Γενικά Ρικο, ο διασωθεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Είναι πανέξυπνο, αμέσως μόλις ήρθε στα χέρια σου είπε: "εδώ είμαστε" :). Σιγά μην δεν δοκιμάσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιατί πιστεύω πως αν για δοκιμή κρατήσεις λίγες ώρες το φίλο σου χωρίς τα extra και στη συνέχεια κρατήσεις σταθερά με το χέρι σου κάποια λιχουδιά... Θα έρθει να φάει από το χέρι σου τρέχοντας.
 
Γιατί πιστεύω πως αν για δοκιμή κρατήσεις λίγες ώρες το φίλο σου χωρίς τα extra και στη συνέχεια κρατήσεις σταθερά με το χέρι σου κάποια λιχουδιά... Θα έρθει να φάει από το χέρι σου τρέχοντας.
Δοκιμασμενο. Ειναι πολυ νωρις ακομα!
 
Φαγανας μεγάλος πρόσεχε μη σου παχύνει! 😛 Ούτε για αναπαραγωγή να τον ετοιμαζες καθε μέρα κάτι καινούργιο. Απο παιχνιδάκια πως τα πάμε σκέφτηκες καμιά πατέντα; (τα φιογκακια αρέσουν πολύ να ξέρεις)Προσαρμοστηκε πλήρως;
 
Φαγανας μεγάλος πρόσεχε μη σου παχύνει! 😛 Ούτε για αναπαραγωγή να τον ετοιμαζες καθε μέρα κάτι καινούργιο. Απο παιχνιδάκια πως τα πάμε σκέφτηκες καμιά πατέντα; (τα φιογκακια αρέσουν πολύ να ξέρεις)Προσαρμοστηκε πλήρως;
Σχετικα... μπανιο δεν κανει στο ταπερ αλλα τουλαχιστον δεν χτυπιεται οταν βαζω το χερι στο κλουβι. Καθε φορα που παω για οτιδηποτε, του εξηγω τι θα κανω. Πχ ρικο θα σου βαλω μηλο, ρικο φερνω το ταπερ για μπανιο πηγαινε απεναντι - μπραβο οταν τ κανει, ρικο θα σου αλλαξω το νερο μεινε ηρεμος κτλ...

Τωρα μετα απο 3 μερες που χω μια κλαρα απο ευκαλυπτο πανω στο κλουβι πειραξε ενα ξερο φυλλαρακι που εμπαινε μεσα. 2 3 μερες αρχισε καπως σπανια να σκαρφαλωνει κιγο στα καγκελα... Νομιζω ακομα δεν ειναι τοσο δεκτικος σε παιχνιδι. Ακομα τσεκαρει το κλουβι. Χτες το βραδυ ακουσα σαν ποντικι εξυσε το σουπιοκοκκαλο, οποτε ειμαστε σε καλο δρομο.

Οσο για τη διατροφη, δοκιμαζω για να δω τι του αρεσει ωστε να το εκμεταλλευτω συντομα. Επισης αν ειναι οντως μικρο σε ηλικια αυτο ειναι μεγαλυτερο οφελος διοτι ισως δεν σταματησε η αναπτυξη εντελως κ του προσφερω κατι καλο!
 
Την καλημερα μας! Εχθες το πρωι τον εκανα μπανιο με ψεκαστηρι... λιγο λιγο μην τρομαξει κιολας. Δε μπορω να πω οτι τρελαθηκε, αλλα δεν εφευγε ή πεταγε, παρα μονο μια δυο φορες αλλαξε πατηθρα! Ολη μερα εφτιαχνε τα φτερα του μετα!

Συνεχιζουμε ακαθεκτοι προς την εξοικειωση! Σημερα ξεκινησαμε με μηλο παλι, μολις εστριβα την πλατη μου το βουταγε.. αλλα αποφασιστικα εκατσα στο μισο μετρο και στο τελος ενεδωσε ενω ημουν κοντα!

"Σε βλεπω!"
1-2015-12-15-09.35.39.webp

"Λιγο ακομααα και φτανω!"
2-2015-12-15-09.36.04.webp

"Ααα σε επιασα!"
3-2015-12-15-09.36.25.webp

"Yummyyyy!"
4-2015-12-15-09.51.54.webp5-2015-12-15-09.52.20.webp6-2015-12-15-09.52.45.webp
 
Άσε το πουλί να φάει καλέ :)
Θα μας τρελάνεις με τον γόη σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Άσε το πουλί να φάει καλέ :)
Θα μας τρελάνεις με τον γόη σου!
Μοιραζομαι την τρελα μου!

Θελω να μου πειτε αν ειμαι σε καλο δρομο και τι αλλο μπορω να κανω για να με συνηθισει. Εω δει βιντεο οτι πρεπει να βαχω πανω απο το κλουβι το χερι μου για κανα μισαωρο, μετα μεσα στο κλουβι και ολο κ πιο κοντα του κτλ.. ειναι σωστο; Ή να συνεχισω με λιχουδιες στην αρχη χωρις το χερι μου, μετα απο το χερι μου αν τα καταφερουμε κτλ?
 
