Ασθένειες Στραβό ράμφος καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να μην κινούνται κάνω τα παρακάτω:

Σε μια πετσέτα κουζίνας κάνω ένα μικρό σχίσιμο στην μέση της.
Από την σχισμή περνάει ίσα ίσα το ράμφος, (όχι τα μάτια ή το κεφάλι).
Τυλίγω με την πετσέτα το υπόλοιπο σώμα, ώστε να φαίνεται μόνο το ράμφος, να προεξέχει (σαν χειρούργος δηλαδή).

Αποτέλεσμα δεν βλέπουν, μένουν ακίνητα και δεν φτερουγάνε σχεδόν καθόλου.
 
Για να μην κινούνται κάνω τα παρακάτω:

Σε μια πετσέτα κουζίνας κάνω ένα μικρό σχίσιμο στην μέση της.
Από την σχισμή περνάει ίσα ίσα το ράμφος, (όχι τα μάτια ή το κεφάλι).
Τυλίγω με την πετσέτα το υπόλοιπο σώμα, ώστε να φαίνεται μόνο το ράμφος, να προεξέχει (σαν χειρούργος δηλαδή).

Αποτέλεσμα δεν βλέπουν, μένουν ακίνητα και δεν φτερουγάνε σχεδόν καθόλου.
Εξυπνο...Φερε και την πετσετα σου μαζι :)
 
4 χέρια και μάτια είναι πάντα καλύτερα από 2 ! Μπράβο Γιάννη! Τώρα είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε! :D
 
Λοιπον να ενημερωσω. Πηγα στο hondos και δεν εχουν τετοια, μου ειπαν να κοιταξω μονο σε εκθεσεις και επαγγελματικα μαγαζια. Ετσι κ εκανα, πηγα σε επαγγελματικο μαγαζι, και μου ειπαν εχουν απο 70Ε και ανω, ακριβως επειδη ειναι επαγγελματικα. Γιαννη θα περιμενω εσενα και τα εργαλεια σου...
 
Ενημερωση!

Εχθες το απογευμα ηρθε ο @YannisK με τα εργαλεια και τη μαγικη πετσετα του! Εκοψε το μπροστινο τμημα του πανω ραμφους ενω το κατω δεν πειραχθηκε διοτι ηταν αδυνατο να γινει αυτο χωρις να τραυματισουμε το πουλι. Εδω και μερικες φωτογραφιες:

Η μαγικη πετσετα, τα εργαλεια και η ετοιμασια για το "χειρουργειο".

rsz_12qu3hg1.webp

Το γλυκακι μου μετα το κοψιμο:

rsz_2rftyt5.webp rsz_329o1fra.webp

Και για να συγκρινετε πως ηταν πριν:

rsz_4732dmr.webp

Γιαννη μου σε ευχαριστω με ολη μου την καρδια! (πρεπει φυσικα να μαθω να το κανω και μονη μου)
 
Ενημερωση!

Εχθες το απογευμα ηρθε ο @YannisK με τα εργαλεια και τη μαγικη πετσετα του! Εκοψε το μπροστινο τμημα του πανω ραμφους ενω το κατω δεν πειραχθηκε διοτι ηταν αδυνατο να γινει αυτο χωρις να τραυματισουμε το πουλι. Εδω και μερικες φωτογραφιες:

Η μαγικη πετσετα, τα εργαλεια και η ετοιμασια για το "χειρουργειο".

View attachment 33913

Το γλυκακι μου μετα το κοψιμο:

View attachment 33914 View attachment 33915

Και για να συγκρινετε πως ηταν πριν:

View attachment 33916

Γιαννη μου σε ευχαριστω με ολη μου την καρδια! (πρεπει φυσικα να μαθω να το κανω και μονη μου)
Μπορώ να εκθειάσω την προσπάθειά σας και να καμαρώσω το αποτέλεσμά της!
Μπράβο @YannisK χαλάλι ο καφές @Myra !
 
@Paianas Χειρουργός ετσι για τον τονισμο...

Σας εκτιμουμε καλε... Εγω δεν αντεξα οταν ακουσα το κρακ που το κοψε..Αλλα πρεπει να γινω λιγο πιο σκληρη αν θελω να το κανω και μονη...

@misalouris τι καφε... Μας εφαγαν τα κουνουπια, μια κοκακολα και αυτη στο ποδι..
 
Φενεται η διαφορα απιστευτα μπραβο σας! Μια ερωτηση τι κερδισαμε μ αυτο; Που αποσκοπουσε η επεμβαση; Αυτο οσο μεγαλωνει δεν θ επιστρεφει στην αρχικη κατασταση;
 
Φενεται η διαφορα απιστευτα μπραβο σας! Μια ερωτηση τι κερδισαμε μ αυτο; Που αποσκοπουσε η επεμβαση; Αυτο οσο μεγαλωνει δεν θ επιστρεφει στην αρχικη κατασταση;
Οσο μεγαλωνει και το ραμφος σε εκεινο το σημειο δεν χρησιμοποιειται,θα μεγαλωνει παλι. Οποτε μια δυο φορες το χρονο θα θελει κοψιμο...

