Φροντίδα Πώς θα κάνω τη Ροζέλα μου να έρθει στο χέρι μου;

salamandra021

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Όπως έχω αναφέρει στο πρώτο μου ποστ εδώ πέρα έχω μία Ροζέλα η οποία είναι 9 χρονών κι όμως είναι σαν να την έχω εδώ και 3 μήνες. Παλιότερα την είχα για 2-3 χρόνια, μετά την έδωσα σε κάποια άλλη οικογένεια και τους τελευταίους 3 μήνες που επέστρεψε σ' εμένα είμαστε πολλύ κολητοί φίλοι!
Είμαι 20 χρονών και φοιτητής και έτσι περνάω πολύ χρόνο μαζί της μέσα στο σπίτι.
Την έχω αφήσει 2-3 φορές ελεύθερη στο δωμάτιο με όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις για την ασφάλεια και την υγεία της.
Έρχεται τις τελευταίες μέρες κοντά μου και την χαϊδεύω με μεγάλη επιφύλαξη απ' ότι διακρίνω απ' την πλευρά της.
Είναι πολύ φιλική και αρκετά φοβιτσιάρα όμως!
Το ερώτημά μου είναι το πώς θα την κάνω να έρθει στο χέρι μου έτσι ώστε σιγά σιγά να μη με φοβάται και να νιώσει αρκετά άνετα μαζί μου;
Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί είναι πολύ όμορφος παπαγάλος και θέλω πολύ από μικρός να την έχω στα χέρια μου, να την χαϊδέυω και να ασχολούμαι μαζί της για ώρες...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Θελει αρκετο χρονο να περνας μαζι της και μεγαλη υπομονη! Δεν θελει αποτομες κινησεις γιατι θα τρομαζει οπως επισης μην την πιασεις ποτε γιατι θα χασει την εμπιστοσυνη της. Προσπαθησε να την δελεαζεις με λιχουδιες πρωτα αφηνοντας τες κοντα σου και σιγα σιγα κρατωντας τες αλλα με τον χρονο αυτα οχι σε μια μερα!
 
δεν ξέρεις καμία συγκεκριμένη τεχνική ε; Κι εγώ αυτό με το φαγητό σκέφτηκα. Γιατί πριν την χαϊδέψω και γίνει πιό φιλική μαζί μου τότε άρχισα να την ταίζω απ' το χέρι μου σιγά σιγά και είδα ότι είναι πολύ καλή μέθοδος.
 
Θεμιστοκλή να μη βιάζεσαι με την ροζέλα σου. Δώστης χρόνο. Θέλει επιμονή και υπομονή. Οι παπαγάλοι είναι πολύ έξυπνα πλάσματα. Καταρχάς θα πρέπει να είσαι σταθερός χαρακτήρας απέναντί της. Έτσι το πτηνό θα μάθει τι θέλεις από αυτή και δεν θα μπερδεύεται στο να κατανοήσει την συμπεριφορά σου. Είσαι σε καλό στάδιο αφού λες ότι τις τελευταίες ημέρες σε αφήνει να την χαϊδεύεις. Τώρα θα πρέπει να κτίσεις την εμπιστοσύνη της για σένα. Ποτέ δεν πλησιάζουμε το πτηνό από πίσω γιατί φοβάται. Πήγαινέ δίπλα της και μίλα της με ήρεμη και σταθερή φωνή. Πες της πόσο όμορφη είναι με ανάλογο τόνο στη φωνή σου. Στη συνέχεια δώστης κάτι που της αρέσει πολύ. Δοκίμασε να πάρεις ένα μικρό ξυλάκι μια πέρκα και μόλις ανέβει πάρε την απαλά και συνέχισε να της μιλάς. Στο λέω αυτό γιατί φοβάται τα χέρια σου.Αφού θα κάτσει στο ξύλο σιγά σιγά θα την χαϊδέψεις τη επόμενη μέρα ξανά και θα δει ότι δεν θα πρέπει να φοβάται και κάποια στιγμή θα κάθεται στα χέρια σου. Το έχω κάνει με ένα παπαγαλάκι που είχα και δούλεψε. Να τις λες και μια λεξούλα όταν θα θέλεις να τη πάρεις για να μαθαίνει τι της ζητάς.
Όμως μη περιμένεις να γίνουν όλα την επόμενη μέρα. Υπομονή όμως μπορεί να τα καταφέρεις και πιο γρήγορα από ότι φαντάζεσαι.
Προσοχή η συνεδρία σου με το πτηνό όταν θα θέλεις να του μάθεις κάτι θα πρέπει να είναι μικρή σε διάρκεια και επαναλαμβανόμενη και εφόσον θέλει το πτηνό. Δεν ξεχνάμε την επιβράβευση όταν εκτελεί κάτι.
Η καλύτερη περίοδο της ημέρας είναι το πρωί και το απόγευμα.
Καλή επιτυχία.
 
