Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

Το θυμάμαι το θέμα Γιάννη, δεν μπορούμε να ξέρουμε βέβαια τι απέγινε.
Πάντως κυκλοφορούν στην αγορά παπαγάλοι που υφίστανται και σε άγριες αποικίες, που από τιμή και συμπεριφορά, παραπέμπουν σε ύποπτες διαδικασίες.
 
Ειναι περιπου 15 χρονια κα κανουν 2 γενες απο 5-6 παιδακια την φορα... Τελος καλοκαιριου βλεπω να ακολουθουν τους γονεις 10 με 12 πουλια κ το βραδυ μαζευονται ολα στην φωλια το λεω γιατι απο την ταρατσα μου βλεπω την φωλια.. αρχες χειμωνα που δεν βρησκουν φαι κατεβενουν πιο χαμηλα καθοντε κ στα συρματα της δεης κ ψαχνουν φαγητο κ μερικοι τα πιανουν τα καημενα.. Προχτες ηταν 8 πουλια κ κανανε κυκλους πανω απο το σπιτι μου του ειχα βαλει σπορακια σε λιγο θα εχουν κ τα αλλα μικρα μαζι τους εγω τα ταιζω κ αλλοι τα φυλακιζουν τσατιζομε γιατι πειστευω οτι τα πουλια που εχουν γεννηθη ελευθερα ειναι δυστηχισμενα στα κλουβια ενω του εκτροφιου δεν μπορουν να ζησουν εξω γιατι δεν ξερουν... εσεις τη λετε εχω δικιο η οχι;
 
τα πουλια που εχουν γεννηθη ελευθερα ειναι δυστηχισμενα στα κλουβια ενω του εκτροφιου δεν μπορουν να ζησουν εξω γιατι δεν ξερουν... εσεις τη λετε εχω δικιο η οχι;
Φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο 👍
 
Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία.
Ουφφφ σε ευχαριστω ελεγα μηπως εγω ειμαι η χαζι που δεν τα πιανω κ μου αρεσει να τα βλεπω ελευθερα να ερχωνται κ να πετανε πανω απο το κεφαλι μου... Παιδια ειναι καταπληκτικα κ με γνωριζουν τους σφυριζω κ μου απαντανε καθοντε στις καιρεες κ με κοιτανε κ μου φωναζουν
 
ο χεστης 77 ημερων κ ακομα στην φωλια.. Περημενα οτι θα εμενε εξω τα βραδια για να τον πιασω αλλα μολις σκοτινιαση μεσα... κ το πιο περιεργο κλωσσα τα αυγα με την μανα... Περημενω σε 3-4 ημερες να βγουν υπαρχει κινδυνος να σκοτωση ο μικρος τα μωρα;

2017-05-29 01.53.42.webp
 
Άσε να απαντήσει και κάποιος άλλος, που να είναι γνώστης, γιατί εγώ δεν είμαι. Το πρόβλημα είναι ότι κατά τη γνώμη μου, μπορεί να τα τσαλαπατήσει ή να τον διώξει η μάνα του. Προσωπικά θα τον έβγαζα.
 
Κι εγώ δεν μπορώ να προβλέψω τις αντιδράσεις του και συμφωνώ με τον Γιάννη, θα τον έβγαζα σ' αυτή την φάση. Με τον πατέρα δεν έχει καλές σχέσεις; Έχεις άλλο κλουβί να το βάλεις κολλητά στο κλουβί των γονέων, μήπως ζητιανεύει για τροφή;
 
Κλουβι εχω να τον πιασω δεν μπορω .. Οι γονεις δεν τον ταιζουν αλλο δεν τον ακουω να ζητιανευει φαι οπως πριν κ βγαινει πρωτος το πρωι να φαι φρουτακια κ σπορια.. Οταν ειμαι διπλα στο κλουβι δεν φοβατε μολις κανω να βαλω το χερι μου μπενει στην φωλια κ φοβαμε να κλεισω την εισοδο της φωλιας μην τυχον κ παθουν πανικο οι γονεις που ειναι μεσα κ σπασουν τα αυγουλακια τη να κάνω;
 
Πρέπει να το αποδεσμεύσεις επειγόντως από την επιρροή της μητέρας του. Θα το κάνει άγριο και αντικοινωνικό όπως είναι η ίδια.
Πως να το πιάσεις μόνο εσύ το ξέρεις. Εγώ στην χειρότερη θα έβαζα γάντι και θα το έπιανα. Τάκα-τάκα, η ταραχή θα είναι η ελάχιστη δυνατή.
Και εννοείται σε εσωτερικό χώρο.
 
Μεσα τα εχω στην σκαλα... κ επηδει ειναι ψηλα με περναη ενα κεφαλι η κλουβα βαζω σκαλιτσα.. αλλα το θεμα μου ειναι οτι τα πορτακια ειναι το ενα δεξια κ το αλλο αριστερα κ επηδει ειναι μεγαλη κλουβα δεν το φτανω κ φοβαμε οτι θα αρχισει να χτυπιετε στα καγκελα
 
Παντα ειναι ενας απο του δυο γονεις μεσα κ δεν μπορω να βγαλω την φωλια γιατι ειναι τεραστια κ δεμενει με συρμα πρεπει να κατεβασω την κλουβα κ θα σπασουν τα αυγα
 
χαχα ναι κ φοβαμε να το ζορισω μην πιαστη κανα φτερο στα καγκελα κ σπαση.. η μανα του ειχε πιαστη πριν χρονια κ μεχρι να της βγαλω το φτερο μου πριονισε το δαχτυλο ετρεχε το αιμα κ αυτη εκει το κραταγε ειχε γινη κοκκινη απο γκρι ευτυχως δεν το εσπασε μονο το δαχτυλο μου σακατεψε 😀 ενω αμα την εχω εξω απο το κλουβι δεν δαγκωνη μπορει κ να δωσει κ κανα φιλακι αν εχει της καλες της
 
Back
Top