Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημερα, το ζευγαρι που εχω παλαιοτερα που ειχα δοκιμασει να τους βαλω σπανακι και μπροκολο δεν το αγγιζαν καθολουκαι απο οσο ξερω ο ξαδερφος μου που τα ειχε, απο πρασινα τους εβαζε μονο μαρουλι, μπορω να κανω κατι ωστε να προσθεσω στη διατροφη τους επιπλεον πρασινα;

Εγώ πολλές φορές τα προσθέτω τα λαχανικά στην αυγοτροφή που φτιάχνω και τα τρώνε! Δλδ αφου βράσω αυγό, βάλω φρυγανιά κτλ κτλ και η αυγοτροφή είναι έτοιμη ψιλοκόβω μπρόκολο, κουνουπίδι και ό,τι άλλο θέλω να φάνε και τα ανακατεύω! Σε λίγες ώρες δεν υπάρχει τίποτα! Εσύ μπορείς να ανακατέψεις και τη χλωρή ρίγανη! 😉
 
Η χλωρή ρίγανη και μάλιστα δική μας, αγνή από φάρμακα, ό,τι το καλύτερο από κάθε άποψη. Στα δικά μου αρέσει τόσο πολύ που μόλις την βάλω μέσα στο κλουβί, πάνε και τρίβονται πάνω της από χαρά :)
 
Εγώ πολλές φορές τα προσθέτω τα λαχανικά στην αυγοτροφή που φτιάχνω και τα τρώνε! Δλδ αφου βράσω αυγό, βάλω φρυγανιά κτλ κτλ και η αυγοτροφή είναι έτοιμη ψιλοκόβω μπρόκολο, κουνουπίδι και ό,τι άλλο θέλω να φάνε και τα ανακατεύω! Σε λίγες ώρες δεν υπάρχει τίποτα! Εσύ μπορείς να ανακατέψεις και τη χλωρή ρίγανη! 😉

H απλη σπιτικη αυγοτροφη με αυγο, φρυγανια και κανενα μπροκολο ποσο μπορει να διατηρηθει στο ψυγειο;
 
Εγώ προσωπικά μόλις ετοιμάσω την αυγοτροφή, τη χωρίζω σε μερίδες και την βάζω στην κατάψυξη και την δίνω όποτε θέλω (έτσι κανονίζω και τη συχνότητα) και αφού την βγάλω από την κατάψυξη και την αφήσω να ξεπαγώσει σε θερμοκρασία δωματίου προσθέτω τα φρέσκα λαχανικά που έχω. Φυσικά μπορείς να τα έχεις βάλει ήδη! Στην κατάψυξη δεν χαλάνε.. Εμένα αυτός ο τρόπος με έχει βολέψει πολύ γιατί παλαιότερα φοβόμουν μην έχει χαλάσει στο ψυγείο και πέταγα μεγάλη ποσότητα.
 
H απλη σπιτικη αυγοτροφη με αυγο, φρυγανια και κανενα μπροκολο ποσο μπορει να διατηρηθει στο ψυγειο;
Άλλο η αυγοτροφή, άλλο τα λαχανικά. Στην αυγοτροφή προσπαθούμε να μην είναι νωπή, να έχει την εμφάνιση στεγνού τριμμένου κέικ. Όση υγρασία έχει, τόσο νωρίτερα μουχλιάζει. Σε στεγνή μορφή μπορείς να την διατηρήσεις στην ψύξη τουλάχιστον μία εβδομάδα και στην κατάψυξη όπως σου η είπε η Αλίκη, φυσικά περισσότερο. Τα λαχανικά επειδή χαλούν εντός ολίγων ωρών, τα προσφέρουμε ξεχωριστά στο κλουβί και τα αφαιρούμε σύντομα. Καλό είναι να μην ανακατεύονται με την αυγοτροφή.
 
Καλησπερα, ποια ειναι η καλυτερη περιοδος να αφησουμε μονο την τσοχα μεσα στη φωλια και να αφαιρεσουμε το υπολοιπο νημα;
 
Περιπου οταν οι νεοσοι πανε 8 -9 ημερων βγαλε το υλικο και ασε τα με την τσοχα.
 
