Σκύλος που σκότωσε μωράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης .Elias.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αλλά δεν έχει το δικαίωμα ασφαλώς να τον αποκαλεί τέρας όπως κι εγώ δεν έχω το δικαίωμα να αποκαλεί υστερικό το παιδί του που ουρλιάζει.

Σε καποια ιδανικη κοινωνια ισως Ζωη, στη σημερινη κοινωνια ομως θεωρείται ελευθερια εκφρασης και εχει ο καθενας το δικαιωμα να την εκφραζει.
 
Ο θάνατος πουλάει, όχι η επίθεση. Ποιο το νόημα να γίνει μια δημοσίευση του τύπου: "Τρεις γρατσουνιές στη γάμπα παιδιού μετά από επίθεση Τσιουάουα!";
Μου δίνεις πάτημα να σας πω ότι ο εκπαιδευτής σκύλων στον οποίο αναφέρομαι παραπάνω έχει στη γάμπα του σημάδι από ράμματα που έκανε μετά από δάγκωμα σκύλου ράτσας κανίς.

@takis1964 και πολύ καλά το σκέφτεσαι. Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, αλλά δεν χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει ακόμη κι αν πρόκειται για σκύλο.
[automerge]1568387051[/automerge]
Σε καποια ιδανικη κοινωνια ισως Ζωη, στη σημερινη κοινωνια ομως θεωρείται ελευθερια εκφρασης και εχει ο καθενας το δικαιωμα να την εκφραζει.
Επειδή πρόκειται για ζώο Αντώνη ή στο όνομα αυτής της ελευθερίας έχω κι εγώ το δικαίωμα να αποκαλεσω όπως θέλω ένα παιδάκι και να κάνω τη μητέρα του να γυρίσει στο σπίτι και να βάλει τα κλάματα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου δίνεις πάτημα να σας πω ότι ο εκπαιδευτής σκύλων στον οποίο αναφέρομαι παραπάνω έχει στη γάμπα του σημάδι από ράμματα που έκανε μετά από δάγκωμα σκύλου ράτσας κανίς.
Δεν αμφιβάλλω και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες ακόμη άτομα που έχουν τα ίδια ράματα. Κανείς από αυτούς όμως δεν έχει γίνει θέμα στον τύπο. Η αναφορά μου αφορούσε αυτό ακριβώς:
Το μόνο που κάνουν αυτά τα άρθρα είναι να φοβίζουν τον κόσμο και να κάνουν πάμπολλες Ράτσες να απαγορεύονται σε διάφορες χώρες
Αυτό που τρομοκράτησε τον κόσμο δεν ήταν το άρθρο αλλά η ανακοίνωση ή και σε κάποιες περιπτώσεις η περιγραφή του θανάτου. Δεν φταίει το άρθρο. Το ίδιο άρθρο αν περιέγραφε τις χιλιάδες των περιπτώσεων των γρατζουνιών, δεν θα τρομοκρατούσε κανέναν. Ας μη χάνουμε την ουσία.
 
Επειδή πρόκειται για ζώο Αντώνη ή στο όνομα αυτής της ελευθερίας έχω κι εγώ το δικαίωμα να αποκαλεσω όπως θέλω ένα παιδάκι και να κάνω τη μητέρα του να γυρίσει στο σπίτι και να βάλει τα κλάματα;

Και στις 2 περιπτωσεις αναφερομουν Ζωη, δεν εχει μεγαλυτερη βαρυτητα το να πει καποιος ενα ζωο τερας ή ενα παιδακι υστερικο απο το να πει καποιον φασιστα πχ
 
