Το νέο κλουβάκι για το καναρινάκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με τρεις κάτω νομίζω ότι δε θα αναγκάζεται να πετάει και απλά θα πηδάει από τη μία στην άλλη.
Επάνω μάλλον θα ξαναβάλω δύο όπως το είχα στην αρχή
 
Ίσως θα ήταν καλύτερα η ποτίστρα να πάει στην άλλη κάτω πατήθρα (αριστερά) και πιο κοντά σε αυτήν. Έτσι όπως είναι τώρα, το καναρίνι σου ίσως να "τεντώνεται" για να πιεί νερό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
υπάρχουν 2 πατηθρες κάτω δίπλα στις ταΐστρες και άλλες δύο επάνω σε μικρότερη απόσταση μεταξύ τους
Κάνε το αντίθετο. Βάλε τις δύο κάτω σε μικρή απόσταση μεταξύ τους και τις δύο πάνω στη μέγιστη δυνατή.
 
@Stavros ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Είναι κάτι που σκέφτομαι και εγώ να κάνω μιας και βλέπω ότι κυρίως είναι πάνω και κάτω πηγαίνει μόνο για φαγητό και νερό.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, θα μπορούσα να βάλω τις ταΐστρες στον πάτο ώστε να γλιτώσω από τα σπορακια που πέφτουν κάτω έξω από το κλουβί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, θα μπορούσα να βάλω τις ταΐστρες στον πάτο ώστε να γλιτώσω από τα σπορακια που πέφτουν κάτω έξω από το κλουβί;
Ναι, φυσικά, μόνο όχι ακριβώς στον πάτο, λίγο πιο ψηλά (να μην ακουμπούν κάτω δλδ) και όχι κάτω από πατήθρα διότι θα πέφτουν οι κουτσουλιές πάνω τους
 
Το νέο κλουβάκι ολοκληρώθηκε αν και ακόμα έχω κάποιες σκέψεις για τις ταΐστρες και τις πατήθρες.
Κάθε παρατήρηση φυσικά ή και συμβουλή δέκτη.
Το καναρινάκι μας θα μπει αύριο στο νέο του σπιτάκι γιατί περιμένουμε να στεγνώσει καλά η σιλικόνη από το συρταράκι στο οποίο θα μπει Άμμος.
Παιδιά αυτό το κλουβακι θα είναι κατάλληλο αν αφαιρεθεί το ξύλο και κλείσει από κάτω με πλέγμα και και ένα μεταλλικό ή γυάλινο συρτάρι;
 
Παιδιά πως σας φαίνεται αυτό το κλουβί;
Είναι όλο κλειστό με πλέγμα και από κάτω θα μπει μεταλλικό ανοξείδωτο ταψακι.
Περιμένω την άποψη σας αν αξίζει.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220104_140233.webp
    IMG_20220104_140233.webp
    89,5 KB · Προβολές: 37
Είναι αρκετά βολικό και έτσι όπως σκέφτομαι να κάνω και το ταψακι από κάτω θα είναι εύκολη και η καθαριότητα του.
Το βασικό είναι αν είναι πλέον κατάλληλο για πουλάκια ή υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να αλλάξω;
 
Κοιτα επειδη εχεις μεγαλο καημο να υπαρχει στην συλλογη σου ενα κλουβι made by Kiriazis,φροντισε στα κοψιματα να εχει γινει σωστο φινιρισμα για να μην σφαχτεις εσυ ή τα πουλακια.

Το ταψακι πως θα στερεωθει?
 
Χαχαχα
Εντάξει η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν οι ιδιοκατασκευές αρκεί βέβαια να είναι και κατάλληλες για το σκοπό που προορίζονται.
Το ταψακι σκέφτομαι να γίνει από ανοξείδωτη λαμαρίνα και να στερεώνεται με γαντζακια.
Θα μιλήσω με έναν φίλο που έχει μηχανουργείο να του πω τις σκέψεις μου και να δούμε τί είναι πιο εφικτό και πρακτικό.
 
Γι'αυτό θέλω να μιλήσω με τον φίλο που έχει το μηχανουργείο για να μου προτείνει την καλύτερη λύση.
Το βάρος κυρίως με προβληματίζει για να είναι εύκολη η μεταφορά του και όχι για το αν θα κρεμάσει να σου πω την αλήθεια.
 
Back
Top