Γενικά Σκοπεύω να αποκτήσω καναρινάκι και έχω απορίες

Σε παρδαλό αποκλειστικά.

Γιαννη εχω δει σε εκτροφες Tibrado λευκα πουλια, κιτρινα με υπολευκα φτερα σε καποια σημεια καθως και κιτρινα υπολευκα με καποιες τελιτσες μελανινης. Δεν ειναι Tibrado αυτα;
Η μηπως συγκαταλέγονται με καποιο τροπο στα παρδαλα;
 
Δεν ξέρω Αντώνη για αυτά τα λευκά.
Εύχομαι να είναι και να μην είναι "βαφτίσια" από "ειδικούς" εκτροφείς.
Μπορείς αν θέλεις να ρωτήσεις για περισσότερα εδώ http://elit-timbrado.gr/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω Αντώνη για αυτά τα λευκά.
Εύχομαι να είναι και να μην είναι "βαφτίσια" από "ειδικούς" εκτροφείς.
Μπορείς αν θέλεις να ρωτήσεις για περισσότερα εδώ http://elit-timbrado.gr/


Αυτο κι αν ειναι, με το που ανοιξα το λινκ που μου εδωσες ειδα ενα απο τα πουλακια που αναφερω πιο πανω
Αυτο εδω

Cover_Event_9os_1.jpg


Δεν φανταζομαι να εχει βαλει η λεσχη Timbrado λαθος πουλακι 😛
 
Παιδια, ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας, με βοηθατε πολυ!
Δυο αποριες ακομη:

1) Αν βαλω το ενα κλουβι πανω απο το αλλο (με ραφι στην βαση να παταει το κατω κλουβι και ραφι απο πανω για το αλλο κλουβι -για να χωρεσουν και τα δυο κλουβια στην γωνια) μηπως αυτο θα δημιουργει ενα υπερβολικα σκιερο σημειο -σαν τεντα πανω απο τα κλουβια- για τα καναρινια στην ηδη σκιερη πλευρα της βεραντας;

2) Καπου διαβασα για την εβδομαδιαια απλυμανση-καθαρισμο των κλουβιων με dettol και ξυδι. Αν σαπουνιζω το κλουβι (και ποτιστρες-τροφοθηκες-πατηθρες) με υγρο πιατων και χλωρινη και μετα ξεπλενω με νερο ειναι ασφαλες; Ποιο απο τα δυο ειναι το σωστο; Αυτο με ξυδι και dettol αφορα ψεκασμο του κλουβιου η κανονικο πλυσιμο; Μετα στεγνωμα με χαρτι κουζινας η αφηνουμε να εξατμιστει μονο του για να παραμεινει σαν απολυμαντικο πανω στο κλουβι;
 
1) Αν βαλω το ενα κλουβι πανω απο το αλλο (με ραφι στην βαση να παταει το κατω κλουβι και ραφι απο πανω για το αλλο κλουβι -για να χωρεσουν και τα δυο κλουβια στην γωνια) μηπως αυτο θα δημιουργει ενα υπερβολικα σκιερο σημειο -σαν τεντα πανω απο τα κλουβια- για τα καναρινια στην ηδη σκιερη πλευρα της βεραντας;
Μπορείς στην κατασκευή σου, να φτιάξεις μόνο ένα κάτω ράφι για να τοποθετήσεις το κάτω κλουβί και να "κουμπώσεις" το ένα κλουβί πάνω στο άλλο με το εξάρτημα που έχουν στις γωνίες. Θα είναι πιο σκιερά, αλλά δεν θα σκοτεινιάζει την μεριά τους πιστεύω.

2) Καπου διαβασα για την εβδομαδιαια απλυμανση-καθαρισμο των κλουβιων με dettol και ξυδι.
Για την απολύμανση του κλουβιού και την πατηθρών μπορείς να χρησιμοποιείς πέρα από τα παραπάνω και ελαφρώς χλωρίνη, εφόσον ξεπλυθούν καλά με ζεστό νερό. Για τα σκεύη τροφής και νερού θα αρκεστείς σε υγρό πιάτων και ξύδι. Ύστερα από την πλύση να τα σκουπίζεις καλά με χαρτί κουζίνας και μόνο οι ξύλινες πατήθρες πρέπει να αφήνονται για στέγνωμα. 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όλα όσα χρειάζονται τα πτηνά μπορούν να τα έχουν εκεί.


