Γενικά Σκοπεύω να αποκτήσω καναρινάκι και έχω απορίες

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα σας!

Ειμαι η Μαρια, 39 ετων, απο Ηρακλειο Κρητης και ειναι η πρωτη φορα που σκοπευω να αποκτησω καναρινακι.
Το εχω ριξει στην μελετη εδω στο σαιτ και μετα την ανοιξη θα ψαξω για αρσενικο καναρινι (Λελο θα το ονομασω), επειδη θελω να μου κελαιδαει.
Απο αυτα που διαβασα μεχρι τωρα και ακουσα, προτιμαω τον 'Ισπανο Τενορο' (Tibrado Espaniol) γιατι προτιμω αυτου του ειδους φωνη καναρινιου.

Τωρα, εχω καποιες αποριες κι οποιος εχει χρονο και διαθεση, ας μου απαντησει παρακαλω.

1) Να παρω δυο αρσενικα (αλλα σε ξεχωριστο κλουβι για να μην μαλωνουν) για να νιωθουν οτι εχουν παρεα και για παρακινηση στο τραγουδι η ενα αρσενικο καναρινι φωνης ειναι αρκετο; Θα ειναι χαρουμενο μονο του;

2) Μπορουμε να βαζουμε προληπτικα τα αντιπαρασιτικα spray κι αν ναι, καθε ποτε;

3) Τι ειναι τα λιποχρωμικα καναρινια;

4) Τι ειναι το ρουπσεν;

5) Τι ειναι ο κοκκινος παραγοντας στα καναρινια;

6) Τα κοκκινα καναρινια δεν τραγουδανε καθολου;

7) Θελω ενα Κιτρινο καναρινι φωνης (για παρεα μονο, οχι για εκτροφη) συγκεκριμενα το 'Τibrado Espaniol' οπως ειπα παραπανω. Αν του δωσω κοκκινη αυγοτροφη η κοκκινη χρωστικη τροφη, το κιτρινο πτερωμα του, θα γινει σταδιακα πορτοκαλι (εστω λιγο); Επιτρεπεται στο κιτρινο καναρινι ναδωσουμε κοκκινη αυγο-χρωστικη τροφη; Αν ναι, υπαρχει περιπτωση να επιρρεαστει η υγεια του η η φωνη του και να παψει να τραγουδαει;

8) Που μπορω να βρω 'Tibrado Espanol' στο Ηρακλειο Κρητης;

9) Η 'βαφη' ολο το χρονο η με προγραμμα εποχης;

10) Αν ενα αρσενικο καναρινι δεν ζευγαρωσει ποτε, θα παθει καταθλιψη; Πρεπει να το βλεπει ο ηλιος το πρωι η να ειναι σε σκιερο μερος;

Αυτες ειναι οι αποριες μου, με την μελετη εδω (και ολα αυτα που σημειωσα να παρω απο το petmat.gr) νομιζω ειμαι μια χαρα για αρχαρια. Μεχρι και ανθονερο δυοσμο και τριανταφυλλο θα βαζω στο μπανακι του Λελο!

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας, για οποιες απαντησεις λαβω!
 
Να παρω δυο αρσενικα
Δυο αρσενικά στον ίδιο χώρο χωρίς να βλέπονται κινούνται ανταγωνιστικά και το αποτέλεσμα είναι πολύ τραγούδι.
να βαζουμε προληπτικα τα αντιπαρασιτικα spray
Προληπτικά μόνο τους ζεστούς μήνες αλλά και πάλι χρειάζεται προσοχή γιατί κανείς δεν θα διαβεβαιώσει την απουσία της ψείρας... αρκεί να ξέρεις να την δεις https://community.petbirds.gr/threads/Ανιχνεύοντας-την-κόκκινη-ψείρα.32915/ και να ξέρεις πως να την αντιμετωπίσεις https://community.petbirds.gr/threa...πολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/
Τι ειναι τα λιποχρωμικα καναρινια;
Υπάρχει ολόκληρο άρθρο σχετικά. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-λιποχρωμικά-καναρίνια-χρώματος.27010/. Αν συνεχίσεις να έχεις απορίες... Ξαναρωτάς.
Τι ειναι το ρουπσεν;
Ένας σπόρος που είτε σωστά είτε όχι έχει γίνει μήλο της έριδος για ψαγμένους και μη. Στα μείγματα σπόρων για τα καναρίνια χρώματος απουσιάζει.
Τι ειναι ο κοκκινος παραγοντας στα καναρινια;
Απλουστευμένα είναι ο γονιδιακός παράγοντας για να εμφανιστούν κόκκινες περιοχές στα καναρίνια.
6) Τα κοκκινα καναρινια δεν τραγουδανε καθολου;
Ποιος σου είπε τέτοιες "βλακείες"; Τραγουδάν και μάλιστα ικανοποιητικά όμορφα σε σχέση με πολλά άλλα.
θα γινει σταδιακα πορτοκαλι (εστω λιγο);
Θα χαλάσεις ότι ωραίο έχει αυτή μετάλλαξη...
Γνώμη μου είναι να μην πειραματιστείς... αλλά αν το κάνεις οι κίτρινες περιοχές φτερών θα γίνουν λίγο πιο "κροκί"
Που μπορω να βρω 'Tibrado Espanol' στο Ηρακλειο Κρητης;
Υπάρχουν παντού... σίγουρα και στην Κρήτη αν όχι στο Ηράκλειο.
Η 'βαφη' ολο το χρονο η με προγραμμα εποχης;
Για τα καναρίνια κόκκινου παράγοντα υπάρχουν διάφορα προγράμματα και οδηγίες που στην περίπτωση των πτηνών που επέλεξες δεν χρειάζονται. Ένας τρόπος χορήγησης της χρωστικής στα "κόκκινα" πουλιά είναι κι αυτός https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Αν ενα αρσενικο καναρινι δεν ζευγαρωσει ποτε, θα παθει καταθλιψη;
Όχι.. Ούτε ως αστείο.
 
