Βότανα Milk Thistle χωρίς αλκοόλ (γάλα γαϊδουράγκαθου)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σωστά, τότε ποιο πρόβλημα μας απασχολεί;
Οι διαφορές είναι τεράστιες. Ενδεχομένως να μην πρέπει να κοιτάμε μόνο το γαιδουράγκαθο αλλά και άλλα πρόσθετα ή γενικά τους τρόπους επεξεργασίας.
Η διαφορές στις συγκεντρώσεις είναι τεράστιες. Η διαφορές στις τιμές των προϊόντων επίσης. Το θέμα είναι οτι η τιμή δεν πάει ανάλογα με την συγκέντρωση του γάλακτος οπότε... ίσως αφορά άλλα πρόσθετα ή τους τρόπους επεξεργασίας/προσθήκης του γαιδουράγκαθου.
 
H πυκνότητα του σκευάσματος έχει σχέση με τις συνιστώμενες δοσολογίες. Όσο πυκνότερο, μεγαλύτερη η αραίωση.

''Να με συγχωρείτε'':D αλλά τελικά ποια είναι η δοσολογία; Διότι σε ότι ποστ έχω διαβάσει αναφερόμαστε σε ''σταγόνες'' (ανεξαρτήτου πυκνότητας του προϊόντος)

... Εδω τι σχέση έχει η δοσολογία; Αφού ο καθένας ανάλογα με την συγκέντρωση του διαλύματος την αναπροσαρμόζει.
Η μόνη αντικειμενική συνθήκη είναι πόσα πληρώνουμε ανά γραμμάριο γάλακτος.
Δεν καταλαβαίνω σε τι καθορίζει την τιμή και την συγκέντρωση που επιλέγει η κάθε εταιρεία να έχει, η συνιστώμενη δόση ειδικά για πτηνά.

... Τελικά δεν έχω καταλάβει🙄:)
 
Διότι σε ότι ποστ έχω διαβάσει αναφερόμαστε σε ''σταγόνες'' (ανεξαρτήτου πυκνότητας του προϊόντος)
Ακριβώς αυτό Σίσυ. Δεν είναι λάθος;
Όταν ένας γιατρός κάνει συνταγογράφησή δεν κοιτάει τα mg της δραστικής ουσίας;
Εδώ ποια είναι η δραστική ουσία; Το "γάλα γαιδουράγκαθου" ή ενδεχομένως ακόμα και αυτό αναλύεται στα συστατικά του;
Διαχωρίζεται δηλαδή σε σημαντικές και ασήμαντες ουσίες οι οποίες παράγονται κατά την "εξαγωγή" του λαδιού.
Αν κοιτάμε μόνο την ετικέτα "milk thistle" σαν δραστική ουσία τότε είναι παράλογο να κυκλοφορούν τόσα διαφορετικά σκευάσματα στην αγορά.Αυτό επισήμανα, οτι κάτι παίζει με τα πρόσθετα ή τον τρόπο επεξεργασίας του γάλακτος.
Συγκεκριμένα :
  • τα 2 γρ της natures answer τα πήρες 12 ευρώ (30ml)
  • το σχεδόν 1 γρ της ορνιταλια, εγώ, 18 ευρώ (100ml)
  • και τα 0,125 γρ της natures plus κάνουν 30++ευρώ (30ml)
Τι παίζει; Γιατί αυτές οι διαφορές; Γιατί η natures plus αναγράφει 125mg Silymarin;Η natures answer τι γράφει;

Η δοσολογία του καθε φαρμάκου δεν προσφέρει έναν ασφαλή δείκτη. Δηλαδή τι θα πούμε; Όποιο milk thistle και αν βρείτε, δώστε το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης; (Εννοείται οτι δεν εξετάζουμε υπερδοσολογίες άλλων προσθέτων.)

Σε κάθε περίπτωση την αγορά "χύμα" γαιδουράγκαθου, σαν αυτό που πήρες, χωρίς χημική ανάλυση δεν θα την πρότεινα.