ευχαριστώ πάρα πολύ! ήσουν πολύ κατατοπιστικός!
Με το ξυλάκι καλύτερα λες; Πριν από λίγο κάθισε και την χάιδεψα για αρκετή ώρα και πιστεύω πως σιγά σιγά χτίζω την εμπιστοσύνη ανάμεσά μας. Μ' αφήνει να ακουμπάω τα ποδαράκια της που πριν ήταν αδύνατο και δεν φοβάται ακόμα και να ρίξει το βάρος του σώματός της πάνω στο χέρι μου όταν το βάζω κάτω απ' την κοιλιά της.
 
Δοκίμασε φίλε Θεμιστοκλή δε χάνεις τίποτα αν και πιστεύω θέμα χρόνου είναι αφού σε αφήνει και την χαϊδεύεις. Καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου.
 
Θεμιστοκλη ετσι για την ιστορια σου εχουν πει σε ποιο ειδος ροζελας ανηκει; Απο οτι ψαχνω στους φακελους μου δεν ταιριαζει με κανενα ειδος ροζελας τα χρωματα οποτε η ειναι μεταλλαξη της eximius η ειναι διασταυρωση δυο διαφορετικων ειδων ροζελας!
 
Eastern rosella πρεπει να ειναι αλλα εχει καποιες ανομοιομορφιες στο χρωματισμο πιθανον λογω διατροφης και ελλειψης καποιων βιταμινων.

Οταν ακουμπας την κοιλια της αν πιεσεις ελαφρα προς τα πανω το δαχτυλο σου μπορει να ανεβει. Αν φοβηθει το ξυλαρακι μην την πιεσεις. Πολλα πουλια τρομαζουν παρα πολυ με τα ξυλαρακια σε αλλα παλι πιανει το κολπο. Το φαγητο ειναι παρα πολυ καλο κινητρο!
 
Η δικιά δεν κάθεται να την χαιδέψω ούτε γι' αστείο, όταν όμως την αφήνω ελεύθερη έρχεται συνέχεια και κάθεται ή στο κεφάλι μου ή στον ώμο ή στο χέρι.
 
Eastern rosella πρεπει να ειναι αλλα εχει καποιες ανομοιομορφιες στο χρωματισμο πιθανον λογω διατροφης και ελλειψης καποιων βιταμινων.

Οταν ακουμπας την κοιλια της αν πιεσεις ελαφρα προς τα πανω το δαχτυλο σου μπορει να ανεβει. Αν φοβηθει το ξυλαρακι μην την πιεσεις. Πολλα πουλια τρομαζουν παρα πολυ με τα ξυλαρακια σε αλλα παλι πιανει το κολπο. Το φαγητο ειναι παρα πολυ καλο κινητρο!

