Φροντίδα Πώς θα κάνω τη Ροζέλα μου να έρθει στο χέρι μου;

Ανέστη έχω μια απορία γιατί πρέπει να πας σε πτηνίατρο για να σου ψαλιδίσει τα φτερά του παπαγάλου σου;
 
Οσον αφορα την εξοδο του πουλιου απο το κλουβι και αφου δεν εχεις τον ελεγχο οταν βγαινει εξω τοτε η επισκεψη σε ενα πτηνιατρο και το ψαλιδισμα των φτερων πτησης ειναι η λυση. Η πτεροροια γινεται 2 φορες το χρονο, Αυγουστο-Σεπτεμβριο και Φεβρουαριο-Μαρτιο. Τωρα καποια φτερα ειναι λογικο να χαθουνε σε οποιαδηποτε εποχη του χρονου και δεν ειναι προβλημα. 😉

Χωρίς αυτό να είναι κανόνας για όλους τους παπαγάλους.
 
Ανέστη έχω μια απορία γιατί πρέπει να πας σε πτηνίατρο για να σου ψαλιδίσει τα φτερά του παπαγάλου σου;

Διοτι αν καποιος δεν ξερει να το κανει, η δεν εχει δει πως το κανουν το πιο πιθανο ειναι να κανει κακο στο πουλι. Αν δεν ξερει τι να κοψει, ποια επιτρεπονται και ποια οχι και σε πιο σημειο κοβονται, οπως και τι ειναι το αυστηρο ψαλιδισμα ταυτοχρονα με το αγχος της πρωτης φορας που ψαλιδιζει τα φτερα του παπαγαλου του υπαρχει ο κινδυνος να τραυματισει καποιος το πουλι. 😉

inca1099 είπε:
Χωρίς αυτό να είναι κανόνας για όλους τους παπαγάλους.

Για τους παπαγαλους τουλαχιστο εγω δεν ετυχε να ακουσω η να διαβασω κατι αλλο και το ειπα ορμωμενος απο τα ειδη που ειχα κατα καιρους. Γνωριζω ομως πως γινεται καποια πουλια να εχουνε 1-3 πτεροροιες το χρονο. Αναφερεσαι σε καποιο συγκεκριμενο ειδος παπαγαλου Γρηγορη;
 
Εμένα όλα τα χρόνια οι παπαγάλοι μου μια πτερόροια κάνουν (Σενεγάλης 12 ετών, ρινκγ νεκ 4 ετών, κακατου 3ετών). Και πάντα τέτοια εποχή. Γενικά οι παπαγάλοι περνάνε την βαριά πτερόροια τους τέτοια εποχή. Υπάρχει και η ''ελλειπτική'' πτερόροια που χάνεται η μισή ποσότητα φτερών που γίνεται 6 μήνες μετά την ''βαριά'' αλλά και πάλι χωρίς αυτό να είναι κανόνας. Γενικά όλοι οι παπαγάλοι περνάνε μια πτερόροια. Αν το πουλί περνάει 2 και 3 φορές πτερόροια οφείλεται σε άλλους παράγοντες και όχι σε φυσιολογική διαδικασία.

Φιλικά
 
Γειά σας παιδιά μετά από πολύ καιρό...
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Θέλω να μεταφέρω την Λόλα με το κλουβάκι της απ' την Αθήνα στην Κέρκυρα. Ξέρει κανείς αν επιτρέπεται αεροπορικώς να την μεταφέρω ή αν γίνεται με το λεωφορείο; Στην aegean που ρώτησα μου είπαν ότι δέχονται μόνο σκύλους και γάτες. Παπαγάλους δεν δέχονται.
 
Γειά σας παιδιά μετά από πολύ καιρό...
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Θέλω να μεταφέρω την Λόλα με το κλουβάκι της απ' την Αθήνα στην Κέρκυρα. Ξέρει κανείς αν επιτρέπεται αεροπορικώς να την μεταφέρω ή αν γίνεται με το λεωφορείο; Στην aegean που ρώτησα μου είπαν ότι δέχονται μόνο σκύλους και γάτες. Παπαγάλους δεν δέχονται.