Καλησπέρα Μαρία! Μπράβο σου που προτού αποκτήσεις το καναρίνι σου οργανώνεσαι και ενημερώνεσαι! 🙂

1) Να παρω δυο αρσενικα (αλλα σε ξεχωριστο κλουβι για να μην μαλωνουν) για να νιωθουν οτι εχουν παρεα και για παρακινηση στο τραγουδι η ενα αρσενικο καναρινι φωνης ειναι αρκετο; Θα ειναι χαρουμενο μονο του;
Τα αρσενικά καναρίνια συστήνεται να διαμένουν κατά μόνας, σε ατομικά κλουβιά, προς αποφυγή βίαιων διαμαχιών. Όντας χώρια, θα κελαηδούν διαλαλώντας την κυριαρχία και την περιοχή τους και θα προκαλούν το ένα το άλλο. Και ένα να έχεις, εάν οι συνθήκες διαβίωσης του είναι άριστες θα έχει μία καλή ζωή και υγεία και δεν θα έχει πρόβλημα. Τα καναρίνια είναι μονήρη ζώα, χωρίς να έχουν ανάγκη συντροφικότητας με ομοειδείς τους, όπως οι παπαγάλοι.

2) Μπορουμε να βαζουμε προληπτικα τα αντιπαρασιτικα spray κι αν ναι, καθε ποτε;
Φυσικά! Θα είναι πολύ χρήσιμο. Ένας μηνιαίος (ή ανα δίμηνο)ψεκασμός του κλουβιού και των πατηθρών πιστεύω ότι είναι καλά.👍

3) Τι ειναι τα λιποχρωμικα καναρινια;
Είναι η κατηγορία των καναρινιών χρώματος, που έχουν λευκό υποπτέρωμα, απουσία μελανίνης και ανοιχτόχρωμα κεράτινα μέρη. Διαβόητοι εκπρόσωποι είναι τα λευκά κυρίαρχα και υπολοιπόμενα, τα κίτρινα και κόκκινα λιποχρωμικά(έντονα, χιονέ και μωσαϊκά) και τα παράγοντα ιβουάρ.

4) Τι ειναι το ρουπσεν;
Είναι ένας λιπαρός σπόρος, μαύρου και κοκκινωπού χρώματος, που περιέχεται στα περισσότερα μείγματα σπόρων.

5) Τι ειναι ο κοκκινος παραγοντας στα καναρινια;
Η γενετική και γονιδιακή προδιαγραφή ενός καναρινιού χρώματος, όπου κατόπιν τροφοδοσίας με χρωστική αποκτά το όμορφο κόκκινο χρώμα. Ισχύει αποκλειστικά για τα καθαρόαιμα.

6) Τα κοκκινα καναρινια δεν τραγουδανε καθολου;
Βεβαίως και κελαηδούν, όπως όλα τα αρσενικά καναρίνια! Αναλόγως των ακουστικών ερεθισμάτων που έχουν στη νεαρή ηλικία, αναπτύσσουν τις φωνητικές τους ικανότητες.

7) Θελω ενα Κιτρινο καναρινι φωνης (για παρεα μονο, οχι για εκτροφη) συγκεκριμενα το 'Τibrado Espaniol' οπως ειπα παραπανω. Αν του δωσω κοκκινη αυγοτροφη η κοκκινη χρωστικη τροφη, το κιτρινο πτερωμα του, θα γινει σταδιακα πορτοκαλι (εστω λιγο); Επιτρεπεται στο κιτρινο καναρινι ναδωσουμε κοκκινη αυγο-χρωστικη τροφη; Αν ναι, υπαρχει περιπτωση να επιρρεαστει η υγεια του η η φωνη του και να παψει να τραγουδαει;
Οπωσδήποτε θα αλλάξει η χρωματική του εμφάνιση. Είτε αμυδρά είτε αισθητά. Σε καναρίνια φωνής ωστόσο, δεν προσφέρουμε χρωστικές. Δεν υπάρχει λόγος. Προορίζονται για τα καναρίνια χρώματος. Αν γίνεται συνετή χρήση της, δεν θα επηρεαστεί η υγεία του πτηνού. Η διακοπή του κελαηδίσματος συνδέεται συνήθως με ασθένειες ή άλλα αίτια.

