Φροντίδα Πώς να εκπαιδεύσω ένα καναρίνι και πως να με εμπιστευτεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppitsa

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2022
Μηνύματα
94
Πόλη
Aθήνα
Έχω δύο καναρίνια θέλω να με εμπιστευτούν και στη συνέχεια να μπορέσω κάπως να τα εκπαιδεύσω . Κοιμούνται στο δωματιό μου και το πρωί τα βγαζω έξω για να τραγουδήσουν.
 
@ΜΑΡΙΑαα με τιμά που το πιστεύεις αυτό! Όλες οι καναρινομανες πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε.
@Poppitsa είναι ζευγαράκι; Είναι σε διαφορετικά κλουβιά; Αλλά για να λες τραγουδήσουν άρα να υποθέσω ότι είναι αρσενικά κ σε διαφορετικά κλουβιά, σωστά;
 
Ωραία ας πάρουμε ένα ένα τα βήματα. Αρχικά δεν είμαι υπέρ του μέσα έξω καθώς είναι απότομη αλλαγή θερμοκρασίας μπορείς να ανοίγεις κάποιο παράθυρο άμα θέλεις καλύτερα. Τα καναρίνια είπες είναι δύο, τι φύλο έχουν; Είναι μαζί στο κλουβί;
 
@ΜΑΡΙΑαα με τιμά που το πιστεύεις αυτό! Όλες οι καναρινομανες πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε.
@Poppitsa είναι ζευγαράκι; Είναι σε διαφορετικά κλουβιά;
Ναι είναι και κάθονται μαζί στο ίδιο κλουβί
 
Α ωραία λοιπόν δεν ειναι σωστό να έχεις τα καναρίνια σε ζευγάρι όλο το χρόνο θα σου δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Σκοπεύεις να τα ζευγαρώσεις; Γιατί ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις θα ισχύσουν και διαφορετικά πράγματα
 
@Poppitsa εντύπωση μου κάνει. Συνήθως μπαίνουν στο ίδιο κλουβί την εποχή της αναπαραγωγής. Δεν νομίζω ότι είναι καλό να τα έχεις μαζί, όπως δυστυχώς κ εγώ πρόσφατα έμαθα.
σε ευχαριστω για τη συμβουλη θα τα χωρισω
 
@Poppitsa αν είναι όντως ζευγάρι θα πάρεις άμεσα μια ζευγαρωστρα με χώρισμα να μπει το κάθε πουλάκι από μια πλευρά και να βάλεις και το πλαστικό χώρισμα στην μέση ( αν υπάρχει δυνατότητα χώρου ακόμα καλύτερα να είναι σε διαφορετικά κλουβιά και πάλι να μην βλέπονται). Να διαβάσεις καλά τα άρθρα σχετικά με την αναπαραγωγή ( περίοδος, προετοιμασία κτλ) και μετά να ρωτήσεις για απορίες. Αφού γίνουν αυτά τότε μπορείς να προχωρήσεις και στο θέμα εκπαίδευσης. Εγώ γενικά δεν θα ενοχλούσα και πολύ πουλιά τα οποία θα ζευγαρωνα γιατί θέλουν την ησυχία τους ηρεμία τον χώρο τους και να νιώθουν ασφάλεια. Βέβαια επειδή ακόμα έχεις καιρό μέχρι την αναπαραγωγή μπορείς να ξεκινήσεις να τα προσεγγίζεις αν και θεωρώ ότι όταν ξεκινήσεις διατροφική προετοιμασία να σταματήσεις και οποιαδήποτε παιχνίδι μαζί τους. Έχω κι εγώ ένα ζευγάρι που σκοπεύω να βάλω σε αναπαραγωγή και το θηλυκό το βγάζω από το κλουβί και "παίζουμε ' κι εγώ θα σταματήσω 2 μήνες πριν την αναπαραγωγή να την ενοχλώ. Θα έλεγα το αρσενικό να μην το πειράξεις γιατί από το στρες μπορεί να παψει να κελαηδαει και εσύ χρειάζεσαι το κελάηδημα του για να σου πυρώνει την θηλυκιά την αναπαραγωγική περίοδο ( βέβαια η Μαίρη αρσενικό καναρίνι έχει εξημερώσει αλλά δεν το θέλει για αναπαραγωγή). Οπότε λοιπόν στην θέση σου θα εκπαιδευα μόνο το θηλυκό.
[automerge]1662303496[/automerge]
Τα βήματα είναι απλά:
1) ξεκινάς να προσεγγίζεις το πουλάκι με τροφή έξω από τα κάγκελα, με κάποιο αγαπημένο λαχανικό για παράδειγμα μέχρι να αρχίσει να έρχεται να το τρώει από το χέρι σου που θα είναι εκτός κλουβίου.
2) αφού γίνει το 1 θα αρχίσεις να βάζεις το χέρι σου μέσα από το πορτακι με φαγητό για να φάει
3) αφού θα έχει γίνει και το 2 και πλέον θα εμπιστεύεται το χέρι σου θεωρώ ότι μπορείς να το βγάλεις εκτός κλουβίου, μόνο στο δωμάτιο για να έχεις τον έλεγχο του χώρου

