Σπουργιτακια σε καφε-ουζερι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν εχω δει ποιο πμορφες φωτογραφιες! Ευχαριστουμε Sissy!
 
θα ήθελα να μου επιτραπει σαν καινούργια στο forum να εκφρασω μια διαφορετικη άποψη. Δε λεω τααγαπώ πολύ τα πουλάκια. Τα καναρινάκια που μου χάρισαν πριν λίγο καιρ'ο τα λάτρεψα. Σχεδόν κάθε μέρα βάζω στο μπαλκόνι μου ψιχουλάκια για τα σπουργίτιακαι τισ δεκαοχτούρες που έρχονται. Επίσης καΘαρίζω ηπομονετικά τις κουτσουλιες τους χωρις να διαμαρτύρομαι.Αλλα το τι κάνουμε στο σπίτι μας είναι άλλο θέμα και το τι γ΄νεται σε δημόσιο χώρο που πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες υγιεινής είναι άλλο. Δεν θα ήθελα να φάω ψωμί από τις συγκεκριμένεσ ψωμίερες πόσο μάλλον κάποιοι που δεν είναιφιλόζωοι. Η υγειονομική υπηρεσία αν δει τις συγκεκριμένες φωτο τι θα πει; Πρέπει να σεβόμαστε και τους άλλους μάλλον.Αυτά, κι αν κάνω λάθος διορθώστε με.
 
Μακάρι να είμασταν σίγουροι για το τί μάς σερβίρουν και τρώμε στα απανταχού μαγαζια πολυτελείας. Σε τί λαδια ( ορυκτέλαια) τηγανίζεται το φαγητό που σερβίρεται σε φοιτητές στις λέσχες, στο πόσο καλά πλυμένα είναι τα λαχανικά που τρώμε στα δήθεν φημισμενα εστιατόρια, στο πόσα ληγμένα γαλατα και χαλασμενα αυγά έχουμε καταναλώσει στα ξενοδοχεία σαν πρωινό στα πεντανόστιμα κεκάκια... Τα σπουργιτάκια στο ουζερί δεν είναι τίποτα μπροστα στα έντομα και τα ποντίκια που βρίσκουμε συχνά όχι μόνο στις αποθήκες και τις προθηκες των ψυγείων των σουπερ μαρκετ , αλλά πολλές φορές και μέσα στα ίδια τα τρόφιμα... Συγνώμη για το off topic, αλλά ευκαιρίας δοθήσης που πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενα Δελτίο τύπου της Νομαρχίας Αθηνών, από υγειονομικούς ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν
σε επώνυμες επιχειρήσεις που τα σπουργιτάκια μπροστά τους είναι απλά... Οδοντόκρεμες. 🙂
 
Μακάρι να είμασταν σίγουροι για το τί μάς σερβίρουν και τρώμε στα απανταχού μαγαζια πολυτελείας. Σε τί λαδια ( ορυκτέλαια) τηγανίζεται το φαγητό που σερβίρεται σε φοιτητές στις λέσχες, στο πόσο καλά πλυμένα είναι τα λαχανικά που τρώμε στα δήθεν φημισμενα εστιατόρια, στο πόσα ληγμένα γαλατα και χαλασμενα αυγά έχουμε καταναλώσει στα ξενοδοχεία σαν πρωινό στα πεντανόστιμα κεκάκια... Τα σπουργιτάκια στο ουζερί δεν είναι τίποτα μπροστα στα έντομα και τα ποντίκια που βρίσκουμε συχνά όχι μόνο στις αποθήκες και τις προθηκες των ψυγείων των σουπερ μαρκετ , αλλά πολλές φορές και μέσα στα ίδια τα τρόφιμα... Συγνώμη για το off topic, αλλά ευκαιρίας δοθήσης που πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενα Δελτίο τύπου της Νομαρχίας Αθηνών, από υγειονομικούς ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν
σε επώνυμες επιχειρήσεις που τα σπουργιτάκια μπροστά τους είναι απλά... Οδοντόκρεμες. 🙂
Το υγειονομικό φυσικά επεμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις!
Ας μην υποβιβάζουμε το γεγονός. Οι κουτσουλιές από τα σπουργιτάκια δεν είναι και τόσο αθώες! Το γεγονός ότι στο σημείο κοπής ψωμιού συχνάζουν φορείς πολύ επικίνδυνων μικροβίων δε μπορεί να ωραιοποιείται και μάλιστα από συντονιστές ενός τέτοιου φόρουμ.
 