9) Η 'βαφη' ολο το χρονο η με προγραμμα εποχης;
Αναλόγως της ράτσας και τον τύπο φτερώματος του πτηνού υπάρχει και μέθοδος "βαψίματος". Για παράδειγμα στα ενήλικα πτηνά ξεκινάμε να προσφέρουμε χρωστική μερικές εβδομάδες πριν την έναρξη της πτερόρροιας μέχρι την ολοκλήρωση της. Όλον τον χρόνο, όχι, θα ήταν υπερβολικό.:)

10) Αν ενα αρσενικο καναρινι δεν ζευγαρωσει ποτε, θα παθει καταθλιψη; Πρεπει να το βλεπει ο ηλιος το πρωι η να ειναι σε σκιερο μερος;
Όχι, δεν θα πλήττει καθόλου. Δεν είναι υποχρεωτική η αναπαραγωγή τους. Την άνοιξη μόνο πυροδοτούνται τα αναπαραγωγικά του ένστικτα, όμως με την πάροδο της θερινής πτερόρροιας και της μετέπειτα χειμερινής περιόδου συντήρησης, οι ορμόνες επανέρχονται στο φυσιολογικό. Καλό και ωφέλιμο θα ήταν να εκτίθεται για λίγη ώρα, περίπου δέκα με δεκαπέντε λεπτά, στον πρωϊνό ήλιο, για την απορρόφηση της απαραίτητης βιταμίνης D. Ο χώρος που θα ζει θα πρέπει να είναι φωτεινός και καθαρός, χωρίς διαρκή έκθεση στον ήλιο.:)


Με το καλό σου εύχομαι να το υποδεχτείς! Και αν προκύψουν και άλλες ερωτήσεις, εδώ είμαστε εμείς!
 
Το κλουβί που θα πάρεις προτίμησε να έχει αφαιρούμενο πάτο και συρτάρι, θα σε διευκολύνει πολύ στο θέμα καθαριότητας,
μιά 60άρα ζευγαρώστρα θα ήταν ιδανική.
 
Παιδια, ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας, με βοηθησαν πολυ!
Εχω ομως κι αλλες αποριες, αλλα κι ευχαριστα νεα.

1) Εχω προσεξει στα καναρινια της πεθερας μου (δυο αρσενικα που ειναι ζτο ιδιο μικρο κλουβακι δυστηχως και το κιτρινο κανει bulling στο λευκο) οτι εχουν στα δαχτυλακια τους (οχι σε ολα, στο μεσαιο και ακριανο εκαστως) κατι κοκκινα γρομπαλακια σαν κοκκινες φουσκαλιτσες και το κιτρινο μαζευει ψηλα το ποδαρακι του ποτε-ποτε (μαλλον θα το ενοχλει). Τι ειναι αυτες οι φουσκιτες και πως θεραπευονται;

2) Πως καταναβαινουμε ενα νεαρο κι ενα αρκετα ενηλικο (η γηρασμενο) καναρινι; Αυτο το ρωταω για οταν παω να αγορασκαναρινι μην παρω καποιο γερικο και ζησει λιγο η να εχει αλλα προβληματα λογω ηλικιας.

3) Ποτε ξεκιναει και ποτε ληγει ηπεριοδος πτερορροιας;

4) Πρεπει να ψαχνω το σωματακι του καρινιου για καποιο σπυρακι πχ (μου το ειπε καποιος γωστος οτι ενα καναρινι του εβγαλε μπιμπικι στον πωπο και του το εσπασενα βγει το πυον -μπλιαχ) η κατι αλλο και να το παω σε κτηνιατρο αν δω κατι τετοιο;

Και το ευχαριστο νεο ειναι το εξης:

Σημερα πηρα ενα διπλο κλουβι με χωρισμα (60αρα ζευγαρωστρα με χωρισμα, συρταρι κλπ αξεσουαρ, οπως αναφερθηκε παραπανω) με την προθεση να βαλουμε τα καναρινια της πεθερας μου εκει για να μην μαλωνουν (που δεν τα εχει σε σωστη θεση προστατευμενα απο ρευματα αερα αν και της το ειπα) και δεν δεχτηκε το κλουβι αλλα ουτε και να 'υιοθετησω' σπιτι μου για να τα εχω οπως πρεπε και καλα επειδη τα ειχε παρει ο γαμπρος της της για τα παιδια του (ποτε δεν ασχοληθηκαν και τα πηρε η πεθερα μου απο λυπηση) και μου ειπε οτι δεν θελει να δει ο γαμπρος της οτι λεπουν απο εκει (αν και κανεις δεν τους μιλαει καν, μονο εγω τους μιλαω και μου κανουν χαρουλες οποτε με βλεπουν και μου τραγουδανε γλυκα μερικες φορες).
Ετσι λοιπον, αν και τα καρινακια της πεθερας μου βρισκονται στην κατω αυλη σε κακο σημειο με αερα κι εκτεθημενα σε γατες (πριν δυο βδομαδες μια γατα σκαρφαλωσε στο κλουβι τους, την διωξαμε αλλα ηταν πολυ τρομαγμενα τα καημενα) και θα παραμεινουν μαζι ως εχουν.