Επι του πρακτέου. Η σκέψη μου στην ερώτηση "Ποια είναι η δοσολογία;" βρίσκεται εάν έχουμε ένα προιόν που αφορά πτηνά και αν αναγάγουμε αυτή την δοσολογία κάθε φορά, αναλόγως το σκεύασμα. Το σημείο αναφοράς δεν μπορεί να είναι άλλο απο τα γραμμάρια γαιδουράγκαθου που αναγράφονται. Ποιος έχει τέτοιο σκεύασμα;Εγώ. Θέλω παρακάλια.
 
...*Σε κάθε περίπτωση την αγορά "χύμα" γαιδουράγκαθου, σαν αυτό που πήρες, χωρίς χημική ανάλυση δεν θα την πρότεινα.
.. Το σημείο αναφοράς δεν μπορεί να είναι άλλο απο τα γραμμάρια γαιδουράγκαθου που αναγράφονται.**Ποιος έχει τέτοιο σκεύασμα;Εγώ. Θέλω παρακάλια.
* Πάει στα σκουπίδια αυτό...
**
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Σε κάθε περίπτωση την αγορά "χύμα" γαιδουράγκαθου, σαν αυτό που πήρες, χωρίς χημική ανάλυση δεν θα την πρότεινα.
* Πάει στα σκουπίδια αυτό...
Δεν ξέρω αν αυτό που λέει ο Δημήτρης είναι σωστό. Ίσως και να είναι. Όμως πολλές ουσίες παίρνουμε από το φαρμακείο ως ιδιοκατασκευές τους. Πάντα είναι φερέγγυες. Συνήθως αναφέρουν το ποσοστό διάλυσης. Δεν ξέρω αν το προϊόν είναι για τα σκουπίδια, θέλει σκέψη και συζήτηση. Μην ξεχνάμε αυτή είναι η δουλειά του φαρμακοποιού όχι να πουλάει έτοιμα σκευάσματα.
 
Όμως πολλές ουσίες παίρνουμε από το φαρμακείο ως ιδιοκατασκευές τους.
Με πρόσχημα την χημική ανάλυση μπορεί η Σίσσυ να πάει απο εκεί και να φύγει πολλαπλά κερδισμένη. Μια καλή δομή στις ερωτήσεις και ο ρυθμός... Και θα μάθουμε ίσως πολλά.

Οι οδηγίες του σκευάσματος(100ml) της ορνιτάλια είναι: 2ml στα 1000ml νερού (ή δύο σταγόνες στα 50ml) για 7 με 10 μέρες. Επανάληψη μετά απο 6 εβδομάδες.Αν υπάρχει ασθένεια του συκωτιού επεκτείνουμε την αγωγή στις 15 μέρες.

Η σύσταση αναφέρει 10,5γρ γαιδουράγκαθου στα 1000ml υλικού.
Το σκεύασμα που έχω είναι 100ml άρα έχει 1,05γρ γαιδουράγκαθου.
Τα 2ml του σκευάσματος περιέχουν 0,021γρ γαιδουράγκαθου.
Άρα η συνιστώμενη αραίωση απο την ορνιτάλια σημαίνει 0,021γρ σε 1000ml νερού.
Μια άλλη παράμετρος που προκύπτει είναι οτι για το ίδιο σκεύασμα οι 20 σταγόνες είναι 1ml.

Τώρα η natures answer που έχεις Σίσσυ, περιέχει 2γρ γαιδουράγκαθου σε 30 ml.
Δηλαδή 1ml του σκευάσματος περιέχει 0,0666. Γραμμάρια γαιδουράγκαθου.
Χοντρικά λοιπόν για να φτάσεις την πρόταση της ορνιτάλια πρέπει να αραιώνεις 1ml σκευάσματος σε 3000ml νερου, δηλαδή 3 λίτρα.Αν οι 20 σταγόνες της Natures answer είναι 1 ml, η προτεινόμενη αραίωση σημαίνει 6,5 σταγόνες ανα λίτρο νερού. Μια ευπαρουσίαστη λύση βρίσκεται στο 1 σταγόνα στα 150ml.