Μόνο η Ολυμπιακή πέρνει (αν και καμία φορά μπορεί να ακούσεις και το όχι) αλλά στο χώρο αποσκευών. Στο λεωφορείο αν μπορείς να πείσεις τον οδηγό (οτι θα είναι σε κλουβάκι, δεν θα βγεί έξω, δεν θα κάνει φασαρία κτλ) να το πάρεις πάνω τότε είναι το καλύτερο. Ρίξε μια ματιά και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μεταφορά-Πτηνών.1553/
 
Έχω ακούσει ότι στον χώρο αποσκευών στα αεροπλάνα υπάρχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και ίσως να μην αντέχει ένας παπαγάλος. Βέβαια το ταξίδι είναι 1 ώρα, επομένως δεν νομίζω ότι είναι μεγάλη η διάρκεια. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό;
 
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο και να τα διευκρινησεις ολα αυτα. Και φυσικα ο μη κλιματιζομενος χωρος των αποσκευων δεν ειναι καταλληλος για ενα πουλι. Μια ωρα δεν ειναι λιγο εαν ο χωρος ειναι σαν ψυγειο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγώ έχω κάνει ακριβώς αυτό το δρομολόγιο λες εσύ! Αλλά είναι σχετικά πιο εύκολο γιατί ο δικός μου είναι μαθημένος και ήμερος.. Στο λεοφορείο εέιδή φοβάμαι την αρνητική απάντηση και μη μου πει να τον βάλω στις αποσκευές, τον βάζω στο κλουβάκι μεταφοράς του και μετά σε μια μεγάαααλη χαρτοσακούλα ανηκτή από επάνω! Το κουτί του μεταφοράς, έχει για να αερίζεται και από τα πλάγια και από πάνω οπότε είναι μια χαρά.. Αλλά για να μην ταλαιπωρηθεί πολλές ώρες κλεισμένος στο κουτί, προτιμώ να παίρνω το λεοφορείο για Πάτρα και από εκεί το καράβι για Κέρκυρα, όπου τον αφήνω ελεύθερο σε μια γωνίτσα που κάθομαι διακριτικά (φτερά έχει ψαλιδισμένα).. Δεν φαίνεται αγχωμένος, τρώει, φτιάχνει το φτέρωμά του και γενικά όλα καλά!)
 
Εγώ έχω κάνει ακριβώς αυτό το δρομολόγιο λες εσύ! Αλλά είναι σχετικά πιο εύκολο γιατί ο δικός μου είναι μαθημένος και ήμερος.. Στο λεοφορείο εέιδή φοβάμαι την αρνητική απάντηση και μη μου πει να τον βάλω στις αποσκευές, τον βάζω στο κλουβάκι μεταφοράς του και μετά σε μια μεγάαααλη χαρτοσακούλα ανηκτή από επάνω! Το κουτί του μεταφοράς, έχει για να αερίζεται και από τα πλάγια και από πάνω οπότε είναι μια χαρά.. Αλλά για να μην ταλαιπωρηθεί πολλές ώρες κλεισμένος στο κουτί, προτιμώ να παίρνω το λεοφορείο για Πάτρα και από εκεί το καράβι για Κέρκυρα, όπου τον αφήνω ελεύθερο σε μια γωνίτσα που κάθομαι διακριτικά (φτερά έχει ψαλιδισμένα).. Δεν φαίνεται αγχωμένος, τρώει, φτιάχνει το φτέρωμά του και γενικά όλα καλά!)