Το ευχαριστο τωρα ειναι, οτι μου εμεινε το διπλο κλουβι, οποτε σκεφτηκα, αντι για ενα καρινι που σκεφτομουν αρχικα, να παρω τρια αρσενικα!
Αφου μου επατε οτι θα παρακινουνται στο τραγουδι λογω ανταγωνισμου,θα μου αρεσει παρα πολυ ετσι!
Οποτε θα παρω ενα κιτρινο Ισπανο Τενορο που το ξεχωρισα (αλλα θα του δωσω και λιγο κοκκινη χρωστικη να γινει λιγο πιο κροκι που μου αρεσει περισσοτερο ετσι), ενα λευκο κυριαρχο κι ενα υπεροχο κοκκινο!
Μενει να βρω αλλα δυο ονοματα γιατι ο Λελο θα ειναι ο αρχηγος!

Εις το επανειδην παιδια, κι αν εχω κι αλλες αποριες θα επανελθω!
Ευχαριστω πολυ!
 
Πως καταναβαινουμε ενα νεαρο κι ενα αρκετα ενηλικο
Αν έχει δαχτυλίδι στο πόδι αναφέρεται το έτος γέννησης.
Αν δεν έχει δαχτυλίδι παρατηρείς τα πόδια του, στα μικρά είναι πολύ λεπτά ενώ στα μεγαλύτερα είναι πιο χοντρά.
Πρεπει να ψαχνω το σωματακι του καρινιου
Αν δεν υπάρχει λόγος δεν ενοχλείς τα πουλιά με πιασίματα, ένα άρρωστο πουλί παρουσιάζει αλλαγή συμπεριφοράς και άλλα συμπτώματα και πάντα η καλύτερη λύση είναι ο Πτηνίατρος.
Ποτε ξεκιναει και ποτε ληγει ηπεριοδος πτερορροιας;
Συνήθως τους καλοκαιρινούς Μήνες, διάβασε τα αντίστοιχα άρθρα στο forum.
Σημερα πηρα ενα διπλο κλουβι με χωρισμα (60αρα ζευγαρωστρα με χωρισμα, συρταρι κλπ αξεσουαρ, οπως αναφερθηκε παραπανω)
Αυτό είναι ιδανικό για ένα καναρίνι
οποτε σκεφτηκα, αντι για ενα καρινι που σκεφτομουν αρχικα, να παρω τρια αρσενικα!
Θα πρέπει να αποκτήσεις και τρία ξεχωριστά κλουβιά.
Οποτε θα παρω ενα κιτρινο Ισπανο Τενορο που το ξεχωρισα (αλλα θα του δωσω και λιγο κοκκινη χρωστικη να γινει λιγο πιο κροκι
Timbrado και κόκκινη χρωστική δεν ''πάνε'' μαζί, διάβασε τα αντίστοιχα άρθρα.
Δίνοντας καρότο μπορείς να τα κάνεις να κιτρινοπορτοκαλίσουν !

Καλή επιτυχία στα σχέδια σου!

φιλικά Γιάννης
 
Μερικες αποριες ακομη: (misalouris, ευγαριστω για τις πολυτιμες γνωσεις)!

1) Ποια φρουτα και λαχανικα επιτρεπονται για τα καναρινια; Καθε ποτε και ποσο;

2) Το σουπιοκοκκαλο ειναι για καναρινια και παπαγαλακια; Αν ναι, ειναι κατι που μενει μονιμα στο κλουβι για να τσιμπολογανε τα πτηνα μας η το βαζουμε περιστασιακα;

3) Τι ειναι το Rask? Καθε ποτε το δινουμε και ποσο;

4) Στο λινκ που μου παρατεθηκε παραπανω '... (moved)

5) Στο petmat.gr ειδα στις τροφες καναρινιων, σκονη παντζαριου και δειχνει απο αυτα που γραφει να ειναι εξαιρετικα οφελημη τροφη. Ειναι κατι που προτεινετε; Αν ναι, κι αυτο στο μειγμα της αυγοτροφης; Ξηρο η υγρο;

α) Το ιδιο ισχυει και με την σπιρουλινα - ζεολιθο; Αν ναι, σε τι ποσοτητα για τρια καναρινακια;

β) Η σκονη παντζαριου που ειναι κοκκινη ( η του καροτου που ειναι πορτοκαλι), υπαρχει περιπτωση να επιρρεασει το χρωμα του λευκου καναρινιου;


6) Η αυγοτροφη πρεπει να αναμειγνυεται παντα με τους διαφορους σπορους που προαναφερθηκαν η δινεται και σκετη; Στην αυγουλιερα η στις θεσεις για την τροφη με γους σπορους;

7) Η υγρη αυγοτροφη μπορει να διατηρηθει στο ψυγειο -η στην καταψυξη- αν φτιαξουμε μεγαλυτερη ποσοτητα, η θα χαλασουν με την ψυξη οι βιταμινες και η γευση;

8) Να αναμειγνυω σπορους-τροφες απο διαφορες μαρκες η να μεινω σε μια μαρκα; Καποια προταση μαρκας καλη αλλα και σχετικα οικονομικη;

9) Να προτιμησω τροφη με ρουπσεν η χωρις;
- Για κιτρινο, λευκο, κοκκινο καναρινι, επιρρεαζει κατι σε καποιο απο αυτα;

