Γενικά Πόσο νόμιμη είναι η εκτροφή που έχουμε;

Η άποψή μου στο ότι συμφώνησα με τον Μιχάλη είναι επειδή μιλάνε για το γράμμα του νόμου
Εμπορική πράξη είναι αυτή που αποσκοπεί στο εμπορικό κέρδος και ορίζονται σαφώς από την νομοθεσία οι τομείς που αφορά.
Δεν θεωρούνται εμπορικές πράξεις αυτές οι συναλλαγές. Απλές αστικές συναλλαγές, χωρίς απαίτηση απόδειξης. Γι' αυτό και μέχρι ενός ποσού, νομίζω γύρω στις 6.000 ευρώ, αποδεικνύονται και με μάρτυρες οι καταβολές.
Παιδιά συζητάμε άνευ ουσίας.
 
Κάποιος έπρεπε να μιλήσει και για την Επιλεκτική Ευαισθησία
 
Κάποιος έπρεπε να μιλήσει και για την Επιλεκτική Ευαισθησία
Αν υπονοείς ότι τα ζώα δεν πρέπει να πωλούνται, είναι μια μεγάλη συζήτηση άλλου είδους.
Εφόσον γίνονται κάποιες πράξεις οικονομικού χαραχτήρα εδώ συζητήσαμε για την νομιμότητά τους.
Εκτός αν θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον 🙂
Προσωπικά ουδέποτε πούλησα κάποιο ζωντανό κανενός είδους.
 
Ναι Μαρία, αγοροπωλησίες αγρίων απαγορεύονται γενικά, σιγά και εάν κάποιος πούλαγε 5, 20, 100 να μην ξεκλήριζε το είδος με βάση το δικό σας σκεπτικό, θα ισχυριζόταν κάποιος άλλος.
 
Φυσικά απαγορεύονται Μιχάλη, γενικότερα και στο φόρουμ και παντού. Δεν συζητάμε για τα άγρια τόση ώρα. Αυτά προστατεύονται από άλλους νόμους όμως, όχι από τους συναλλακτικούς.
Μάλλον άλλο είχες στο μυαλό σου και άλλο καταλάβαμε. Ίσως δυο λογάκια παραπάνω να βοηθούσαν 😕
Ρητά λέω, δεν αφορούσε όλη η προηγούμενη συζήτηση τα άγρια, αλλά τα εκτροφικά πτηνά, τα κλουβίσια κάθε είδους.
 
Εγώ δεν γουστάρω τον Χ που βγάζει καναρίνια και έχω το τηλ του. Τι κάνω σαν καλός ρουφιανος; Τον καρφωνω και στηνω μια αγοροπωλησια μεταξύ του με κάποιον εφοριακο - ελεγκτή δεν ξέρω και εγώ ποιον. Πάει ο άνθρωπος να βγάλει τα έξοδα της εκτροφής και έρχεται ο άλλος και ζητάει απόδειξη κλπ.
Τι δεν έχεις; Έλα να σε ξουρισω τώρα. Και ξέρεις το πρόστιμο δεν βγαίνει βάση των πουλιών που υποτίθεται πως θα πουλούσες, αλλά ότι τους κατέβει στο κεφάλι.
Το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα (και όχι να αποκτήσω και εγώ κατσίκα), είναι τελικά διαχρονικό.
 
Εμπορική πράξη είναι αυτή που αποσκοπεί στο εμπορικό κέρδος και ορίζονται σαφώς από την νομοθεσία οι τομείς που αφορά.
Δεν θεωρούνται εμπορικές πράξεις αυτές οι συναλλαγές. Απλές αστικές συναλλαγές, χωρίς απαίτηση απόδειξης. Γι' αυτό και μέχρι ενός ποσού, νομίζω γύρω στις 6.000 ευρώ, αποδεικνύονται και με μάρτυρες οι καταβολές.
.
Μαρία όλο αυτό δεν παίζει. Δεν μπορεί κάποιος να κάνει σεβαστούς κάποιους νόμους μόνο κατά επιλογή όλους ή κανένα.
 
Αυτό που έγραψα, αναφέρεται στο εμπορικό δίκαιο παιδιά. Λέτε οι παγκόσμιες συναλλαγές αυτού του είδους να αποτελούν μια τεράστια παρανομία; Ξέρετε πόσες μικροσυναλλαγές γίνονται καθημερινά;
 
Αυτό που έγραψα, αναφέρεται στο εμπορικό δίκαιο παιδιά. Λέτε οι παγκόσμιες συναλλαγές αυτού του είδους να αποτελούν μια τεράστια παρανομία; Ξέρετε πόσες μικροσυναλλαγές γίνονται καθημερινά;
Διάβασε το άρθρο 6 παράγραφος 4
 
Ένας γείτονας μου έδωσε πέντε (5) κότες για να έχω δικά μου αυγά και δύο καναρίνια (εκτροφής του) για να έχω στο μπαλκόνι μου και να απολαμβάνω το τραγούδι τους και την ομορφιά τους, και εγώ του έδωσα δύο (2) σακκιά καλαμπόκι παραγωγής μου, όλα αυτά όμως χωρίς παραστατικά (σχετική απόδειξη).
Αναρωτιέμαι αν σε αυτή τη δοσοληψία οφείλεται άραγε η χρεοκοπία της χώρας μας...
 
