Γενικά Σεντούκιασμα Φλώρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Homus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ακου φιλε γιατι κουτοπονηροι ΨΕΥΤΟΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕΝΑ...
βαλε το ξερο σου το κεφαλι να δουλεψει...
ΕΞΥΠΝΕ
Αν σκοπεύετε να μεταφέρετε τη συζήτηση στα περί κυνηγιού, παρακαλώ ανοίξτε νέο σχετικό θέμα.

Αν θέλετε να συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ, χαμηλώστε τους τόνους και κάντε το πολιτισμένα χωρίς χαρακτηρισμούς. Θυμηθείτε ότι εδώ δεν είναι λαϊκό δικαστήριο.
 
φιλε ασιλαχ ακουσε με αν εχεις ραμματα για τους κυνηγους αλλα τοσα εχουν οι κυνηγοι για τους μη- κυνηγους και τελευταιο και πιο τρανταχτο παραδειγμα ο προεδρος των οικολογων Δημοσθενης Βεργης κατηγορειται για καταπατηση 500 στρεμματων εδω στον μαραθωνα, αν λοιπον ειναι να γινω οικολογος και να παρω οχι 500 αλλα 5 στρεμματα πεστε μου που να παω να γραφτω τωρα αλλιως μη μιλατε και βρειτε επιχειρηματα, για την υπερασπιση των κυνηγων εειδη στην λιμνη των Ιωαννινων τα πουλια και τα ψαρια τρωγανε τα μολυβδινα σκαγια {μετα τις τουφεκιες αυτα επεφταν στην λιμνη} ειπαν στους κυνηγους να κχρησιμοποιουν επιχαλκωμενα σκαγια διοτι ο χαλκος ειναι ουδετερο στοιχειο για τον οργανισμο ενω ο μολυβδος δηλητηριο και αν και 2 φορες ακριβοτερα το σεβαστηκαν οι κυνηγι αυτα και επειδη πρεπει να παω για δουλεια σας αφηνω για σημερα οι απαντησεις μου απο αυριο παλι
 
Αγαπητοί φίλοι και συνχομπίστες, είναι απο τις λίγες φορές που γράφω στα φόρουμς και γράφω μόνο και μόνο όταν βλέπω να ''τρωγόμαστε'' μεταξύ μας και να βριζόμαστε σαν δεν ξέρω και εγώ τι. Με ήρεμο τρόπο όλα πιστεύω λύνονται. Αντί να ασχοληθούμε με την εκτροφή μας, τις εκθέσεις μας κτλ μαλώνουμε. Ανοίχτε άλλο θέμα για το κυνήγι και θα συμμετάσχω ενεργά με επιχειρήματα και αποδείξεις (όχι για να υποστηρίξω τους κυνηγούς αλλά ουτε τους μη κυνηγούς). Απλά ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου και όχι να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.
Φιλικά
Γρηγόρης Αγγέλης
ΠΟΟ ΑΛ 66
Ιωάννινα

ΥΓ Το κυνήγι στην λίμνη των Ιωάννινων είναι απαγορευμένο εδώ και 15 ετίας
 
Προς pasx79:

Αν κατάλαβα καλά, τα πουλία (φλώρια) που χρησιμοποιείται είναι εκτροφής; Όταν λες "χαντρομένα" εννοείς με περαστό δαχτυλίδι φαντάζομαι, το οποίο αναγράφει τον κωδικό του εκτροφέα; Εσύ είσαι ο Γ. Γραμματέας του Ευόσμου, της Πυλαίας, ...

Ανακεφαλαιώνω για να δω αν τα κατάλαβα τα πράγματα καλά!
1. ΔΕΝ βάζετε στοιχήματα ούτε έχετε χρηματικά έπαθλα;
2. Εχετε μόνο πουλιά εκτροφής σας που διαγωνίζονται!
3. Κάνετε έργο για την προστασία της φύσης, ταίζοντας την Άνοιξη πουλιά.