10) Το σουπιοκοκκαλο χαλαει; Θελει συχνη αντικαταστασει η μενει στο κλουβι μεχνι να φαγωθει;

11) Το μεταλλικο κλουβι, αν σκουριασει, ξαναβαφεται η το πεταμε και περνουμε αλλο;
-Αν ξαναβαφεται χρησιμοποιουμε καποιο μη τοξικο σπρει για τετοιο σκοπο και που το βρισκουμε;

12) Αν βαζω μουσικη στα καναρινακια πχ κλασικη, lounge κλπ) θα τους αρεσει; Ποση ωρα θα τους αρεσε η προτιμανε να ακουνε μονο το κελαιδημα αλλων καναρινιων;

α) Μηλοξιδο στο μπανακι τους (καπου το πηρε το ματι μου) καθε ποτε και ποσο;


Οπως καταλαβαινετε, τα πουλακια μου θα περνανε υπεροχα μαζι μου, θελω να ειναι σε ολα κομπλε!
Επισης, σορυ για την ελλειψη τονων στο γραπτο κειμενο μου, το tablet μου δεν υποστηριζει τους τονους.

Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι,
Χαιρετισμους σε ολους απο Κρητη!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
1) Εχω προσεξει στα καναρινια της πεθερας μου (δυο αρσενικα που ειναι ζτο ιδιο μικρο κλουβακι δυστηχως και το κιτρινο κανει bulling στο λευκο) οτι εχουν στα δαχτυλακια τους (οχι σε ολα, στο μεσαιο και ακριανο εκαστως) κατι κοκκινα γρομπαλακια σαν κοκκινες φουσκαλιτσες και το κιτρινο μαζευει ψηλα το ποδαρακι του ποτε-ποτε (μαλλον θα το ενοχλει). Τι ειναι αυτες οι φουσκιτες και πως θεραπευονται;
Θα είναι δερματολογικό. Ή ποδάγρα ή ποδοδερματίτιδα. Το καθένα έχει διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης.

2) Πως καταναβαινουμε ενα νεαρο κι ενα αρκετα ενηλικο (η γηρασμενο) καναρινι; Αυτο το ρωταω για οταν παω να αγορασκαναρινι μην παρω καποιο γερικο και ζησει λιγο η να εχει αλλα προβληματα λογω ηλικιας.
Ότι σου προανέφερε ο Γιάννης! Εάν έχεις την δυνατότητα να προμηθευτείς καναρίνια από εκτροφέα ή γνωστό σου που έχει και φροντίζει, προτίμησε το από κάποιο κατάστημα, όπου θα είσαι αβέβαιη για βασικά στοιχεία του πτηνού(ηλικία, φύλο, υγεία).

3) Ποτε ξεκιναει και ποτε ληγει ηπεριοδος πτερορροιας;
Η χρονική έναρξη και η ολοκλήρωση της διαφέρει από πτηνό σε πτηνό. Εξαρτάται από τον οργανισμό. Συνήθως ξεκινάει στα τέλη Ιουνίου με αρχές ή μέσα Ιουλίου και ολοκληρώνεται τον Σεπτέμβριο με αρχές Οκτωβρίου.:)

4) Πρεπει να ψαχνω το σωματακι του καρινιου για καποιο σπυρακι πχ (μου το ειπε καποιος γωστος οτι ενα καναρινι του εβγαλε μπιμπικι στον πωπο και του το εσπασενα βγει το πυον -μπλιαχ) η κατι αλλο και να το παω σε κτηνιατρο αν δω κατι τετοιο;
Αυτό που αναφέρεις, δεν είναι σπυρί που βγάζει πύον, σε καμία περίπτωση. Είναι μία παραπλανητική φήμη, που πραγματικά απορώ γιατί την λένε. Είναι ο ουροπυγικός αδένας, ένα άκρως σημαντικό μέρος του σώματος του που εκλείει έλαια, με τα οποία το πτηνό καθαρίζει και αδιαβροχοποιεί ένα ένα τα πούπουλα του, προκειμένου να διατηρεί το φτέρωμα του σε άριστη κατάσταση. Η αφαίρεση του ισοδυναμεί με θάνατο του.
 
1) Ποια φρουτα και λαχανικα επιτρεπονται για τα καναρινια; Καθε ποτε και ποσο;
Υπάρχει μία ευρεία γκάμα τροφίμων για την καλή διατροφή των καναρινιών μας! Από φρούτα, επιτρεπόμενα είναι το μήλο, το αχλάδι, η μπανάνα και τα αποξηραμένα σύκα. Από λαχανικά, το μπρόκολο, το καλαμπόκι, το αγγούρι, τα κολοκυθάκια, οι πιπεριές όλων των χρωμάτων κ. Α. Εγώ είχε τύχει να τους δώσω και σερί καθημερινά κάποιες εβδομάδες και δεν είχαν θέμα. Τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα είναι καλά. 😉

2) Το σουπιοκοκκαλο ειναι για καναρινια και παπαγαλακια; Αν ναι, ειναι κατι που μενει μονιμα στο κλουβι για να τσιμπολογανε τα πτηνα μας η το βαζουμε περιστασιακα;
Είναι για όλα τα είδη πτηνών! Το κρεμάς στο κλουβί και είναι μονίμως στην διάθεση τους, και έπειτα από έξι μήνες το αντικαθιστάς. 🙂

3) Τι ειναι το Rask? Καθε ποτε το δινουμε και ποσο;
Το rusk(ρασκ) είναι ζυμαρικό που χρησιμοποιείται στην παρασκευή της αυγοτροφής, για να έχει την απαιτούμενη υφή.

