Γενικά Συζήτηση πάνω στον Συγκριτικό Πίνακα Παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Να ρωτήσω κάτι…

Πως μπορεί να αξιολογηθεί το επίπεδο θορύβου; Κάποιος που έχει Macaw και Lovebirds παράλληλα, μπορεί να αξιολογεί το επίπεδο θορύβου των Lovebirds πολύ χαμηλό. Για κάποιον όμως που έχει καναρίνια το επίπεδο θορύβου των Lovebirds να είναι το υψηλότερο που μπορεί να φανταστεί. Πως μπορεί να οριστεί ένα μέτρο προκειμένου να είναι ακριβής η πληροφορία; :)
 
Εγώ κρίνω ως θόρυβο τα ουρλιαχτά κ τα κραξίματα... Σε καμία περίπτωση δεν με ενοχλούν τα καναρίνια ή οτιδήποτε άλλο μελωδικότερο ή με λιγότερα ντεσιμπέλ 😛
 
Σταύρο είναι εύλογη η ερώτηση που θέτεις. Με προβλημάτισε κι εμένα αυτό το ζήτημα. Θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι ένας Μακάο κι ένας Κοκατού παράγουν τα πιο υψηλά επίπεδα θορύβου που μπορεί να υπάρξουν και αυτό αναφέρεται σε άρθρα και σε εμπειρίες ιδιοκτητών πολυάριθμων πουλιών
Η απάντηση σε αυτην την ερώτηση αναγκαστικά είναι Υποκειμενική και θα περιρίζεται στα "ακούσματα" του ιδιοκτήτη. Εκτός αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα σχετικά με το "μέτρο" που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί :)
 
Παιδιά όταν ο Πάρης ουρλιάζει το αυτί μου κάνει αντίλαλο για μερικά λεπτά.Αυτό έχω σαν μέτρο.
 
Ισως τα παραπονα των γειτονων θα μπορουσαν να ληφθουν ως μοναδα μετρησης. 🙂

Χωρις πλακα ομως, κατι τετοιο σε συνδιασμο με αυτο που λεει ο Κωνσταντινος, δινει ενα μετρο υποκειμενικης συγκρισης αναμεσα στα ειδη. Επισης πιστευω πως θα υπαρχει και μια μετρηση σε ντεσιμπελ για καθε ειδος στο διαδικτυο.
 
Aυτο το ειχα βρει και παλιοτερα, ξανακοιταξα λιγο αλλα για ολα τα ειδη μετρημενα decibel δεν βρηκα.

Generally, the bigger the parrot, the louder the bird. A Moluccan cockatoo, the largest of the cockatoos, also holds the title of the world's loudest bird at 135 decibels. One of the only other fliers capable of topping this noise is the jumbo jet, at 140 decibels.

μεταφραση:
Γενικα οσο πιο μεγαλος (μεγαλοσωμος) ο παπαγαλος τοσο και πιο θορυβωδης. Ο Moluccan cocaktoo, ο μεγαλυτερος ολων των κοκατου κρατα τον τιτλο του πιο θορυβωδους παπαγαλου στον κοσμο με 135 decibels. Μονο ενα αλλο πετουμενο υπερβαινει αυτον τον θορυβο και αυτο ειναι το jumbo jet, στα 140 decibels.


πηγη: Parrots as PetBirds: Macaws, Cockatoos, Cockatiels and Lovebirds

Αυτο που εχω διαβασει και θυμαμαι για τα διαφορα ειδη παπαγαλων και ειδικα τα μεγαλυτερα ειναι οτι οι πιο θορυβωδεις ειναι οι μακαο και οι κοκατου και ακολουθουν οι αμαζονιου. Ακολουθουν lories, conures ενω ο African Grey θεωρειται ο "ησυχος" μεγαλος. Βεβαια δεν αμφισβητω κανεναν που λεει οτι ο African Grey του φωναζει. :)
 
