Φροντίδα Πώς να κάνω τη γνωριμία στο κοκατίλ μου με το καινούριο που θα πάρω;

Άποψη μου που μπορεί να είναι και λάθος είναι πως η Ρενέ δεν θα έπρεπε να αλλάξει μέρος οπότε μπορείς να αφήσεις την Ρενέ εκεί που ήταν δηλαδή στην σοφίτα και το καινούργιο να το πάρεις στο δωμάτιο σου που ουτος ή άλλος θα αλλάξει περιβάλλον
 
Σε ευχαριστώ πολύ!
*Τα ταϊσμένα στο χέρι είναι ποιο δσκολο να κάνουν ζευγάρι και να μείνουν μαζί είχα διαβάσει. **Αλλά αν έχεις ένα ταισμενο που το βγάζεις απ' το κλουβί και ένα άγριο το οποίο δεν βγαίνει πως θα τα γνωρισεις
*Σ΄ενδιαφέρει να γίνουν ζευγάρι ή να καταφέρουν να συγκατοικίσουν;
**Μέχρι ενός σημείου θ΄ακολουθήσεις ότι έκανα κι εγώ δηλ μέχρι να φέρεις σε πολύ κοντινή απόσταση τα δυο κλουβιά.
Μην απογοητευτείς, το πιθανότερο είναι πως θα σου πάρει μήνες...

Το αρσενικό (αν θυμάμαι καλά) είναι ταϊσμένο και θα είναι το νεόφερτο.

Το θηλυκό, όταν λέμε άγριο. σε τι κατάσταση είναι;
πως δηλ αντιδρά όταν αλλάζεις τροφή, καθαρίζεις, πλησιάζεις το κλουβί κτλ
Θέλω να πω εξαγριώνεται-ταράζεται ή απλά πάει κάπου και περιμένει να τελειώσεις και να βγάλεις το χέρι σου έξω από το κλουβί;
Έχετε αναπτύξει κάποια σχέση;... Όλα αυτά παίζουν κάποιο ρόλο, δεν γνωρίζω ποια είναι η σχέση σας 🙂

Άποψη μου που μπορεί να είναι και λάθος είναι πως η Ρενέ δεν θα έπρεπε να αλλάξει μέρος οπότε μπορείς να αφήσεις την Ρενέ εκεί που ήταν δηλαδή στην σοφίτα και το καινούργιο να το πάρεις στο δωμάτιο σου που ουτος ή άλλος θα αλλάξει περιβάλλον
Βρίσκω σωστή την άποψη του Μιχάλη.👍
 
Άποψη μου που μπορεί να είναι και λάθος είναι πως η Ρενέ δεν θα έπρεπε να αλλάξει μέρος οπότε μπορείς να αφήσεις την Ρενέ εκεί που ήταν δηλαδή στην σοφίτα και το καινούργιο να το πάρεις στο δωμάτιο σου που ουτος ή άλλος θα αλλάξει περιβάλλον
Τι να σου πω η Ρενέ άλλαξε κιόλας μέρος για να μην της έρθει πολύ βαρύ να αλλάξει μέρος και να ακούει και δεύτερο πουλάκι ταυτόχρονα. Επίσης ο Κοντι μπορεί να φοβηθεί την νύχτα αν μπω στο δωμάτιο να κοιμηθώ ενώ η Ρενέ δεν έχει ποτέ νυχτερινούς πανικός κτλ οπότε δε την φοβάμαι.
[automerge]1559982342[/automerge]
@Sissy, Το θηλυκό είναι άγριο και έχω καταφέρει να ανοίγω το κλουβί και να του προσφέρω λιχουδιές και λαχανικά απ' το χέρι μου. Όταν αλλάζω τροφές κτλ ούτε που κουνιέται αν βάλω το χέρι στο κλουβί για να αλλάξω κάτι κτλ πάει στην άλλη μεριά του κλουβιά και περιμένει να φύγω
[automerge]1559982391[/automerge]
Θα ήθελα να ζουν μαζί αρχικά και μετα αν ταιριάξουν γιατί να τους στερήσω το να ζευγαρώσουν έστω και μια φορά στη ζωή τους
 
Τι να σου πω η Ρενέ άλλαξε κιόλας μέρος για να μην της έρθει πολύ βαρύ να αλλάξει μέρος και να ακούει και δεύτερο πουλάκι ταυτόχρονα. Επίσης ο Κοντι μπορεί να φοβηθεί την νύχτα αν μπω στο δωμάτιο να κοιμηθώ ενώ η Ρενέ δεν έχει ποτέ νυχτερινούς πανικός κτλ οπότε δε την φοβάμαι.
Τότε έκανες πολύ σωστά!