Τότε τα πράγματα είναι πολλή απλά.. Την επόμενη φορά που θα κάνετε εκδήλωση... είναι εύκολο να μας ενημερώσετε μέσω Ιντερνετ. Εγώ θα ήθελα πάρα πολλή να δω έναν τέτοιο διαγωνισμό από κοντά! Νομίζω ότι αυτό το διάστημα πρέπει να γίνονται διαγωνισμοί ή κάνω λάθος;
Επίσης εφόσον έχετε δαχτυλίδια εκτροφέα μπορείτε να συμμετέχετε στους Ανοιχτούς Διαγωνισμούς του ΕΠΑΜ, εκθέτοντας εκεί τα φλώρια σας. Θα περιμένω να σας δω εκεί την επόμενη φορά!

Τώρα σχετικά με τους καναρινάδες που αντιπαθείτε...
περιμένω να ακούσω το όνομα του Συλλόγου που ανήκεις και είσαι Γραμματέας (για να μην σε πάρει τζάμπα η μπάλα) για να πω μερικά πράγματα για στοιχήματα κλπ που έγιναν πέρυσι. Για πιάσιμο πουλιών κατα συροή και φυσικά για πιασμένα "αχάντροτα" πουλιά που απλά τα χρησιμοποιήσατε (κάποιος μάλιστα από τα νεύρα του αποκεφάλισε το δικό του γιατί δεν "έλεγε") ΑΝ φυσικά λέω ΑΝ είσαι σε αυτόν το "σύλλογο". Και τότε μπορώ να γίνω πολλή αντιπαθητικός. Θα μου πεις γιατί δεν τα λες από τώρα όλα αυτά... Απλά μπορεί να μην είσαι εσύ σε αυτόν το "σύλλογο" και άδικα σε κατηγορήσω.
 
προσ σακη

καταρχας φιλε σακη ο συλλογοσ που ανηκω ειναι της μηχανιωνας, ναι ενοω οτι στο διαγωνισμο που κανουμε μια φορα εχουμε κανει φυσικα ο συλλογοσ μασ δεν εχει κλεισει καν χρονο και αποτελειτε κυριωσ απο γραφικα ατομα που διαγραφικαν απο την πυλαια γιατι εβλεπαν καποια πραγματα που δεν τουσ αρεσαν για να συμετεχει εναν πουλι σε διαγωνισμο φωνησ πρεπει να εχει περαστο δαχτιλιδι που ειχαμε απο τον συλλογο τησ πυλαιας ωεωαια ολοι εχουμε στα κουμασια μας και αγρια πουλια δικαιολογημενα γιατι προπερισι μασ εδωσαν αδεια για να πιασουμε μεχρι 25 πουλια ωσ γεννητορες ειναι γνωστο ομως οτι παρα πολλοι πιανουν ακομη και τωρα παρα το κυνιγητο, τα κριτιρια ομωσ στης φωνεσ ειναι πολι μεγαλα και τα λαθη στα αγρια πουλια παρα πολλα για μενα ο μερακλης πρεπει να βγαζει δικα του και να τα δασκαλευει με καποιον δασκαλο η κασετα αποφευγεισ πολλα ετσι τελοσ παντων, διαγωνισμοσ ηταν να γινει αρχες οκτομβρη αλλα δυστηχωσ δεν εγινε γιατι δεν μπορεσαμε να ωρουμε σωστους κριτες ο προηγουμενοσ εγινε την ανοιξη, μας εχει παραχωρισει ο δημος ενα μερος το οποιο φιλλοξενει πολλα πουλια κυριωσ απελευθερομενα και εκει κανουμε προπονισεις οπωσ και σε αλλα μερη στο συγκεκριμενο μερος δεν θα μπορουμε να ειμαστε για πολλη ακομη διοτι θα κτιστουν ευροπαικα πανεπιστημια εκει αυτη την στιγμη υπαρχει τροφη και νερο τουσ ζεστουσ μηνες καθε βδομαδα ριχνουμε 25 κιλα νατουραλ τροφη βεβαια θα ηθελα να σου πω οτι περισει σε περιοδο εκπεδευσεις καποιος που δεν θελω να τον κατονομασω εβαλε δυχτια και επιασε ενα μεγαλο μερος τον πουλιων την στιγμη του φαγητου και την επομενη μερα δεν ειχε πουλια βεβαια ειμαι σιγουρος οτι αυτος που το εκανε πιστευω οτι ηταν ασχετος γιατι εκει ολλα τα πουλια ειναι σκαρτα σε φωνες εφοσων τα απελευθερονουμε, καποια ατομα που χρησιμοποιεισαν περισυ τον συλλογο για να διαφορουσ ευκολονοητουσ λογους διαγραφτηκαν ο ενας απο τους οποιους εβαλε και στοιχημα με καποιον αλλο απο τον γειτονα συλλογο πολυ σεβαστο χρηματικο ποσο κατι αλλο δεν εχει πεσει στην αντηληψει μου. Στον διαγωνισμο το επαθλο μας ηταν ενα μεγαλο κυππελο για τον πρωτο ενα ποιο μικρο για τον δεθτερο και ενα μικροτερο για τον τριτο,τον μαρτιο οπωσ και περισει και ελπιζω να γινει και φετος με εξοδα του συλλογου πληροσαμε τρακτερ 15 ευρω το στρεμα γαι οργομα και αλλα τοσα για να μασ σπειρει 10 στρεματα με ηλιοδεντρα για να τρονε τα ζευγαρια και αλλα ειδη πουλιων και φυσικα οπωσ και περισει ετσι και φετος θα γινει οργανομενει απελευθεροσει πουλιων. Οπως να ξερεις οτι κανεις μας δεν αντιπαθει κανεναν καναρινα προσωπικα εγω εχω πολλους φιλουσ και μαλιστα ενα ιδριτικο μελος του επαμ μου εσωσε πριν λιγο καιρο το αγαπημενο μου πουλι εχω ερθει ομωσ και σε αντιπαραθεση με μερικουσ φιλους γιατι νομιζουν πωσ επειδει ασχολουμε προσωπικα με φλωρια ειμαι ενας απο αυτους που αποκεφαλιζουν εναν πουλι αν δεν τους κανει, προσωπικα θα τον ειχα καταγγειλει αν τον εβλεπα. Περιμενω απαντηση φιλαρακο.
 
