Γενικά Ρικο, ο διασωθεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορείς να βάλεις μήλο μόνο να τρώει στο ταξίδικαι θα είναι καλυμμένος από υγρά.
Έτσι θα αποφύγεις και τα χυμένα νερά από τα μπολακια του.
Καλό ταξίδι σας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Λοιπον παιδια. Η κουνια η μικρη, φτανει μεχρι τα 2/3 και η μεσαια δεν μπαινει γιατι ειναι μεγαλη. Ομως οι κλασσικες στρογγυλες ξυλινες πατηθρες οπως και οι καβιλιες μπαινουν μια χαρα. Θα βαλω μια ξυλινη που ειναι ελαχιστα πιο χοντρη αρα και πιο σταθερη, αλλα δε θα βαλω αλλη γιατι θα χαλασει την ουρα του.. αν και ετσι κ αλλιως πιστευω θα τη χαλασει. Ο συνδυασμος κουνια με πατηθρα απο κατω μπορει να γινει επισης, αλλα μετα ανεβαινει πιο ψηλα προς την σχαρα της οροφης. Κατω θα βαλω πανια και απο πανω τους χαρτι κουζινας ωστε να εχω και απορροφητικοτητα και θα ειναι μαλακα. Στη μπροστινη σχαρα θα κρεμασω τη γουρνα του με λιγο νερο το οποιο θα προσθεσω στο καραβι, και μια ανοιχτη ταιστρα για καναρινια που κρεμιεται, χωρις τα πλαστικα για να μην πετανε τους σπορους. Επισης στην πισω σχαρα σκεφτομαι να κρεμασω ενα μιλλετ, ή να μην το κανω για να χει λιγο ακομα χωρο; Δυτυχως δεν υπαρχουν διαθεσιμες καμπινες, αν ομως βγει ανακοινωση θα παω σε μια για να εχουν την ησυχια τους και ο Ρικο και τα καναρινια.

Τελος και ασχετο με το ταξιδι, να πω οτι ο κυριος αδιαφορει για τα κλαδια πραγμα που μου κανει εντυπωση για το ειδος του, τον ευκαλυπτο τον ειχε αφησει να γινει μουμια, και τωρα δεν ασχολειται ουτε με τα κουκουναρια ουτε με το κλαδι του πευκου. Τοσο αδιαφορο πουλι μου κανει εντυπωση..
 
Tα κλαδιά μόλις πάνε να ξεραθούν να τα αντικαθιστάς. Τα φρέσκα είναι καλύτερα. Εαν μπορείς στερέωνέ τα στο κλουβί του οριζόντια σαν πατήθρες για να πατάει πάνω τους κι αφαίρεσε καμια πατήθρα αν έχει πολλές.
 
Θα σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα και κουφια η ώρα πάντα..
Το 2010 αν θυμάμαι καλά δούλευα στο Highspeed 1. Εκείνο το βράδυ πήραμε φωτιά με αποτέλεσμα να γεμίσει το γκαράζ και τα σαλόνια καπνό. Ήρθε λοιπόν τρέχοντας μια κυρία γιατί είχε έναν Μακαο μέσα στο αμάξι της... Εγώ από την άλλη όταν γύρισα από Κρήτη άφησα τον Πριμο στο αμάξι μέσα με μισανοιχτο παράθυρο. Ήταν βέβαια καλοκαίρι και το γκαράζ ανοιχτό. (Δε με άφησαν να τον πάρω στην καμπίνα αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσω μεσα)
Το καλαθακι μεταφοράς μια χαρά είναι απλά όπως λένε και τα παιδιά θέλει μια πατηθρουλα.
Το έχω πάρα πολλές φορές αλλά κάποτε είχα πάρει έναν άγριο Ringneck και τον είχα πάρει μαζί μου στο χωριό. Από τη μέρα που γυρίσαμε Αθήνα ήταν ένα άλλο πουλί. Με αγάπησε; Με εμπιστευτηκε; Μέχρι και πάνω μου καθόταν.
 