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...
Εγώ είμαι από Λάρισα και κάνω το δρομολόγιο (4μιση ώρες όμως όχι 10) συχνά με το τρένο. Την έχω λοιπόν σε ένα μικρό κλουβάκι μεταφοράς με το οποίο σκέφτομαι να την μεταφέρω και τώρα αλλά και μέσα σε μια πλαστική σακούλα αλλά βεβαίως ανοιχτή. Την έχω στα πόδια μου στο τρένο στην θέση που κάθομαι και αν δεν έχουν πρόβλημα και οι γύρω μου της ανοίγω διακριτικά την σακούλα για να μην αισθάνεται άσχημα και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως τώρα είναι διαφορετικά γιατί σκέφτομαι αν βρω φθηνό εισιτήριο να πάω με το αεροπλάνο και μάλλον θα ρωτήσω αν δέχονται παπαγάλους. Αν πάω απ' την Πάτρα που λες είναι μάλλον καλύτερα απ' ότι με το λεωφορείο γιατί δεν θα είναι τόσες πολλές ώρες στριμωγμένη ανάμεσα στα πόδια μου όπως στο λεωφορείο.

Και φυσικα ο μη κλιματιζομενος χωρος των αποσκευων δεν ειναι καταλληλος για ενα πουλι. Μια ωρα δεν ειναι λιγο εαν ο χωρος ειναι σαν ψυγειο.

Τώρα που το λες και το ξανασκέφτομαι είναι όντως σαν μια ώρα στο ψυγείο... Δεν θα το έκανα ποτέ αυτό!
 
Χαιρετώ τους πάντες...
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την Ροζέλα μου. Εδώ και λίγες μέρες έχει αρχίσει να ξύνεται έντονα και για αρκετή ώρα. Δηλαδή κάθεται γύρω στα 10 λεπτά και αφωσιόνεται στο να ξύνει όλο της το κορμάκι. Απ' την ουρά ως τα φτερά κλπ. Το έκανε και παλιότερα βέβαια αλλά όχι τόσο έντονα. Κι αυτό με προβληματίζει λίγο. Βέβαια είναι εντός σπιτιού και δεν την βγάζω έξω λόγω κρύου. Και γι' αυτό δεν νομίζω ότι έχει τίποτα ψείρες. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω και την γνώμη σας για να δω αν θα πρέπει να ανησυχήσω για κάτι ή όχι ή αν θα πρέπει να κάνω κάτι γι' αυτό. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή όχι αλλά πριν από 15-20 μέρες περίπου είχαν αρχίσει να της πέφτουν αρκετά πούπουλα μικρά και μερικά πιο μεγάλα φτεράκια. Τώρα έχουν σταματήσει να της πέφτουν φτερά παρά μόνο κάτι μικρά σαν χνούδια που και που. Αυτά!

Έχω δημιουργήσει επίσης μία ομάδα για όσους έχουν στην κατοχή τους ή τους αρέσει η Ροζέλα στο facebook. http://www.facebook.com/home.php#/group.php?gid=48499478698&ref=ts
 
Πτερόρροια μάλλον πέρασε και ξύνεται γιατί βγαίνουν τα καινoύργια της φτερά. Το ίδιο έπαθε και η δική μου. Μπάνιο κάνει; Αν όχι ψεκαζέ την εσυ με χλιαρο νεράκι. Θα την βοηθήσει πολύ. Εγω στην δική μου έδωσα και Multi vit για μια εβδομάδα.
 
Σ' ευχαριστώ για τις πρώτες πληροφορίες και ελπίζω να είναι μόνο αυτό... Της έκανα μπάνιο πριν λίγες μέρες και της άρεσε πολύ. Δεν της έκανα συχνά αλλά από εδώ και πέρα θα της κάνω συχνότερα γιατί κατάλαβα ότι της αρέσει αρκετά!
 
Εγω στην δική μου τώρα το χειμώνα της κάνω μια φορά την εβδομάδα. Το καλόκαιρι μέρα παρά μέρα. Α, και έγινα και μέλος της ομάδας 😉
 
Κι εγώ κάθε τόσο της κάνω τώρα τον χειμώνα αλλά διάβασα κάπου ότι καλό είναι να της κάνεις μέρα παρά μέρα οπότε σκέφτομαι να της κάνω πιο συχνά τώρα. Που μπήκες στο group!
 
Back
Top