Γενικά Συζήτηση πάνω στον Συγκριτικό Πίνακα Παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να πω για το θεμα(μηπως γινομαι κουραστικος η εκτος θεματος)αν ναι... Εχω πολλα να πω
 
Μάλλον το πήγαμε λίγο off topic.. Ίσως πρέπει να μεταφερθεί ο διάλογος.. Μας ακούει ο Σταύρος; :D
 
δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να πω για το θεμα(μηπως γινομαι κουραστικος η εκτος θεματος)αν ναι... Εχω πολλα να πω

Θα θελα πολύ να ακουσω τα περαιτέρω σχόλια σας πάνω στο θέμα απλά νομίζω ότι ίσως ήταν καλό αυτό εδω το θέμα να μην ξεφευγει για να μπορέσω μετά να μαζέψω τις πληροφορίες πιο εύκολα.
Θέλετε να ανοίξουμε ένα Θέμα με Συζήτηση πάνω στον Συγκριτικό Πίνακα;
 
Ωραία.. Αυτό που ήθελα να πω πιο καλά Μαίρη, είναι ότι ακόμη και όταν συγκατοικούμε με τον φίλο μας, δεν είναι ότι μας εκπαιδεύει ο άλλους και χορεύουμε στον ρυθμό του.. Απλά όταν μαθαίνουμε τα ''κουμπιά'' του και μαθαίνει τα δικά μας, μπαίνουμε από μόνοι μας οικειοθελώς στη διαδικασία να εκπαιδεύσουμε τους εαυτούς μας χωρίς να καταπιεζόμαστε! 😉
Κάπως έτσι θεωρώ ότι εκπαιδευόμαστε και στη συμβίωση με ένα άλλο ζωάκι...)
 
Αν δουμε τον όρο Εκπαίδευση πιο πλατιά με μεγαλυτερο ευρος, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι η Συμβίωση είναι μια δια βίου μάθηση. Μια σχέση αλληλοεξάρτησης, όπου ο άνθρωπος μαθαίνει απο τον παπαγάλο και ο παπαγάλος από τον άνθρωπο :)
 
Για να καταλήξουμε κάπου λοιπόν σε σχέση με αυτό που είπε ο Θοδωρής και ο Σταύρος, θα χαρώ άν έχετε να μου προτείνετε διαφορετικά ή διαφοροποιημένα κριτήρια που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν να συγκρίνουμε τα είδη.

Πχ. μια επιπλεον ερώτηση: "Έχετε εκπαιδεύσει τον παπαγάλο σας; Αν ναι, περιγράψτε μας το επίπεδο εκπαιδευσης"

Και μετά θα βρουμε εναν τρόπο μαζί να το διαμορφώσουμε σε κριτήριο για να αναρτηθεί στο πινακάκι :)

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή, Project ομαδικό είναι παιδιά, ρίξτε ιδέες άφοβα :)
 
Για να καταλήξουμε κάπου λοιπόν σε σχέση με αυτό που είπε ο Θοδωρής και ο Σταύρος, θα χαρώ άν έχετε να μου προτείνετε διαφορετικά ή διαφοροποιημένα κριτήρια που θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν να συγκρίνουμε τα είδη.

Πχ. μια επιπλεον ερώτηση: "Έχετε εκπαιδεύσει τον παπαγάλο σας; Αν ναι, περιγράψτε μας το επίπεδο εκπαιδευσης"

Και μετά θα βρουμε εναν τρόπο μαζί να το διαμορφώσουμε σε κριτήριο για να αναρτηθεί στο πινακάκι :)

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή, Project ομαδικό είναι παιδιά, ρίξτε ιδέες άφοβα :)

Καλό θα ήταν να μπεί και ο όρος διατροφικές συνήθειες. Μπορεί σε μερικούς να αρέσουν τα λοριες αλλά δεν ξέρουν οτι τρέφοντε διαφορετικά απο τα υπόλοιπα είδη. Καλό θα ήταν η αναγραφή να γίνεται περιληπτικά και όχι σήμερα τρώνε αγγούρια, αύριο πελετς και την κυριακή τους δίνω και τρώνε έξω 😉 πχ μείγμα σπόρων για μικρούς - μεσαίους - μεγάλους παπαγάλους, πελετς, αυγοτροφή, φρούτα, λαχανικά, έτοιμα γεύματα, (και σε υπόμνημα επεξήγηση των διατροφών, παράδειγμα: ετοιμα γεύματα - ρύζι, αρακας, καλαμπόκι κτλ βρασμένα ή σε ατμό κτλ )

Επίσης καλό θα ήταν και ένας δεύτερος όρος όσων αφορά το κόστος συντήρησης του παπαγάλου. Για παράδειγμα ένα Budgie με έναν cockatoo έχει διαφορετικά έξοδα. Μπορεί να αναγραφεί ώς χαμηλό, μεσαίο, υψηλό.
 
