Ασθένειες Στραβό ράμφος καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
@misalouris Η διαταγη εξετελεσθη. Και κει που τραβαω ανεμελη φωτο, δινει το σαλτο μορταλε και κρεμαστηκε στα καδρα... ΣΟΚ @

Ιδου και οι φωτογραφιες. Εχουμε και λεμε...
En face:

tinypic-no-longer-available.jpg


Προφιλ:

tinypic-no-longer-available.jpg


Απο πανω:

tinypic-no-longer-available.jpg


Απο κατω:

tinypic-no-longer-available.jpg


Ελπιζω να μη με μισησε πρωινιατικο...

Περιμενω να μου πειτε τι γινεται :)
 
Λίμα, αριστερά στο κάτω, δεξιά στο πάνω και κόψιμο στρογγύλεμα στο τελείωμα
.. Να μειωθεί το ''ψαλίδι'' της γωνίας.
 
Γνωρίζω πως υπήρχε το θέμα παλιά... και θεωρώ πως είναι καλή ευκαιρία να δούμε την εξέλιξη και την πορεία του ως "έφηβου" και ελπίζω και την βελτιωμένη κατάσταση ως ενήλικου...
Θα χρειαστεί να υπερβάλλεις... και θα το κάνεις άσχετα αν μπορείς. Γιατί αυτό επιτάσσει η κατάσταση...
Δεν ερχεσαι να το κανεις κιολας; Εγω δεν μπορω..
Είναι δύσκολο με τη λίμα χεριών γιατί χρειάζεται εκτός από πίεση να κουνάς και τη λίμα κρατώντας το μικρό ακίνητο...
Θα χρησιμοποιήσεις το εργαλείο περιποίησης των νυχιών (σαν τροχός - σβουράκι με ελάχιστα ευρώ) και θα αφαιρέσεις για αρχή το γαμψό μέρος του άνω ράμφους και το λευκό διάφανο του κάτω.
1.webp
Κάθε 3-4 μέρες και με ιδιαίτερη προσοχή (λίγο κάθε φορά) θα αφαιρείς μια ποσότητα από το κάτω και από το πάνω ράμφος.. επιτρέποντας χρονικά να αλλάξει (όσο είναι εφικτό) τη θέση κλεισίματος του ράμφους...
2.webp
Να θυμάσαι πως χρειάζεται να μειώσουμε τα στραβά σημεία επαφής του ράμφους... αυτά δηλαδή που συνεχίζουν να το στραβώνουν.
Γνωρίζω πως δεν είναι εύκολο... αλλά είμαι σίγουρος πως θα το πας μέχρι τέλους...
Εμείς θα σε βοηθήσουμε... αλλά το δύσκολο θα το κάνεις μόνη σου.
 
Και να φυγουν τα "περιττα" διαφανα τμηματα, το κατω ειναι ισιο οπως επρεπε, αλλα το πανω εχει αγγεια που ειναι ετσι κ αλλιως στραβα. Αν αιμοραγησει τι γινεται; Εννοω αντε και το κανω και δεν ειναι τοσο εντονο... Παλι θα ειναι στραβο ομως..
 
Εγώ χρησιμοποιώ σαν εργαλείο αυτό ... Το οποίο πάντα χρειάζεται και δίνει λύσεις σε πολλές καταστάσεις...
Και να φυγουν τα "περιττα" διαφανα τμηματα, το κατω ειναι ισιο οπως επρεπε, αλλα το πανω εχει αγγεια που ειναι ετσι κ αλλιως στραβα. Αν αιμοραγησει τι γινεται; Εννοω αντε και το κανω και δεν ειναι τοσο εντονο... Παλι θα ειναι στραβο ομως..
Για το πρώτο μέρος δεν υπάρχουν καθόλου αγγεία...
Για το δεύτερο μίλησα για σταδιακή και μικρή επιφανειακή τριβή...
Ας υποθέσουμε πως αντικαθιστούμε τη φυσική φθορά... έστω και λίγο πιο έντονα...
Είναι εφικτή η βελτίωση... απλά πρέπει πρώτα να την πιστέψεις εσύ...
Φυσικά δεν θα γίνει όπως το φυσικό... αλλά η βελτίωση θα είναι τέτοια που μόνο καλό θα κάνει και στο πρακτικό μέρος της υπόθεσης (τροφή) αλλά και στο αισθητικό που μας ενδιαφέρει λιγότερο.
 
Θα προσπαθησω... Δεν ξερω πως θα εξελιχθει ομως, και το κυριοτερο ειναι οτι προβλεπω να παθαινει κανενα καρδιακο απο τα τοσα πιασιματα.
 
Θα προσπαθησω... Δεν ξερω πως θα εξελιχθει ομως, και το κυριοτερο ειναι οτι προβλεπω να παθαινει κανενα καρδιακο απο τα τοσα πιασιματα.
Είναι το τίμημα..
Μην ξεχνάς να βγάζεις κάποιες φωτογραφίες μετά τις "επεμβάσεις"... Θα χρειαστούν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι σίγουρα, αλλά μου έκανε εντύπωση.

Η φύση μάλλον τελικά δεν είναι όσο σκληρή όσο (θέλουμε να) την παρουσιάζουμε.
 
Εφοσον καταφερε και προσαρμοστηκε καταφερε και επιβιωσε..Αν δεν μπορουσε να σπασει σπορους ηταν προφανως καταδικασμενο. Αλλα εχεις δικιο, τελικα δεν ειναι καταδικασμενα ολα τα διαφορετικα ζωακια :)
 
Ίσως αυγοτροφη με αλεσμενους σπόρους θα ήταν μια "αφυσικη" λύση, αλλά το σημαντικό είναι ότι τα κατάφερε και μάλιστα μόνο του.
 
1. Πρέπει να μην κινείται.
2. Αφαιρείς με μικρό κοφτάκι τα πολλά.
3. Λιμάρεις με ηλεκτρικό περιστρεφόμενο για να δώσεις καλύτερο σχήμα (τύπου ντρέμλερ ή το ηλεκτρικό για τα νύχια)

Μπορώ να φέρω τα παραπάνω εργαλεία και να το κάνουμε μαζί, από εβδομάδα, αν δεν βιάζεσαι.
 
Θα παω τωρα σε λιγο στο hondo να δω μηπως παρω ενα περιστρεφομενο. Θα προσπαθησω να το κανω μονη μου, αλλα εννοειται η βοηθεια ειναι δεκτη, οποτε μπορεσεις γιατι ξερω οτι δουλευεις.
 
1. Πρέπει να μην κινείται.
2. Αφαιρείς με μικρό κοφτάκι τα πολλά.
3. Λιμάρεις με ηλεκτρικό περιστρεφόμενο για να δώσεις καλύτερο σχήμα (τύπου ντρέμλερ ή το ηλεκτρικό για τα νύχια)

Μπορώ να φέρω τα παραπάνω εργαλεία και να το κάνουμε μαζί, από εβδομάδα, αν δεν βιάζεσαι.
Το καλύτερο νομίζω, μπράβο Γιάννη! Γιατί ένα άτομο πρέπει να του κρατάει σταθερό το κεφάλι. Εγώ τα πουλάκια τα τυλίγω σε πετσετάκι και αφήνω μόνο το κεφάλι απ' έξω που το κρατάω με το ένα χέρι μου ακίνητο πιάνοντας τα σημεία πάνω από τα μάτια.
 
Back
Top