Και μονο που τθα τον πιασω να τον βαλω στ κλουβι θα με σιχαθει και ειναι σιγουρακι! Ειμαστε ετοιμοι για αναχωρηση!
Έτσι πίστευα και εγώ... Όμως με διέψευσε!
Καλό ταξίδι και μη φοβάσαι,όλα καλά θα πάνε!
(Με blue star θα ταξιδέψεις λογικά, ε; )
 
Τέτοια ακριβώς πατήθρα εννοούσα που σου έδειξε η Σίσσυ. 😉
Και εγω τετοια του βαζω στο κλουβι μεταφορας.
Επισης Myra, πολυ καλο που το κλουβι μεταφορας ειναι αρκετα ανοιχτο με σχαρες γιατι ετσι θα στρεσαριστει λιγοτερο ο Ρικο.
 
Έτσι πίστευα και εγώ... Όμως με διέψευσε!
Καλό ταξίδι και μη φοβάσαι,όλα καλά θα πάνε!
(Με blue star θα ταξιδέψεις λογικά, ε; )
Θα το δουμε συντομα λοιπον! Ναι με το delos.

Και εγω τετοια του βαζω στο κλουβι μεταφορας.
Επισης Myra, πολυ καλο που το κλουβι μεταφορας ειναι αρκετα ανοιχτο με σχαρες γιατι ετσι θα στρεσαριστει λιγοτερο ο Ρικο.
Δε θα πω ψεμα. Τον πηγα μια βολτα εξω στη λιαναδα χθες. Μπορω να πω οτι εχεις εν μερει δικιο, πιο πολυ φοβοταν οταν εβαζα την μαυρη πετσετα και εκρυβα 3 πλευρες.

Καλό ταξίδι σας λοιπόν.
Και ολα καλά θα πάνε!
Ευχαριστουμε!
 
Στις μεταφορές όλων των ζώων απαιτείται κλειστό και καλά αεριζόμενο box όπως αυτά στις δυο πρώτες σειρές https://culpret.gr/home.php?cat=17
Όλα τα άλλα πιέζουν φοβερά τα πουλιά.
 
... Πιο πολυ φοβοταν οταν εβαζα την μαυρη πετσετα και εκρυβα 3 πλευρες...
Το σκούρο χρώμα μπορεί να τον φόβισε. Όταν δεν υπάρχει λόγος συσκότισης καλύτερα να χρησιμοποιείς λευκό (ή κάτι ανοιχτόχρωμο).
Καλό σας ταξίδι!
 
Κυριε Γιαννη.. καλο θα ταν να ημουν περισσοτερο εξοπλισμενη με τα καταλληλα κλουβια, αλλα πιστεψτε με δε μπορουσα να διαθεσω ουτε τα 20 ευρω για να αγορασω το κουτι της γατας. Ειναι δανεικο.

@melagio80 ..σε ευχαριστω πολυ και μονο που το προτεινες. "Δυστυχως" δουλευει η φιλη σου, οποτε δε θα χω παρεακι που θελω! Αλλα να εισαι καλα!

Ευχαριστουμε Σισσυ! Δεν το ηξερα, νομιζα θα ταν πιο ηρεμος.
 
Κυριε Γιαννη.. καλο θα ταν να ημουν περισσοτερο εξοπλισμενη με τα καταλληλα κλουβια, αλλα πιστεψτε με δε μπορουσα να διαθεσω ουτε τα 20 ευρω για να αγορασω το κουτι της γατας. Ειναι δανεικο.

@melagio80 ..σε ευχαριστω πολυ και μονο που το προτεινες. "Δυστυχως" δουλευει η φιλη σου, οποτε δε θα χω παρεακι που θελω! Αλλα να εισαι καλα!

Ευχαριστουμε Σισσυ! Δεν το ηξερα, νομιζα θα ταν πιο ηρεμος.
Και όμως... Πήγαινε στο μαγαζάκι με τα δώρα, εκεί δουλεύει! Θα έχεις έναν άνθρωπο να πεις μια κουβέντα... Εμμανουελα τη λενε 😉
 
Παιδια ερωτηση.. μολις ξεκινησαμε και ηδη κουναει πολυ. Για να μην εχω τα πουλια στο πατωμα τα εχω σε τραπεζακι, το οποιο φυσικα τρεμει εφοσον το καραβι κουναει. Θα παθουν τιποτα;
 
Back
Top