Γενικά Ρικο, ο διασωθεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πω ρε Ανεστη εγω νιωθω ηλιθια που του βαζω 1 2 διαφορετικα την ημερα... Δηλαδη αν επαιρνα τον ανθρωποφαγο θα πρεπε να μεινω νηστικη!

Δεν χρειάζεται να συγκρίνεις τον εαυτό σου με κανέναν. Ότι μπορείς να δώσεις κι έχεις διαθέσιμο το δίνεις. Επίσης ο δικός σου είναι περισσότερο σποροφάγος νομίζω.
 
Δεν χρειάζεται να συγκρίνεις τον εαυτό σου με κανέναν. Ότι μπορείς να δώσεις κι έχεις διαθέσιμο το δίνεις. Επίσης ο δικός σου είναι περισσότερο σποροφάγος νομίζω.
Απλα σκεφτηκα "ουαου κ γω νομιζα οτι του δινω καλα!"..

Δεν το νομιζω, απο οσα εχω διαβασει πιο πολυ φρεσκα τρωνε και αυτα, ολο καρπους και ριζες απο το χωμα.. εκτος αν δεν καταλαβα καλα! Αλλα τρωει με την ιδια ευκολια και την τροφη της μανιτομπα για μεσαιους. Εχει αδυναμια στον ηλιοσπορο αλλα σπανια του βαζω λιγο εξτρα. Επισης δεν του αρεσε ο μεγαλος αναλατος ηλιοσπορος που τρωμε εμεις.

Τελος 2 3 φορες που εσπασα αμυγδαλο και καρυδι δεν τ δοκιμασε..
 
Και φυσικα για να μην απορειτε.. εμεις δεν αποχωριζομαστε τα αποφαγια! Η μερα μας ξημερωσε με το κεφαλι χωμενο μεσα στο καροτολουλουδο. Γιατι τα "σαπια" εχουν αλλη αξια!

2016-01-04 12.20.33.webp

Σισσυ μου ισως πρεπει να τα σπασω περισσοτερο.. Δεν ξερω στα 2 κομματια ή οσο μπορεσα δοκιμασε και αδιαφορησε.. Το ιδιο και για το μιλλετ. 2 3 φορες τον ειδα να το τρωει..
 
Εντάξει το καρότο αφυδατώνεται δεν σαπίζει ευτυχώς :)
Δεν εχει σημασια.. σαπιο ή αφυδατωμενο εμεις οι ρακοσυλλεκτες δεν αφηνουμε να παει τιποτα χαμενο!
 
Καλημερα! Ερωτηση! Πειραζει αν τρωει το χαρτι κουζινας ή Α4? Του ψιλοκοψα αμυγδαλα και καρυδια και τα εβαλα σε χαρτοπετσετα μεσα στην ταιστρα.. Δεν τα γλωσσιασε παρα μονο τρωει την χαρτοπετσετα. Θα παθει κατι ή να μην ανησυχω;
 
Δεν νομίζω πως την τρώει, την ψιλοκόβει και παίζει. Προφανώς θα βρίσκεις χαρτοπόλεμο στον πάτο και γύρω-γύρω από το κλουβί 🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειναι τσαπατσουλης και κρετινος. Ξηρους καρπους δεν τρωει. Του εβαλα μεντα και ριγανη φρεσκια, η βουτηξε και την πεταξε κατω και τωρα τρωει απο το πατωμα. Δεν εχει καθολου τροπους.

Τελικα αποφασισα να τον παρω μαζι μου στην Αθηνα. Τρωει υπερβολικα πολυ και ο βασιλης στοιχηματιζω θα τον αφησει εσκεμμενα χωρις φαγητο να τον ξεφορτωθει! Οποτε παμε κρουαζιερα μαζι.. Θα τον αφησω στο αμαξι με κλειστα παραθυρα πιστευω θα ειναι ενταξει μεσα στην κλουβα του.
 
θα τον αφησω στο αμαξι με κλειστα παραθυρα πιστευω θα ειναι ενταξει μεσα στην κλουβα του.
Όχι είναι επικίνδυνο. Είναι πολλές οι ώρες. Φτιάξε εκ των προτέρων μια επένδυση με χαρτί στο κλουβί και πάρε το μαζί σου. Τώρα δεν έχει πολύ κόσμο στα πλοία. Θα βρεις χώρο να το ακουμπήσεις.
 
