Διατροφή Πώς δίνω το γαϊδουράγκαθο στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasioskis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το κοβω και το βαζω οπως ειναι; Η χρειάζεται ειδικη προεργασια;
Αν θες να το δώσεις στις καρδερίνες, κόβεις το άνθος και τους το βάζεις στο κλουβί πιάνοντας το με ένα μανταλάκι. Προσωπικά θα έκοβα λίγο την άκρη του για ευκολότερη χρήση από τα πουλιά. Αν έχεις όρεξη μπορείς και να το ξεσποριασεις κόβοντας το στην μέση και αφαιρώντας τα σπόρια.
 
Δεν ξέρω αν ασχολούνται οι καρδερίνες με αυτά τα αγκάθια νωρίτερα.
Δεν τις έχω δει ποτέ...
Αντίθετα λίγο πριν ξεραθούν εντελώς και γίνουν απρόσιτοι (απίθανα σκληροί) οι σπόροι τους γεμίζουν από καρδερίνες..
Είναι οριακό και κρίσιμο το πότε πρέπει να κοπεί για να δοθεί στα πουλιά.
Λίγο νωρίτερα ίσως είναι μη αποδεκτός.. λίγο αργότερα.. απρόσιτος.
 
Για την ακρίβεια έχει σπόρια μέσα αλλά δεν έχουν ωριμάσει ακόμη. Και εγώ το μαζεύω όταν είναι ξεραμενη η φούντα από πάνω και οι σπόροι βγαίνουν τραβώντας την φούντα.
Δεν ξέρω αν ασχολούνται οι καρδερίνες με αυτά τα αγκάθια νωρίτερα.
Αν ασχολούνται λέει Γιάννη... Όπως και με όλα τα άλλα αγκάθια, ας μην είναι εντελώς ώριμα.
 
Λογικά ναι. Αλλά και ώριμους να τους δώσεις πάλι το ίδιο θα τους φάνε. Μου κάνει εντύπωση πως άνθισε το γαιδουραγκαθο τόσο νωρίς 🤔

οντως πολυ νωρις, εχω αλλα 6-7 τα οποια δεν εχουν ανθίσει ακομα. Ειναι το μοναδικο. ωριμους σπορους εχω, αλλα δεν μπορουν να τους σπασουν και ετσι τους βραζω.
 
αν οι σποροι δεν ειναι τοσο ωριμοι, θα ειναι και πιο μαλακοι.
Δοκίμασε και να μας πεις το αποτέλεσμα.
Με τα όσα γνωρίζω εγώ.. αν δεν αρχίζει να στεγνώνει το αγκάθι δεν το ακουμπούν.
Θέλουν το σπόρο όχι στη γαλακτώδη μορφή που είναι τώρα αλλά στη στερεή και λίγο πριν "ασφαλίσει" καλά οι σπόροι ώστε να μπορούν να τους σπάζουν.
[automerge]1554730985[/automerge]
δεν μπορουν να τους σπασουν και ετσι τους βραζω
Χάνεις το περισσότερο από την αξία τους.
Μπορείς να τους σπάσεις σε κάποιο "bleder"... και να τους δώσεις μετά.
Εγώ αυτό κάνω...
 
το δικο μου bleder δε τους σπαει, μονο με γουδι κανω κατι, δεν εχω δοκιμασει να τους δωσω βραστους σπορους, το το βραστο νερο τους δινω, ισα που εχει παρει χρωμα, σαν τσαι.

Θα δοκιμασω και θα σας πω.
Ασχετο, αυριο μαλλον ερχονται τα αηδονακια μου, το κακο ειναι οτι ειναι εγχωριας εκτροφης και δεν εχουν δακτυλιδια.
 
το δικο μου bleder δε τους σπαει, μονο με γουδι κανω κατι

Ναι, τζαμπα καις ρευμα... Ουτε με αιτηση δεν τους σπαει!


Ασχετο, αυριο μαλλον ερχονται τα αηδονακια μου, το κακο ειναι οτι ειναι εγχωριας εκτροφης και δεν εχουν δακτυλιδια.

Σε αυτα τα πουλια, περα απο την εμφανιση τους,θαυμαζω και την "κοφτη" τους κινηση.
 
Γενικα οτιδηποτε εχει σκουρο χρωμα το λατρευω, ειδικα το μαυρο. Το καλο ειναι οτι σε μαθαινουν ευκολα, ειδικα να δουν να κρατας μπανιερα, η εντομο ζωντανο, ειναι ικανα να το παρουν απο το χερι σου.
 
Μήπως βρε παιδιά δοκιμάζεται κάποιο άλλο μηχάνημα λιγότερο αποτελεσματικό?
Εγώ αν καθυστερήσω να σταματήσω τη μηχανή του blender θα τους βγάλω όλους τους σπόρους σε σκόνη...
Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφία με το όλο εγχείρημα για να δείτε.
 
Αυτού του τύπου οι πολυκόφτες όντως δεν κάνουν για τους σπόρους αυτούς...
Έχουν άλλη λογική.. και άλλο προορισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια πολύ καλή λύση είναι να αγοράσει κάποιος μια μηχανή άλεσης του καφε(ξεκινούν από 10 ευρω) και να το κάνει σκόνη, δίνοντας το στην αυγοτροφη.
Επειδή είναι πολύ λιπαρος σπόρος κολλάει στη μηχανή. Καποιος μου είπε να βάλω σε ποσοστό 30% χαρουπι για να μην κολλάει.
Είναι ζωοτροφη γλυκαντική θα έλεγα με ενέργεια. Βάζω στην αυγοτροφη και τα καναρινια την τρωνε χωτις πρόβλημα
 
Back
Top