Σπουργιτακια σε καφε-ουζερι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
:)Φωτογραφισα και θελω να σας δειξω, καποια σπουργιτια τα οποια ξεχειμωνιαζουν σ'ενα καφε-ουζερι!:D Οσο κοσμο κι'αν εχει στο μαγαζι, οση φασαρια κι'αν γινεται, εδω και καποια χρονια, αυτα τρωνε απο την ψωμιερα(φωτο2) πινουν νερο απο την βρυση (φωτο3) και το βραδυ κοιμουνται στις καρεκλες...
 

Συνημμένα

  • α.webp
    α.webp
    29,4 KB · Προβολές: 221
  • sb.webp
    sb.webp
    34,9 KB · Προβολές: 213
  • sc.webp
    sc.webp
    35,1 KB · Προβολές: 205
  • sd.webp
    sd.webp
    61,1 KB · Προβολές: 206
Σίσσυ πολύ όμορφες φωτογραφίες, σ' ευχαριστούμε! Δείχνουν ότι η αγάπη και η τρυφερότητα μπορεί να αγγίξει ακόμη και τα "άγρια" ζώα-πουλιά!
 
Όταν η καθημερινότητα αλλάζει βλέποντας τη, μέσα από το φακό. Ευχαριστώ.
 
Ηταν πολυ καταπραυντικες αυτες οι εικονες!
Ευχαριστουμε Σισσυ:)
Θα κοιμηθω ευχαριστα αποψε...
 
ειναι σιγουρα κ υπεροχο κ πολυ μοναδικο..
δεν εχω δει ποτε, πουθενα τετοια περιπτωση!
[οχι με πουλια δλδ.]
άλλα ζωα συνηθιζεται μια χαρα να φιλοξενουνται απο μαγαζια.
αλλά αυτα... Να κοιμουνται κ στις καρεκλες κιολας (!) ειναι απιθανο 😀
που ειναι αυτο το μαγαζι σισσυ;:)
Αθήνα;

α... Και συγχαρητηρια για τις φωτο!:D)
 
Τι πιο ωραιο να πινεις το ουζακι σου ή τον καφε σου και να ακους αυτες τις γλυκες φωνουλες! 🙂
 
Να ευχαριστήσουμε τα όμορφα μοντέλα που πόζαραν, την καταπληκτική φωτογράφο, αλλά συνάμα και τον φιλόζωο εστιάτορα που δέχεται να φιλοξενεί στον χώρο του τα "θρασύτατα " αυτά αλλά πανέξυπνα πλασματάκια, που το αίσθημα επιβίωσης είναι τόσο ισχυρό που τα κάνει να ξεπερνούν κάθε φόβο και κάθε ενδοιασμό για τον άνθρωπο!

Ελπίζω στο καφέ ουζερί να μην πλησιάζουν πεινασμένες γάτες! 🙄
 
Παιδια ειναι φανταστικο! :DΠινεις το ουζακι σου και πολλες φορες 'διεκδικεις' τον μεζε σου απο τα πουλακια!

που ειναι αυτο το μαγαζι σισσυ;:)
Αθήνα;
Ειναι το καφενειο του Σταμπολη (η' Σκαλακια) και βρισκεται στις Σπετσες Ευα, θεωρειται απο τα παλαιοτερα καφε-ουζερι.
 

Συνημμένα

  • Β.webp
    Β.webp
    37,1 KB · Προβολές: 115
Είναι πολύ ωραία, Σίσσυ. Αυτά τα πουλιά είναι τυχερός να περνούν τον ελεύθερο χρόνο τους σε μια τέτοια θέση.
 
Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια:)
... Ελπίζω στο καφέ ουζερί να μην πλησιάζουν πεινασμένες γάτες! 🙄
Οπως εχω διαπιστωσει Georgina, στους χωρους εξω απο το καταστημα, συνυπαρχουν ειρηνικα διαφορα ειδη: πουλια, περαστικες γατες, σκυλοι. Μαλλον παιρνουν ολοι το μεζεδακι τους και 😉αντιλαμβανονται πως δεν εχουν να 'μοιρασουν' κατι:D
 
Είναι γνωστό ότι οι σπουργίτες δείχνουν συχνά θράσος δυσανάλογο με το μπόι τους και συναγωνίζονται πιο μεγαλόσωμα πουλιά που έχουν ομοίως με επιτυχία εξαπλωθεί και προσαρμοστεί σε αστικό περιβάλλον (περιστέρια, δεκοχτούρες, γλάροι, κοράκια κ. Α.)
Ότι θα έβλεπα όμως τόσο μικρά άγρια πουλάκια να μπαινουν σε μαγαζί, να σουλατσάρουν και να τρωγοπίνουν σα νοικοκύρηδες, δε το περίμενα :D
Μπραβο στους τολμηρούς καφενόβιους σπουργίτες, στο φιλόξενο μαγαζάτορα και βεβαια στην άξια φωτογράφο

(Ήταν βεβαια λογικό να υποθέσει καποιος ότι οι γατούληδες θα τρώνε πόρτα στο συγκεκριμένο μαγαζί, ίσως και καμιά κλοτσιά :D αφού στη ζωή δε μπορούν να τα έχουν καλά όλοι με όλους.
Χαίρομαι ωστόσο με την παρατήρηση της Σίσσυ ότι η φιλόξενη διάθεση του μαγαζάτορα και των πελατών καλύπτει και τα αλανιάρικα τετράποδα που είναι άλλωστε από τους πιο συνηθισμένους θαμώνες τέτιων επιχειρήσεων... 😀 )
 
Παιδια να μοιραστω κι εγω κατι μαζι σας;
Δυστυχως δεν το εχω βιντεο γιατι ηθελε "τραβηγμα η συγκεκριμενη σκηνη... Τρωμε με τη μαμα μου απο ενα σουβλακι στο μοναστηρακι στην πλατεια και ξαφνικά περναει με ταχυτητα τρελη ενα σπουργιτακι και κλεβει απο το σουβλακι της μαμας μου την ντοματα και παει κατω κιαρχιζει και τρωει κι ερχονται και ταλλα! Το τι γελιο καναμε δεν περιγραφετε...
 
Ευα μου.. Δεν σε βλεπω καλα! Ευτυχως δηλαδη που η καλλιτεχνις ειναι Αθηνα!
αστα φρανακι. 🙂
ΜΟΥ μπηκαν ιδεες τωρα...
μακρια αλλα αξιζει τον κοπο... 😀
δεν νομιζω οτι υπαρχει καλυτερο καφενειο, πουθενα :D
 
Τελειες οι φωτογραφίες, λες να πίνουν και κανα ουζάκι που και που;
 
Δεν ειναι το μοναδικο μαγαζι στις Σπετσες που φιλοξενει σπουργιτια παιδια. :DΤα εχω δει και σε ζαχαροπλαστειο να μπαινοβγαινουν και να τρωνε τον χειμωνα!
Εχουν ποικιλια στην... Διατροφη τους!
 
ε ναι να παίρνουν όλες τις βιταμίνες, τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία.
 
Σίσσυ μου εσύ θα μπορούσες να ζήσεις τρώγοντας μόνο ψωμί; (Λέω τώρα. 🙂 Να μην φάνε κι αυτά το. Γλυκάκι τους μετά τους μεζέδες; Πάντως είναι απόλαυση να βλέπεις τέτοιες εικόνες!
 
Back
Top