Φροντίδα Πώς να εκπαιδεύσω το budgie μου όταν δεν τρώει λιχουδιές και και φρούτα;

Όπως σου έγραψα και πριν, ξεκίνησε με λεπτόφυλλα αρωματικά βότανα, άνηθο. χλωρή ρίγανη, σέληνο κτλ.
Διάβασε εδώ για τα επιτρεπόμενα https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
και διάβασε κι εδώ για την πλήρη διατροφή των παπαγάλων
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
σιγά-σιγά θα μάθει.
Εσύ καθημερινά να βάζεις κάτι. Προς το παρόν απόφυγε φρούτα και άλλα ογκώδη τρόφιμα. Δώσε βάση σ' αυτό που σου είπα. Λεπτόφυλλα, σε φούντες. Έτσι ξεκινάνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Οκ Μαρία σε ευχαριστώ πολύ με έχεις βοηθήσει αρκετά μπορώ να πω❤️️️️️

Λέω να ξεκινήσω με αντίδια γτ αυτά τα έχω κιόλας επειδή βάζει ο πατέρας μου στα καναρίνια... Να του βάλω ένα κλοναρακι;
 
λέω να ξεκινήσω με αντίδια γτ αυτά τα έχω κιόλας επειδή βάζει ο πατέρας μου στα καναρίνια... Να του βάλω ένα κλοναρακι;
Ναι αμέ, να δοκιμάσεις. Βάλε δυο τρία όχι ένα μόνο του να κρέμεται. Πιάστα με μανταλάκι στο κάγκελο.
Καλό πλύσιμο πριν, εννοείται.
 
**off topic Δε μπορώ να καταλάβω το λογο που άνοιξες 2ο θέμα για την ίδια ερώτηση.. Έχω την αίσθηση οτι θα μπερδευτούμε και θα τρέχουμε σε 2 θέματα να σου απαντάμε...

Στο θέμα τωρα...
Εφόσον έχετε μια καλή επαφή και σε αφήνει να το ακουμπάς μπορείς να κρατάς μικρά κομμάτια από τη τροφή που θέλεις να δοκιμάσει και να του τη προσφέρεις εσύ, πλησιάζοντας με αργές και ήρεμες κινήσεις.
Επίσης μπορείς να κάθεσαι κοντά στο κλουβί και να τρώς μήλο για παράδειγμα, δείχνοντάς του οτι σου αρέσει και σε ενθουσιάζει που το τρως, στη συνέχεια θα το πλησιάζεις στα κάγκελα και πιθανόν από περιέργεια να πλησιάσει να το ακουμπήσει.Αν ακουμπήσει μια νέα τροφή,έχει επιτευχθεί ένα μεγάλο μέρος του στόχου. Γιατι σιγά σιγά θα αρχίσει να δοκιμάζει.
Οπως σου είπε και η Μαρία ξεκίνα να κρεμάς στα κάγκελα επιτρεπόμενα λαχανικά...όχι όμως κάθε μέρα και διαφορετικό, για κάποιες μέρες επέμεινε στο αντίδι όπως είπες. Και στο λέω αυτό γιατί οι πολλές αλλαγές πιθανόν να το μπερδέψουν και να το κάνουν να νιώσει περισσότερη ανασφάλεια, με αποτέλεσμα να μη δοκιμάσει ποτέ.

Εδώ θα είμαστε και θα σε βοηθάμε βήμα βήμα σε οτι χρειαστείς...
Μπράβο σου που προσπαθείς και θέλεις να κάνεις το μικρό σου να τρώει ωφέλιμες τροφές για εκείνο!
 
Δε μπορώ να καταλάβω το λογο που άνοιξες 2ο θέμα για την ίδια ερώτηση
Το πρώτο θέμα ήταν "στα νέα μέλη" Βαγγέλη, εγώ του είπα να ανοίξει στο σωστό πεδίο. Βέβαια όντως είχαμε ήδη απαντήσει :)
 
Στο θέμα τωρα...
Ναι θλ ν τρώει οφελημες τροφές γτ τους αγαπώ πολύ τους παπαγάλους και φέτος μου δόθηκε η ευκαιρία να πάρω! Αλήθεια σας ευχαριστώ πολύ όλους
 
καλησπερα παιδια,
Σημερα το πρωι του εβαλα στο κλουβι μαϊντανο γιατι τα αντιδια ειχα τελειωσει αλλα δεν το εχει ακουμπισει ακομα. το εχω βαλει στο αγαπημενο του καλαμι, το εχω στερεωσει στα καγκελα οπως μου ειπε η μαρια αλλα καθετε στο απεναντι καλαμι και το κοιταει
 
Δεν πειράζει. Βγαλ' το το βράδυ και αύριο μεθαύριο προσπάθησε με φρύδια χορταρικό. Θέλει επί μονή.
 
Back
Top