Μαρια το κλουβι ειναι τεραστιο και βαρυ αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα. Τα καναρινια θα ταξιδεψουν (2 που θα παρω μαζι) σε κραχτοκλουβο.. αυτον που να τον παω; Γιατι ειναι τοσο επικινδυνο, εφοσον ουτε ζεστη εχει ουτε αναθυμιασεις με κλειστα παραθυρα;
 
Αέρας μπαίνει στο αυτοκίνητο και με κλειστά παράθυρα. Και εφόσον θα είναι κλειστά δεν θα ανανεώνεται κιόλας. Και δεν μπορείς να μπεις και τελευταία γιατί ξεκινάς από το πρώτο λιμάνι... Έπειτα αν τον πάρεις με μικρό κλουβί που θα τον έχεις στην Αθήνα; Πόσες μέρες θα μείνεις;
 
Οχι το κλουβι θα μπει μεσα δτο αμαξι απλα ελεγα να μην τον βγαλω απο αυτο... Θα προσπαθησω να δανειστω κλουβι γατας αν βρω, κανει αυτο;

Θα τν εχω στο σπιτι μου στην Αθηνα, θα μεινω 20μερες με 1 μηνα.

Οταν ειχα πει να τον αφησω εδω για εξεταστικη, μου πες να τον παρω μαζι..
 
Οταν ειχα πει να τον αφησω εδω για εξεταστικη, μου πες να τον παρω μαζι..
Ε ναι και τώρα λέω να τον πάρεις μαζί όχι όμως να μείνει στο αυτοκίνητο :)
Το κλουβί γάτας κάνει για την μεταφορά μόνο, με χαρτιά κάτω για να μην γλυστράει.
Αλλά κάτσε να το δει και ο Ανέστης να μας πει γνώμη @Φοίβος.
 
Ειναι τσαπατσουλης και κρετινος.
Άντρας παιδί μου τι περίμενες..

Κι γω συμφωνώ με Μαρία... ΟΧΙ στο αμάξι... μια φορά είχα δει ένα κλουβί με ένα παπαγάλο στο κατάστρωμα εκεί που καθόμαστε με τα σκυλιά.. Δεν είχε πει κανείς τίποτα! αν πάτε νωρίτερα με Βασίλη και ανεβάσετε το κλουβί στο κατάστρωμα μαζί με τον Ρίκο μέσα; Ούτε θα τον πιάσεις ούτε τίποτα.. Απλά πρέπει να πάτε αρκετά νωρίτερα θεωρώ...
 
Αλικη αυτο δε γινεται. 3.15 φθανει εδω, 3.30 αναωρει. Επισκεπτες δεν ανεβαινουν στο πλοιο. Και ποιος θα με βοηθησει να το παω στο αμαξι; Κανεις. Ζητησα απο φιλο μου κτηνιατρο να μου δανεισει κλουβι μεταφορας γατας. Τ κλουβι του ειναι 76 45 45 και με ενα πιαστρακι για ζευγρωστρα. Φανταζεσαι τι θα τραβουσε το χερι μου.. μια φορα με ζευγαρωστρα και μου βγαλαν την πιστη να την ανεβασω μεχρι επανω με το συνωστισμο και τα σπρωξιματα. Οποτε θα μπει σε κλουβι γατας, και οταν με το καλο φθασουμε σπιτι και ξεφορτωσω θα μπει στο κλουβι του ξανα.
 
Οποτε θα μπει σε κλουβι γατας, και οταν με το καλο φθασουμε σπιτι και ξεφορτωσω θα μπει στο κλουβι του ξανα.
Ναι αυτό. Πάρε το κλουβί γάτας από πριν και καθάρισέ το με νερό και ξύδι και άφησέ το να στεγνώσει. Γίνεται αυτό;
 
Ναι αυτό. Πάρε το κλουβί γάτας από πριν και καθάρισέ το με νερό και ξύδι και άφησέ το να στεγνώσει. Γίνεται αυτό;
Καινουργιο κλουβι θα ναι, απλα δανεικο.. Εχει σημασια;
 
Back
Top