Γενικά Σεντούκιασμα Φλώρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Homus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επειδη δεν ξερω τι ακριβως ειναι το σεντουκιασμα η μπαουλωμα και μεσα απο τις αντιπαραθεσεςι δε να καταλαβα και πολλα, ουτε τι επιτυγχανεται με αυτη τη διαδικασια... Κι αν εεχει κλεισει το θεμα αφηστε με με την απορια, απλα αν με το μπαουλιασμα επιτυγχανεται γρηγορη αλλαγη φτερων, προκειμενου να κελαηδησει πιο γρηγορα και περισσοτερο χρονο το πουλι, κατι παρομοιο δεν πετυχαινουν οι εκτροφεις με τις λαμπες και την αλλαγη ημερησιου φωτος προκειμενου να ερθουν πιο γρηγορα τα πουλια σε αναπαραγωγικη περιοδο; Παλι δε μεταβαλλεται - εστω και σταδιακα- η εναλλαγη εποχως για το πουλι; 😕
 
Κατερίνα, δες στη σελίδα 1 της δημοσίευσης, σε μια από τις πρώτες απαντησεις έχει σχετικό λινκ, κατατοπιστικότατο για το τί σημαίνει...
 
Πέρα από όσα λέχθηκαν, εγώ έχω να πω ένα πράγμα:
Πριν ένα μήνα αγόρασα μια καρδερίνα, όταν αντιλήφθηκα ότι είναι πιασμένη στεναχωρήθηκα, αλλά την πήρα πρώτον γιατί την είχα παραγγείλει και δεύτερον νόμιζα ότι θα της προσφέρω μια καλύτερη τύχη.
Την τύχη της την διάλεξε όμως μόνη της η καρδερίνα, προχθές βγήκα στο μπαλκόνι και είδα την πόρτα του κλουβιού ανοιχτή και την καρδερίνα άφαντη.
Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη.

Έκανε κάτι που δεν είχα την δύναμη να το κάνω εγώ, την ελευθερία της δηλαδή!

:D
 
Θα πάρω το θάρρος να γράψω 2 σκέψεις μου παρότι έχω το... Κληρονομικό χάρισμα όπου γράφω να δημιουργείται... Πανικός & ομίχλη! «Μπάχαλο» κατά το κοινώς λεγόμενο!
Αλλά επειδή πιο μπάχαλο απ'αυτό που δημιουργήθηκε σε αυτή την θεματική ενότητα πριν κάποιες μέρες δε γίνεται,θα βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου.
Θα γράψω απευθυνόμενος προς τους κατόχους αγρίων αδαχτυλίδωτων πουλιών. Για όσους δεν το γνωρίζουν είμαι & εγώ κάτοχος τέτοιων (για να ξέρουμε τι λέμε) άρα δεν ανήκω στην κατά κάποιους(ΌΧΙ για μένα) «αντίπαλη ομάδα». Και ως κάτοχος κατηγορήθηκα σ΄ αυτο το φόρουμ.
ΌΤΙ & να λένε οι μη έχοντες(& οποιοσδήποτε άλλος) μη δαχτυλιδωμένα άγρια πουλιά,έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Όχι με την έννοια του σεβασμού της αντίθετης άποψης, αλλά για την ουσία αυτής.
ΜΙΑ είναι καλύτερη απάντηση.
Απάντηση κατά πρώτον σε ΕΜΑΣ & ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ.
Που θα μας κάνει καλύτερους ανθρώπους.
Να κάνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ μια προσπάθεια εκτροφής των αγρίων φίλων μας. Όσο κι αν αυτό κοστίζει σε χρόνο & χρήμα. Όσοι δεν μπορούμε να βρούμε ή να; αγοράσουμε (ή δε θέλουμε) πουλιά εκτροφής,τουλάχιστον ας ξεκινήσουμε μία προσπάθεια εκτροφής των αγρίων μας.
Έχει ξεκινήσει, νομίζω περίπου 5-7 χρόνια, μια «οργανωμένη» αξιόλογη προσπάθεια από λίγους(που καθημερινά αυξάνονται) στην Ελλάδα για εκτροφή αγρίων πουλιών που νομίζω ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ όλοι να συνδράμουμε.
Δειλά δειλά θα ξεκίνησαν κι αυτοί, σαν τον τρελό του κάμπου. Κι όμως έχουν αποτελέσματα.Ισχνά αλλά πραγματικά. Είναι σίγουρα δύσκολο εγχείρημα, αλλά όχι ακατόρθωτο. Εμείς έχουμε & αυτούς πίσω μας.Από προσωπική εμπειρία μπορώ να βεβαιώσω, προθυμότατους για βοήθεια.
Προέρχομαι από μία πόλη,τα Γιάννενα, όπου μάθαμε για τροφή(για εκτροφή δεν έχουμε μάθει, ακόμα!) αγρίων πουλιών πρίν 2,5 χρόνια. Έστω αυτές τις ουσιαστικά ακατάλληλες & τρισάθλιες τροφές για αγριοπούλια. Αν ακόμα & τώρα θέσεις ζήτημα «καρδερίνες-τροφή σκουληκιών»θα σε πάρουν για... Κουζουλό! Πιστευώ λοιπόν,ότι καταλαβαίνω & καταννοώ τη πρακτική & θεωρητική δυσκολία & εμάς των επαρχιωτών.
Δε νομίζω, κανείς από μας, να βρίσκει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στην μελλοντική εικόνα νεοσσών καρδερίνας εκτροφής στο κλουβί του. ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΕΙΚΟΝΑ.Αν αυτή την εικόνα μπορεί να την αντικαταστήσει η εικόνα των πιασμένων πουλιών στις ξόβεργες, ας συνεχίσει μ΄αυτές...
 
1. Μήπως πρεπει να μεταφερθεί το παραπάνω μηνυμα στο θεμα καρδερινες αγριες ή εκτροφης;
 
Κύριε Δαμιανέ καλησπέρα.
Η αφορμή να συντάξω το κείμενο ήταν η διένεξη, προ 15μέρου αν δε κάνω λάθος, στο "θέμα" με τίτλο "Σεντούκιασμα Φλώρου", που πήρε τροπή πιο ευρεία & άρχισε να γίνεται "κουβέντα" γενικότερα σχετικά με τα άγρια πουλιά, ακόμα & για το κυνήγι, συλλόγους κτλ.Αν από το διαχειριστή ή από τα μέλη του φόρουμ κρίνεται ότι θα 'πρεπε να 'ναι στην ενότητα που αναφέρατε, ασφαλώς δε θα είχα κανένα πρόβλημα.
 
Χαρη συμφωνω με τις συγκεκριμενες προτασεις σου και νομιζω αυτες ειναι ολη η ουσια:
"ΜΙΑ είναι καλύτερη απάντηση.
Απάντηση κατά πρώτον σε ΕΜΑΣ & ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ.
Που θα μας κάνει καλύτερους ανθρώπους.Να κάνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ μια προσπάθεια εκτροφής των αγρίων φίλων μας. Δε νομίζω, κανείς από μας, να βρίσκει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στην μελλοντική εικόνα νεοσσών καρδερίνας εκτροφής στο κλουβί του. ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΕΙΚΟΝΑ.Αν αυτή την εικόνα μπορεί να την αντικαταστήσει η εικόνα των πιασμένων πουλιών στις ξόβεργες, ας συνεχίσει μ΄αυτές... "
 
Back
Top