Δεν έχω την ανάλυση της natures answer,την υποθέτω απο την εικόνα του σκευάσματος. Εικάζω επίσης οτι οι 20 σταγόνες του προιόντος της θα είναι 1ml. Τα υπόλοιπα πρόσθετα ή οι πατέντες κάθε φαρμάκου ενδεχομένως να περιέχουν κινδύνους που δεν συμπεριλαμβάνονται στις παραπάνω σκέψεις.
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-ac717d5cf69af8896c6a78214520c6db7e3e817c121f8680ff569e3ed8a5bced_full.webp
    0-02-05-ac717d5cf69af8896c6a78214520c6db7e3e817c121f8680ff569e3ed8a5bced_full.webp
    39,9 KB · Προβολές: 15
Δεν ξέρω αν αυτό που λέει ο Δημήτρης είναι σωστό. Ίσως και να είναι. Όμως πολλές ουσίες παίρνουμε από το φαρμακείο ως ιδιοκατασκευές τους. Πάντα είναι φερέγγυες. *Συνήθως αναφέρουν το ποσοστό διάλυσης. Δεν ξέρω αν το προϊόν είναι για τα σκουπίδια, θέλει σκέψη και συζήτηση. **Μην ξεχνάμε αυτή είναι η δουλειά του φαρμακοποιού όχι να πουλάει έτοιμα σκευάσματα.
*Στην ετικέτα δεν αναφέρεται το παραμικρό
**Συμφωνώ, αλλά πρέπει να παρέχουν και πληροφορίες-στοιχεία.
tinypic-no-longer-available.jpg

*Με πρόσχημα την χημική ανάλυση μπορεί η Σίσσυ να πάει απο εκεί και να φύγει πολλαπλά κερδισμένη.*Μια καλή δομή στις ερωτήσεις και ο ρυθμός... Και θα μάθουμε ίσως πολλά.
Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες Δημήτρη! 🙂
( :Dέτσι τα ήθελα αναλυτικά, ποτέ δεν μου άρεσαν τα... Μαθηματικά😛 )
Αμφιβάλλω αν μπει κάποιος στον κόπο ν΄ανέβει από το εργαστήριο για να ''πιάσει κουβέντα μαζί μου''. Η πελατεία τους (δυο φορές που έχω πάει) είναι μεγάλη-ουρές, δεν προλαβαίνουν να τους εξυπηρετήσουν.
*Δώσε όμως οδηγίες για ερωτήσεις και (όταν καταφέρω) θα ξαναπεράσω για να ρωτήσω. 😉
.. Στην προ ημερών τηλεφωνική παραγγελία, μια υπάλληλος μου απάντησε πως θα φέρουν τις σταγόνες της natures answer και θα με ειδοποιήσουν (σε 1-2 μέρες) να τις παραλάβω. Περίμενα μια εβδομάδα, δεν τηλεφώνησε κανείς.
Τηλεφώνησα λοιπόν ξανά για να ρωτήσω σε τι φάση βρίσκεται η συγκεκριμένη παραγγελία, μου απάντησε κάποιος πως δεν φέρνουν διότι παρασκευάζουν οι ίδιοι γάλα γαιδουράγκαθου (χωρίς αλκοόλ, με φυτική γλυκερίνη).
Ως εντελώς άσχετη ρώτησα αν είναι υδατοδυαλυτό αυτό το σκεύασμα και του εξήγησα πως το θέλω για άρρωστο μικρόσωμο πουλάκι και αν είναι κατάλληλη η παρασκευή τους γι΄αυτή τη δουλειά.Βεβαίως κυρία μου απάντησε, αλλά η απάντηση δεν μου λέει πια και πολλά πράγματα🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι παρακάτω πληροφορίες είναι σημαντικές για το συγκεκριμένο θέμα και θέλω να τις ''τονίσω''