Για το επίπεδο του θορύβου νομίζω πως αυτό που αναφέρθηκε όσο μεγαλύτερος τόσο πιο δυνατή η φωνή του ισχύει. Όμως αυτό δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο νομίζω, όσο το πόσο συχνά φωνάζει. Μπορεί να έχει τη δυνατότερη φωνή και να μην κράζει αλλά να μιλάει ή να σφυρίζει όλη μέρα αλλά μπορεί να έχει και μια μέτριας έντασης φωνή και να κράζει 10 ώρες τη μέρα. Τί είναι πιο ενοχλητικό;
 
εγω για το επιπεδο θορυβου μετρο εχω τα οικοδομικα τετραγωνα που ακουγετε
και συγκεκριμενα
ενα rigneck που ειχα στην αρχη ακουγοταν μεχρι τη γωνια του σπιτιου μου
οταν(σπανιως) εσκουζε
ο ζακο μου οταν σκουζει ακουγετε 3 οικοδομικα τετραγωνα πιο κατω...
 
Για το επίπεδο του θορύβου νομίζω πως αυτό που αναφέρθηκε όσο μεγαλύτερος τόσο πιο δυνατή η φωνή του ισχύει. Όμως αυτό δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο νομίζω, όσο το πόσο συχνά φωνάζει. Μπορεί να έχει τη δυνατότερη φωνή και να μην κράζει αλλά να μιλάει ή να σφυρίζει όλη μέρα αλλά μπορεί να έχει και μια μέτριας έντασης φωνή και να κράζει 10 ώρες τη μέρα. Τί είναι πιο ενοχλητικό;

Βασίλη η συχνότητα φυσικά και παίζει ρόλο όμως και αυτή εξαρτάται άμεσα από τις ώρες ενασχόλησης και εκπαίδευσης του παπαγάλου. Κάποιοι παπαγάλοι φωνάζουν όταν είναι μόνοι τους ή όταν δεν έχουν κοιμηθεί αρκετά. Οι δικοί μου κοκατίλ πχ. αν πάει 11 και δεν επικρατεί απόλυτη ησυχία και σκοτάδι αρχίζουν τα τσιρίγματα και τις κραυγές και ακούγονται σε όλο το τετράγωνο.
Νομίζω ότι έχει νόημα να γνωρίζουμε την ένταση της φωνής ενός είδους.
Για τους Eclectus ας πουμε έχω διαβάσει ότι όταν κάτι τους ενοχλήσει μπορούν να φωνάξουν υπερβολικά δυνατά, αλλά γενικά δεν είναι θορυβώδη πουλιά. Είναι ηπιοι χαρακτήρες.

Ίσως αυτό που είπε ο Θοδωρής για την απόσταση που μπορεί να ακουστεί ο ήχος να βοηθάει ως μέτρο σύγκρισης με την έννοια ότι αυτό που ενδιαφέρει έναν νέο ενδιαφερόμενο είναι αν θα μπορεί να μην ενοχλεί τους περιοικους. Επίσης αν κάποιος είναι ευαίσθητος στους δυνατούς ήχους θα πρέπει να γνωρίζει το πόσο δυνατά μπορεί να φωνάξει ένας μακάο ή κοκατού ή αμαζονίου πριν τον αγοράσει.:)
 
Προς Μyriam σχετικά με # 17.
Εγώ όταν γράφω Ανεπτυγμένη, που είναι ~9 μηνών, το λέω γιατί πάντα κάτι απαντά, πολλές φορές με σχεδόν ανθρώπινη φωνή, τα ίδια στις ίδιες ερωτήσεις, προσπαθώντας να επικοινωνήσει μαζί μας, αλλά ακόμα όχι σωστά - κατανοητά. Μιμείται φράσεις, αλλά όχι ακριβώς.
 
Αυτό που έλαβα εγώ υπόψην μου είναι η διάρκεια να σας πω την αλήθεια.. Ο Σενεγάλης μου μπορεί να περάσει μια ολοκληρη μέρα και να φωνάξει και λίγο εώς καθόλου.. Το κοκατίλ μου, ειδικά την περίοδο που την είχα μόνη της την είχα κακομάθει τρελά, αν δεν της έδεινες προσοχή, ήταν απίστευτη! Σάββατο και Κυριακή πρωί που κοιμόνουν λίγο παραπάνω, έκλεινα την πόρτα του δωματίου μου όχι για να μην την ακούω, αλλά και για να μην έρχεται στο δωμάτιο να φωνάξει ΔΙΠΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ από το αυτί μου... Όταν την άφηνα μόνη της δεν σταμάταγε να φωνάζει.. Δεν είναι τόσο η ένταση, αλλά η διάρκεια! Όσα σπίτια και αν έχω αλλάξει πάντως δεν μου έχουν κάνει παρατήρηση..
 