Πολύ καλά βρε παιδιά αυτά που ακούμε να μας περιγράφετε και προσωπικά δεν έχω κάποιο λόγο να αμφιβάλλω για αυτά, αλλά θυμηθείτε λιγάκι πώς ξεκίνησε το συγκεκριμένο θέμα…

Γιατί δεν αποκηρύσσετε ρητώς αυτό το ρημάδι το "σεντούκιασμα" και από το καταστατικό και από τη συνείδηση των μελών του συλλόγου σας; Εάν οι δράσεις σας είναι αυτές που αναφέρεις Πασχάλη, τότε για αδικείς βρε παιδί μου τον εαυτό σου πρωτίστως και το σύλλογό σου δευτερευόντως ως εκπρόσωπος αυτού, με αυτή τη φράση - αντίληψη; :)
αν θελεις φιλε στειλε μου μυνημα να σου πω ακριβως τη πρεπει να κανεις.
Σαν εκπρόσωπος ενός τέτοιου συλλόγου δεν θα ήταν καλύτερα αν έλεγες σε αυτό το νέο παιδί που έκανε μια ερώτηση σχετικά με μια παρωχημένη και αναχρονιστική συνήθεια, ότι είναι απαράδεκτο να φερόμαστε έτσι στα φλώρια από τη στιγμή που υποτίθεται ότι τα αγαπάμε;
 
Έχω μια απορία, γιατί με τους εκτροφείς μαλινουά που λαμβάνουν μέρος σε διαγωνισμούς δεν είστε τόσο αυστηροί και αυτοί σκοτεινιάζουν τα πουλιά στην εκπαίδευση κάποιοι τα βάζουν σεντουκιασμένα και στο πορτμπαγκάζ του αυτοκίνητου και τα περιφέρουν βόλτες, αυτή η μεταχείριση που έχουν τα μαλινουα είναι η πρέπουσα; συμφωνείτε με αυτήν την διαχείριση; Δεν είδα κάποιον να πει μια κουβέντα για αυτό που συμβαίνει σε αυτά τα πουλιά.
 