Το θηλυκό είναι άγριο και έχω καταφέρει να ανοίγω το κλουβί και να του προσφέρω λιχουδιές και λαχανικά απ' το χέρι μου. Όταν αλλάζω τροφές κτλ ούτε που κουνιέται αν βάλω το χέρι στο κλουβί για να αλλάξω κάτι κτλ πάει στην άλλη μεριά του κλουβιά και περιμένει να φύγω
Πολύ ωραία, σημαντική πρόοδος!
Να ξέρεις πως δεν είναι απαραίτητο να εξοικειωθεί εντελώς μαζί σου.
Η σχέση των πουλιών μεταξύ τους είναι ''άσχετη'' με τις αντιδράσεις τους προς εσένα.

Το να βγάζεις εκτός κλουβιού το ήμερο, δεν πιστεύω πως θα επηρεάσει το άγριο θηλυκό.
Αντιθέτως μετά από τη γνωριμία τους, σιγά σιγά θα μπορούν να βγαίνουν μαζί και βλέποντας και παίρνοντας παράδειγμα, ν΄ακολουθεί το αρσενικό :)
...η άποψη μου είναι πως καλύτερα που είναι ήμερο το αρσενικό
 
Αν δεν ήταν ήμερο απλώς δε θα δεχόταν τίποτα από. Εμενα κανένα απ' τα δύο. Έχω μια ελπίδα να βλέπει η Ρενέ τον Κοντι έξω απ' το κλουβί και να ακολουθήσει και εκεινη
[automerge]1559984537[/automerge]
Επίσης κάπου είδα ότι δεν κάνει να ζευγαρώνουν τα παροτλετ αν είναι ταϊσμένα στο χερι, ισχύει και στην δική μου περίπτωση που ο αρσενικος είναι ταισμενος;
 
Επίσης κάπου είδα ότι δεν κάνει να ζευγαρώνουν τα παροτλετ αν είναι ταϊσμένα στο χερι, ισχύει και στην δική μου περίπτωση που ο αρσενικος είναι ταισμενος;
Η αναπαραγωγή δεν μ΄ενδιέφερε ποτέ και δεν έχω γνώσεις.
Γνωρίζω όμως πως οι εκτροφείς χρησιμοποιούν άγρια πουλιά.
Πιστεύω πως έχει να κάνει με ότι στα ταϊσμένα ''αλλάζουν'' τα ένστικτα και πιο δύσκολα θ΄αναπαράγονται (λέω εγώ τώρα)
 
Αυτό που ξέρω άσχετα με αυτό που άκουσα για τα παροτλετ είναι ότι τα ταϊσμένα δεν ξέρουν πώς να μεγαλώσουν ενα νεοσσό γιατί και οι γονείς του δε τον μεγάλωσαν γι'αυτό δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που το θηλυκό είναι άγριο και το αρσενικό ήμερο
 