Αρα το πρόβλημα με αυτές τις ράτσες είναι η δύναμη που έχουν εξαιτίας της σωματικής τους διάπλασης! Αλλά την ίδια "υπεροχή" δεν έχουν και οι άνδρες σε σχέση με τις γυναίκες και τα παιδιά; Και ένας άνδρας αν σε χτυπήσει θα σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά από το να σε χτυπήσει ένα παιδί. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνδρες είναι βίαιοι ή πιο βίαιοι από μια γυναίκα.
Το πρόβλημα είναι ο τρόπος με τον οποίο επιλέγει κανείς να χρησιμοποιήσει τη μυϊκή του δύναμη. Και σε αυτό ευθύνεται αποκλειστικά ο ιδιοκτήτης, που είναι αυτός που πρέπει να κοινωνικοποιησει το ζώο, να του αφιερώνει πολύ χρονο, να κάνει μαζί του πολλές δραστηριότητες ώστε να έχει τη δυνατότητα το ζώο να διοχετεύει δημιουργικά την ενεργεία του κτλ.
Για εμένα αυτή είναι η ουσία του όλου θέματος!
 
Για εμένα αυτή είναι η ουσία του όλου θέματος!
Αυτή πιστεύω ότι είναι η ουσία του θέματος γενικά, τουλάχιστον με βάση την κοινή λογική. Επειδή προφανώς αυτή η "κοινή λογική" δεν είναι και τόσο κοινή και επειδή εξαιτίας αυτού του γεγονότος χάνονται άδικα συνεχώς αδύναμα πλάσματα, ποιος πιστεύετε ότι θα ήταν ο τρόπος για να σταματήσει ή τέλος πάντων να περιοριστεί αυτό το πρόβλημα;
 
Η διαφορα με τον ανθρωπο ειναι οτι απο τα λογια του η απο το στυλ του καταλαβαινεις τι θα ακολουθησει! Με το ζωο ομως δεν ειναι το ιδιο, μπορει να σε αρπάξει και εσυ να αναρωτιεσαι τι και πως! Γνωστος μου που ειχε στο παρελθον ροντβαιλερ μου ειχε πει οτι δεν γαυγιζει, απλα ορμάει.
Το ερωτημα μου ηταν, πως οταν του κλεψανε την μηχανη ο σκυλος του δεν γαυγισε!
 
Εγώ παιδιά θα συμφωνήσω με @ζιζι. Σταύρο, επειδή αναφέρθηκες στο ότι τα πιτμπουλ, ροτβαιλερ κτλ σκοτώνουν ανθρώπους θα σου απαντήσω ως εξής : αυτοί οι άνθρωποι που τα παίρνουν νομίζουν ότι είναι μηχανές. Δηλαδή, ας το μεγαλώσω και μετά ας το κλείσω πίσω από 2 τοίχους, χωρίς εκπαίδευση και σωστή κοινωνικοποιηση. Αλλά κάποια στιγμή θα τους φύγει και θα σφάξει κανέναν. Είναι σαν να έχω έναν παπαγάλο και να τον μαθαίνω να κρατά μαχαίρι. Τι θα γίνει μετά... (σκέψου παπαγάλο να κρατά μαχαίρι 😂)
 
Η διαφορα με τον ανθρωπο ειναι οτι απο τα λογια του η απο το στυλ του καταλαβαινεις τι θα ακολουθησει! Με το ζωο ομως δεν ειναι το ιδιο, μπορει να σε αρπάξει και εσυ να αναρωτιεσαι τι και πως! Γνωστος μου που ειχε στο παρελθον ροντβαιλερ μου ειχε πει οτι δεν γαυγιζει, απλα ορμάει.
Το ερωτημα μου ηταν, πως οταν του κλεψανε την μηχανη ο σκυλος του δεν γαυγισε!
Δεν ξέρω αν ο γνωστός σου έπεσε στην περίπτωση, αλλά βασικό γνώρισμα της φυλής είναι ότι σε προειδοποιούν πριν επιτεθούν.
Έβλεπα στο YouTube ενα βίντεο με ένα μικρό κοριτσάκι που πειράζει το ροτβάιλερ της οικογένειας, εκείνο γρυλιζει και το παιδάκι ακούγοντας τη μαμά να γελάει με αυτό που βλέπει συνεχίζει να το πειράζει. Ε καμιά φορά όπως φαίνεται δεν ευθύνεται το ζώο.
 