σταυρο μου ειναι πολι σεβαστα τα οσα γραφεις και σε ευχαριστω που με υποστειριξες χθες ισως να εχεισ και δικιο αλλα ειλικρινα σου μιλαω δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το βασανηστηριο ισως να το κανω χωρις να το ξερω οτι βασανιζω.
 
περιμενω απαντηση φιλαρακο.

Καταρχάς δεν είμαι "φιλαράκος". Και δεύτερον τι απάντηση να δώσω .. Τις έδωσες όλες μόνος σου. "κάποιοι, κάπου, κάποτε...". Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να συζητηθεί άλλο από την πλευρά μου το θέμα. Έχω καλυφθεί πλήρως.

Μιχάλη! Που βλέπεις ομοιότητες με τα μαλινουά;

Αν και δεν εκτρέφω Μαλινουά για να έχω πλήρη άποψη για το θέμα, από τα λίγα που γνωρίζω...
1. Τα Μαλινουά είναι καναρίνια που εκτρέφονται πάνω από 300 γενιές (καναρινιών εννοώ) ενώ αυτά τα φλώρια είναι πιασμένα που έχουν στο κλουβί ούτε μισό χρόνο ζωής.
2. Ένα καλό μαλινουά θα μπεί στην αναπαραγωγή για να δώσει απογόνους, ο εκτροφέας Μαλίνουα "βλέπει τις επόμενες γενιές πουλιών του". Ο διαγωνιζόμενός με "μπαουλιασμένο" βλέπει το επόμενο πιασμένο μέσα στα 1000 πιασμένα που θα του φέρει τη "νίκη".
3. Ο εκτροφέας Μαλινουά σκοτινιάζει δεν "μπαουλιάζει" τα πουλιά.
4. Ο εκτροφέας μαλινουά γνωρίζει τι πρέπει να δώσει στα πουλιά του (φροντίδα εννοώ) ώστε να περάσουν π.χ. την πτερρόροια όπως πρέπει. Δεν ξαναπροκαλεί πτερρόροια στα πουλιά σκόπιμα, για να αλλάξει τις εποχές! Δεν ψάχνει (εδώ φαίνετε η ασχετοσύνη) το σκεύασμα που θα κάνουν γρήγορα πτερόροια (δεν βρίσκω το σχετικό πόστ τώρα, όπου ο προηγούμενος ρωτούσε κάτι τέτοιο)
5. τα μαλινουά εκπαιδεύονται για να λεν τραγούδι και όχι για να "κατεβάζουν" πουλιά.

Γενικά που βλέπεις ομοιότητες. Αν είχα καλό μουσικό "αυτί" σίγουρα θα έκανα Μαλινουά.
 
οκ μεσηχωρεις για το φιλαρακος. Ειδεσ που μασ περνει ολουσ η μπαλα για ακομη μια φορα;
 
Βασανιστήριο είναι...

Ενα πουλί, το οποίο ως άγριο, από τοτε που γεννήθηκε πετά ελεύθερο και δε ζει καν σε κλουβί, ξαφνικά βρίσκεται πιασμένο σε κλουβάκι.
Αυτό από μόνο του προκαλεί τέτοιο στρες, που πολλά από αυτά τα πουλάκια πεθαινουν. Ηδη, αυτή η πρακτική είναι εγκληματική, για λόγους που έχουν αναλυθεί στο θέμα "καρδερινες αγριες ή εκτροφής"
Ακολούθως, το πουλάκι αυτό τοποθετείται σε σεντούκι. Σκέψου λοιπόν το στρες που του προστίθεται, όταν βρίσκεται κλεισμένο σε ένα τέτοιο χώρο.

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν αξίζει τον κόπο, για τη δική σου ευχαρίστηση, ένας ζωντανός οργανισμός να υποστεί τέτοια μεταχείριση.