5) Στο petmat.gr ειδα στις τροφες καναρινιων, σκονη παντζαριου και δειχνει απο αυτα που γραφει να ειναι εξαιρετικα οφελημη τροφη.
Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί Μαρία να το προμηθευτείς. Υπάρχουν πολλές άλλες τροφές διαθέσιμες να τα τρέφεις και θα είναι καλυμμένα! Εξάλλου, η σκόνη παντζαριού χρησιμοποιείται ως φυσικό μέσο "βαφής" του φτερώματος.

α) Το ιδιο ισχυει και με την σπιρουλινα - ζεολιθο; Αν ναι, σε τι ποσοτητα για τρια καναρινακια;
Η σπιρουλίνα είναι ένα πολύ θρεπτικό και ωφέλιμο συμπλήρωμα διατροφής, αλλά δύσκολα αποδεκτό από τα πτηνά. Για αυτό θέλει λίγη ποσότητα ανά κιλό αυγοτροφής(±δέκα γραμμάρια). Ο ζεόλιθος χρησιμοποιείται ως υπόστρωμα για τα κλουβιά. Για τρία πτηνά να αγοράσεις μικρή ποσότητα.

β) Η σκονη παντζαριου που ειναι κοκκινη ( η του καροτου που ειναι πορτοκαλι), υπαρχει περιπτωση να επιρρεασει το χρωμα του λευκου καναρινιου;
Το χρώμα των λευκών καναρινιών δεν επηρεάζεται από την διατροφή, εκτός και αν στα λευκά επικρατούντα( που "κρύβουν" το κίτρινο) το κίτρινο που έχουν στις φτερούγες τους γίνει πιο πορτοκαλί. Τα καναρίνια άλλων χρωμάτων, ναι, θα αλλάξουν χρώμα.

6) Η αυγοτροφη πρεπει να αναμειγνυεται παντα με τους διαφορους σπορους που προαναφερθηκαν η δινεται και σκετη;
Η αυγοτροφή, η επώνυμη η αγορασμένη τουλάχιστον, προσφέρεται σκέτη, όπως είναι, σε αυγοθήκη ή ταϊστρα.:)

7) Η υγρη αυγοτροφη μπορει να διατηρηθει στο ψυγειο -η στην καταψυξη- αν φτιαξουμε μεγαλυτερη ποσοτητα, η θα χαλασουν με την ψυξη οι βιταμινες και η γευση;
Όταν τα τρόφιμα φυλάσσονται σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν χάνουν τίποτα απολύτως από τα συστατικά τους. Οι σπιτικές αυγοτροφές, θέλουν κατάψυξη και απλώς θα ξεχωρίζεις για ξεπάγωμα τις μερίδες που θέλεις σε κάθε τάϊσμα. Οι έτοιμες, το καλοκαίρι θέλουν σίγουρα φύλαξη σε ψυγείο. Για τον χειμώνα δεν ξέρω.

8) Να αναμειγνυω σπορους-τροφες απο διαφορες μαρκες η να μεινω σε μια μαρκα; Καποια προταση μαρκας καλη αλλα και σχετικα οικονομικη;
Όχι. Θα αγοράζεις ένα επώνυμο, συσκευασμένο μείγμα και θα προσφέρεις από αυτό. Και καλό είναι να μην αλλάζεις μείγματα και να έχεις ένα συγκεκριμένο για την σίτιση των καναρινιών σου. Καλές και γνωστές μάρκες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι η Vadigran, η King και η Quiko.👍

9) Να προτιμησω τροφη με ρουπσεν η χωρις;
- Για κιτρινο, λευκο, κοκκινο καναρινι, επιρρεαζει κατι σε καποιο απο αυτα;
Λέγεται ότι αν ένα καναρίνι κόκκινου παράγοντα, καταναλώνει και σπόρους ρούπσεν στην πτερόρροια, κιτρινίζουν οι άκρες των φτερούγων που θεωρείται ελάττωμα στους διαγωνισμούς. Εσύ όμως που θα το έχεις για συντροφιά, δεν σε πειράζει! Επομένως μπορείς να επιλέξεις όποιο μείγμα επιθυμείς!

11) Το μεταλλικο κλουβι, αν σκουριασει, ξαναβαφεται η το πεταμε και περνουμε αλλο;
-Αν ξαναβαφεται χρησιμοποιουμε καποιο μη τοξικο σπρει για τετοιο σκοπο και που το βρισκουμε;
Σε αυτήν την περίπτωση, θα πράξεις ότι εσύ κρίνεις καλύτερο! Στην πρώτη απόφαση, αγοράζεις ένα μη τοξικό σπρέυ, όπως πολύ σωστά είπες, και θα βάλεις το πτηνό στο κλουβί αφότου έχει στεγνώσει τελείως και ξεμυρίσει.

