Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορει καποιος να καταλαβει αν καποιο θα εχει σκουφο;
 
Το λιποχρωμικό με το σκούρο κεφάλι (αριστερά) είναι σκουφάτο. Το άλλο δεξιά ίσως, αλλά η φωτό και η γωνία λήψης δεν βοηθάει.
 
Εχω μια απορια, ας με συγχωρεσουν οι διαχειρηστες αν ειναι εκτος θεματος... Η τροφη που ταιζουν οι γονεις τους νεοσσους ειναι αυτουσια αυτη που καταναλωνουν οι ιδιοι ή γινεται καποια επεξεργασια στο εσωτερικο του οργανισμου τους πριν τη χορηγησουν;
 
Aν προσέξεις, θα δεις ότι το επεξεργάζεται, το ''αλέθει'', του προσθέτει νερό και με μια χαρακτηριστική κίνηση (κάτι σα να κάνει εμετό - στην ουσία ανεβάζει την τροφή από τον οισοφάγο στο στόμα) το χορηγεί στα μικρά. Στη φύση- ειδικά στα εντομοφάγα- κάποια έντομα δίνονται αυτούσια.. Αλλά τα καναρίνια, καρδερίνες και πολλά άλλα δίνουν τροφή αφού την έχουν επεξεργαστεί.
 
Καλησπερα, οι νεοσσοι εχουν φτασει 13-14 ημερων και η καναρα συνεχιζει και καθεται στη φωλια, ειναι φυσιολογικο αυτο ή η υπερπροστατευτικοτητα της μπορει να βλαψει τα μικρα;
 
Καλησπερα σε ολα τα μελη. Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας,τα μικρα εχουν γινει 16-17 ημερων η θυληκια συνεχιζει τα βραδια να κοιμαται στη φωλια και σημερα που της εβαλα δοκιμαστικα λιγο βαμβακι παει και το βαζει στη φωλια που ειναι τα μικρα μαζι με τσοχα που τσιμπαει. Τα μικρα μεχρι στιγμης δεν τα εχει πειραξει καθολου, αυτα βγαινουν λιγο μεχρι την ακρη της φωλιας και ξανα μεσα. Στο ταισμα συμμετεχουν και οι δυο γονεις, περισσοτερο η θυληκια. Εβαλα και δευτερη φωλια απο την αλλη μερια της ζευγαρωστρας αλλα δεν εδωσε σημασια.

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.
 
Καλησπερα στην παρεα, η καναρα εχει ξεκινησει και στρωνει τη δευτερη φωλια χωρις να εχει πειραξει τους νεοσσους(ισως βοηθησε οτι της εδωσα λιγο βαμβακι το οποιο ενσωματωσε μεσα στο νημα που τις ειχα δωσει). Το χωρισμα δεν το εχω βαλει ακομα και τα μικρα την εβγαλαν πανω στο χειλος της παλιας φωλιας κανοντας την με τα απορρηματα τους χαλια. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να αφαιρεσω τελειως την παλια φωλια, θα μπορεσουν να κοιμηθουν στα κλαρια ή θα πανε και θα μπουνε στη καινουργια λερωνωντας την;

Ο πατερας ταιζει η μανα λιγο λιγοτερο αλλα βοηθαω και εγω μιας και τα εχω μαθει απο μικρα.
 
Οχι να μην τα πειράξεις...

Αστα όπως είναι...

Αυριο μεθαύριο θα βγουν εντελώς από την παλιά φωλιά... Και τότε θα βάλεις χώρισμα.

Επειδή μίλησα και με τον Θανάση σε πμ. Να το πω και δημόσια.

Πολλές φορές στο μεταβατικό στάδιο απο την μία γέννα στην άλλη θέλει λίγο προσοχή.

Γιατί.

Οταν βγαίνουν τα μικρά, αρχίζουν και βολτάρουν παντού στο κλουβί και είναι απολύτως φυσιολογικό. Ελα μου ντε που τα σκασμένα πάνε και στην νέα φωλιά... Και εδώ αρχίζουν τα προβληματάκια.

Αρχίζει η μάνα να τα τσιμπάει και υπάρχει περίπτωση ο αρσενικός να να βαράει για τα καλά (συνήθως στο κεφάλι και στα γεννητικά όργανα).

Τότε οπωσδήποτε βάζουμε χώρισμα στα μικρά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα αφού θα είναι πάντα καρφωμένα στην πατήθρα περιμένοντας να ταιστούν από τους γονείς.
 