Η προσώπική μου άποψη είναι ότι υπάρχουν τόσα πουλιά, τα οποία γεννήθηκαν σε κλουβάκι, γιατί λοιπόν πρέπει πάντα να ξεχωρίζουμε και να έχουμε πιο σπάνιο πουλί από του γείτονα;
Και εντάξει, έπιασες κάποια πουλάκια, καποια από αυτά επέζησαν το στρες του κλουβιού, γιατί πρέπει κάθε χρόνο να τα ανανεώνεις; Πρέπει το ίδιο μαρτύριο να το περάσουν όλα τ απουλιά του δάσους;

Μπορεί να γίνονταν αυτά τα πράγματα και παλιότερα και να έχετε παράδοση στην περιοχή σας. Ομως σκεφτείτε ότι το περιβάλλον, συμπεριλαμβανομένης και της πανίδας είναι βεβαρυμένο. Γιατί πρέπει να το επιβαπύνουμε περισσοτερο.

Αποκηρύξτε λοιπόν τέτοιες πρακτικές, αρκεστείτε στα πουλάκια που έχετε ήδη και ζευγαρώστε τα για να έχετε απογόνους.
Τώρα αν οι τιμές στο εμπόριο είναι ακριβές, αυτό δεν σας νομιμοποιεί να πιάνετε πουλιά από τη φύση. Δεν φταίει η φύση που διαλέξατε ακριβό χόμπυ. Αντιμετωπίστε το λοιπόν ως τέτοιο, αλλιώς στραφείτε στην εκτροφή πουλιών που οι τιμές τους σας είναι περισσότερο προσβάσιμες.

Θεωρώ πλέον ότι είναι σαφές σε όλους το ότι η πρακτική του "σεντουκιάσματος" αποτελεί βασανιστήριο για τα πουλιά.
Επίσης θεωρώ ότι το θέμα εξαντλήθηκε. Είναι επουσιώδες να κουβεντιάζουμε για την προσφορά του καθενός στη φύση και επίσης και εκτός θέματος.

Κάντε την αυτοκριτική σας...
 
Εγω δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο γινεται το σεντουκιασμα στον φλωρο!
Ο φλωρος ειναι ενα πουλι το οποιο εχει πολυ δυνατη φωνη γιατι το σεντουκιαζετε;
Αν εχετε ενα δωματιο στο οποιο μπαινει αρκετο φως ωστε να κελαηαει πιο εντονα μπορει να κανετε μια πολυ καλη εκπαιδευση χωρις να υπαρχει προβλημα υγειας για τα πουλια!Βαζεται τους δασκαλους που θελετε και στηνετε τα αρσενικα απλως να μην βλεπει το ενα το αλλο. Ο φλωρος επισης ειναι ευκολος στο ζευγαρωμα γιατι να τα πιανεται;
Και κατι αλλο αν δεν μπορειτε να καντε εκτροφη φλωρου εσεις γιατι δεν αγοραζετε απο καποιον εκτροφεα αλλωστε η τιμη του ειναι σχετκα φτηνη περιπου στα 30 ευρω. Δεν νομιζω να ειναι τοσο υψηλο το κοστος ασε που θα ειναι και πολυ πιο ημερα απο αυτα που πιανεται! Εγω εχω στην κατοχη μου 5 ζευγαρια φλωρων εκτροφης μιας και ειναι η αδυναμια μου παντως απο περιεργεια και μονο θα ηθελα να δω αυτον τον συναγωνισμο που κανετε αν επιτρεπετε η εισοδος σε ατομα που δεν ανηκουν στον συλλογο σας!
 