12) Αν βαζω μουσικη στα καναρινακια πχ κλασικη, lounge κλπ) θα τους αρεσει; Ποση ωρα θα τους αρεσε η προτιμανε να ακουνε μονο το κελαιδημα αλλων καναρινιων;
Τα πτηνά θεωρώ ότι πιο πολύ θα αντιδράσουν με την ένταση της μουσικής, την οποία θα προσπαθήσουν να καλύψουν, παρά με το είδος. Σαφώς και είναι καλύτερο και πιο κοντά στην φύση τους να ακούνε ήχους ομοειδών τους! 🙂

α) Μηλοξιδο στο μπανακι τους (καπου το πηρε το ματι μου) καθε ποτε και ποσο;
Βεβαίως και μπορείς να τους προσθέτεις δύο με τρεις σταγόνες στο νερό της μπανιέρας, κάθε φορά που θα τους προσφέρεις λουτρό! Το μηλόξυδο θα συμβάλει στην καθαριότητα και "γυαλάδα" του φτερώματους τους! 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστω ολους σας για τις πολυτιμες γνωσεις σας, με βοηθησατε πολυ!
Συνεχιζω την αναγνωση εδω στο σαιτ κι οταν παρω τα καναρινακια μου θα σας πω τις εντυπωσεις μου!
Να ειστε καλα!
🙂
 
3 αρσενικά πουλιά θέλουν 3 διαφορετικά ευρύχωρα κλουβιά. Το συγκράτησες αυτό? :)

Επίσης απ'όσο γράφουν κατά καιρούς οι καναρινόφιλοι του φόρουμ το φθινόπωρο είναι η καταλληλότερη εποχή για να αγοράσεις πουλιά διότι την άνοιξη τα περισσότερα των εκτροφέων βρίσκονται σε αναπαραγωγή και κανείς δεν τα πουλάει.
 
Φοιβο, για τα κλουβια το διαβασα εδω οποτε θα πραξω αναλογα για να κανω το σωστο, αλλα για το αλλο δεν ειχα ιδεα! Ευχαριστω για την γνωση λοιπον, οποτε κατα το φθινοπωρο λοιπον!
 
Καλησπερα και παλι, επανηλθα με μερικες αποριες ακομη! 🙂

1) Εχω παρει κατι πλαστικα ορθογωνια μπανακια απο το pet shop. Υπαρχει περιπτωση να το αναποδογυρισουν κατα την διαρκεια του πλατσουρισματος (επειδη ειναι ελαφρυ πλαστικο); Μηπως ειναι καλυτερα -για σταθεροτητα- να βαλω καποιο κεραμικο μπολακι (οπως πχ εκεινα τα λευκα στρογγυλα κεραμικα πυρεξ του σουφλε);

2) Διαβασα εδω στα φορουμ για τα καροτεινοειδη τροφιμα, οπως πχ καροτο, παντζαρι, ντοματα κλπ, που ενισχυουν το φυσικο χρωμα στα κοκκινα καναρινια. Αν δινω απο αυτα σε λευκο και κιτρινο καναρινι, υπαρχει περιπτωση να 'βαψουν' και να πορτοκαλισουν η μονο οι χημικες χρωστικες το κανουν αυτο;

3) Στην βεραντα μας που θα τοποθετησω τα κλουβια, ειναι ανατολικη (χωρις εντονα ρευματα αερα) δηλαδη κατα τις 08:00 - 10:00 ο ηλιος πεφτει στην δεξια πλευρα της βεραντας. Επειδη κανει κουφωμα σε γωνιακο τοιχο προς τα μεσα, η αριστερη πλευρα παραμενει μονιμα σκιερη.

α) Απο ποια πλευρα ειναι καλυτερο να βαλω τα κλουβια; Την μονιμα σκιερη (που εχει 'θεα' διαφορα δεντρα απεναντι) η την πλευρα που λιαζεται για κανα διωρο περιπου (με θεα για τα πουλακια εναν απλο τοιχο με φυτα απεναντι);

- Ρωταω επειδη διαβασα εδω, οτι ειναι καλο να λιαζονται λιγο τα πουλακια μας για να φωτοσυνθετουν την βιταμινη D, αλλα και για να εχουν πιο λαμπερο φτερωμα.

β) Αν βαλω τα κλουβια απο την σκιερη πλευρα, θα πρεπει να τα κατεβαζω καθημερινα απο την θεση τους για να τα αφηνω λιγη ωρα στον ηλιο; Διαβασα ομως οτι ειναι στρεσογονο για τα πουλακια μας να μεταφερουμε το κλουβι τους (οπως κατα την φαση καθαρισμου τους).

