Γενικά Πόσο νόμιμη είναι η εκτροφή που έχουμε;

Εντάξει Δημήτρη μου δεν είναι κακό να είναι κάποιος επαγγελματίας εκτροφέας, αντιθέτως θα έλεγα αν είναι και επαγγελματίας :). Από που θα παίρνουμε εμείς τα ωραία πουλάκια μας;
 
Γεια σας παιδια, διαβασα με ενδιαφερον το νημα. Αποψη μ ειναι οτι αν ακολουθούνται πιστα οι νομοι, μονο ετσι εξασφαλιζονται οι συνθηκες γ να γινουν οι εκτροφες (ειδικα οι μεγαλύτερης κλιμακας) καλύτερες στο μελλον. Και δεν ειναι φορολογικο μονο το θεμα, ειναι κ για την εξασφαληση καλών συνθηκών διαβιωσης στα πουλια. Εγω εψαχνα υγειη κ νομιμο παπαγαλο με cites κλπ και τελικα τον πηρα απο τσεχια, δυστυχως η επαγγελματικη εκτροφη στα εξωτικά ειδη ειναι στην ζωνη του λυκοφωτος κ ετσι δεν προκειτε να υπαρξει προκοπη.
 
τελικα τον πηρα απο τσεχια, δυστυχως η επαγγελματικη εκτροφη στα εξωτικά ειδη ειναι στην ζωνη του λυκοφωτος κ ετσι δεν προκειτε να υπαρξει προκοπη.
Δηλαδή πιστεύεις πως οι εκτροφικές προσπάθειες των ξένων προς την Ελλάδα χωρών.. Είναι καλύτερες;
Τα εισαγωγής πουλιά είναι καλύτερα από τα λίγα ομολογουμένως Ελληνικά;
 
Δηλαδή πιστεύεις πως οι εκτροφικές προσπάθειες των ξένων προς την Ελλάδα χωρών.. Είναι καλύτερες;
Δηλαδή τα πουλιά εισαγωγής είναι καλύτερα από τα λίγα ομολογουμένως Ελληνικά;

Δεν ξερω αν ειναι καλυτεροι οι ξενοι παπαγαλοι, αλλα τι πιστευετε ειναι τα ελληνικα πουλια νομιμα; ( και δεν εννοω μονο φορολογικα αλλά κ με βαση τις διεθνεις συμβασεις προστασιας της πανιδας). Γιατι να μην μπορουσε η καλη δουλεια κ η αγαπη γ την εκτροφη εξωτικων να συνδιστει κ μ την εφαρμογη των νομων; Και απο εκει ξεκινανε ολα, το φιλοτιμο ειναι παντα απαραιτητο αλλα το νομικο πλαισιο ειναι αυτο που εξασφαλίζει ολα τα εμπλεκομενα μελη κ στην τελικη το εμποριο. Και κατα την γνωμη μου η τηρηση των κανονων ειναι κατι που βοηθα να ανεβει μακροπροθεσμα ο συνολικος μεσος ορος.
 
Δεν ξερω αν ειναι καλυτεροι οι ξενοι παπαγαλοι, αλλα τι πιστευετε ειναι τα ελληνικα πουλια νομιμα; ( και δεν εννοω μονο φορολογικα αλλά κ με βαση τις διεθνεις συμβασεις προστασιας της πανιδας). Γιατι να μην μπορουσε η καλη δουλεια κ η αγαπη γ την εκτροφη εξωτικων να συνδιστει κ μ την εφαρμογη των νομων; Και απο εκει ξεκινανε ολα, το φιλοτιμο ειναι παντα απαραιτητο αλλα το νομικο πλαισιο ειναι αυτο που εξασφαλίζει ολα τα εμπλεκομενα μελη κ στην τελικη το εμποριο. Και κατα την γνωμη μου η τηρηση των κανονων ειναι κατι που βοηθα να ανεβει μακροπροθεσμα ο συνολικος μεσος ορος.
Δυστυχώς παντού υπάρχει το λάθος... σε υπέρτατο βαθμό.
Βέβαια κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος... αλλά συγχωρέστε με...
Πρόσφατα παρακολούθησα μια "αποστολή" από κάποιον εκτροφέα του εξωτερικού σε κάποιο Ελληνικό petshop...
Η αίσθηση που εισέπραξα είναι πως καμάρωναν γι' αυτή την αποστολή... Βρίσκεται στο δρόμο έγραφαν... και φυσικά έβαζαν και φωτογραφίες.
2.webp
1.webp
3.webp
Οι φωτογραφίες είναι από το διαδίκτυο.
 