Διάβασε το άρθρο 6 παράγραφος 4
Άρθρο 6 Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάς
4.
Ο ιδιοκτήτης κυνηγετικού σκύλου κατά τη διάρκεια του κυνηγιού ή την οποιαδήποτε μετακίνησή του μαζί με το σκύλο του για το σκοπό αυτόν έχει την υποχρέωση να φέρει μαζί του ενημερωμένο το βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του σκύλου του. Οι υποχρεώσεις των περιπτώσεων α' και β' της προηγούμενης παραγράφου δεν ισχύουν για τους σκύλους βοηθείας, καθώς και για τους σκύλους φύλαξης ποιμνίων, τους κυνηγετικούς σκύλους και τους σκύλους έρευνας και διάσωσης κατά τη διάρκεια της φύλαξης του ποιμνίου, του κυνηγιού, της εκπαίδευσης και της έρευνας και διάσωσης, αντίστοιχα.
Το πηγές από τη νομιμότητα ή όχι της εκτροφής, στη νομιμότητα των πωλήσεων, στην παγκόσμια παρανομία των αγγελιών και τώρα αυτό. Ρε συ μπας και διαβάζεις άλλους νομούς από αυτόν που συζητάμε; Όπως πάει θα μιλήσουμε και για την καρέτα καρέτα σε αυτό το θέμα. 😕
 
Αυτές οι μικρές δοσοληψίες έχουν σχέση με το θέμα, γιατί έτσι θα χαρακτηριστεί ή όχι, μια μπαλκονάτη ας πούμε εκτροφή, επαγγελματική ή ερασιτεχνική.
Αν η πράξη πώλησης ενός-δύο πουλιών, προϊόν αναπαραγωγής μας χαρακτηρίζεται ως εμπορική πράξη, θα πρέπει να είμαστε επαγγελματίες εκτροφείς.
Αν όχι, δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση.
Όμως ο νόμος ορίζει σαφώς πως για να υπάρχει εμπορική πράξη, πρέπει η προμήθεια (αγορά) και μεταπώληση, να έχουν σαφή εμπορικό στόχο το εμπορικό κέρδος.
Κάποιος που αγοράζει ένα καναρίνι για να του κελαηδάει και μετά λέει, το λυπάμαι δεν του παίρνω ένα ταίρι, από το οποίο ζευγάρωμα προκύπτουν πουλάκια που αδυνατεί να διατηρήσει λόγω χρόνου, χώρου κτλ και αποφασίζει να τα πουλήσει ή ανταλλάξει με κάτι, αυτό δεν συνιστά εμπορική πράξη, αλλά μια απλή αστική συναλλαγή και η εκτροφή του παραμένει καθαρά ερασιτεχνική.
 
''Διυλιζουμε τον κωνωπα και καταπινουμε τον καμηλο''.

Ωραια ας μας πει καποιος τοτε που πιστευει οτι ειναι παρανομο να πουλησεις ενα πουλακι (αφου τα ψιλοψαχνει τοοσο πολυ),τι χαρτια χρειαζομαι και που να απευθυνθω εγκυρα για να πουλησω ενα πουλακι 5-10ευρω σε ενα φιλο.Αν εχουν κανει τετοια συναλλαγη με αυτον τον τροπο στη ζωη τους θα ξερουν και θα ειναι ευκολο να μας πουν.ΑΝ παλι δεν συμβαινει τετοια συναλλαγη ουτε σε αυτους, τι καθομαστε και ψαχνουμε;
 
Μωρέ κάντε το κέφι σας, το χόμπυ σας... Τα πουλιά εκτός από ικανοποίηση προσφέρουν και ψυχική ηρεμία, ισορροπία και ψυχοθεραπεία.
Αφήστε τις νομιμότητες και τις παρανομίες για όσους πραγματικά παραβατούν...
Έλα!
 
Ρε γαμώτο.. Με πουλάκια ασχολούμαστε... Προς στιγμή ένοιωσα σαν μεγαλέμπορος ναρκωτικών η μεγαλοκαρχαρίας.. Και δεν πουλάω κιόλας.. Τα περισσότερα τα προσφέρω...
 
Back
Top