Μοιραζομαι την τρελα μου!
Βρίσκεις γόνιμο έδαφος :)
Το βασικό είναι να μην έχεις ανοικτά τα δάκτυλα του χεριού σου σαν βεντάλια. Τους δημιουργεί τρόμο γιατί φαντάζουν στα μάτια τους σαν φτερά. Μαζεμένα δαχτυλάκια. Ο πρώτος τρόπος δεν είναι λίγο βασανιστικός για σένα; Προτιμώ τον δεύτερο.
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Βασικά να κάθεσαι κοντά του αρκετές ώρες και να του μιλάς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τουλαχιστον καταφεραμε να παιζουμε διπλα στο κλουβι με το σκυλο (ε δεν ειναι και τοσο ηρεμες οι κινησεις) και αυτος να μην παει μαλρυα παρα καθεται και μας κοιταει. Μερικες φορες οταν ειμαστε στον καναπε απεναντι τον βλεπω ερχεται στη μοναδικη πορτα που ανοιγω και τριβει τη μουρη του κανοντας κιουρ κιουρ. Ειτε θελει να μας πει οτι "ειι ειμαι κ γω εδω!" Ειτε θελει να βγει; Ποιος ξερει..

Βασανιστικος ή οχι με μπατζυ στο βιντεο μετα απο 2 μηνες ανεβαινε στο χερι κ εβγαινε απο το κλουβι. Βεβαια αυτο ειναι και στο χαρακτηρα του πουλιου. Δεν ξερω, θελω τοσο πολυ να το ζουπηξω!
 
Ε εφοσον ο παθιασμενος με τα καναρινια λεει οτι ειναι κουκλος τελος! Παμε για διαγωνισμο ομορφιας!


Οσο για την ψυχαναλυση.. Θα τη χρειαστω εχω τρελαθει!
 
Μοιραζομαι την τρελα μου!

Θελω να μου πειτε αν ειμαι σε καλο δρομο και τι αλλο μπορω να κανω για να με συνηθισει. Εω δει βιντεο οτι πρεπει να βαχω πανω απο το κλουβι το χερι μου για κανα μισαωρο, μετα μεσα στο κλουβι και ολο κ πιο κοντα του κτλ.. ειναι σωστο; Ή να συνεχισω με λιχουδιες στην αρχη χωρις το χερι μου, μετα απο το χερι μου αν τα καταφερουμε κτλ?

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να του αφιερωνεις πολυ χρονο, εγω στο κοκατιλ που ειχα του διαβαζα βιβλια αλλοτε του εδινα spray millet αλλα και φαγητο απο το χερι και ανεβαινε πανω μεχρι που μια στιγμη χωρις να το παρει χαμπαρι ειχε βγει εξω απο το κλουβι και δεν φοβοτανε. Ελπιζω να σε βοηθησα και περιμενω και φωτο απο πτησεις του μεσα στο σπιτι!
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να του αφιερωνεις πολυ χρονο, εγω στο κοκατιλ που ειχα του διαβαζα βιβλια αλλοτε του εδινα spray millet αλλα και φαγητο απο το χερι και ανεβαινε πανω μεχρι που μια στιγμη χωρις να το παρει χαμπαρι ειχε βγει εξω απο το κλουβι και δεν φοβοτανε. Ελπιζω να σε βοηθησα και περιμενω και φωτο απο πτησεις του μεσα στο σπιτι!
Σε ευχαριστω! Κοιτα δε θα ηθελα να του αφιερωνω τωρα παρα πολυ χρονο και μετα να βρω δουλεια και να μη μπορω.. Ξερω δεν ειναι και ζακο αλλα ολο και κατι νιωθει! Για πτησεις... Περιμενε κανα χρονο! Εδω εμενα ακομα δεν πλησιαζει το χερι μου!
 
Κουκλι! Άντε με τον καλο και εξω απο το κλουβί! Αμύγδαλο να του δωσεις θα το λατρέψει ίσως και καρύδι! Με το Βασίλη πώς τα πάει;
 
Κουκλι! Άντε με τον καλο και εξω απο το κλουβί! Αμύγδαλο να του δωσεις θα το λατρέψει ίσως και καρύδι! Με το Βασίλη πώς τα πάει;
Εεε... Ετσι κ ετσι. Πεταγεται λιγο αμα πλησιασει, γιατι δεν κανει αργες αλλα κινησεις καλουτσικα!

Αμυγδαλο του εβαλα εχθες αποφλοιωμενο γιατι πηρα να φτιαξω κουραμπιεδες αλλα ισως ηταν αρκετα χοντρο, και το χρωμα δεν του κεντρισε το ενδιαφερον! Αλλα θα συνεχισω!
 
Back
Top