Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

Καλησπερα κωστα... ακομα προσπαθω μαλλον ειμαι αχρηστη τη να πω ... Φοβαμε μην τραυματιστη
 
ρε πρέπει να κανείς αποπήρα αν δεν θες να έχεις τεράστια προβλήματα και με τον μικρό δεν έχεις άλλη επιλογή από το να ρισκάρεις σου λέω δεν πρόκειται να τραυματιστεί αν κανείς γρήγορες κινήσεις
 
Τον επιασααα! Τωρα εχω αλλο θεμα οι γονεις παρατησαν την φωλια μολις ακουσαν τον μικρο που φωναζε κ δεν μπαινουν μεσα τον αφησα να ηρεμηση δεν φωναζει αλλα οι γονεις τον ψαχνουν κ δεν πανε στα αυγουλακια τη να κάνω;
 
Σε ποια ημέρα επώασης είναι;
Βάλε τον κάπου που να μην φωνάζει ή βάλε τον σε κλουβί ακριβώς δίπλα τους - δεν ξέρω τι να σου πω, αλλά μάλλον το δεύτερο θα έκανα και θα παρακολουθούσα διακριτικά για περίπου 10 λεπτά, αν δεν έμπαιναν μέσα στη φωλιά, τότε θα τον πήγαινα όσο πιο μακριά γινόταν.
 
2017-05-31 19.06.31.webp ο χεστης τον εβαλα στο μπανιο για να μην τον βλεπουν κ τον ακουνε οι γονεις αλλα κ παλι δεν μπαινουν στη φωλια τα αυγουλακια ειναι 22-με 23 ημερων αν δεν κανω λαθος.. μαλλον πανε αφου δεν τα κλωσαν μια ωρα ειναι εξω οι γονεις τελεικα ηταν λαθος να τον παρω απο τους γονεις τη να πω
 
Νομίζω ότι 21 ημέρες είναι η εκκόλαψη πάνω - κάτω, οπότε, αν είναι έτσι, ίσως τα έμβρυα να είναι ανθεκτικά σε μεγαλύτερη απουσία της κλώσσας.
 
Από την ώρα που κάθεται και κλωσσά. Συνήθως είναι η πρώτη ημέρα για τους παπαγάλους - αλλά αυτό το έχω διαβάσει κάπου εδώ και δεν το ξέρω στα σίγουρα. Αν δεν ξέρεις πότε ξεκίνησε το κλώσημα, μετράς από το τελευταίο αυγό.
 
Ο χεστης ειναι πολυ καλος καθομαι διπλα του κ δεν φοβατε μονο οταν σηκωσα το κλουβι τρομαξε λιγο κ φωναξε... Οι γονεις τον ακουσαν κ πεταχτικαν απο την κλουβα.. ευτυχως κλωσσαν τα αυγα ευχωμε να βγαλουν πουλακια
 
Ο χεστης ειναι πολυ καλος καθομαι διπλα του κ δεν φοβατε μονο οταν σηκωσα το κλουβι τρομαξε λιγο κ φωναξε... Οι γονεις τον ακουσαν κ πεταχτικαν απο την κλουβα.. ευτυχως κλωσσαν τα αυγα ευχωμε να βγαλουν πουλακια

Τέτοια ώρα μην ενοχλείς κανένα πουλί. Πρέπει όλα να κοιμούνται με απόλυτη ηρεμία.
 
Αχ πόσο χαίρομαι που όλα πήγαν πολύ παλιά είχα ρινγκνεκ και είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα σε μικρότερο βαθμό αύριο αν μπορείς στείλε φοτο με τον μικρό να δούμε πως τα πάει μαζί σου
 
Τέτοια ώρα μην ενοχλείς κανένα πουλί. Πρέπει όλα να κοιμούνται με απόλυτη ηρεμία.
Φοιβο μου εγω παλια οταν ηθελα να εξημερωσω παπαγαλο παντα βραδυ το εκανα γιατι πεφτουν οι αμυνες νυσταζουν κ ειναι πιο ευκολο δεν στρεσαροντε τοσο λογο νυστας 😀
 
Φοιβο μου εγω παλια οταν ηθελα να εξημερωσω παπαγαλο παντα βραδυ το εκανα γιατι πεφτουν οι αμυνες νυσταζουν κ ειναι πιο ευκολο δεν στρεσαροντε τοσο λογο νυστας 😀
Δεν σέβεσαι όμως έτσι τις βασικές βιολογικές του ανάγκες καθώς η φύση το έχει φτιάξει να κοιμάται μόλις σουρουπώνει και φεύγει το φυσικό φως. Δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος που έκανες όπως λες από παλιά. Είναι καιρός να εημερωθείς καλύτερα και να το αλλάξεις.
 
2017-06-01 12.05.04.webp ο χεστης.. 81 ημερων.. ειναι φισιολογικο που δεν εφαγε ουτε ενα σπορακι ουτε ενα φυστικακι; Μονο λιγο μηλο τσιμπισε δεν επρεπε να τρωι κανονικα; οι γονεις δεν τον ταιζαν αλλο οταν ηταν μαζι τη ετρωγε; η τωρα μου κανει πησματα; Ανχωθηκα
 
View attachment 50354 ο χεστης.. 81 ημερων.. ειναι φισιολογικο που δεν εφαγε ουτε ενα σπορακι ουτε ενα φυστικακι; Μονο λιγο μηλο τσιμπισε δεν επρεπε να τρωι κανονικα; οι γονεις δεν τον ταιζαν αλλο οταν ηταν μαζι τη ετρωγε; η τωρα μου κανει πησματα; Ανχωθηκα
Δεν καταλαβαίνω... Εσύ δεν μας έχεις γράψει ότι τρέφεται κι από μόνο του; Βάλε αυγό, αυγοτροφή, μαλακούς σπόρους...
 
Πείσματα όχι, ίσως είναι αγχωμένο και στεναχωρημένο από την αλλαγή. Μην ξεχνάς ένας άγνωστος κόσμος ανοίγεται μπροστά του. Είναι συνταρακτικό γι' αυτό. Βάλε του κεχρί μίλλετ για να φάει και αυγοτροφή τις πρώτες μέρες.
 
Είναι πανέμορφος να τον χαίρεσαι είναι ήρεμος όταν τον πλησιάζεις οι γονείς τι κάνουν με τα αυγά τους;
 
Με τους γονεις του ετρωγε μονος του πολυ καιρο. Τωρα δεν θελει. Οι γονεις σημερα ειναι εξω απο την φωλια απο το πρωι κ οι δυο οπωτε πανε τα αυγα αυγο δεν τρωι ουτε αυγοτρωφη οι γονεις του επεισης δεν τρωνε οσες φορες εβαλα δεν το ακουμπησαν. Καθωμαι διπλατου κ δεν φοβατε μονο αμα κανω κατι αποτομο κουναει λιγο τα φτερα για δευτερολεπτο θα του βαλω καλαμποκακι βρασμενο που του αρεσει κ αμα δεν το φαη θα αρχισω να ανησυχω
 
Back
Top