Σίσυ δεν χρειάζεται. Το προιόν της nature's answer είναι βόμβα απο μόνο του.
Σκέψου οτι βγαίνει σε 2γρ για 30ml. (Επίσης έχει και σε 0,9γρ στα 30ml)
Το αντίστοιχο της nature's plus κυκλοφορεί με 125mg = 0,125γρ στα 30ml (εκτός και αν είναι Mega grams lol).
Της ορνιταλια έχει 10,5γρ στα 1000ml δηλαδή 0,315γρ στα 30 ml.Βγαίνει βέβαια σε συσκευασία των 100ml.
Οι διαφορές είναι τεράστιες. Ενδεχομένως να μην πρέπει να κοιτάμε μόνο το γαιδουράγκαθο αλλά και άλλα πρόσθετα ή γενικά τους τρόπους επεξεργασίας.
Επι του πρακτέου. Η σκέψη μου στην ερώτηση "Ποια είναι η δοσολογία;" βρίσκεται εάν έχουμε ένα προιόν που αφορά πτηνά και αν αναγάγουμε αυτή την δοσολογία κάθε φορά, αναλόγως το σκεύασμα.Το σημείο αναφοράς δεν μπορεί να είναι άλλο απο τα γραμμάρια γαιδουράγκαθου που αναγράφονται. Ποιος έχει τέτοιο σκεύασμα;Εγώ. Θέλω παρακάλια.
Οι οδηγίες του σκευάσματος(100ml) της ορνιτάλια είναι: 2ml στα 1000ml νερού (ή δύο σταγόνες στα 50ml) για 7 με 10 μέρες. Επανάληψη μετά απο 6 εβδομάδες.Αν υπάρχει ασθένεια του συκωτιού επεκτείνουμε την αγωγή στις 15 μέρες.

Η σύσταση αναφέρει 10,5γρ γαιδουράγκαθου στα 1000ml υλικού.
Το σκεύασμα που έχω είναι 100ml άρα έχει 1,05γρ γαιδουράγκαθου.
Τα 2ml του σκευάσματος περιέχουν 0,021γρ γαιδουράγκαθου.
Άρα η συνιστώμενη αραίωση απο την ορνιτάλια σημαίνει 0,021γρ σε 1000ml νερού.
Μια άλλη παράμετρος που προκύπτει είναι οτι για το ίδιο σκεύασμα οι 20 σταγόνες είναι 1ml.

Τώρα η natures answer που έχεις Σίσσυ, περιέχει 2γρ γαιδουράγκαθου σε 30 ml.
Δηλαδή 1ml του σκευάσματος περιέχει 0,0666. Γραμμάρια γαιδουράγκαθου.
Χοντρικά λοιπόν για να φτάσεις την πρόταση της ορνιτάλια πρέπει να αραιώνεις 1ml σκευάσματος σε 3000ml νερου, δηλαδή 3 λίτρα.Αν οι 20 σταγόνες της Natures answer είναι 1 ml, η προτεινόμενη αραίωση σημαίνει 6,5 σταγόνες ανα λίτρο νερού. Μια ευπαρουσίαστη λύση βρίσκεται στο 1 σταγόνα στα 150ml.

Δεν έχω την ανάλυση της natures answer,την υποθέτω απο την εικόνα του σκευάσματος. Εικάζω επίσης οτι οι 20 σταγόνες του προιόντος της θα είναι 1ml. Τα υπόλοιπα πρόσθετα ή οι πατέντες κάθε φαρμάκου ενδεχομένως να περιέχουν κινδύνους που δεν συμπεριλαμβάνονται στις παραπάνω σκέψεις.