Απ' ότι βρήκα σ' αυτό το site: ΞŠΟƒΟ„Ξ΅ΟΞ½ Αο΢έλα / Eastern rosella | Ξ Ξ‘Ξ Ξ‘Ξ“Ξ‘Ξ›ΞŸΞ™
μάλλον είναι η ίστερν όπως λες κι εσύ Ανέστη.
Λες να έχει όντως πρόβλημα από έλλειψη βιταμινών;
Έχω καιρό να την πάω στον κτηνίατρο και σ' αυτόν που την πήγαινα παλιότερα δεν ήξερε και τόσα πολλά από παπαγάλους απ' όσο κατάλαβα! Αν ξέρετε κάτι παραπάνω βοηθήστε με...
Πάντως την τελευταία φορά που την άφησα έξω απ' το κλουβί της (το οποίο ανοίγει από πάνω και κάθεται εκεί στο κλαδάκι που της έχω) εκείνη πέταξε, ήρθε προς τα πάνω μου αλλά επειδή τρόμαξα έσκυψα κι εκείνη πέταξε αλλού. Δεν ξέρω αν θα ερχόταν να καθήσει κάπου σ' εμένα πάντως τρόμαξα γιατί ίσως δεν το περίμενα κι εκείνη ερχόταν πάνω στο πρόσωπό μου περίπου.
 
Θεμιστοκλη τωρα ειδα τις φωτο που φορτωσες γιατι απο το αβαταρ δεν φαινοτανε καλα. Οχι δεν φαινεται αρρωστη καποια θηλυκα εχουν τετοιο λιγο μπερδεμενο χρωματισμο. Αλλα η καλη διατροφη με φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα ειναι απαραιτητη.:D προσοχη με τα συμπληρωματα και τις δοσολογιες... 😉

δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Τα διάβασα όλα αυτά και έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις.
1) Εγώ δεν του δίνω κάθε μέρα φρούτα και λαχανικά. Πειράζει; Δηλαδή του δίνω πολύ αραιά και που. Η βασική τροφή του είναι ξηροί καρποί, κυρίως ηλιόσπορος, παπαγαλίνη και κάποια άλλα από πετ σοπ αλλά όχι συσκευασμένη τροφή, χύμα. Κάθε τόσο της δίνω κι αυτά τα ειδικά στικ που υπάρχουν με διάφορες γεύσεις.
2) Διάβασα στο ποστ που μου έστειλες ότι το κρέας επιτρέπεται. Όμως είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο που αφορούσε στους παπαγάλους Ζακό ότι το κρέας απαγορεύεται ρητά γιατί μπορεί να προκαλέσει εντερικά προβλήματα στους παπαγάλους. Και έλεγε ότι απαγορεύεται γενικά στους παπαγάλους και όχι μόνο στον Ζακό! Από τότε το έχω συνέχεια στο μυαλό μου και μόλις είδα τις απόψεις μερικών εξεπλάγην! Τί απ' όλα αυτά ισχύει τελικά; Παλιότερα βέβαια είχα ακούσει κι εγώ ιστορίες για παπαγάλους που κάθονται στο τραπέζι με την οικογένεια και τσιμπάν ότι υπάρχει πάνω σ' αυτό.

Και κάτι τελευταίο... Βοηθάει αν σας γράψω τον αριθμό του δαχτυλιδιού της; Δίνει κάποιες επιπλέον πληροφορίες; Ξέρω ότι τα αρχικά CZ που έχει δηλώνουν την χώρα προέλευσης, δηλαδή την Τσεχία. Αν βοηθάν κάπου να σας τα γράψω.
 
Τα διάβασα όλα αυτά και έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις.
1) Εγώ δεν του δίνω κάθε μέρα φρούτα και λαχανικά. Πειράζει; Δηλαδή του δίνω πολύ αραιά και που. Η βασική τροφή του είναι ξηροί καρποί, κυρίως ηλιόσπορος, παπαγαλίνη και κάποια άλλα από πετ σοπ αλλά όχι συσκευασμένη τροφή, χύμα. Κάθε τόσο της δίνω κι αυτά τα ειδικά στικ που υπάρχουν με διάφορες γεύσεις.
2) Διάβασα στο ποστ που μου έστειλες ότι το κρέας επιτρέπεται. Όμως είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο που αφορούσε στους παπαγάλους Ζακό ότι το κρέας απαγορεύεται ρητά γιατί μπορεί να προκαλέσει εντερικά προβλήματα στους παπαγάλους. Και έλεγε ότι απαγορεύεται γενικά στους παπαγάλους και όχι μόνο στον Ζακό! Από τότε το έχω συνέχεια στο μυαλό μου και μόλις είδα τις απόψεις μερικών εξεπλάγην! Τί απ' όλα αυτά ισχύει τελικά; Παλιότερα βέβαια είχα ακούσει κι εγώ ιστορίες για παπαγάλους που κάθονται στο τραπέζι με την οικογένεια και τσιμπάν ότι υπάρχει πάνω σ' αυτό.