Παντως σε τέτοιες περιπτώσεις ευαίσθητες αλλα και αλλες παρομοιες που ακουμπουν στο μαλακο υπογαστριο της κοινωνιας η πλειοψηφια καθε φορα κινείται σταθερα προς μια κατεύθυνση.

Η αιτια γι αυτο πιστευω οτι ειναι η επιμονη καποιων ομαδων να περασουν καποια προτυπα και ιδεες ετσιθελικα.
Καθε ομαδα που εχει προσπαθησει με αυτο τον τροπο (πχ φιλοζωοι,vegans, ομοφυλόφιλοι) εφερε αντιθετα αποτελεσματα.
 
Σταύρο, επειδή αναφέρθηκες στο ότι τα πιτμπουλ, ροτβαιλερ κτλ σκοτώνουν ανθρώπους θα σου απαντήσω ως εξής
Ηλία αυτό αυτό κατάλαβες. Εγώ δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Εξέφρασα μια απορία με βάση τα γεγονότα και τη στατιστική.
η πλειοψηφια καθε φορα κινείται σταθερα προς μια κατεύθυνση
Προς ποια κατεύθυνση;
 
Ηλία αυτό αυτό κατάλαβες. Εγώ δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Εξέφρασα μια απορία με βάση τα γεγονότα και τη στατιστική.

Προς ποια κατεύθυνση;
Το διατύπωσα λάθος. Εννοούσα αυτό που είπες
 
Προς ποια κατεύθυνση;

Την παραδοσιακη θα ελεγα Σταυρο.

Για να φερω ενα παραδειγμα, θα θυμομαστε ολοι τον ταβερνιαρη απο την Ευβοια που ειχε χτυπησει και σκοτώσει ενα κουταβακι
Τοτε ομαδες ξεσηκωθηκαν, πηραν πουλμαν και σχεδον με τσεκουρια και φωτια απειλουσαν για
την σωματικη ακεραιοτητα του ταβερνιαρη, απειλουσαν να σπασουν την ταβερνα κτλ
Και ολα αυτα για μια υποθεση που ειχε παρει το δρομο της δικαιοσύνης.
Μεσαιωνικές γραφικότητες...

Την ιδια στιγμη διαδηλωσεις για τρομοκρατες δολοφονους για το δικαιωμα αδειας απο αλλες ομαδες θεωρουνται φυσιολογική εξέλιξη.

Το ιδιο θα ελεγα και απο την αναποδη αν δηλαδη βλεπαμε ενα straight parade ή ομαδες με κουνουπιδια και καροτα τυπωμενα σε μπλουζάκια να διαδηλωνουν κατα των vegan.
 
Για εμένα Σταύρο @Stavros όλα ξεκινάνε από το σπίτι. Σεβασμός και παιδεία είναι οι μαγικές λέξεις. Και τέλος να σκεφτόμαστε τι κρύβεται πίσω από αυτό που συνέβη. "Ναι αλλά και το ροτβάιλερ του τάδε που ήταν επιθετικό;" Ποιο ροτβάιλερ; Εκείνο που ήταν δεμένο μέρα νυχτα σαν να επρόκειτο για αντικείμενο και όχι για ζώο; Εκείνο που "εκπαιδεύτηκε" από τον ιδιοκτήτη του; Στην ελληνική επαρχία δυστυχώς μέχρι σήμερα οι περισσότεροι εκπαιδεύουν ένα μεγαλόσωμο σκύλο χτυπωντας το. Και σε τετοιες περιπτώσεις αντί να λέμε "κοίταξε τί έκανε το τέρας!" , να λέμε "κοίταξε τί βασανιστήρια υπέστη το ζωντανό από το δίποδο τέρας".
 