Θα χρειαστεί χρόνο και υπομονή, να τους μιλάς ήρεμα και γλυκά κάθε μέρα και όταν θα έρθει η ώρα να την βγάλεις να έχεις μαζέψει ότι επικίνδυνο υπάρχει στο δωμάτιο και να προσέχεις μην μπορεί να πάει πίσω από κάποιο έπιπλο.

Αυτά ☺️ Μαίρη μου αν διαφωνείς σε κάτι με την εκπαίδευση διόρθωσε με
 
Πρώτα από όλα εκπαίδευση για ένα καναρίνι είναι η εκμάθηση κελαιδισματων. Εκπαίδευση δεν είναι να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη του. Αυτό έχει να κάνει με την φροντίδα κ την αγάπη μας κ την ενασχόληση με αυτά κ μονο.
Για το τι πρέπει να κάνεις για αναπαραγωγή, δεν έχω ιδέα γιατί εγώ έχω έναν κ μονάκριβο αρσενικό κοινό (ναι, καλά) καναρινάκι, τον Σοφοκλή. Θα σου πω μόνο επί του θέματος της εμπιστοσύνης, αυτά που έκανα πολύ άπειρη αλλά με πολύ καλά αποτελέσματα όσον αφορά την εμπιστοσύνη, με το πρώτο μου καναρινι τον Θεμιστοκλή. Για τον Σοφοκλή έγιναν όλα τόσο γρήγορα που δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι κανόνας. Κάθε μέρα τουλάχιστον είκοσι λεπτά δίπλα του να του μιλάς σιγά. Όταν δεις ότι συνήθισε την φωνή σου, θα κάθεσαι δίπλα στο κλουβί του. Κάθε μέρα έστω κ από λίγο. Όταν δεις ότι έρχεται στην άκρη της πατηθρας που είσαι , πάρε με ένα καλαμάκι του φραπέ, ένα κομματάκι μήλο, κ βάλε το από την μια πόρτα κοντά στο κλαδί του. Αν δεις ότι φοβάται, το αφαιρεις. Αν κ αν έχει συνηθίσει την φωνή σου κ όταν του βάζεις φαγητό ή νερό, με αργές ήρεμες κινήσεις κ χαμηλόφωνα γλυκολογα 😍 θα σταματήσει να σε φοβάται. Όταν θα άρχισει να τρώει από το καλαμάκι με το μήλο έστω κ από μακριά, σιγά σιγά, θα το φέρνεις όλο κ πιο κοντά σου. Κάποια μέρα θα κρατάς το μήλο από την μια άκρη κ αυτό θα τσιμπολογα την άλλη άκρη. Γενικά ο κανόνας είναι υπομονή κ επιμονή. Κ αν δεν γίνει τίποτα από όλα αυτά, γιατί δεν είναι κουρδιστά ρομποτακια, ζωντανά πλασματάκια με βιώματα κ τον δικό τους χαρακτήρα είναι, δεν πειράζει. Το ζητούμενο είναι να καταλάβουν ότι δεν είμαστε απειλή. Κ να ξέρεις ότι τα καναρίνια κατά κανόνα δεν θέλουν να τα ακουμπάμε. Εάν ακουμπάω ή χάιδευα τον Θεμιστοκλή ή τον Σοφοκλή, είναι γιατί μου το επέτρεψαν, όχι γιατί έπρεπε να με αφήσουν. Από ότι έχω ακούσει, το θηλυκό είναι πιο δεκτικό στην παρουσία του ανθρώπου από ότι το αρσενικό. Τι ηλικία έχουν τα καναρίνια σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top