Και κάτι τελευταίο... Βοηθάει αν σας γράψω τον αριθμό του δαχτυλιδιού της; Δίνει κάποιες επιπλέον πληροφορίες; Ξέρω ότι τα αρχικά CZ που έχει δηλώνουν την χώρα προέλευσης, δηλαδή την Τσεχία. Αν βοηθάν κάπου να σας τα γράψω.

οσον αφορα το δαχτυλιδι υπαρχουν μελη εδω που μπορουν να σου πουνε καποια πραγματα για την προελευση και την ηλικια, εγω δεν ξερω.

για το 1) ναι πειραζει που δεν τις δινεις φρουτα και λαχανικα εστω καθε δευτερη μερα, οι ηλιοσποροι δεν ειναι τροφη ειναι μονο λιπος, μου το ειπε ο κτηνιατρος και το εχω διαβασει στα περισσοτερα sites. Επισης η χυμα τροφη δεν ειναι καλης ποιοτητας, να προτιμας συσκευασμενη επωνυμη. Οι χυμα τροφες εχουν συχνα μολυνσεις απο εντομα και χαλασμενους σπορους που μπορει να προκαλεσουν ασθενειες στα πουλια. Εχεις σκεφτει να δοκιμασεις με πελετς; τουλαχιστον θα καλυπτεται διατροφικα απο θεμα βιταμινων και ιχνιστοιχειων αφου δεν τις δινεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα που και παλι θα πρεπει να τρωει καποιες φορες.

για το 2) το κρεας δεν απαγορευεται αλλα δεν επαοτελει και βασικη διατροφη των παπαγαλων. στο εξωτερικο οι περισσοτεροι κτηνιατροι προτεινουν κοτοπουλο η και αλλο κρεας για τους παπαγαλους θεωρειται πολυ καλη πηγη πρωτεινης και ισχυει για ολους τους παπαγαλους και περισσοτερο τους μεγαλους που εχουν περισσοτερες διατροφικες απαιτησεις. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις! Τώρα είμαι πολύ καλύτερα στη βάση της διατροφικής της υγείας.
Θα τα εφαρμόσω και από τώρα μάλιστα...
 
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις! Τώρα είμαι πολύ καλύτερα στη βάση της διατροφικής της υγείας.
Θα τα εφαρμόσω και από τώρα μάλιστα...

Μπορείς να τις δώσεις και χυμό φρούτων αν δεν τα τρώει. Ο δικός μου τρελαίνεται να πίνει χυμό. Πάντα να αποφεύγονται οι υπερβολές στη ποσότητα.
 
Πολύ καλή η ιδέα σου... Της έδωσα κάτι φρουτάκια χθες και τα έτρωγε μόνο όταν της τα έδινα με το χέρι. Όταν τα άφησα εκεί που έχει το φαγητό της δεν τα κοίταγε καν και έτρωγε μόνο απ' τα σποράκια. Θα το δοκιμάσω αυτό με το χυμό! Ελπίζω να της αρέσει... Στην ποτίστρα με το νερό φαντάζομαι ε;
 
Θεμιστοκλή ωραία η ροζέλα σου. κι εγώ έχω μια. είναι κοριτσάκι. μπες να την δεις.
εσύ είσαι τυχερός. εγώ ακόμα προσπαθώ να την εξημερώσω, δεν κάθεται ούτε για να την χαιδεψω. τρωει ομως απ' το χερι μου. αυτο ειναι καλο σημαδι, αλλα εχω ακομα καιρο, χρειαζεται υπομονη.
 