Διαβάζοντας τα θέματα για το γάλα γαιδουράγκαθου (σε ότι αφορά τη δόση), δεν είχα υποψιαστεί πως υπάρχουν διαφορές πυκνότητας-πρόσθετων κτλ (αναλόγως εταιρίας).
Θεωρώ άκρως σημαντικές τις πληροφορίες που μας έδωσε ο Δημήτρης Deukalion
και καταλήγω στο συμπέρασμα:
Εφόσον υπάρχει (το μοναδικό?) προϊόν αποκλειστικά για πτηνά, αυτό της Ornitalia (Epato Sil), δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να χρησιμοποιώ-ούμε κάποιας άλλης εταιρίας (των οποίων τα προϊόντα αφορούν ανθρώπους)...
 
Εφόσον υπάρχει (το μοναδικό?) προϊόν αποκλειστικά για πτηνά, αυτό της Ornitalia (Epato Sil), δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να χρησιμοποιώ-ούμε κάποιας άλλης εταιρίας (των οποίων τα προϊόντα αφορούν ανθρώπους)...
Σίσσυ πάντα είχα την απορία του γιατί δεν στρέφεται κάποιος εκεί.Βασικά όταν μπήκα στο θέμα πριν 3/4 μέρες ήταν για να σε ρωτήσω αυτό ακριβώς. Το ξέχασα όμως. Πίστευα ότι το είχες χρησιμοποιήσει και δεν σου έκανε!
Υπάρχουν και άλλα προιόντα. Ο Νίκος έχει ποστάρει κάποια σε προηγούμενα μηνύματα,Η ορνιτάλια έχει επίσης ένα ακομα προιόν (σκόνη νομίζω) που απευθύνεται γενικά για το συκώτι.Λέγεται Detoxicum και στον κατάλογό της προσδιορίζεται πως θεραπεύει μια αρκετά εντυπωσιακή πάθηση.
ΥΓ:Επίσης το epatosil είναι υδατοδιαλυτό.
 
Σίσσυ πάντα είχα την απορία του γιατί δεν στρέφεται κάποιος εκεί.Βασικά όταν μπήκα στο θέμα πριν 3/4 μέρες ήταν για να σε ρωτήσω αυτό ακριβώς.Το ξέχασα όμως.Πίστευα ότι το είχες χρησιμοποιήσει και δεν σου έκανε!
😛 Εσύ φταις!:DΤυχαία δηλ ''έβγαλα'' άκρη😉
Φαντάζομαι πως δεν αξιολόγησα την πληροφορία και ούτε φανταζόμουν πως υπάρχουν αυτές οι τεράστιες διαφορές και το τόσο... Μπλέξιμο!😵... Οπωσδήποτε με επηρέασαν και οι δοσολογίες (γενικά και αόριστα) περί ''τόσων σταγόνων''
 
Σίσσυ, είναι γνωστό στους χημικούς κύκλους ότι σε γενικές γραμμές και για συνήθεις πυκνότητες υγρών, 20 σταγόνες συνιστούν όγκο 1 mL, (1cc κατά τους παλιούς φαρμακοποιούς).
Όμως στο epato sil, όπως και σε όλα τα σκευάσματα, συνήθως δίδεται δοσολογία ανάλογα με την περιεκτικότητα του κάθε σκευάσματος και αναλόγως επίσης προς την ένδειξη στην οποία απευθύνεται το φάρμακο / συμπλήρωμα. Κανονικά φυσικά για τα ανθρώπινα φάρμακα και για τα κτηνιατρικά που αφορούν ζώα παραγωγής ή συντροφιάς, αναγράφονται οι δοσολογίες του κάθε σκευάσματος. Ενίοτε όταν το σκεύασμα αφορά σε πουλιά και δεν έχεις δοσολογία (δλδ, δεν αναγράφεται) υπολογίζεις βάσει βάρους με μια απλή μέθοδο των τριών (και κάνεις τον σταυρό σου ο μεταβολισμός του ζώου - στόχου του φαρμάκου και του πουλιού σου να μην διαφέρουν πάρα πολύ, γιατί τότε αντιμετωπίζεις προβλήματα σε απορρόφηση, βιοχημικές μετατροπές κλπ που ακόμη και σε τοξικότητα μπορούν να φτάσουν). Όταν είχα πάει να αγοράσω (κάποτε, γιατί τώρα είναι ληγμένο πλέον) to epato sil, ο Μιχάλης ( Ornitalia) μου είχε δώσει διαφορετικά δοσολογικά σχήματα (τα οποία δυστυχώς δεν θυμάμαι) για συνήθη, περιοδική αποτοξίνωση ήπατος και για ηπατική ασθένεια.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Γιάννη!
. Όταν είχα πάει να αγοράσω (κάποτε, γιατί τώρα είναι ληγμένο πλέον) to epato sil, ο Μιχάλης ( Ornitalia) μου είχε δώσει διαφορετικά δοσολογικά σχήματα (τα οποία δυστυχώς δεν θυμάμαι) για συνήθη, περιοδική αποτοξίνωση ήπατος και για ηπατική ασθένεια.
Όταν πάω να θυμηθώ θα τον ρωτήσω...
 
