Γενικά Συγκατοίκηση lovebirds, ringneck και cockatiel στο ίδιο κλουβί

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα παιδια, ευχομαι να σται ολοι καλα! Θα θελα να ζητησω τη γνωμη σας για το εξης Τον τελευταιο καιρο ετοιμαζω ενα κλουβι υψους ενος μετρου περιπου(χειροποιητο!)Σκεφτομαι να βαλω μεσα τα Lovebirds μου ringneck και kokatiel που σκεφτομαι να αγορασω(στο μελλον! )Γινεται να βαλω τετοια πουλια μαζι ή θα τσακωνονται και αποκλειεται να ζευγαρωνουν; 😕Ζητω τη γνωμη σας απο τωρα για να μην το φτιαχνω τσαπα;

ευχαριστω!
 
Το κάθε είδος πρέπει να είναι χωριστά.. Ειδικά όταν έχει να κάνει και με τέτοια απόκλιση στο μέγεθος! Ακόμη και αν είναι φιλικά μεταξύ τους διαφορετικά είδη ποτέ δεν τα αφήνουμε στο ίδιο κλουβί!
 
Αν εννοεις αποκληση στο μεγεθος σχετικα με το κλουβι, αυτο εχει πολυ μεγαλες διαστασεις! Εξαλλου εχω δει σε κλουβια να συζουν μαζι πολλα διαφορετικα παπαγαλακια!
 
Αυτα θα μπορουσαν να συζησουν σε μια μεγαλη εξωτερικη κλουβα πτησης (aviary). Οχι στο κλουβι του ενος μετρου. Και παλι ακομη και στις κλουβες καλο ειναι να μην μπαινουν ειδη τοσο διαφορετικα, οπως το ringneck σε σχεση με τα υπολοιπα το οποιο καταγεται απο αλλη ηπειρο, εχει τελειως διαφορετικες διατροφικες συνηθειες και δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει στα υπολοιπα καθ'τι δυνατοτερο και ισχυρος σχετικα χαρακτηρας.
 
Όχι.. Εννοούσα απόκλιση στο μέγεθος μεταξύ των παπαγάλων. Είναι πολύ μελύτερο το ringneck σε σχέση με τα Lovebirds! Το cockatiel που λες ότι σχεδιάζεις να πάρεις είναι γενικά πολύ καλόβολο πουλί, αλλά τα Lovebirds έχουν έντονο ταμπεραμέντο και μπορεί να κόψουν κανένα δάχτυλο στο cockatiel! Άσε που κατά την αναπαραγωγή τα αρσενικά γίνονται πιο κυριαρχικά, οπότε μπορεί να υπάρξουν παραπάνω διενέξεις και πρόβλημα κατά την αναπαραγωγή..
 
Σε κλουβι με διαστασεις 1x1 δυστυχως μονο ενα ειδος ειναι ορθοτερο να βαλεις. Διαφορετικα παιρνεις μεγαλο ρισκο.
 
Με Lovebirds θα μπορείς να βάλεις... Lovebirds!
 
Συγγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι 1,50m υψος 60cm πλατος και 60cm μηκος(μολις το μετρησα)δεν ειναι αρκετα μεγαλο; Ευχαριστω!
 
ΔΕΝ είναι θέμα χώρου! Αν θες παραπάνω πουλιά πάρε και άλλα Lovebirds για την κλούβα που λες.. Είναι ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ να έχεις διαφορετικά είδη μεταξύ τους για τα ίδια τα πουλιά!
 
Στο λεω απο πρωτο χερι... Τα Lovebirds μονα τους! Κι οταν λεω μονα τους δεν εννοω να βαλεις διαφορα ειδη Lovebirds σε ενα κλουβι! Αλλα ανα ζευγαρι! Οπως σου πε και η Yasmin γινονται πολυ επιθετικα κατα την αναπαραγωγη αλλα οχι τα αρσενικα! Αλλα τα θηλυκα! Εδω τα Lovebirds τσακωνονται μεταξυ τους τα ζευγαρια! Που να δεις με αλλα... Εχουν πολυ ισχυρη προσωπικοτητα αλλα ειναι και πολυ κυριαρχα πουλια! Τον χωρο τους τον υπερασπιζονται οπως και να χει! Οσο για τα υπολοιπα που λες ringneck cockatiel Lovebirds με τιποτα δεν μπαινουν μαζι! Και σε aviary να τα βαλεις παλι ρισκο ειναι! Μια καλη αναμιξη θα ταν να βαλεις cockatiel με Budgie! Αλλα κι αυτα παλι σε μεγαλο κλουβι! Οπως σου πε και ο Ανεστης (Φοιβος) καλο ειναι αν θες να βαζεις πουλια διαφορετικου ειδους να καταγονται τουλαχιστον απο την ιδια χωρα, ωστε να χουν τις ιδιες συνηθειες και στο φαγητο και σ ολα!
 
