Γενικά Πότε βγάζουν μάσκα τα μικρά καρδερινάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasioskis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα Τάσο! Οι καρδερίνες αποκτούν την χαρακτηριστική κόκκινη "μάσκα" τους την περίοδο της ανανέωσης του φτερώματος, δηλαδή το καλοκαίρι.:)
Εσένα να φανταστώ έχουν ξεκινήσει την πτερόρροια τους;
 
Αντωνη ειχα την εντυπωση οτι την περνανε στις πρωτες 30 με 40 μερες της ζωη τους την πρωτη πτεροροια, εμενα εσκασαν τουν Ιουνιο, αν ειναι σωστη η Βασια σημαινει ειμαι στο οριο αν η εντυπωση μου ειναι σωστη παει να πει κατι λαθο εχω κανει με την διατροφη τους, το θεμα ειναι οτι βλεπω σε φωτος, στο fb πουλια που εχουν αρχισει οι μασκες οχι να φαινονται αλλα οχι τοσο γκριζα οσο στα δικα μου. Αυριο θα σας βγαλω φωτος.
 
Μια χαρά είσαι, κάποια στιγμή θα αρχίσεις να βλέπεις ένα σημαδάκι πρώτα πάνω από το ράμφος και ίσως το περάσεις για χτύπημα... Αλλά δεν... Θα είναι η αρχή της μάσκας...
 
Και εδω ειναι τα μωρα του 2018 , τα 2 ειναι βαμμενα, το 3 αργει λιγακι το ποντικακι

Το πρωτο και το τριτο, ενα απο τα 2 δεν ξερω με σιγουρια, οταν ακουει τρεχουμενο νερο, δεν βαζει γλωσσα μεσα, το αβαφο με το που βαλω φαγητο στο κλουβι, πριν βγαλω το χερι εχει ορμηξει για να δοκιμασει, ετσι κανει και η μητερα του.

20181012_100028(0)-1512x2016.webp20181012_095540-1209x1612.webp20181012_095530-1209x1612.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια χαρά! Γίνονται σωστές καρδερίνες σιγά σιγά! Με το καλό να ολοκληρώσουν και να τις θαυμάζεις! 🙂

οταν ακουει τρεχουμενο νερο, δεν βαζει γλωσσα μεσα
Είναι κοινώς γνωστό, ότι ο ήχος του νερού ενθουσιάζει και διεγείρει τα πτηνά, καθώς τους θυμίζει τα ρυάκια και τα ποτάμια που ρέουν στο περιβάλλον και κατά επέκταση την διαθεσιμότητα ύδατος! 😉
 
Η μάσκα στα νέα καρδερινάκια ολοκληρώνεται μετά το τέλος της εφηβικής πτερόρροιας.
Και η εφηβική πτερόρροια ξεκινάει στο τέλος του τρίτου μήνα της ζωής τους και ολοκληρώνεται συνήθως ένα μήνα μετά.
Κοντολογίς για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα ενός εφήβου θα πρέπει να περιμένουμε 4 μήνες περίπου από τη γέννησή του.
 
Back
Top