Ασθένειες Στραβό ράμφος καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ανεβαζω το θεμα.

Το γλυκακι μου αντιληφθηκα οτι περιπου καθε 3 μηνες θελει περιποιηση προσωπου. Δυστυχως εδω που ειμαι δεν εχω τον @YannisK αλλα με κατευθυντηρια γραμμη το τι εκανε, εκοψα ενα πανακι και αγορασα (ελα, μη γελασετε) ενα εργαλειο που κοβουμε τα πετσακια απο τα νυχια σε πανικιουρ πεντικιουρ. Λιγο λιγο, και οσο μπορουσα το εκοψα και μονη μου. Εστω μια συντηρηση, οχι τοσο τελεια δουλεια οσο εκανε ο Γιαννης.

Για οσους το ειχαν σκαρτο το πουλακι, η δεν θα το κρατουσαν γιατι ειναι "προβληματικο" ενα εχω να πω! Παντα υπαρχει ελπιδα! Ο μικρος μου εξελιχθηκε σε τενορο. Καθε μερα ολη μερα μου παιρνει το κεφαλι στο τραγουδι. Ενταξει δεν παει και για διαγωνισμο αλλα ειναι γλυκυτατος και τραγουδαει δυνατα, καθαρα και ομορφα. Ειναι λιγακι.. Αστειος αμα τον βλεπεις να τραγουδαει en face αλλα χαλαλι του!
 
Βρήκε όμως και τον κατάλληλο φίλο για να εκφράσει τις ευχαριστίες του για την περιποίηση και την "ανοχή" στην μοναδικότητά του...
Μπράβο λοιπόν και στους δυο σας.
 
Μπράβο βρε Μύρα μου! Τόσο που το φροντίζεις και το αγαπάς αυτό σου δείχνει την αγάπη του με το τραγούδι του! Μπορεί να ήταν "άτυχο" που γεννήθηκε έτσι, αλλά τελικά είχε όλη την τύχη πάνω του αφού έπεσε στα δικά σου χέρια! ❤️️️️

Κανένα βιντεάκι ή φώτο να καμαρώσουμε τον τενόρο μην ανεβάσεις ρε! 😛
 
Μπράβο βρε Μύρα μου! Τόσο που το φροντίζεις και το αγαπάς αυτό σου δείχνει την αγάπη του με το τραγούδι του! Μπορεί να ήταν "άτυχο" που γεννήθηκε έτσι, αλλά τελικά είχε όλη την τύχη πάνω του αφού έπεσε στα δικά σου χέρια! ❤️️️️

Κανένα βιντεάκι ή φώτο να καμαρώσουμε τον τενόρο μην ανεβάσεις ρε! 😛
Δεν ανεβαζω γιατι θα μου τον ματιασετε και μετα θα μου τον ζητανε απο παντου!
 
Οκ λοιπόν! Δεκτό! 😛
Οχι σοβαρα, φωτο τ προσπαθω αλλα ειναι αεικινητο το χρυσο μου και δεν βγαινει με τιποτα.

Μια προσπαθεια.. Αποτυχημενη λιγο αλλα οτι μπορεσα!
2015-10-22 09.36.43.webp 2015-10-22 09.37.14.webp 2015-10-22 09.39.34.webp
 
Οχι σοβαρα, φωτο τ προσπαθω αλλα ειναι αεικινητο το χρυσο μου και δεν βγαινει με τιποτα.

Μια προσπαθεια.. Αποτυχημενη λιγο αλλα οτι μπορεσα!
View attachment 35998 View attachment 35999 View attachment 36000
Ααα αντικειμενικά είναι πολύ όμορφος! Κοίτα συμμετρία που έχει το μαύρο σημάδι στο λαιμό! Φτου φτου να τον χαίρεσαι Μυράντα μου και να τον έχεις παρέα για πολλά χρόνια! :D
 
Οχι σοβαρα, φωτο τ προσπαθω αλλα ειναι αεικινητο το χρυσο μου και δεν βγαινει με τιποτα.