Για ευζωια φανταζομαι κι για να μην εχει προβλημα το κοψαμε. Το στραβωμα δεν διορθωνεται δυστυχως, απλα προσπαθουμε να κλεισουμε την ψαλιδα.
 
Η Myra ήταν εξαιρετική οικοδέσποινα, με ξενάγησε στον όμορφο κήπο και είδα τα καναρίνια της τα οποία είναι όλα άψογα περιποιημένα και καθαρά!

Ο στραβομύτης μπορεί να παραξενεύει με την εμφάνιση του αλλά έχει καρδιά και είναι σπαθάτος.

Myra για τα κουνούπια θα πρέπει να ελέγξεις την στέρνα, αν αναπαράγονται εκεί. Αν ναι θα πρέπει να κλείσεις το σημείο που περνάνε (με μια σήτα) και να ρίξεις λίγο ασβέστη μέσα.
 
Εσυ πως τον βλεπεις μετα την επεμβαση;
Διαφορετικο... Εβαλα και τη φωτογραφια γι αυτο το λογο...Αν δεν εννοεις οπτικα, αλλα το πως ειναι το πουλακι... Ειναι σαν να μην καταλαβε τιποτα.

Αν συνεχιζόταν αυτό, κάποια στιγμή δεν θα μπορούσε να φάει καθόλου και θα πέθαινε από ασιτία.
Θα γυρνουσε δηλαδη προς τα μεσα οπως οι παπαγαλοι;

Η Myra ήταν εξαιρετική οικοδέσποινα, με ξενάγησε στον όμορφο κήπο και είδα τα καναρίνια της τα οποία είναι όλα άψογα περιποιημένα και καθαρά!

Ο στραβομύτης μπορεί να παραξενεύει με την εμφάνιση του αλλά έχει καρδιά και είναι σπαθάτος.

Myra για τα κουνούπια θα πρέπει να ελέγξεις την στέρνα, αν αναπαράγονται εκεί. Αν ναι θα πρέπει να κλείσεις το σημείο που περνάνε (με μια σήτα) και να ρίξεις λίγο ασβέστη μέσα.
Αλιμονο αμα δεν τα χα φρεσκαρει καλε! Επισκεψεις ειχαμε!
Ο στραβομυτης ειναι ενα γλυκυτατο αγορακι... :)

Για τη στερνα την αδειαζουμε μια στο τοσο, αλλα πρεπει τωρα που ναι γεματη να ριξουμε μεσα φαρμακο. Αλλα ο πατερας μου βαριεται 😉
 
Θα γυρνουσε δηλαδη προς τα μεσα οπως οι παπαγαλοι;
Θα συνέχιζε η παραμόρφωση προς την κατεύθυνση που επεκτεινόταν και κάποια στιγμή θα έφτανε σε τέτοιο σημείο που δεν θα μπορούσε να σπάσει τους σπόρους ούτε και να χρησιμοποιήσει το ράμφος για να κρατήσει και να φέρει στο στόμα οποιαδήποτε άλλη τροφή για να τραφεί.
 
Θα συνέχιζε η παραμόρφωση προς την κατεύθυνση που επεκτεινόταν και κάποια στιγμή θα έφτανε σε τέτοιο σημείο που δεν θα μπορούσε να σπάσει τους σπόρους ούτε και να χρησιμοποιήσει το ράμφος για να κρατήσει και να φέρει στο στόμα οποιαδήποτε άλλη τροφή για να τραφεί.
Μα μου κανει εντυπωση διοτι στραβο και μακρυ μεν, αλλα τα σπορια τα σπαγε με ενα κουλο δικο του τροπο. Οποτε το μηκος δεν ξερω σε ποιο σταδιο θα το εμποδιζε..
 
Εάν συνέχιζε να μεγαλώνει προς αυτή την κατεύθυνση, θα δημιουργούσε πλήρη εξάρθρωση των σιαγώνων κι έτσι δεν θα μπορούσε πλέον να φέρει επαφή το επάνω σημείο του ράμφους με το κάτω σε κανένα σημείο. Ετσι δυστυχώς δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανένα κόλπο για να καταφέρει να τραφεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τώρα βλέπεις διαφορά στο πως σπάει τα σποράκια;
Οχι. Δεν τον πετυχα να τρωει σημερα γιατι ειχα δουλειες, αλλα τη γλυστριδα μια χαρα την πελεκαει τωρα.

Εάν συνέχιζε να μεγαλώνει προς αυτή την κατεύθυνση, θα δημιουργούσε πλήρη εξάρθρωση των σιαγώνων κι έτσι δεν θα μπορούσε πλέον να φέρει επαφή το επάνω σημείο του ράμφους με το κάτω σε κανένα σημείο. Ετσι δυστυχώς δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανένα κόλπο για να καταφέρει να τραφεί.
Σταματα... Ετσι οπως τα λες και σοβαρα σοβαρα με τρομαζεις!
 
Back
Top