konstadine, εαν δε θελεις να βαλεις μονο Lovebirds μεσα στην κλουβα-που αν τα βαλεις μονα τους μπορεις να βαλεις αρκετα μεσα καθοτιν αυτα ειναι μικρα σε μεγεθος-, μπορεις πολυ απλα να βαλεις μερικα απο μεγαλυτερο ειδος, πχ sun conure που αποτι μας λες παραπανω σου αρεσουν πολυ.
κ εαν συνεχισεις να θελεις πολυ Lovebirds, παιρνεις κ ενα μικρο κλουβακι κ τα βαζεις εκει ενα ζευγαρακι. Ετσι ικανοποιεισαι πληρως!
 
υπαρχουν αντιθετες αποψεις! Εμενα βεβαια με συνφερει αυτη της Αννας αλλα μηπως μπορειται να μου πειτε τι τελικα ισχυει γιατι μπαρδευτικα λιγο!
 
Αυτό που σου είπε η Άννα, αν κατάλαβα καλά είναι να βάλεις στη μεγάλη κλούβα sun conure που σου αρέσουν πολύ χωρίς κάτι άλλο και τα Lovebirds αλλού.. Το ίδιο πράγμα σου λέμε όλοι κοινώς.. 😉
 
ok sorry δεν καταλαβα καλα! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας! Απογοητευτηκα λιγο αλλα ενταξει δεν πειραζει θα αποφασισω και θα σας ενημερωσω!
 
δειτε αυτο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Εδώ βλέπεις πολλά διαφορετικά είδη να συνυπάρχουν, αλλά ΔΕΝ είναι σε κλουβί! Το κλουβί τους είναι ο ζωτικός οτυς χώρος, το σπίτι τους και το προστατεύουν από οποιοδήποτε εισβολέα! Να σου πω κάτι που έτυχε σε εμένα για να το πάρεις απόφαση.
Πριν από κάτι χρόνια, πριν εποχής PB και όταν ήμουν πιτσιρίκα, είχα ένα Budgie που είχε ΆΡΙΣΤΕΣ σχέσεις με το καναρίνι μου.. Έτσι κάποια περίοδο και μετά από πολλές γέννες Budgies έπρεπε να εξοπλιστώ με επιπλέον κλουβιά και αποφάσισα προσωρινά να τα βάλω στο ίδιο κλουβί.. Ε, το καναρινάκι μου έμεινε χωρίς μάτι! Θα μου πεις άλλο καναρίνι άλλο παπαγαλάκι.. Αυτά που θες να συνδιάσεις εσύ και μόνο επειδή είναι ψιτακοειδή δεν σημαίνει κάτι. Στα petshop που βλέπεις άλλα για άλλα είδη παπαγάλων στιβαγμένα και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι γιατί σε αυτόν τον πανικό και με τόσο κόσμο να μπαινοβγαίνει είναι ήδη στρεσαρισμένα και ΔΕΝ έχουν τη ΔΙΚΗ τους χωροκράτεια!
 
Επισης αυτα τα πουλια στο βιντεο φαινονται πολυ ημερα και προφανως μεγαλωμενα ολα στο χερι σε ενα χωρο με πολλα αλλα πουλια, ισως και να εχουν μεγαλωσει ολα μαζι αυτα τα συγκεκριμενα. Αυτο ειναι αλλο πραγμα απο το να παρεις διαφορα πουλια απο ενα πετ σοπ και να τα βαλεις σε ενα κλουβι. Ακομη και αυτα που βλεπεις στο βιντεο και τρωνε ολα μαζι ησυχα ησυχα μπορει να εχουν καποιες στιγμες εντασης αλλα εχουν ολοκληρο το δωματιο για να πεταξουν και αποφυγουν καποιον καβγα και ουτε ειπε κανεις οτι αυτος που τα εχει τα αφηνει εκει ολα μαζι και φευγει. Προφανως ειναι απο πανω τους η εστω διπλα τους και ακουει και βλεπει τις συμπεριφορες και τις τασεις του καθενος και ειναι σε ετοιμοτητα να παρεμβει.
 
Back
Top