Σίσσυ, δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε την απορροφησιμότητα της δραστικής ουσίας μέσα από τον σπόρο, που εξαρτάται και μεταξύ άλλων από την περίοδο της συγκομιδής, τη διάρκεια και τις συνθήκες φύλαξης και άλλους παράγοντες για να συγκρίναμε με το κάθε σκεύασμα. Με άλλα λόγια ζούμε σε μία σύμβαση, διότι αυτό που μπορούμε να ξέρουμε είναι τα αντίστοιχα στο σκεύασμα (αν τα γνωρίζουν κι οι παρασκευαστές φυσικά). Οπότε, όλοι μας, μαζί κι εσύ, πάμε με την πεπατημένη και μετά, αν το έργο δεν επιτελεστεί, αναρωτιόμαστε τι μπορεί να μην πήγε τόσο καλά, και τροποποιούμε τη στάση μας. Τα υπόλοιπα περί περιεκτικότητας και ισοδυναμίας, αν γνωρίζουμε τα αρχικά δηλωθέντα και τη συνιστώμενη δόση δραστικής ανά είδος (και ανά βάρος, και ασθένεια) είναι το πιο εύκολο να προσδιοριστούν.
 
Καλησπέρα.
Το Nature's Answer Non Alcohol MIlk Thistle βγαίνει σε δυο εκδόσεις.
Η πρώτη είναι 2000mg ανα 2ml
Η δεύτερη είναι 900mg ανα 6ml
Όπως καταλαβαίνετε, με μια απλή αναγωή στα 2ml το δεύτερο σκεύασμα έχει 300mg ανα 2ml προϊόντος.
Κοινώς η πρώτη έκδοση είναι τουλάχιστον 6 φορές πιο συγκεντρωμένη.
711MPunaIBL._SX522_.webp

ecomproductimages-image-19389.webp

Όταν λέτε οτι η δοσολογία είναι 1 σταγόνα στα 100ml για ποιο απο τα δύο λέτε;
[automerge]1546807345[/automerge]
Ακυρο παιδιά.
Το πρώτο είναι 2000mg Milk Thistle Seeds που ισοδυναμεί σε 195mg Milk Thistle Extract ανα 2ml
Το δεύτερο είναι 900mg Milk Thistle Extract ανα 6ml δηλαδή 300mg Milk Thistle Extract ανα 2ml
Συγκρινα λάθος πράγματα.
Το 2ο σκεύασμα μάλλον είναι πιο συμπυκνωμένο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω αυτό το σκεύασμα σε συνδιασμό με τσάι απο τσουκνίδα;
Αναρωτιέμαι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Λίνα εγω είμαι στην Αγγλία και το βρήκα μέσω ίντερνετ.
Κάποιος από Ελλάδα θα μπορέσει να σε βοηθήσει πιο γρήγορα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Back
Top