Γιάννη δεν γίνεται να έρθουν διαφορετικά βέβαια...
Αν το επιχειρούσαν θα έπρεπε o ringneck να στοιχίζει περισσότερο από ζακό. Πόσοι θα αγόραζαν; Γι αυτό ας αφήσουμε τις ζήλιες και τον φθόνο και ας υποστηρίξουμε τους ντόπιους εκτροφείς.
Όσο για τις κλειστές κούτες, αυτές μειώνουν το στρες στα πουλιά, δεν είναι αρνητικό.
 
Δυστυχώς παντού υπάρχει το λάθος... σε υπέρτατο βαθμό.
Βέβαια κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος... αλλά συγχωρέστε με...
Πρόσφατα παρακολούθησα μια "αποστολή" από κάποιον εκτροφέα του εξωτερικού σε κάποιο Ελληνικό petshop...
Η αίσθηση που εισέπραξα είναι πως καμάρωναν γι' αυτή την αποστολή... Βρίσκεται στο δρόμο έγραφαν... και φυσικά έβαζαν και φωτογραφίες..View attachment 33818
View attachment 33817
View attachment 33815
Δυστυχώς παντού υπάρχει το λάθος... σε υπέρτατο βαθμό.
Βέβαια κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος... αλλά συγχωρέστε με...
Πρόσφατα παρακολούθησα μια "αποστολή" από κάποιον εκτροφέα του εξωτερικού σε κάποιο Ελληνικό petshop...
Η αίσθηση που εισέπραξα είναι πως καμάρωναν γι' αυτή την αποστολή... Βρίσκεται στο δρόμο έγραφαν... και φυσικά έβαζαν και φωτογραφίες.
View attachment 33818
View attachment 33817
View attachment 33815
Οι φωτογραφίες είναι από το διαδίκτυο.

"Δυστυχώς παντού υπάρχει το λάθος... σε υπέρτατο βαθμό."
" για την οικονομια της συζητησης να καταλάβω οτι μαλλον βρισκετε λαθος σε αυτα που εγραψα... η γνωμη σας παραπανω απο σεβαστη!

"Βέβαια κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος... "
" δεν θεωρω οτι ειστε εκτος θεματος... Κ η μεταφορα ειναι τμημα αυτου που συζηταμε, κατα την γνωμη μου. Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω - και ισως μπορουσατε να με βοηθήσετε - ειναι αν αυτο το ποστ σας προσπαθει να απαντησει σε αυτα που αναφερθηκαν παραπανω απο εμενα ή ειναι μια παραθεση ενος σχετικου με μεταφορα απο εκτροφη περιστατικου, ασχετο ως προς αυτα που εγραψα. Γιατι κατα την πρωτη αναγνωση καταλαβα, μαλλον εσφαλμενα, οτι ειναι ο λογος για τον οποιο δικαιολογουμαστε δικαιωματικα κ ηθικα να μην ακολουθουμε τους σχετικους νομους. Αλλα μαλλον καταλαβα λαθος κατα την πρωτη αναγνωση...
 
Αλέξανδρε @dadj δεν απαντώ σε σένα, αλλά το έφερα γενικά σαν γεγονός στη συζήτηση...
η γνωμη σας παραπανω απο σεβαστη!
Η γνώμες όλων... έχουν ακριβώς την ίδια αξία..
Γιατι κατα την πρωτη αναγνωση καταλαβα, μαλλον εσφαλμενα, οτι ειναι ο λογος για τον οποιο δικαιολογουμαστε δικαιωματικα κ ηθικα να μην ακολουθουμε τους σχετικους νομους.
Είναι δύσκολο να γράψεις όλα όσα θέλεις... και να γίνουν αντιληπτά...
Ίσως δεν απέδωσα σωστά όσα σκεφτόμουν... απολογούμαι γι' αυτό...
Διορθώνοντας τα πιθανά κενά προσθέτω... καμία παρέκκλιση από το νόμιμο... καμία παρανομία... ίσα μέτρα και σταθμά σε όλους.
 