Τη παλια φωλια την αφαιρεσα τελειως και τα αφησα μονο με τις πατηθρες, μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα;
 
Καλημερα στην παρεα, η καναρα μου εχει περασει στη δευτερη γεννα, σημερα εκανε το πρωτο αυγο το οποιο αντικατεστησα με ψευτικο. Τον αρσενικο τον εχω απο τη μερια των μικρων και τον εβαζα καθε πρωι για μια ωρα περιπου στη μερια της καναρας για να ζευγαρωσουν και παλι πισω. Θελω να ρωτησω, χρειαζεται πλεον να τον βαζω καθε πρωι στην καναρα; και δευτερη ερωτηση ποτε θα τον περασω οριστικα στην μερια της θυληκιας;
 
Φίλε καλημέρα χαίρομαι πολύ που όλα πηγαίνουν τέλεια! Λοιπόν πάμε: ο αρσενικός θα μείνει με τα μικρά μέχρι να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους οπότε αφού αρχίσουν τον βάζεις πίσω στην θηλυκια να συνεχίσει, λογικά Αν ζευγαρώνε τις μέρες που τον έβαζες η θηλυκια θα έχει κρατήσει σπέρμα και για τα υπόλοιπα αυγά, για σιγουριά βάλε τον μέχρι το δεύτερο αυγό. Μην ξεχνάς να γυρίζεις τα αυγά που αντικατεστησες με πλαστικά η να τα τοποθετείς με τον αεροθαλάμο προς τα επάνω. Θύμισε μου τι ζευγαρωστρα έχεις;έχει χώρισμα;
Καλή συνέχεια!
 
Φίλε καλημέρα χαίρομαι πολύ που όλα πηγαίνουν τέλεια! Λοιπόν πάμε: ο αρσενικός θα μείνει με τα μικρά μέχρι να αρχίσουν να τρώνε μόνα τους οπότε αφού αρχίσουν τον βάζεις πίσω στην θηλυκια να συνεχίσει, λογικά Αν ζευγαρώνε τις μέρες που τον έβαζες η θηλυκια θα έχει κρατήσει σπέρμα και για τα υπόλοιπα αυγά, για σιγουριά βάλε τον μέχρι το δεύτερο αυγό. Μην ξεχνάς να γυρίζεις τα αυγά που αντικατεστησες με πλαστικά η να τα τοποθετείς με τον αεροθαλάμο προς τα επάνω. Θύμισε μου τι ζευγαρωστρα έχεις;έχει χώρισμα;
Καλή συνέχεια!

Καλημέρα ευχαριστω για την απάντηση,έχω την κλασική ζευγαρωστρα με χωρισμα στη μέση,τα μικρά ειναι γεννημένα 31/01 και 01/02, απο μόνα τους έχω δει να τσιμπάνε το στικ που τους έχω βάλει,ξέρω οτι ειναι ανθυγιεινό αλλα μια φορα στο χρόνο δεν νομίζω ότι κανει τόση ζημιά, πιστεύω οτι σε αυτή τη φάση της ζωής τους ίσως τα βοηθήσει να απογαλακτιστουν και πιο εύκολα, διορθώστε με αν ειμαι κάπου λάθος
 
Να βάζεις μαλακές τροφές αυγό αυγότροφη φρούτακια, λαχανικά κλπ. Πλέον περίμενε κανα δύο μέρες για σιγουριά και μπορείς να αφήσεις τα μικρά μόνα τους από την μία μεριά και τον πατέρα με την μάνα από την άλλη, οποίο από τα μικρά πεινάσει θα πηγαίνει και θα τα ταΐζει ο πατέρας από το κάγκελο.
 
Να βάζεις μαλακές τροφές αυγό αυγότροφη φρούτακια, λαχανικά κλπ. Πλέον περίμενε κανα δύο μέρες για σιγουριά και μπορείς να αφήσεις τα μικρά μόνα τους από την μία μεριά και τον πατέρα με την μάνα από την άλλη, οποίο από τα μικρά πεινάσει θα πηγαίνει και θα τα ταΐζει ο πατέρας από το κάγκελο.

Εχουν συνεχεια διαθεσιμη και αυγοτροφη και αυγο, μηλο, να συμπληρωσω οτι καθε πρωι και βραδυ πριν σβησω τα φωτα τα ταιζω και εγω με την ειδικη τροφη για νεοσσους που ειναι σε σκονη
 
Καλησπερα, τα μικρα εχουν γινει 28 και 29 ημερων και δεν καταφερνουν να αποφλοιωσουν σπορους μονα τους( τα δοκιμασα ενα-ενα, τους τα εδινα με το χερι μου και δεν καταφεραν να ανοιξουν καποιο σπορο, μονο οταν πειραματιστηκα με λιγο σουσαμι το καταφεραν), νομιζετε πως εχουν αργησει καπως ή ειναι φυσιολογικο;
Και αναμεταξυ τους μερικες φορες τσιμπαει το ενα την ουρα του καπως στα μουλωχτα😎 θα ελεγα, χωρις να ενοχλειται ιδιαιτερα το θυμα στην καθε περιπτωση.

Υ. Γ. τον πατερα τους τον περασα σημερα μονιμα στην μερια της θυληκιας η οποια κλωσσαει 5 αυγα( 25/02 επεστρεψα τα αληθινα και 26/02 γεννησε το 5ο)
 
Back
Top