Ξέχασα να απαντήσω σε αυτό Γιάννη ότι η σύνθεση της βιταμίνης D3 δεν γίνεται ποτέ στη σκιά. Ούτε οι UVA + B διαθλώνται ή περνούν μέσα απο τζάμια. Όσοι έχετε εσωτερικές εκτροφές έχετε κι ανάλογες λάμπες αν δεν κάνω λάθος ή δίνετε ενισχυτικά συμπληρώματα βιταμινών.
 
Έτσι είναι Ανέστη, αλλά η διάχυση δεν μας καλύπτει;

Όχι Γιάννη. :) Χρειάζεται απευθείας έκθεση στον ήλιο και μάλιστα θεωρείται ωφελιμότερο όταν αυτός είναι σε κάθετη θέση δηλαδή μεταξύ 12-1 το μεσημέρι επειδή επαρκεί μικρότερο διάστημα έκθεσης λόγω της γωνίας της ακτινοβολίας. Επίσης ενώ το καλοκαίρι ένα 15λεπτο θεωρείται αρκετό, το χειμώνα χρειάζεται αρκετή παραπάνω ώρα. Διάφορα άρθρα υποστηρίζουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού της Ελλάδας πάσχει απο έλλειψη βιταμίνης D το μεγαλύτερο διάστημα του έτους.
 
Φοιβο, με βαση αυτο που λες, πρεπει η να βλεπει για λιγο ο ηλιος τα καναρινια (αρα να βγαζω τα κλουβια απο την θεση τους καθημερινα) η να δινω συμπληρωμα βιτ D3?
 
Φοιβο, με βαση αυτο που λες, πρεπει η να βλεπει για λιγο ο ηλιος τα καναρινια (αρα να βγαζω τα κλουβια απο την θεση τους καθημερινα) η να δινω συμπληρωμα βιτ D3?

Για εμένα πρέπει. Τα πουλιά ακόμη κι αυτά στα κλουβιά μας είναι φτιαγμένα για τον ουρανό και τον ήλιο. Παλιότερα που είχα τα καναρίνια θυμάμαι ότι τα έπιανε ο ήλιος τα κλουβιά για μερικές ώρες κι όχι νωρίς το πρωί. Ο ένας έζησε ως τα 9,5 κι ο άλλος έκλεισε τα 10. Τους παπαγάλους που είχα στην Ελλάδα τους έβαζα αρκετή ώρα στον ήλιο όλο το χρόνο (ζούσαν έξω) ακόμη και το καλοκαίρι βάζοντας το μισό κλουβί στη σκιά ώστε να μπορούν να διαλέξουν τη θέση που προτιμούν σε περίπτωση που ζεσταίνονταν (αυτό είναι μια καλή επιλογή και για εσένα). Επίσης με το κοκατού τώρα παρατήρησα ότι όσο διάστημα έβγαινε σχεδόν καθημερινά στον ήλιο το καλοκαίρι δεν πείραζε καθόλου τα φτερά της ενώ στα κανονικά της τα κόβει μόνη της.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο ήλιος είναι ζωτικής σημασίας για τα πουλιά. Ειδικά όπως λες νωρίς το πρωί δεν πιστεύω να ανεβαίνει η θερμοκρασία σε απαγορευτικά επίπεδα. Θα το δεις και στην πράξη. Αν λαχανιάζει σημαίνει ότι ζεσταίνεται, υπόψιν με την πολύ ζέστη τα πουλιά λαχανιάζουν και στην απόλυτη σκιά.
 