Ανακάλυψα αυτό το θέμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω ξεκινήσει και συγκεντρώνω διάφορους παπαγάλους, να φτιάχνω την εγκατάσταση μου και έχω κολλήσει στα διαδικαστικά...
Από τον Σεπτέμβριο έχω πάει και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές στη κτηνιατρική υπηρεσία προκειμένου να μου πουν εγγράφως ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να λειτουργώ νόμιμα και αφού καλυψω τις προϋποθέσεις να βγάλω και άδεια και να προσθέσω και τον αντίστοιχο ΚΑΔ στην εφορία μου.
Θέλω να βγάλω άδεια γιατί μπορεί αρχικά να έχω 20-30 ζευγάρια αλλά στη πορεία μπορεί να τα πολλαπλασιασω και δεν θα ήθελα να έχω κάποιο πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου, καταγγελίας κτλ.
Από τον Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΆΚΡΗ. Μου είπαν έλα μωρέ βγάλε τα πουλάκια σου και δωστα ποιος θα σε ενοχλήσει... ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς.. όταν όμως ζήτησα ένα χαρτί ότι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα σε περίπτωση που στραβωσει το πράγμα όλοι κάνανε ότι δεν το είπαν.. ακόμα και στον αντιπεριφερειάρχη έφτασα αλλά αποτέλεσμα 0.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγάλει κάποιος άδεια,πως την έβγαλε και ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά, οι εργασίες έχουν σταματήσει γιατι δεν ξέρει κανείς ποια είναι ακριβώς τα κριτήρια/προϋποθέσεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγάλει κάποιος άδεια,πως την έβγαλε και ποιες είναι οι προϋποθέσεις;
Ίσως ο Γρηγόρης @inca1099 να μπορεί να σε βοηθήσει, στείλε ένα προσωπικό μήνυμα.
 
Μία αγοραπωλησία είναι νόμιμη όταν το προϊόν (το πτηνό εν προκειμένω) που πωλείται επιτρέπεται να πωληθεί και ο πωλητής διατηρεί ενεργό φορολογικό μητρώο (ΑΦΜ) εκτροφέα - πτηνοτρόφου και εκδίδει παραστατικά για κάθε συναλλαγή που που πράττει.
 
Σαφέστατα φορολογικά πρέπει να είναι τακτοποιημένα όλα αλλά θεωρώ ότι είναι το εύκολο κομμάτι σε μια μεγάλη εκτροφή.
 
Γιωργο στη θεση σου θα εφτανα στο σημειο του να μαθω ακριβως οτι χρειαζεται και να συγκεντρωσω τα απαραιτητα χαρτια κτλ και θα περιμενα να ολοκληρωσω την διαδικασια μετα την πρωτο αναπαραγωγικο χρονο.
 
Ακριβώς αυτό κάνω αλλά επειδή φορολογικά δεν μου κοστίζει κάτι, να βγάλω άδεια επίσης.. περισσότερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τυχόν κακοπροαίρετους. Έτσι και αλλιώς τα πουλάκια που έχω τώρα θα κρατήσω είτε πετύχει είτε όχι. Αν πετύχει θα "ανοιχτω' περισσότερο αν δεν πετύχει δεν έγινε και τίποτα. Αν δώσω και 500€ σε χαρτιά δεν θα τα χάσω, αφού θα κατέχω τα πουλάκια μου απολύτως νόμιμα.
Αν πετύχει βέβαια ετοιμάζω plan b στο μυαλό μου γιατί θα χρειαστώ μεγαλύτερες εγκαταστάσεις, που είναι και το πιο κοστοβορο..
Τα πουλάκια μου να είναι υγιή "και έχει ο Θεός" που λένε. Προς το παρόν είχα και δυσάρεστα αλλά η πλειοψηφία είναι υπέροχα..
 
Μετά απο επικοινωνία που είχα με το Γιώργο του είπα τα βήματα για το πώς θα ξεκινήσει να γίνει καταχώρηση εκτροφείου και εγκριση απο Κτηνιατρικής πλευράς. Για το θέμα επαγγελματικής δραστηριότητας χρειάζεται ΚΑΔ , εναρξη εφορίας κτλ. Η κατοχή πτηνών είναι νόμιμη αλλά η εκτροφή είναι άλλο κομμάτι και με τον νεο νόμο, έχει πολλα αγκάθια μέσα.
 
Back
Top