Ο άνθρωπος είπε πως εκτρέφουν και δαχτυλιδώνουν, δεν με ενδιαφέρει εμένα οι γνώσεις του καθένα στην διαχείριση των πουλιών και παρακάτω θα πω για τους μαλινουάδες πόσο τηρούν της γνώσεις τους. Για τον τρόπο εκπαίδευσης μιλώ, δηλαδή τα 300 χρόνια πίσω, είναι άλλοθι για τους μαλινουάδες και μπορούν να σκοτεινιάζουν αυτοί γιατί το κάνουν; Μέρος της εκπαίδευσης τους δεν είναι; όταν το καναρίνι είναι στην πτερρόροια νομίζω ηλιακό φως χρειάζεται ή λάμπες UV, αυτά τους τα παρέχουν τότε, τι σημασία έχει το αποτέλεσμα της εκπαίδευσης, αν είναι για τραγούδι η να κατεβάζει πουλιά και τα δυο έχουν περάσει από μια στρεσογόνο διαδικασία μεγάλης διάρκειας. Τώρα μην μου πείτε πως το ένα την πέρασε ποιο ήπια από το άλλο, το καλύτερο θα ήταν να μην την πέρναγε κανένα αυτήν την διαδικασία και δεν πιστεύω πως στα μαλινουά αυτή η εκπαίδευση έχει γραφτή στο DNA και τα δυο βρεθήκαν σε μια κατάσταση εκτός της φύσης τους.
 
Μιχάλη εγώ βλέπω μεγάλες διαφορές!

και τα 300 χρόνια είναι άλοθι, και ο τρόπος εκπαίδευση και οι γνώσεις!

και έχει διαφορά αν τραγουδάει ή αν κατεβάζει πουλιά!

έχει διαφορά αν είναι εκτροφής ή όχι! 🙂

εμένα αυτοί οι "διαγωνισμοί" μου θυμίζουν λίγο αυτό που λέγαμε μικροί: -"εμένα ο μπαμπάς μου την έχει μεγαλύτερη! (την μύτι εννοώ:). -"α, ναι; Εμένα ο θείος μου την έχει ακόμη ποιό μεγάλη από τον μπαμπά σου.":)

Βασικά θα περιμένω όταν κάνουν διαγωνισμό να μας καλέσουν και εγω θα είμαι εκεί! Έτσι απο περιέργεια! Επειδή αγαπάω τα φλώρια, άσχετα αν δεν έχω αυτή τη στιγμή ούτε ένα. (Αν πάρω θα είναι για αναπαραγωγή και εκτροφής).
 
Μιχαλη δεν τα εκτρεφουν τα πιανουν!
Σε κάποιο μήνυμα του λέει: χαντρομενα εκτροφεισ σου διαγωνισμο λαμωανουν μερος μονο χαντρομενα πουλια
Σε άλλο μήνυμα λέει: σε διαγωνισμο φωνησ πρεπει να εχει περαστο δαχτιλιδι
 
Οπως βλεπεις δεν βγαινει συμπερασμα σε ενα ποστ λεει οτι πιανουνε καποια και στο αλλο χαντρομενα. Εσυ τι καταλαβαινεις; Πιστευω παντως απο την στιγμη που δεν το ξεκαθαριζει οτι ειναι πιασμενα!
 
Το έχουμε καταλάβει το θέμα ναι ή όχι;
Ο καθένας ας έχει την γνώμη του και ας την υποστηρίζει.
Μεγάλα παιδιά ήμαστε!
Ο κάτοχος της σελίδας όμως αυτής θέλει να διαδίδεται μέσω των "σελίδων" της
η φιλοσοφία για την οποιά την έφτιαξε,την πλούτισε,την διατηρεί. Ποιά είναι αυτή;

===Αν προσπαθούμε να κάνουμε κάτι σε αυτό το φόρουμ είναι να περάσουμε τη νοοτροπία της φροντίδας σε όσους σκοπεύουν να ασχοληθούν ή έχουν 1-2 ή και περισσότερα πουλάκια, προκειμένου να τους προσφέρουν μια καλύτερη ζωή και όχι περισσότερα βάσανα.===

Εμείς που ήμαστε απο την αρχή της δημιουργίας της εδώ, στηρίζουμε ανεπιφύλακτα
αυτή την ΘΕΣΗ γιατί μας εκφράζει.

"Σ' όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε"

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ; (που θα έλεγε και η Σοφία)
 
Back
Top