Καλησπερα, ποια ειναι η καλυτερη περιοδος να αφησουμε μονο την τσοχα μεσα στη φωλια και να αφαιρεσουμε το υπολοιπο νημα;

- Κατά την γνώμη μου αυτό εξαρτάται απο δυο παράγοντες α) διάμετρος φωλιάς β) αριθμός νεοσσών και ανάπτυξη. Ολα έχουν να κάνουν με την ικανότητα στήριξης των νέων. Αν η διαμετρος της φωλιάς είναι 10-12 εκ. μια πρόωρη αφαίρεση του νήματος δυσκολεύει την στήριξη και τα κεφάλια γρήγορα χαμηλώνουν απο τους κουρασμένους νεοσσούς που προσπαθούν να στερεωθούν χωρίς να τα καταφέρνουν. Πολλές φορές χρειάζεται αφού γίνει η καθαριότητα και πεταχτούν οι παλαιές κλωστές, να φτιάξουμε εμείς μια νέα φωλιά στο μέγεθος της προηγούμενης.
 
Μια εικονα των μικρων και του χωρου που καταλαμβανουν μεσα στη φωλια.
Μια ερωτηση για τους εμπειρους, εαν η αναπτυξη τους ειναι φυσιολογικη αναλογικα με την ηλικια τους
 

Συνημμένα

  • IMG_10601.webp
    IMG_10601.webp
    36,4 KB · Προβολές: 100
Το μεσαίο δε φαίνεται αλλά τα δυο στην ακρη για 7-8 ημερών που είναι (αν θυμάμαι καλά) είναι μια χαρά! Έχουν ανοίξει ματάκια; Φτου φτου να τα χαίρεσαι! Το δεξί θα είναι ξανθό και το αριστερά σκούρο!
 
Το μεσαίο δε φαίνεται αλλά τα δυο στην ακρη για 7-8 ημερών που είναι (αν θυμάμαι καλά) είναι μια χαρά! Έχουν ανοίξει ματάκια; Φτου φτου να τα χαίρεσαι! Το δεξί θα είναι ξανθό και το αριστερά σκούρο!

Ευχαριστω Αλικη! Εχουν ανοιξει τα ματια κανονικα. Το μεσσαιο ειναι το μικροτερο αδερφακι γεννηθηκε μια μερα μετα τα δυο που ειναι στην ακρη και μαλλον θα βγει και αυτο ανοιχτοχρωμο.
 
Παιδια εχω ενα προβλημα, τις τελευταιες μερες το αρσενικο με το θυληκο αρχισαν να τσακωνονται συνεχεια στα καλα καθουμενα και αναγκαστικα να τα χωρισω, μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να φταιει και αν υπαρχει καποιο προβλημα που τα χωρισα;

Ειναι σε ζευγαρωστρα με το κλασικα χωρισμα και συνεχιζουν να τσακωνονται ακομα και με το χωρισμα στη μεση
 
Πιθανότατα ο αρσενικός θέλει να ξαναζευγαρώσει και η θηλυκιά δεν είναι ακόμα έτοιμη...

Βάλε ένα χαρτόνι στο διαχωριστικό ώστε να μη βλέπονται ή βάλτον σε διαφορετικό κλουβί..
 
Πιθανότατα ο αρσενικός θέλει να ξαναζευγαρώσει και η θηλυκιά δεν είναι ακόμα έτοιμη...

Βάλε ένα χαρτόνι στο διαχωριστικό ώστε να μη βλέπονται ή βάλτον σε διαφορετικό κλουβί..