Εκτος απο τους πουλοπιαστες τωρα θα εχουμε και αυτους που σιχαινονται τα πουλια;
Τι θα κολλησουμε απο 2 σπουργιτακια που τρωνε τα πεταμενα ψιχουλα;
Αυτοι που ειναι moderator δεν ειναι τυχαιοι και δεν θα γινοντουσαν αν σιχαινοντουσαν 2 μικρα σπουργιτακια!
Υποθετω οτι εδω εχουμε την περιπτωση κλωτσιας αδεσποτων που περιμενουν ενα μεζεδακι απο "καθαρους ανθρωπους"! Ξερω πολυ καλα τι λεω γιατι τα χω ξανακουσει αυτα😡Και τα χω ξανακουσει με τον ιδιο ακριβως προλογο:"Δε λεω τααγαπώ πολύ τα..."
Θελω να ζητησω συγνωμη για το ξεσπασμα μου και το t:
αλλα δεν μου αρεσε που χαλαστηκε αυτο το ωραιο θεμα!
Και σταματαω εδω...
 
Τα σπουργιτακια μπαινουν τις ημερες της κακοκαιριας συνηθως, απο την μονιμα ανοιχτη πορτα του καταστηματος. Αν καποια στιγμη ακουμπησαν και στην ψωμιερα, οι υπευθυνοι του καταστηματος δεν θα μπουρουσαν να τα 'σκοτωσουν' σαν... Κατσαριδες ας πουμε!😕
 
Άλλο τα πουλιά και άλλο τα περιττώματά τους. Όποιος αγαπάει τα ωραία αυτοκίνητα, αγαπάει και το καυσαέριο; Έ όχι, είναι θέμα υγιεινής.
 
Τα σπουργιτακια μπαινουν τις ημερες της κακοκαιριας συνηθως, απο την μονιμα ανοιχτη πορτα του καταστηματος. Αν καποια στιγμη ακουμπησαν και στην ψωμιερα, οι υπευθυνοι του καταστηματος δεν θα μπουρουσαν να τα 'σκοτωσουν' σαν... Κατσαριδες ας πουμε!😕
Σίσσυ, συγνώμη που σου χάλασα το θέμα, μου άρεσαν οι φωτογραφίες σου και ποτέ δεν είπα να τα σκοτώσουν, εγώ ταίζω πολύ περισσότερα σπουργιτάκια όλο το χειμώνα. Αλλά να μην υπερβάλουμε.
 

Συνημμένα

  • ta-spourgitakia-mou.webp
    ta-spourgitakia-mou.webp
    19,7 KB · Προβολές: 85
Σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάστηκε κανένα γεγονός. 🙂
Απλά μοιαζει σαν να "καταπίνουμε την κάμηλο και να διυλίζουμε τον κώνωπα" όταν οι κοτσιλιές πουλιών, τα περιττώματα ζώων, οι βρωμιές και τα μικρόβια απο τους τόνους σκουπιδιών που ξεχειλιζουν στους δρόμους, τα ακατάλληλα τρόφιμα που καταναλώνουμε με ασυδωσία μπορούν να βρεθούν σε καθε μέρος και να προξενήσουν σοβαρότερα προβλήματα στην υγεία των ανθρώπων, όταν με διάφορους τρόπους τα φέρνουμε στο σπίτι μας με ορατούς ή αόρατους τρόπους.
Δυστυχώς δεν είναι δυνατον να ζουμε σε ένα αποστειρωμένο περιβάλλον. Προσωπικά, με ενοχλούν λιγότερα τα σπουργιτακια που μπορεί να φανε απο το πιάτο μου σε ενα γραφικό ουζερί, από τα ζωντανα ή νεκρά έντομα και τρωκτικά που βρισκονται κρυμενα επιμελώς πίσω απο πολυτελέις βιτρίνες εστιατορίων.