Μια προσπαθεια.. Αποτυχημενη λιγο αλλα οτι μπορεσα!
View attachment 35998 View attachment 35999 View attachment 36000
Τέλεια κάγκελα έχει το κλουβί... και καθαρά
Όπως κατάλαβες... Θέλω άλλες φωτό.
 
Πολύ ωραίος έγινε! Μπράβο σου για όλη τη φροντίδα! Φαίνεται ζωηρός και δεν μπόρεσα καν να εντοπίσω το θέμα στο ράμφος του στις φωτογραφίες. 😉
 
Τέλεια κάγκελα έχει το κλουβί... και καθαρά
Όπως κατάλαβες... Θέλω άλλες φωτό.
Χα.χα. ελατε να τον φωτγραφησετε αν μπορειτε!
Πολύ ωραίος έγινε! Μπράβο σου για όλη τη φροντίδα! Φαίνεται ζωηρός και δεν μπόρεσα καν να εντοπίσω το θέμα στο ράμφος του στις φωτογραφίες. 😉
Θα το εντοπισεις αμεσως!
2015-10-22 10.21.17.webp 2015-10-22 10.21.47.webp 2015-10-22 10.22.27.webp 2015-10-22 10.22.59.webp 2015-10-22 10.23.26.webp 2015-10-22 10.24.14.webp
σορυ για τη θολουρα.. Ετσι βγαινει με συμπιεση..
 
Μικρό το ελάττωμα...
Χα.χα. ελατε να τον φωτγραφησετε αν μπορειτε!
Θα το εντοπισεις αμεσως!
σορυ για τη θολουρα.. Ετσι βγαινει με συμπιεση..
Με τόση γκρίνια... καλά τα κατάφερες.
 
Μπράβο σου Μιράντα. Με σωστή παρατήρηση και την κατάλληλη επέμβαση όλα τα προβλήματα βρίσκουν λύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δυστυχως εδω που ειμαι δεν εχω τον @YannisK
Φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα μπορούσε να κάνει ένα εκτός έδρας. Ποιος δεν θα ήθελε άλλωστε ένα εκτός έδρας στα μέρη σου μέσα στον Αύγουστο.

αγορασα (ελα, μη γελασετε) ενα εργαλειο που κοβουμε τα πετσακια απο τα νυχια σε πανικιουρ πεντικιουρ
Είναι μια χαρά αυτό. Να προσέχεις τη γλώσσα του μόνο. Μπορείς να δοκιμάσεις και με μια καλή λίμα νυχιών και αν τα αποτελέσματα είναι αρκετά καλά, να το κάνεις συχνότερα ώστε να είναι ευκολότερο να αποκατασταθεί.
 
Δε με βολευει καθολου η λιμα. Εχω μια για αυτο το σκοπο, αλλα μονο για τυχον εξομαλυνσεις απο τα κοψιματα.
 
Χα.χα. ελατε να τον φωτγραφησετε αν μπορειτε!

Θα το εντοπισεις αμεσως!
View attachment 36001 View attachment 36002 View attachment 36003 View attachment 36004 View attachment 36005 View attachment 36006
σορυ για τη θολουρα.. Ετσι βγαινει με συμπιεση..
Τέλειος είναι, αν δεν το έλεγες δεν θα το πρόσεχα! Μπράβο σου για την προσπάθεια σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Kουκλος κουκλος με το καλο και η νυφη την ανοιξη!:D👍
Ευχαριστουμε και οι δυο θερμα... αλλα νυφη δεν εχει και ουτε θα εχει. Δεν ηταν ξεκαθαρο αν γεννηθηκε ετσι ή πατηθηκε και στραβωσε, και δεν διατιθεμαι να το ρισκαρω για γενετικες ανωμαλιες να πω την αληθεια..

Αυτος για μενα και εγω για κεινον, δε χωρανε αλλες κορασιδες εδω!
 
Μιράντα κελαηδάει κανονικά ή τον ενοχλεί το ράμφος του;
Κανονικα κελαηδαει. Ισως λιγο ακουγεται "καπως", αληεθαι δε μπορω να τ περιγραψω αλλα ειναι ελαχιστα διαφορετικο απο τα αλλα. Παντως και γυρισματα κανονικα, και ενταση και διαρκεια.
 
Back
Top