Βασικα υποψιαζομαι οτι μπορει να φταιει και το φως, μολις το εσβησα σταματησε ο καβγας αμεσως. Ενας αλλος λογος μπορει να ειναι οτι συνηθως ξεκιναει το μαλωμα μολις η θυληκια κατσει εξω απο τη φωλια λιγο παραπανω μιας και πλεον δεν ειναι απαραιτητο επειδη τα μικρα εχουν μεγαλωσει, μπορει να ειναι το αρσενικο υπερπροστατευτικο γιατι γενικα ειναι ανησυχο οσο η θυληκια ειναι εκτος φωλιας και βγαζει το χαρακτηριστικο ηχο που ειναι σαν συναγερμος.
Αλικη δεν νομιζω να θελει να ζευγαρωσει γιατι αφ'ενος ο καβγας γινεται προς το απογευμα ενω ζευγαρωνε παντα πρωι αφ' ετερου δεν κελαιδαει την ωρα που τσακωνονται οπως εκανε οταν ηθελε να ζευγαρωσει
 
Δεν μπορώ εγώ να ξέρω την αιτία που μαλώνουν... Εσύ που είσαι εκεί και τα παρατηρείς.. Όπως και να έχει είναι λογικό πια να μην μπαίνει τόσο πολύ στη φωλιά η καναρά... Χώρισε τα αφού μαλώνουν...
 
ΟΚ θα δω πως θα πανε και αυριο και αν συνεχισουν θα τα χωρισω οριστικα... Αν θελω δευτερη γεννα ή σε περιπτωση που αρχισει η καναρα να μαδαει τα μικρα ποτε να ξαναβαλω τον αρσενικο;
 
Κοίτα κανονικά όταν τα μωρά είναι 15-20 ημερών που έχουν βγει από τη φωλιά η θηλυκιά ψάχνει υλικό για να χτίσει φωλια... Ο αρσενικός συνεχίζει να ταίζει τα μικρά και βατεύει και τη θηλυκιά για τη δεύτερη γέννα. Τα μωρά μένουν στο ίδιο κλουβί μέχρι να αρχίσουν να τ΄ρωνε μόνα τους.. Άλλες φορές ταίζονται απο τους γονείς τους και απο το διαχωριστικό και η μάνα έχει ήδη δεύτερη φωλιά με αυγά και κλωσσάει.

Τωρα εσένα εφόσον μαλώνουν οι γονείς και ο παέρας δεν ταίζει, θα αφήσεις τα μωρά με την μάνα τους μέχρι να τρώνε μόνα τους... Αν η μάνα μαδάει τα μωρά δωστης νήμα να ασχολείται! Μετά θα βάλεις τα μωρά σε άλλο κλουβί ή κλούβα και ενώνεις το ζευγάρι σου για δεύτερη γέννα αν δεν μαλώνουν.. Εγώ έτσι θα έκανα!
 
Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι σαν ζευγαρι ειναι ενταξει και τη θυληκια ταιζει και τα μικρα σπανιοτερα και εχουν ξαναζευγαρωσει παλαιοτερα... Ανεξηγητα πραγματα, μπορει και εγω λογο απειριας τα μικροκαυγαδακια να τα βλεπω σαν μεγαλους καβγαδες, σε καθε περιπτωση θα τα παρατηρησω και αμα δω οτι ξεφευγει η κατασταση θα παρω τα μετρα μου

Σημερα συνεχιστικαν οι καβγαδες και αναγκαστικα να τα χωρισω με το διαχωριστικο ωστε να βλεπονται, βεβαια καμια φορα τσακωνονται και με αυτο στη μεση.Αν τα χωρισω χωρις να εχουν οπτικη επαφη υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει αρνητικα καποιο απο τα δυο ή τα μικρα τους;Και μια ακομα ερωτηση αμα η θυληκια αρχισει και μαδαει τα μικρα θα μπορεσω να τα βαλω με τον αρσενικο ή θα πρεπει να αναλαβω εξ ολοκληρου το ταισμα τους;και αν ναι στην ηλικια των 15 περιπου ημερων καθε ποτε χρειαζονται ταισμα και ποση θερμοκρασια περιβαλλοντος θελουν;

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις παιδια αλλα σαν νεος στο χωρο δεν γνωριζω πολλα πραγματα και εχουμε να κανουμε με ψυχες που οι ζωες τους εξαρτωνται απο εμας και η ευθυνη ειναι μεγαλη.
 
Τι όμορφα! Όλα παρδαλα! Φτου φτου να σου ζήσουν Θανάση! :D
 
Back
Top