- Τελικα ποια θεση θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη για τα κλουβια;


4) Τον χειμωνα μεχρι ποια θερμοκρασια αντεχουν εξω στην βεραντα τα καναρινια (εδω στο Ηρακλειο Κρητης εχουμε ηποιο χειμωνα) ωστε αν χρειαστει να τα βαλουμε μεσα στο σπιτι για προστασια απο το κρυο;

5) Το 'Tibrado Espaniol' (Ισπανος Τενορος) βγαινει σε κιτρινο εντονο η ο τυπος του ειναι στανταρ κιτρινο χιονε;

6) Στην συνταγη για την αυγοτροφη που μου παρατεθηκε παραπανω, επειδη η αναλογια ειναι μεγαλη (για 2-3 πουλακια που θελω να παρω) μπορω να φτιαξω το μειγμα οπως λεει, αλλα να φυλλαξω σε παγοθηκες τις μεριδες, να αποθηκευω στην καταψυξη και να δινω καθημερινα απο μια -ξεπαγωμενη- μεριδα (σε μεγεθος παγακι) για καθε πουλακι;

α) Μεσα στην αυγοτροφη να βαζω και καποιο ελαιο; Αν ναι, ποιο και σε τι ποσοτητα; Διαβασα για λινελαιο και σιτελαιο. Που τα βρισκουμε αυτα;


7) Στην βεραντα μας εχουμε αρκετα φυτα. Αν διπλα στο κλουβι (οχι κολλητα) βρισκεται ο δενδρωδης βασιλικος, υπαρχει περιπτωση να ενοχλει η μυρωδια του τα καναρινια;


Αυτα επι του παροντος, κραταω σημειωσεις, βλεπω οτι εχει εξαιρετικες πληροφοριες εδω στο petbirds και συνεχιζω να μαθαινω σπουδαια πραγματα για τα καναρινια!
🙂
 
Υπαρχει περιπτωση να το αναποδογυρισουν κατα την διαρκεια του πλατσουρισματος
Όχι... με το νερό μέσα δεν μπορούν.
Αν δινω απο αυτα σε λευκο και κιτρινο καναρινι, υπαρχει περιπτωση να 'βαψουν' και να πορτοκαλισουν η μονο οι χημικες χρωστικες το κανουν αυτο;
Μόνο οι χημικές βάφουν τα καναρίνια που έχουν προδιάθεση να βαφτούν.
Τα λευκά δεν αλλάζουν χρώμα.
Τα κίτρινα χάνουν το λαμπερό λεμονί κίτρινο που πρέπει και γίνονται πιο πορτοκαλί.
παραμενει μονιμα σκιερη.
Δε χρειαζόμαστε άμεσα τον ήλιο του καλοκαιριού.
Προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα να είναι το μέρος και μας καλύπτει για όλες τις εποχές.
ειναι καλο να λιαζονται λιγο
Το χειμώνα ίσως το διασκεδάζουν.. Το καλοκαίρι ούτε λεπτό γιατί κινδυνεύει η ζωή τους.
Τον χειμωνα μεχρι ποια θερμοκρασια αντεχουν εξω στην βεραντα τα καναρινια
Σε όλες τις θερμοκρασίες τις "κρύας" Ελλάδας... Που για τις θερμοκρασίες της Κρήτης είναι παιχνιδάκι.
Το 'Tibrado Espaniol' βγαινει σε κιτρινο εντονο
Σε παρδαλό αποκλειστικά.
μπορω να φτιαξω το μειγμα οπως λεει, αλλα να φυλλαξω σε παγοθηκες τις μεριδες,
Μπορείς αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Υπάρχει όπως προαναφέρθηκε έτοιμη αυγοτροφή για αυτές τις περιπτώσεις.
Διαβασα για λινελαιο και σιτελαιο. Που τα βρισκουμε αυτα;
Υπάρχουν στην αγορά αλλά τα θεωρώ υπερβολή σε κάθε περίπτωση.
ο δενδρωδης βασιλικος, υπαρχει περιπτωση να ενοχλει η μυρωδια του τα καναρινια;
Όχι μόνο δεν τα ενπχλεί αλλά πιθανότατα να τον φάνε...
Αν δε θες να τρώνε ανεξέλεγκτα τα διάφορα φυτά της βεράντας να φροντίσεις να μην τα φτάνουν.
 
Το χειμώνα ίσως το διασκεδάζουν.. Το καλοκαίρι ούτε λεπτό γιατί κινδυνεύει η ζωή τους.

Γιάννη, γιατί όχι στον πρωινό καλοκαιρινό ήλιο; 8-10 το πρωί δεν μπορεί να είναι τόσο μεγάλη η θερμοκρασία, ειδικά αν τους βάζει και μπάνιο.
 
Σαφώς κάπως έτσι είναι Ανέστη.
Κάποιες όμως φορές ακόμη και αυτός ο πρωινός ήλιος γίνεται επικίνδυνος.
Έχω χάσει στα νιάτα μου 5-6 πουλιά από "πρωινό ήλιο" και δε βλέπω το λόγο να τα βάζουμε σε τέτοια διαδικασία.
Μας καλύπτει σε όλα η διάχυση. Γιατί να μπούμε σε τέτοιες διαδικασίες;
 
Στο ζήτημα του ήλιου είμαι υπέρ της τοποθέτησης σε σημείο που να τα βλέπει απευθείας, εφόσον υπάρχει τέντα μπροστά. Διαφορετικά σε μόνιμα σκιερό σημείο.
 
Back
Top