Επειδή δεν έχω καταλάβει την γενετική των Κοκατιλ σε περίπτωση που ζευγαρώσει ένα normal grey με ένα white face τι αποτέλεσμα θα έχουμε. Υπάρχει επίσης κανένα άρθρο που να εξηγεί τι μεταλλάξεις παίρνουμε από διάφορα ζευγαρώματα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ πολύ!
Τα ταϊσμένα στο χέρι είναι ποιο δσκολο να κάνουν ζευγάρι και να μείνουν μαζί είχα διαβάσει. Αλλά αν έχεις ένα ταισμενο που το βγάζεις απ' το κλουβί και ένα άγριο το οποίο δεν βγαίνει πως θα τα γνωρισεις
που το διαβασες αυτο; δεν ισχυει κατι τετοιο! Οπως δεν ισχυει οτι τα ταισμενα στο χερι δε γινονται καλοι γονεις η δε ζευγαρωνουν η οτιδηποτε! Μπορει σε καποια ειδη να ειναι πιο δυσκολο αλλα στα κοκατιλ δεν ισχυει κατι τετοιο!
[automerge]1560020292[/automerge]
Επειδή δεν έχω καταλάβει την γενετική των Κοκατιλ σε περίπτωση που ζευγαρώσει ένα normal grey με ένα white face τι αποτέλεσμα θα έχουμε. Υπάρχει επίσης κανένα άρθρο που να εξηγεί τι μεταλλάξεις παίρνουμε από διάφορα ζευγαρώματα;
το αποτελεσμα θα ειναι normal grey μωρα! αλλα ουτε το ενα ειναι νορμαλ γκρι (το αρσενικο να θυμαμαι καλα) oυτε το αλλο ειναι σκετο wf!
 
που το διαβασες αυτο; δεν ισχυει κατι τετοιο! Οπως δεν ισχυει οτι τα ταισμενα στο χερι δε γινονται καλοι γονεις η δε ζευγαρωνουν η οτιδηποτε! Μπορει σε καποια ειδη να ειναι πιο δυσκολο αλλα στα κοκατιλ δεν ισχυει κατι τετοιο!
[automerge]1560020292[/automerge]

το αποτελεσμα θα ειναι normal grey μωρα! αλλα ουτε το ενα ειναι νορμαλ γκρι (το αρσενικο να θυμαμαι καλα) oυτε το αλλο ειναι σκετο wf!
Σε ένα ποστ εδώ στο φόρουμ το είχα διαβάσει αλλά ήταν παλιό και δε θυμάμαι που
Και χαίρομαι πολύ που δεν ισχύει για τα Κοκατιλ
Όντως; Το αρσενικό νόμιζα ότι είναι normal grey(σκούρο σώμα με κίτρινο πρόσωπο και κόκκινα μάγουλα) και η Ρενέ σκέτο wf
Αλήθεια η Ρενέ τι άλλο είναι πέρα από wf?
 
Αν κατάλαβα καλά εσύ ανησυχείς επειδή το αρσενικό κοκατιλ δεν μεγάλωσε κοντά στους γονείς του αλλά αποκλειστικά από ανθρώπινα χέρια, σωστά;
Ανησυχώ για το αν θα δεχτεί την Ρενέ και αν το ότι μεγάλωσε από ανθρώπινα χέρια το επηρεάσει αυτο
Και αφού ζήσουν αρμονικά που είναι το πρώτο μου θέμα αν όλα πάνε καλά θα θελα να ζευγαρώσουν κάποια στιγμή αλλά αυτό είναι πολύ μακριά
 
Ανησυχώ για το αν θα δεχτεί την Ρενέ και αν το ότι μεγάλωσε από ανθρώπινα χέρια το επηρεάσει αυτο
Και αφού ζήσουν αρμονικά που είναι το πρώτο μου θέμα αν όλα πάνε καλά θα θελα να ζευγαρώσουν κάποια στιγμή αλλά αυτό είναι πολύ μακριά
Κατανοώ την ανησυχία σου. Κι εγώ θα σκεφτόμουν το ίδιο. Συζητησες όμως με τον ιδιοκτήτη τι ισχύει για το αρσενικό; Ποια από τις δύο τακτικές ακολουθήθηκε στην περίπτωση του; Μεγάλωσε στη φωλιά με τους γονείς του και απλά έτρωγε κάποια γεύματα κρεμας ή μεγάλωσε από ημερών αποκλειστικα από ανθρωπινα χερια; Αν προκειται για την πρωτη περίπτωση και μετα από όσα μας είπε ο Ζαχαρίας, δεν θα ανησυχουσα. Αν ισχυει η δευτερη περιπτωση, δεν ξερω...
 