Πολύ καλή η ιδέα σου... Της έδωσα κάτι φρουτάκια χθες και τα έτρωγε μόνο όταν της τα έδινα με το χέρι. Όταν τα άφησα εκεί που έχει το φαγητό της δεν τα κοίταγε καν και έτρωγε μόνο απ' τα σποράκια. Θα το δοκιμάσω αυτό με το χυμό! Ελπίζω να της αρέσει... Στην ποτίστρα με το νερό φαντάζομαι ε;

Δε ξέρω για τη ποτίστρα, εμένα το πίνει στο ποτήρι. Το κρατώ και πίνει.:D
 
Καλό είναι αυτό να τρώει από το χέρι σου. Σε εμπιστεύεται. Και μένα ο Πάρης στην αρχή έτρωγε μόνο από το χέρι μου και δε με πείραζε αρκεί που έτρωγε φρούτα. Μετά έμαθε και έτρωγε στο μπολ του.
 
Θεμιστοκλή ωραία η ροζέλα σου. κι εγώ έχω μια. είναι κοριτσάκι. μπες να την δεις.
εσύ είσαι τυχερός. εγώ ακόμα προσπαθώ να την εξημερώσω, δεν κάθεται ούτε για να την χαιδεψω. τρωει ομως απ' το χερι μου. αυτο ειναι καλο σημαδι, αλλα εχω ακομα καιρο, χρειαζεται υπομονη.

Υπομονή Αναστασία! Κι εγώ δεν το πίστευα πριν λίγο καιρό που την "ανέλαβα" προσωπικά ότι θα γίνει έτσι! Ήταν απόμακρη και με το που πήγαινα να την αγγίξω έφευγε από κοντά μου... όμως κι εγώ με το φαγητό κατάφερα να την ταΐζω σιγά σιγά απ' το χέρι μου και έτσι με συνήθιζε μέρα με τη μέρα! Με τον καιρό θα αρχίσει να σε συνηθίζει περισσότερο και φρόντιζε να της δίνεις το φαγητό σε διάφορα μέρη του κλουβιού με το χέρι σου έτσι ώστε να έρχεται μόνη της να το παίρνει από εκεί...
Επίσης μη την φοβάσαι... σιγά σιγά πλησίασέ την και προσπάθησε να την αγγίξεις. Εμένα όταν νιώθει καλά απέναντί μου κάνει κάτι ήχους (όχι τόσο δυνατούς όσο το σφύριγμα) αλλά σαν να γουργουρίζει/νιαουρίζει. Μ' αυτό καταλαβαίνω ότι είναι ήρεμη και δεν θα έχει πρόβλημα κοντά μου. Έτσι όταν το κάνει αυτό πάω κοντά της και την χαϊδεύω. Και μην φοβηθείς αν στην αρχή πάει να σε δαγκώσει. Ειλικρινά ήταν ο πιό μεγάλος μου φόβος, όμως απλά με το στόμα της προσπαθεί να δει αν το αντικείμενο που αγγίζει είναι φιλικό προς αυτήν. Αν αφήσεις το δάχτυλό σου εκεί δεν θα σου κάνει τίποτα... Και είπαμε ε... υπομονή.

Πλέον έρχεται κοντά μου και το μόνο που θέλω είναι να μπορέσω να την έχω στο χέρι μου να κάθεται.
Χθες της έβαλα ένα κομμάτι βερύκοκο στο χέρι μου, ανάμεσα απ' τον καρπό και τον αγκώνα και το πλησίασα προς αυτήν. Μόνο που για να το φτάσει έπρεπε να έρθει και να πατήσει στο χέρι μου. Έτσι "αναγκάστηκε" να πατήσει πάνω στο χέρι μου και να πάρει το φαγητό της! Αλλά μετά από λίγο έφυγε πάλι μάλλον γιατί φοβήθηκε όταν κούνησα το χέρι μου. Ελπίζω να καταφέρω κάποια μέρα και να την κάνω να κάθεται ήρεμη στο χέρι μου και να την χαϊδεύω!
Αρκετά σας κούρασα...

Υ. Γ. Και επίσης Αναστασία είναι πολύ όμορφη κι η δική σου Ροζέλα! Πώς την λες;
 
Back
Top