Δεν έχω γνώσεις και αποκρυσταλλωμενη άποψη για το θέμα, αλλά πιστεύω ότι θα μας ενδιέφερε α. η εξίσωση αριθμός ροντβαιλερ σε σπίτια και αριθμός φονικών επιθέσεων ή τραυματισμών και β. συνθήκες που οδήγησαν σε επιθέσεις. Νομίζω ότι άδικα δαιμονοποιούνται τα σκυλιά (ή έστω ορισμένες ράτσες), και κατ' επέκταση και το "γλωσσόφιλο" σκυλιών σε παιδιά.
Μου φαίνεται ανάλογο του σταυρού που κάνουμε στο αεροπλάνο, όταν στο δρόμο δε φοράμε ζώνη ή κράνος.
 
στην ελληνική επαρχία δυστυχώς μέχρι σήμερα οι περισσότεροι εκπαιδεύουν ένα μεγαλόσωμο σκύλο χτυπωντας το
Ας μην το πιάσουμε αυτό το θέμα. Το βρέφος ΔΕΝ σκοτώθηκε άδικα στην επαρχία. Η βλαχιά, η καφρίλα και η τσοπανοσύνη είναι απόλυτα κατανεμημένη σε όλη την ελληνική επικράτεια. Αυτό τουλάχιστον είναι ένα θέμα για το οποίο πρέπει να είμαστε περήφανοι ως λαός.

Λοιπόν, για να κλείσω διότι νιώθω ότι δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στη συζήτηση και επειδή αναφέρθηκα στο πόσο πολύ με εξοργίζουν οι εικόνες ζώων που τα τοποθετούν δίπλα σε νεογέννητα οι ίδιοι οι. Γονείς των μωρών, θα ήθελα να προσθέσω ότι νιώθω την ίδια αηδία για αυτούς που προβάλλουν ξανά και ξανά την εικόνα των 2-3 δευτερολέπτων του Rottweiler που μεταφέρεται από τους ανθρώπους της φιλοζωικής στο αυτοκίνητο που θα το απομακρύνει από το σπίτι του.
 
Ο σκυλος δαγκωσε το μωρο απο ζηλια, δεν ξερω αν υπαρχει εκπαίδευση για αυτο, οπως χιλιαδες παπαγαλοι θεωρουν εχθρο τον την συντροφο του ταιρι τους, στην περιπτωσεις μας ανθρωπινου γεννους!
Νομιζω οτι το συμβαν αυτο ειναι διαφορετικο απο αλλα, που απλως ανθρωποι βρεθηκανε λαθος στιγμη σε λαθος μερος
[automerge]1568392782[/automerge]
PhotoPictureResizer_190913_193841688_crop_1440x2252.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο σκυλος δαγκωσε το μωρο απο ζηλια, δεν ξερω αν υπαρχει εκπαίδευση για αυτο, οπως χιλιαδες παπαγαλοι θεωρουν εχθρο τον την συντροφο του ταιρι τους, στην περιπτωσεις μας ανθρωπινου γεννους!
Νομιζω οτι το συμβαν αυτο ειναι διαφορετικο απο αλλα, που απλως ανθρωποι βρεθηκανε λαθος στιγμη σε λαθος μερος
Δάγκωσε; Μα το δάγκωσε όντως; Γιατί ο ιατροδικαστής δεν εντόπισε κάτι τέτοιο. Και αν όχι, πολύ θα ήθελα να μάθω πως τελικά σκότωσε το μωράκι. Εσείς προφανως θα έχετε ακούσει κάτι παραπάνω από αυτά που έχω διαβάσει εγώ.
 
Screenshot_20190913-195008_Chrome.jpg
Το ειχε αχτι Ζωη, φαίνεται οτι και η αποβολη του στην βεραντα επιδεινωσε την συμπεριφορα του, η οποία δεν πιστευω οτι θαταν διαφορετικη αν παρεμενε μεσα! Κανενας γονιος δεν θα το ρισκαρε
 
Back
Top