Βότανα Milk Thistle χωρίς αλκοόλ (γάλα γαϊδουράγκαθου)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι εννοείται. Αύριο θα βαλω ομως γιατί το χρωμα με ειχε ανησυχήσει και ηθελα πρώτα να ρωτήσω.

Να δες το, έβγαλα μια φωτογραφία
tinypic-no-longer-available.jpg
 
https://www.iherb.com/pr/Nature-s-Answer-Milk-Thistle-Alcohol-Free-2-000-mg-1-fl-oz-30-ml/5159
παραγγελια που έχω κάνει από αυτήν την σελίδα μου ήρθε σε μια βδομάδα περίπου σε κουτί και σε σακούλα με φυσαλίδες.
Προσπάθησα να το παραγγείλω αλλά δεν τα κατάφερα, έμπλεξα στην ανταλλαγή mails και εγκατέλειψα.
Η παραγγελία έγινε τελικά από εδώ : https://www.baldwins.co.uk/natures-answer-milkthistle-alcohol-free-fluid-extract-30ml
στις 25/5 και παρέλαβα σήμερα 30/5, το συνιστώ.
 
Το συνολικό κόστος ποιο είναι Γιώργο;
Γιάννη, στο συγκεκριμένο site όλες οι τιμές αναφέρονται σε λίρες £, παράγγειλα 2 (2×6,49£ +2,80£ ταχυδρομικά) συνολικό κόστος περίπου 18€ (γιατί παίζει και η ισοτιμία)
 
Υπάρχει αντίστοιχο προιόν και απο την ornitalia
http://www.ornitalia.gr/sumplirwmata/300-epato-sil-.html
Έχω κάνει χρήση του σε δύσκολη κατάσταση και δεν είδα κάτι το αρνητικό.
Όταν τότε έψαχνα της nature,υπήρχε μόνο σε ένα φαρμακείο με 37 ευρώ(ήταν σε έλλειψη).
Επίσης υπάρχει σκεύασμα/σκόνη της manitoba,το οποίο όμως έχει και κάποια άλλα βότανα.
 
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει και στο φαρμακείο που το αγόρασα (νομίζω πως το στέλνουν)
http://www.kakagiannis-pharmacy.gr/ell/profile
Το συγκεκριμένο φαρμακείο παρασκευάζει στο εργαστήριο του γάλα γαιδουράγκαθου χωρίς αλκοόλ (διατηρείται για 6+μήνες). Σήμερα αγόρασα (κατόπιν παραγγελίας) 50ml με 13 ευρώ

tinypic-no-longer-available.jpg

Βλέπω πάντως πως πρέπει να διαφέρει σε πυκνότητα από το έτοιμο, το χρώμα του στο σταγονόμετρο είναι πιο ανοιχτό-διάφανο...
 
Από τη στιγμή που ''καταλαβαίνω'' πως το υγρό του φαρμακείου (πρέπει) να υστερεί σε πυκνότητα-ποσότητα γαϊδουράγκαθου, δεν θα το δώσω στα μαριόνια μου... Έχω αρκετή ποσότητα ακόμα από αυτό της Nature's Answer, απλά δεν βλέπω ν΄αναφέρει κάπου ημερομηνία λήξης (λείπει ένα κομματάκι ετικέτας) και γι΄αυτό ήθελα να προμηθευτώ νέο.
Το κακό είναι πως δεν το βρήκα στην Ελλάδα, βλέπετε το φαρμακείο που αναφέρω και μου το είχε φέρει στο παρελθόν, παρασκευάζει πια το προϊόν και δεν φέρνουν εταιρειών.
Χθες έκανα παραγγελία από το site που αναφέρει ο George.72 στο #43 και... Αναμένω...
Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό πως θα υπάρχουν διαφορετικές πυκνότητες στα σκευάσματα. Όποιος έχει χρησιμοποιήσει άλλες μάρκες και θέλει, ας ανεβάσει φωτογραφία του σταγονόμετρου (με υγρό μέσα) ώστε να ''δούμε'' τις όποιες (μπορούμε) διαφορές. 🙂
 