Κατανοώ την ανησυχία σου. Κι εγώ θα σκεφτόμουν το ίδιο. Συζητησες όμως με τον ιδιοκτήτη τι ισχύει για το αρσενικό; Ποια από τις δύο τακτικές ακολουθήθηκε στην περίπτωση του; Μεγάλωσε στη φωλιά με τους γονείς του και απλά έτρωγε κάποια γεύματα κρεμας ή μεγάλωσε από ημερών αποκλειστικα από ανθρωπινα χερια; Αν προκειται για την πρωτη περίπτωση και μετα από όσα μας είπε ο Ζαχαρίας, δεν θα ανησυχουσα. Αν ισχυει η δευτερη περιπτωση, δεν ξερω...
Ηταν μέχρι 10 ημερών περίπου στην φωλιά και μετά μεγάλωσε από ανθρώπινα χέρια και επίσης μου είπε ότι είναι πολύ καλοβουλο πουλάκι
 
Ηταν μέχρι 10 ημερών περίπου στην φωλιά και μετά μεγάλωσε από ανθρώπινα χέρια και επίσης μου είπε ότι είναι πολύ καλοβουλο πουλάκι
Επειδή υποθέτω ότι η απάντηση του @zack27 αφορά στα πουλάκια που ταΐζονται μεν με κρέμα αλλά μένουν μέχρι τον απογαλακτισμο τους κοντά στους γονείς τους, ας μας πει αν θέλει την άποψη του και για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι αν πάρεις άγριο αρσενικό, υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να μην δέσουν σαν ζευγάρι. Οπότε είναι και λίγο λαχείο 😏
 
Επειδή υποθέτω ότι η απάντηση του @zack27 αφορά στα πουλάκια που ταΐζονται μεν με κρέμα αλλά μένουν μέχρι τον απογαλακτισμο τους κοντά στους γονείς τους, ας μας πει αν θέλει την άποψη του και για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά δυστυχώς δεν γνωρίζω.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι αν πάρεις άγριο αρσενικό, υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να μην δέσουν σαν ζευγάρι. Οπότε είναι και λίγο λαχείο 😏
Ναι ξέρω αλλά τι να κάνουμε ότι γίνει
 
Αναφερομαι σε πουλακια που τα παιρνουμε κ ταιζονται με κρεμα! Εχουμε μπει σε μια διαδιακισια συζητησης που δεν υπαρχει λογος θεωρω! Εφοσον γινει σωστη γωριμια θα δεις πως θα τα πανε! το τι θα εχεις δυο πουλακια αντιθετου φυλου δε σημαινει αυτοματα οτι θα γινουν κ ζευγαρι! Οπως μπορει να ταιριαξουν 2 μη ημερα η να μη ταιριαξουν το ιδιο ισχυει κ για τα ημερα!
 
Αναφερομαι σε πουλακια που τα παιρνουμε κ ταιζονται με κρεμα! Εχουμε μπει σε μια διαδιακισια συζητησης που δεν υπαρχει λογος θεωρω! Εφοσον γινει σωστη γωριμια θα δεις πως θα τα πανε! το τι θα εχεις δυο πουλακια αντιθετου φυλου δε σημαινει αυτοματα οτι θα γινουν κ ζευγαρι! Οπως μπορει να ταιριαξουν 2 μη ημερα η να μη ταιριαξουν το ιδιο ισχυει κ για τα ημερα!
Τέλεια ευχαριστώ πολύ!
Τελικά μήπως μπορείς να μου πεις τι μετάλλαξη είναι και τα δύο γιατί πριν έτσι όπως το είπες κατάλαβα ότι δεν είναι αυτή που ανέφερα 🤔😁
 
το δικο σου ειναι whiteface cinnamon pied , το αλλο φαινεται για νορμαλ αλλα ισως ειναι κ σινναμον δε μπορω να καταλαβω απο τη φωτο! Επισης αν δε γμωριζουμε τι γονιδια φερει το αρσενικο τα οποια δε φαινονται παντα δε μπορουμε να ξερουμε κ τι απογονους θα εχουν!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top