Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
θα το βαλεις σε ενα βαζακι και θα αλλαζεις το νερο καθε 6 ωρες μεχρι να βγαλει φυτρα! Θα παρει καποιες μερες ομως..
 
Καλημερα στα μελη. Μπορει καποιο παιδι να μου μου πει απο τη φωτο που εχω βαλει αν τα καναρινια μου ειναι καποιας συγκεκριμενης ρατσας ή απο ποιοες διασταυρωσεις μπορει να εχουν προελθει; Το θυληκο εχει σκουφο αν δεν φαινεται καθαρα.
 
Θαναση δεν φαινεται τιποτα

Αυτες τις δυο φωτο εχω, δεν θελω να πλησιασω πιο πολυ μην τα ενοχλησω, κατι αλλο σημερα παρατηρησα οτι η καναρα βγαινει πιο συχνα απο αλλες μερες, μηπως την τραβαει εξω το μπανακι που εβαλα επειδη πλησιαζουν οι μερες;
 

Συνημμένα

  • IMG_10381.webp
    IMG_10381.webp
    24,3 KB · Προβολές: 77
  • IMG_10411.webp
    IMG_10411.webp
    23,6 KB · Προβολές: 71
και μια ακομα φωτο απο τη δεξια μερια το ζευγαρι μου και απο αριστερα οι απογονοι τους του 2013, δεν ειναι πολυ μεγαλη η φωτο δυστυχως

IMG_09701.jpg
 
Θαναση τα καναρινακια κοινα ειναι... ισως και να εχει γινει καποια διασταυρωση με ρατσας στο γεννεαλογικο ''δεντρο'' αλλα εμεις δεν μπορουμε να το ξερουμε αυτο... Τα χαρακτηριστικα που εχουν παραπεμπουν σε δυο πανεμορφα κοινα καναρινακια!
 
Το ενα απο τα παιδια τους αμα το δείτε απο κοντά μοιάζει με σπουργιτι
 
Συμφωνώ με τον Χάρη.. Να τα χαίρεσαι όλα τους! Πολύ όμορφα!

Υ. Γ.: Θανάση μου καλό θα ήταν να άνοιγες καινούργιο θέμα.. :)

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο μόλις και αν έχω γεννητουρια θα ενημερώσω.Χρειαζεται να ανοίξω καινούργιο θεμα για αυτο και αν ναι σε ποια ενότητα;
 
Αααχχ ψυχές μου! Πεινάνε μωρεεε μωρεεεε! Να τα χαίρεσαι! Υγιη να είναι!

Οι γονεις τους τι χρωματος ειναι; Περιμενεις και το τριτο αυγο που βλεπω ή ειναι ασπορο;
 
πόσο όμορφα τα ανοιγμένα στοματάκια τους, να σου ζήσουν και στο κλαρί !
 
Αααχχ ψυχές μου! Πεινάνε μωρεεε μωρεεεε! Να τα χαίρεσαι! Υγιη να είναι!

Οι γονεις τους τι χρωματος ειναι; Περιμενεις και το τριτο αυγο που βλεπω ή ειναι ασπορο;

Ευχαριστω για τις ευχες... Τους γονεις τους εχω σε φωτο σε προηγουμενο μου post για να εχεις καλυτερη εικονα... Το τριτο ειναι ενσπορο το περιμενω αυριο ή μαθαυριο...
 
Με το καλό και το τρίτο! Ελπίζω να το ταίζουν και αυτό το ίδιο!
 
Καλημερα, βγηκε και το τριτο!

Παιδια εχω ενα προβληματισμο σχετικα με το ταισμα των νεοσσων, η θυληκια βλεπω απο μακρια να τα ταιζει που και που αλλα στις γρηγορες ματιες που εριξα σε εξοδο της δεν μπορεσα να διακρινω καλα τον προλοβο των νεοσσων αν ειναι καλα ταισμενοι. Τι προτεινετε να κανω ωστε μην χασω καποιο μικρο απο την πεινα;
 
Τις δυο -τρεις πρώτες μέρες της ζωής των νεοσσών δεν επεμβαίνουμε για κανένα λόγο. Αν σ' αυτό το διάστημα υπάρχουν απώλειες είναι κάτι που ούτως ή άλλως θα συνέβαινε. Μετά τις πρώτες μέρες και εάν δούμε οτι κάποιο απο τα μικρά καθυστερεί στην ανάπτυξη, μπορούμε να δώσουμε απο τις γνωστές κρέμες για νεοσσούς που υπάρχουν στο εμπόριο. Μικρα και συχνά γεύματα και με την ανάλογη διάλυση με νερό, ανάλογα με την ηλικία. Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε, λίγο αργότερα, και με τους υπόλοιπους νεοσσούς στην περίπτωση που όλοι έχουν την ίδια ζωηράδα στην απαίτηση τροφής(είναι στο ίδιο επίπεδο πιθανοτήτων επιβίωσης). Μπορούμε να βοηθήσουμε στην ανάπτυξή τους. Να ξεκαθαρίσω κάτι. Στην περίπτωση που μια κανάρα ΔΕΝ ΤΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ η δική μας συμμετοχή δεν πρόκειται να αποτρέψει το μοιραίο. (σε ελάχιστες περιπτώσεις συμβαίνει το αντίθετο). Αν ΔΕΝ ταίζουμε ΣΩΣΤΑ (ανάλογα με την ηλικία των νεοσσών), μόνο κακό μπορούμε να προκαλέσουμε. Το σωστό τάισμα έχει να κάνει με τρείς παράγοντες. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ-ΠΟΣΟΤΗΤΑ-ΑΡΑΙΩΣΗ του μείγματος. Αν κάποιο απο αυτά τα μεγέθη είναι λάθος το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικόκαι μετά θα ακολουθήσει η γκρίνια για το ακατάλληλο της κρέμας που ταίσαμε, το κακό μητρικό φίλτρο της κανάρας και διάφορα τέτοια ανόητα που κατά καιρούς εμφανίζονται σαν διαπιστώσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν. Η συμμετοχή μας προυποθέτει ΓΝΩΣΗ.
 
Back
Top