Διατροφή Πώς προετοιμάζω το σουπιοκοκκαλο πριν το δώσω στα budgies;

Ταμαρα

PB New Member
Εγγραφή
11 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ρόδος
Καλησπερα, πηρα ενα σουπιοκοκκαλο για τα μπατζι μου, ομως επειδη ειναι απο ιχθειοπωλειο θελει καλο καθαρισμα και προετοιμασια, ειχα διαβασει σε μια συζητηση πως πρεπει να το ετοιμασουμε ομως δεν μπορω να τη βρω τωρα :D. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε; 😛
 
εγω αυτο που εκανα και κανω ειναι...
τα πλενω με νερο της βρυσης... Τα ξυνω με ενα μαχερι για να φυγουν τιχον βρωμιες και μετα τα αφυνω να στεγνωσουν!
 
Σουπιοκόκκαλο

Το σουπιοκόκκαλο από ιχθυοπωλείο, (φυσικό), βάζεις 1-2 μέρες σε νερό που αλλάζεις, για να ξεμυρίσει, το στεγνώνεις και του το δίνεις. Είναι προτιμότερο από του εμπορίου!
 
οχι ακριβως αλλα σχετικο,

πηραμε καβουρια φρέσκα κ τα μαγειρέψαμε (τα καημενα τα λυπηθηκα)... κάνει να δωσω τα οστρακα στα πουλάκια μου; οπως π.χ. το σουπιοκόκαλο;

φυσικα όχι τωρα την επόμενη φορά(αν θα υπάρξει)
 
Θα πάρεις το σουπιοκόκαλο και θα το βάλεις σε μια λεκανίτσα με νερό για 1-2 μέρες, με συχνές αλλαγές στο νερό. Καλό θα ήταν και ένα βράσιμο... Θα το αφήσεις να στεγνώσει καλά καλά και όταν στεγνώσει θα μπορείς να τους το δώσεις. :)
 
Ego otan mou menoun kapoia spasmena soupiokokala h ayta pou den exoune faei akoma... ta spao se skioni kai ta anakatevo me trofi...
...kai vevea tous vazo ena kainourio soupiokokalo sta kagela...

...apo ixtiopolio den exo parei pote... tha dokimaso!
 
Back
Top