Συμφωνώ μαζί σου Ανέστη στα τεχνικά μέρη.Χρησιμοποιώ τον ήλιο και για τον χρωματισμό αλλά και ως φάρμακο.
Προσωπικά, αν και χωροταξικά θα με βόλευε να μεταφέρω όλη την εκτροφή σε μέρος με πραγματικό ήλιο, σε άμεση επαφή, δεν το κάνω. Ο λόγος είναι οτι μια τέτοια κίνηση θα αύξανε κατακόρυφα τις δυσκολίες στην διαχείριση του σμήνους μου. Η καθημερινή φροντίδα έχει απο μόνη της μια δυσκολία, πόσο μάλλον όταν αυτή πρέπει να γίνεται αυστηρά μετά απο μια συγκεκριμένη ώρα.
Για εμένα ή που το νερό και η αυγοτροφή πρέπει να είναι συγκεκριμένα σε προφυλαγμένη θέση ή να γίνεται μετακίνηση στον ήλιο σποραδικά κατά το δοκούν. Μια μόνιμη θέση/κατάσταση διαμονής πρέπει να τα προβλέπει όλα σε όλες τις καταστάσεις, δεχόμενη εύκολες και γρήγορες παρεμβάσεις.
Φυσικά, κανόνας είναι και παραμένει η σύνδεση των πτηνών με τον ήλιο. Το πως θα γίνει αυτό αφορά την εφαρμογή μικρών βημάτων λογικής σε συνδυασμό με τα εκάστοτε ποιοτικά χαρακτηριστικά που διαφέρουν για τον καθένα μας.
 
Μαλιστα, καταλαβα. Αρα ειναι καλυτερα να δεχονται και λιγο πρωινο ηλιο. Οποτε σκεφτηκα (μιας και ο αντρας μου ειναι ξυλουργος) οτι θα μπορουσαμε με καποιο ξυλο (πχ λευκη μελαμινη η ξυλο βαμμενο με οικολογικη ριπουλινη νερου) μπροστα απο τα κλουβια (η ακριανη δεξια μερια με το νερο και την αυγοτροφη -που αναφερατε παραπανω για να μην αλοιωθουν απο την θερμοκρασια και το φως) να φτιαξουμε μια γωνιακη 'τοπικη σκια' - παραβαν', ωστε να υπαρχει και η επιλογη σκιας για τα καναρινια στην ακρη του κλουβιου. Ετσι δεν θα χρειαζεται να μετακινω καθημερινα τα κλουβια για την ηλιοθεραπεια των πουλιων και δεν θα στρεσαρονται με ολο αυτο το πανω-κατω. Τι λετε; Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας παιδια, ευχαριστω πολυ!

Τωρα, αλλη απορια:
1) Καθε ποτε κοβουμε τα νυχακια των καναρινιων; Ειναι ΟΚ ο δικος μας νυχοκοπτης η χρειαζεται καποιο ειδικο εργαλειο για τετοιο σκοπο απο petshop?

2) Η κουνια στο κλουβι διασκεδαζει το καναρινι; Ειναι κατι χρησιμο η περιττο;

3) Και κατι επιπλεον που το ειδα στιγμιαια εδω στο petbirds, αλλα κολλησε το tablet και το εκλεισα και δεν το βρισκω τωρα. Ηταν κατι εικονιδια με διαφορα ειδη φυτων νομιζω που απαγορευονται κι επιτρεπονται για βρωση των καναρινιων. Αν τα πηρε πουθενα το ματι σας, εδω ειμαι εγω!

:-D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οποτε σκεφτηκα (μιας και ο αντρας μου ειναι ξυλουργος) οτι θα μπορουσαμε με καποιο ξυλο (πχ λευκη μελαμινη η ξυλο βαμμενο με οικολογικη ριπουλινη νερου) μπροστα απο τα κλουβια (η ακριανη δεξια μερια με το νερο και την αυγοτροφη -που αναφερατε παραπανω για να μην αλοιωθουν απο την θερμοκρασια και το φως) να φτιαξουμε μια γωνιακη 'τοπικη σκια' - παραβαν', ωστε να υπαρχει και η επιλογη σκιας για τα καναρινια στην ακρη του κλουβιου.
Μια πιο απλή κατασκευή με 2/3 γλάστρες θα είναι μια χαρά. Επίσης αν γίνει η δουλειά, καλό είναι να γίνει σωστά, με προστασία απο αρπακτικά και κουνούπια. Στο τέλος τέλος θα δεις, οτι η πραγματική επινόηση είναι στο πως με όλα αυτά θα βλέπεις εσύ τα πουλιά και όχι ο ήλιος.
Εγώ πάντως στο συρτάρι έβαζα και τα μανταλάκια.
Ψάξε και αυτό το φόρουμ: https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
.webp
 