Συγνωμη για το t:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν πιστευω πως 'χαλασε' το θεμα. Ισα ισα το βλεπουμε ισως και πιο 'βαθια'. 😉
Συμφωνω με την τοποθετηση της Georgina, και οπως φαινεται την ιδια αποψη εχουν και οι πελατες του καταστηματος, διοτι:
Οι Σπετσες ειναι ενα νησι το οποιο δεν εχει σχεδον καθολου τουρισμο τον χειμωνα. Οι θαμωνες του εν λογω καφε-ουζερι ειναι (99%) ντοπιοι και ανθρωποι οι οποιοι συνηθιζουν να περνουν καθημερινα την ωρα τους εκει, παιζοντας ταβλι η' συζητωντας και πινοντας τον καφε η' το ουζακι τους. Προκειται λοιπον για πελατες, που γνωριζουν οτι μπαινοβγαινουν τα σπουργιτακια και ειναι επιλογη τους να συχναζουν εκει, διοτι οχι απλα δεν τους 'ενοχλουν' αλλα τα θεωρουν και μασκωτ του καταστηματος.
Αλλωστε, οι εξοικειωση των πουλιων με τους ανθρωπους στον τοπο αυτον, φαινεται και κατα την διαρκεια των καλοκαιρινων μηνων, οταν τα τραπεζακια των καφε-ζαχαροπλαστειων ειναι γεματα απο κοσμο (ενηλικες+παιδια ολων των ηλικιων) και τα πουλακια πηγαινοερχονται αναμεσα τους χωρις να επηρεαζονται απο την παρουσια τοσων πολλων ανθρωπων και το αντιθετο 😉
Αυτο γινεται πολλα χρονια (οπως γνωριζω προσωπικα) και νομιζω πως 'λεει' πολλα για και για τα δυο ειδη (ανθρωπους και πουλια):)
 
Η Δανάη εξέφρασε ελεύθερα, άποψη σε θέμα υγιεινής - καθαριότητος, [φυσιολογικό σε πολυμελές φόρουμ η πολυφωνία, οι απόψεις να διίστανται, το αντίθετο, θα υποβίβαζε σοβαρότητα - εγκυρότητα]. Η τοποθέτησή μου είναι, ότι πρέπει ο χώρος εστίασης, σκεύη - αντικείμενα κουζίνας, πιατικά & μαχαιροπίρουνα να είναι όχι μόνο απόλυτα καθαρά, αλλά αποστειρωμένα! Και τα δικά μας & των φίλων μας, για τη δική μας υγεία και για τη δική τους. Πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε σε αυτό, όπως και στο ότι οι φωτογραφίες είναι ωραίες, άλλο αν εν αγνοία μας, κάπου - κάποτε, δεν τηρούνται όρια, διαχωριστικές γραμμές!
 
λοιπον μαρακι για σενα κ για σας που θελετε συνθηκες..."χειρουργειου" στο ουζακι σας :D βρηκα ενα πολυ κατατοπιστικο κ χρησιμο pdf
KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

φυσικα σε κανενα μαγαζι δεν τιθεται θεμα εφαρμογης σε τιποτα απ'ολα αυτα που θα δειτε στο pdf 😛
αλλα ετσι,... Εγκυκλοπαιδικα το περναω... 😀
 
Back
Top