέρες του, ποιος μας λέει πως οι γονείς δεν θα επεδείκνυαν επιθετικότητα προς τον Χέστη; ή ο Χέστης προς τον νεοσσό; ή οι γονείς προς τον νεοσσό; ή πως δεν θα αναπτύσσονταν αντιδικίες μεταξύ των γονέων;
Είναι καινοφανές πως δεν γίνονται δύο γέννες στην ίδια φωλιά παρόντων των πρώτων απογόνων;
Οι αποφάσεις κρίνονται από τις συνθήκες των στιγμών που λαμβάνονται.
Φυσικά τον πρώτο λόγο έχει η Μαρία που ζει και βλέπει τις αντιδράσεις.
Όμως άλλη γέννα αυτή την εποχή δεν πρέπει να επιχειρηθεί.
 
Μαρια μου συμφωνω με αυτα που λες αυτο που φοβαμε ειναι ο χεστης μου θα φαη; Να τον ξαναβαλω με τους γονεις; Αν οχι θα φαη μονος; Φοβαμε μην μου πεθανη
 
Φοιβο μου θα φτιαξω αλλη φωλια για του χρονου απλα τα σχεδια τα ειχα δει στο ιντερνετ κ ελεγε οτι κανει αλλα τελικα ηταν για ζακο κ φαντασου οτι την εκανα κ μεγαλητερη 😀 ο μικρος αν δεν φαη κ αυριο θα τον βαλω ξανα με τους γονεις του. Πειρα κ τα στικακια αυτα που κρεμας στο κλουβι που εχουν σπορακια φρουτα κ μελι μειπως φαη εστω κ λιγο το καλαμποκι το μαδισε το μισο αλλα δεν ξερω αν εφαγε η απλα το κοματιαζε γιατι ειδα πολλα κοματακια κατω στο κλουβι... Το καλο ειναι οτι φοβατε λιγο οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι δεν κανει σαν τρελο οπως εκανε η μανα του καποτε οπωτε αν αρχησει κ τρωη θα τον εκπεδεψω ευκολα
 
πειρα κ τα στικακια αυτα που κρεμας στο κλουβι που εχουν σπορακια φρουτα κ μελι μειπως φαη εστω κ λιγο
Τώρα εντάξει που έχεις την αγωνία σου άφησέ το αλλά παράλληλα πάρε του και κεχρί μίλλετ που είναι καθαρός σπόρος και στο μέλλον μην του ξαναδώσεις τέτοια στικς.
 
ο χεστης 77 ημερων κ ακομα στην φωλια.. Περημενα οτι θα εμενε εξω τα βραδια για να τον πιασω αλλα μολις σκοτινιαση μεσα... κ το πιο περιεργο κλωσσα τα αυγα με την μανα... Περημενω σε 3-4 ημερες να βγουν υπαρχει κινδυνος να σκοτωση ο μικρος τα μωρα;

View attachment 50299
τι μικρος. Αυτος φανταρος θα παει σε λιγο :D
 
Αυτος ο μικρος θα με σκασει... κεχρι μιλλετ που λετε εχει κ η τρωφη που του περνω αλλα δεν το τρωη ουτε η γονεις τους επερνα κ αυτο που ειναι σαν κλαδι αλλα δεν.. κ απο την τρωφη το πετανε.. Οι γονεις ειναι περιεργη κ τον εκαναν ετσι ουτε αυγο η αυγοτροφη μονο φρουτα λαχανικα κ ηλιοσπορους θελουν.. Ο μικρος εφαγε μονο λιγο καλαμποκι τιποτα αλλο... Του εχω πολυβιταμηνες στο νερο κατι ειναι κ αυτο ε. Ααα οι γονεις ουτε σουπιοκοκαλο τρωνε που διαβασα καπου οτι πρεπει να τους βαζεις πριν κανουν αυγα.. Τους γονεις τους εβγαλα στην βεραντα εβγαλα κ την φωλια κ φενονται καλα κελαιδανε κ φωναζουν τα ελευθερα ρινγνεκ κ αυτα ερχωντε στα καγκελα
 
Δώσε του μήλο, βερύκοκα ό,τι έχεις κάπως γλυκό να πάρει δυνάμεις. Κανένα καρότο.
Μηλο του εβαλα.. με τους γονεις που ηταν το τσακιζε καθε μερα τους βαζω μηλα μονος του εκοψε ενα κοματακι.. καροτα δεν τα τρωνε ουτε ωμα ουτε βραστα... μονο εγω εχω ιδιοτροπα πουλια; Ουτε βερυκοκα θελουν ουτε καρπουζι ουτε μπανανα ουτε πεπονι.. Το μονο που τρωνε ειναι μηλα καλαμποκια βρασμενα ζωχους γλιστρηδες ραδικια λιγο μαρουλι αχλαδια... Φριγανιες χωρις σαχαρι κ αλατι.. αν τους βαλω λιγο ψωμι τρελενονται απο την χαρα τους καμια φορα τους βαζω κ λαχανικα αρακα κ φασολακια βρασμενα αλλα ισα που τα δοκιμαζουν γενικα ειναι διστροπη.. Παλια που ειχα τα μικρα παπαγαλακια ετρωγαν τα παντα τα ειχα σε μεγαλη κλουβα εξω κ μεσα σε ενα χρονο απο 10 πουλακια εγιναν 1000 τη να πω οι ρινγκνεκ ειναι περιεργη τελεικα
 
Εδώ σ' εμάς έρχονται και τσακίζουν τις ακακίες. Έχεις καμιά κοντά σου να πλύνεις; Και σπόρους μάζεψε.
 
Back
Top