Α! Κατι ειδα επισης που λεει για μεταλλαξη καφε κλπ στα καναρινια.
Αυτο σημαινει οτι μπορει να παρουμε ενα κιτρινο η κοκκινο καναρινι και να μεταλλαχθει στο μελλον το χρωμα του φτερωματος ξαφνικά καποια στιγμη (λογω γονιδιων να υποθεσω);

Στα καναρινια αρεσει η ανθρωπινη παρεα η τα στρεσαρει; Ποσο μας 'αντεχουν'?
Πχ αν καθομαι καποιο απογευμα η βραδακι στην βεραντα με παρεα, οι ομιλιες μας, γελια κλπ θα ενοχλουν τα πουλακια; Προσαρμοζονται να υποθεσω στις συνηθειες μας;
 
Α! Κατι ειδα επισης που λεει για μεταλλαξη καφε κλπ στα καναρινια.
Αυτο σημαινει οτι μπορει να παρουμε ενα κιτρινο η κοκκινο καναρινι και να μεταλλαχθει στο μελλον το χρωμα του φτερωματος ξαφνικά καποια στιγμη (λογω γονιδιων να υποθεσω);
😀! :D Συγνώμη που γέλασα αλλά μου άρεσε πολύ αυτό!

Όχι, μετάλλαξη ονομάζεται οτιδήποτε παρεκλίνει απο το αρχέγονο πρότυπο. Στην περίπτωση του χρώματος στα καναρίνια τα απόλυτα κίτρινα, τα πρασινογκρί (αρχικό χρώμα των πουλιών που εξημερώθηκαν) και τα απόλυτα λευκά νομίζω είναι τα μόνα που δεν ονομάζονται μεταλλάξεις. Επίσης τα κόκκινα κτλ βάφονται με ειδικά συμπληρώματα, οπότε αλλάζουν αν αγοράσεις ένα κατακόκκινο καναρίνι και δεν τους δώσεις συμπληρώματα στην επόμενη πτερόροια του. Η βάση τους είναι λευκή. Ας μας διαφωτίσουν οι καναρινάδες.
 
2) Η κουνια στο κλουβι διασκεδαζει το καναρινι; Ειναι κατι χρησιμο η περιττο;
Όχι, να μην του βάλεις. Πέραν του ότι δεν του προσφέρει κάτι και μπορεί να το τρομάζει, το κυριότερο είναι ότι δεσμεύει τον χώρο του στο κλουβί, δυσκολεύοντας το να μετακινηθεί άνετα.:)

Στα καναρινια αρεσει η ανθρωπινη παρεα η τα στρεσαρει; Ποσο μας 'αντεχουν'?
Πχ αν καθομαι καποιο απογευμα η βραδακι στην βεραντα με παρεα, οι ομιλιες μας, γελια κλπ θα ενοχλουν τα πουλακια; Προσαρμοζονται να υποθεσω στις συνηθειες μας;
Τα καναρίνια είναι λίγο φοβητσιάρικα ζώα. Για αυτό τον λόγο θέλουν λεπτούς χειρισμούς, ώστε να μας εμπιστευτούν! Εσύ θα κάνεις καθημερινά τις απαραίτητες φροντίδες, χωρίς περαιτέρω ενοχλήσεις, π.χ. αναίτια πιασίματα. Φυσικά, αν η προσέγγιση σου είναι πάντοτε ήρεμη και φιλική και ασχολείσαι πολύ, από κάποιο σημείο και έπειτα θα σε συνηθίσουν και θα είναι πιο ανεκτικά και προσιτά! Και σε επίσκεψη φίλων σας, πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν προβλήματα.👍
 
Back
Top