ξανασκεφτωμενος τα ζητουμενα του ποστ θαθελα να πω καποιες σκεψεις
. Πολλα απο τα ζητουμενα ειναι συναρτηση αλλων παραγοντων πχ ηλικιας
εκπαιδευσης διατροφης διαμονης κλπ
θα μπορουσαμε να συγκρινουμε και ταξινομησουμε τους παπαγαλους
μονο αν σε μεγαλο βαθμο ειχαν αντιστοιχα κριτηρια
χρησιμο θαταν να εξετασουμε τα ειδη των παπαγαλων στο που μπορουν
να φτασουν εκπαιδευομενα απο ειδικουςπχ εχουμε δει βιντεο με τον
αλεξ η τον αινσταιν(ζακο)και τι μπορουν να κανουν.. Αυτο για καποιον ιδιοκτητη μπορει ναναι και ονειρο και στοχος...
 
χρησιμο θαταν να εξετασουμε τα ειδη των παπαγαλων στο που μπορουν
να φτασουν εκπαιδευομενα απο ειδικουςπχ εχουμε δει βιντεο με τον
αλεξ η τον αινσταιν(ζακο)και τι μπορουν να κανουν.. Αυτο για καποιον ιδιοκτητη μπορει ναναι και ονειρο και στοχος...

Δηλαδή Θοδωρή αν καταλαβαίνω καλά προτείνεις να προστεθεί το Κριτήριο της εκπαίδευσης; Αν εκπαιδεύεται και μέχρι ποιό βαθμό;
Νομίζω ότι τα περισσότερα πουλιά μπορούν να φτάσουν στο επίπεδο του Άλεξ με την υποστήριξη πανεπιστημίων και γιατρών όπως είχε εκείνος...
 
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος έχει έναν παπαγάλο για μερικούς μήνες, δεν έχει διαμορφώσει προσωπικότητα το πουλί ακόμη.. Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.. Οπότε ίσως μερικές απαντήσεις είναι παραπλανητικές σε αυτές τις περιπτώσεις... Ε;
 
εννοω πωςγια τους κατοχους ζακο φερ ειπιν υπαρχει ενα μετρα συγκρισης θεωρητικα παντα που θα μπορουσαν να φτασουν εκπαιδευοντας τον παπαγαλο τους που πιστευω θαναι διαφορετικο για τους ιδιοκτητες ενος μακαο η ενος κοκατου
 
εγω την συμβιωση με ενα ζωο την ονομαζω εκπαιδευση... Τα ερωτηματα του
ποστ δεν θαχαν καποιο νοημα αν αναφερονται σε μη εξημερωμενους παπαγαλους...
 
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Αλλο συμβιώνω με ένα ζωο και άλλο εκπαιδεύω ένα ζωο.
 
Κατά κάποιον τρόπο είναι ''εκπαίδευση''... Το ότι το γνωρίζεις πώς να το ''χειρίζεσαι'' και να του συμπεριφέρεσαι ανάλογα με την προσώπηκότητά του δεν είναι εκπαίδευση και για εσένα αλλά και για αυτό που σε γνωρίζει;
 
Μαθαίνω το χαρακτήρα του και τις παραξενιές του και το πως να το χειρίζομαι δεν είναι εκπαίδευση για μένα τουλάχιστον. Το ίδιο κάνουμε π.χ. και με το φίλο μας ή τη φίλη μας αν συγκατοικούμε. Σημαίνει ότι τους εκπαιδεύουμε ή μας εκπαιδεύουν; Όχι. Απλά βρίσκουμε χρυσές τομές για να γίνει η συμβιωσή μας όσο εύκολη και για τους δυο γίνεται.
 
Απλά για εμένα ακόμη και αυτό (σε εισαγωγικά πάντα) το λέω εκπαίδευση... 😀
 

Σχετικά θέματα

Back
Top