Ευχαριστώ Γιάννη, παλαιό και γνωστό το φαρμακείο Προβατά, είναι αυτό που είχα προτείνει κάποτε #101 για το πρόβλημα με το καρδερινοκάναρο του Δημήτρη ( Deukalion) και.
Τηλεφώνησα, έχουν το συσκευασμένο milk thistle της nature's plus, στοιχίζει 47 🙄ευρώ με την έκπτωση μου είπαν, υπάρχουν διάφορα μεγέθη-συσκευασίες ρώτησα; Όχι μου απάντησε όλα τα μπουκαλάκια έχουν ένα μέγεθος...
Εντελώς εξωφρενική τιμή.😵
 
Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό πως θα υπάρχουν διαφορετικές πυκνότητες στα σκευάσματα.
Σίσυ δεν χρειάζεται. Το προιόν της nature's answer είναι βόμβα απο μόνο του.
Σκέψου οτι βγαίνει σε 2γρ για 30ml. (Επίσης έχει και σε 0,9γρ στα 30ml)
Το αντίστοιχο της nature's plus κυκλοφορεί με 125mg = 0,125γρ στα 30ml (εκτός και αν είναι Mega grams lol).
Της ορνιταλια έχει 10,5γρ στα 1000ml δηλαδή 0,315γρ στα 30 ml.Βγαίνει βέβαια σε συσκευασία των 100ml.
Οι διαφορές είναι τεράστιες. Ενδεχομένως να μην πρέπει να κοιτάμε μόνο το γαιδουράγκαθο αλλά και άλλα πρόσθετα ή γενικά τους τρόπους επεξεργασίας.
 

Συνημμένα

  • rsz_0-02-05-c4c9ab92af992c2ba6fb30125839bbe8c82570591bb7bec329ef5f0ff9b559e5_full.webp
    rsz_0-02-05-c4c9ab92af992c2ba6fb30125839bbe8c82570591bb7bec329ef5f0ff9b559e5_full.webp
    63,2 KB · Προβολές: 17
Καλησπέρα παιδιά! 🙂
Όταν είναι να δώσουμε στα πουλιά γάλα γαιδουράγκαθου η τους σπόρους του, πρέπει να τρώνε Μόνο σπόρια εκείνο το διάστημα η δεν υπάρχει θέμα;
Ευχαριστώ πολύ.
 
Δεν αντελήφθην.
H πυκνότητα του σκευάσματος έχει σχέση με τις συνιστώμενες δοσολογίες. Όσο πυκνότερο, μεγαλύτερη η αραίωση.
Από τη στιγμή που ''καταλαβαίνω'' πως το υγρό του φαρμακείου (πρέπει) να υστερεί σε πυκνότητα-ποσότητα γαϊδουράγκαθου, δεν θα το δώσω στα μαριόνια μου..
 
H πυκνότητα του σκευάσματος έχει σχέση με τις συνιστώμενες δοσολογίες. Όσο πυκνότερο, μεγαλύτερη η αραίωση.
Η συγκέντρωση μιας ουσίας προσαρμόζεται σε μια ποσότητα ή μονάδα, πχ την μονάδα τους ενός χαπιού.Αυτό είναι κάτι το πρακτικό, για να ξέρουμε την ποσότητα που λαμβάνουμε με ευκολία.
Εδω τι σχέση έχει η δοσολογία; Αφού ο καθένας ανάλογα με την συγκέντρωση του διαλύματος την αναπροσαρμόζει.
Η μόνη αντικειμενική συνθήκη είναι πόσα πληρώνουμε ανά γραμμάριο γάλακτος.
Δεν καταλαβαίνω σε τι καθορίζει την τιμή και την συγκέντρωση που επιλέγει η κάθε εταιρεία να έχει, η συνιστώμενη δόση ειδικά για πτηνά.
 
Back
Top