Αυτές οι δυο παράμετροι Γρηγόρη μπορούν πραγματικά να αλλάξουν τα δεδομένα για κάποιον ενδιαφερόμενο. Θα εφαρμοστούν άμεσα.
 
να προτεινω κατι ακομα για να γινει ακομα πιο πληρης (κατα την γνωμη μου )η συγκριση; να παραθετουμε και ενα αρθρο η καποιο site που να απευθυνεται στο ειδος που περιγραφουμε

στη δικη μου περιπτωση, monk , http://www.geocities.com/rainforest/vines/1492/quakers.html (Geocities closed in 2009) ειναι αυτο
 
να προτεινω και κατι αλλο; Στο επιπεδο θορυβου πχ αν εχουμε κανενα βιντεακι με τον παπαγαλο μας να σκουζει;να το επισυναψουμε;θα βοηθουσε πιστευετε τα μελη να καταλαβουν το επιπεδο θορυβου;
αν ναι να βαλω ενα
 
Θοδωρή είναι πολύ καλή ιδέα, και όποιος μπορεί να ανεβάσει θα χαρουμε πολυ!
πιστεύω βοηθάει αρκετά στην απόφαση..
Και θα σκαρφιστούμε και τρόπο να ενσωματώσουμε τα βίντεο στον Πίνακα 😉
 
Παιδιά το δικό μου που είναι ένα Budgerigar μικρό (όχι άγγλος), κάνει τρελό "θόρυβο". Εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ χαριτωμένο και αστείο, αλλά οι γείτονες δε νομίζω να έχουν την ίδια άποψη! Παρότι περνάνε αυτοκίνητα από τον δρόμο μου, μπορώ και το ακούω 2 τετράγωνα παραπέρα. Μιλάμε για πολλά ντεσιμπέλ όμως, απορώ πώς βγάζει τόση τσιρίδα.
 
Παιδιά θα χρειαστώ την συμβουλή σας.

Ποιό πρέπει να είναι το χρονικό σημείο που θα μπορέσουμε να πούμε ότι τώρα είμαστε έτοιμοι να αναρτήσουμε τον πίνακα;

Μέχρι στιγμής έχουμε στοιχεία για τα παρακάτω είδη:

Budgies
Cockatiels
Lovebirds
Rosella (eastern & Crimson)
African Grey
Conures γενικά (έχουν απαντηθεί Sun Conure, Blue Crowned και Janday & white eyed*)
Amazons (Yellow Crowned & Blue Fronted)
Bourke Parrot
Monk
Kakariki
Senegal
Lories (Lorius garrulus flavopaliatus & Chalcopsitta duivenbodei duivenbodei)
Scarlet chested parrot
Turquoise parrot
Cockatoo (Ducorps)*
Indian Ringneck*
(Τα δυο τελευταία είδη και ο white eyed conure υπάρχουν στην έρευνα, αλλά δεν ειναι δημοσιευμένα στο thread)

Λείπουν βασικά είδη όπως Eclectus, Parakeets, Macaws, Meyers, Parrotlets κ. Α.
Τα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής:

  • Πότε θα μπορούσε η μικρή αυτή έρευνα να θεωρηθεί πλήρης, δηλαδή με ένα απαντημένο ερωτηματολόγιο για 1 είδος, θεωρούνται έγκυρα τα στοιχεία ή πρέπει να διασταυρωθούν περισσότερα ώστε να καταλήξουμε ότι τα στοιχεία ισχύουν γενικότερα (και δεν αποτελούν μεμονωμένο περιστατικό);
  • Αν δεν βρεθούν ιδιοκτήτες να απαντήσουν για κάποια είδη, θα τον παραθέσουμε τον πίνακα ελλειπή;
  • Να μείνει ανοιχτο το θέμα και συνεχώς να ανανεώνουμε τον πίνακα όταν απαντά κάποιος ακόμη ή να ορίσουμε κάποια ημερομηνία που θα κλείσει το Θέμα; (Σταύρο το πρώτο άραγε είναι εφικτό δηλ. το συνημμένο αρχείο να διορθώνεται και να ανεβαίνει κάθε τόσο 😉
Αυτά είχα να ρωτήσω, και θα χαρώ κι εγω αν έχετε κάποια άλλη απορία να τις λύσουμε όλες, μιας και όλο αυτό είναι μια ομαδική δουλειά του PetBirds
 
εγω ειμαι της γνωμης πως αυτο ειναι ενα θεμα που μονιμα πρεπει ναναι
ανοικτο, συνεχεια θα μπορουν να προστιθενται νεα στοιχεια
αλλα και αυτα που ηδη υπαρχουν νομιζω πως βοηθουν πολυ καποιον να αποκτησει μια αποψη για καποιο συγκεκριμενο ειδος
 
Η δικη μου Σεβαχ δεν εχει κραξει ποτε ουτε μια φορα, μονο σφυριζει τραγουδωντας καποιο απο τα τραγουδια που ξερει, η θα μιλαει λεγοντας διαφορες φρασεις. Γενικα ειναι πολυ χαρουμενο πουλι και δεν ενοχλει κανεναν.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top