Αναπαραγωγή Συμβουλές αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχει ξεκινησει και ταιζει και το αρσενικο... Καπου ειχα διαβασει οτι ξεκιναει μετα την 5η μερα...Απο την εμπειρια σας υπαρχει περιπτωση με τους δυο γονεις να ταιζουν 3 μικρα με διαφορα μιας μερας να υπαρξει προβλημα σιτισης;
 
Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα σε τέτοιες περιπτώσεις.
 
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, η καναρα υπάρχει περίπτωση να ταΐζει αλλα να μην ταΐζει αρκετά; Στην δικιά μου περίπτωση οι νεοσσοι έχουν μια μέρα διάφορα και ο μικρότερος που θεωρητικά θα ηταν και ο πιο αδύναμος έχω την εντύπωση οτι ζητάει περισσότερο φαγητό απο τα μεγαλύτερα αδέρφια του
 
Αυτό που μπορείς να κοιτάς για να δεις αν τα ταιζει αρκετά είναι η γούσα τους.. Ο λαιμός τους δλδ... Αν είναι γεμάτος δε χρειάζονται άλλο φαγητό. Μπορεί να ζητάνε αλλά η κανάρα δεν τους δίνει. Ξέρει η φύση τι κάνει!

Η ερώτηση σου ποια είναι; Αν ταίζει αρκετά ή αν ταίζει λιγότερο τα μεγαλύτερα (περίεργο όπως λες και εσύ);
 
Αυτό που μπορείς να κοιτάς για να δεις αν τα ταιζει αρκετά είναι η γούσα τους.. Ο λαιμός τους δλδ... Αν είναι γεμάτος δε χρειάζονται άλλο φαγητό. Μπορεί να ζητάνε αλλά η κανάρα δεν τους δίνει. Ξέρει η φύση τι κάνει!

Η ερώτηση σου ποια είναι; Αν ταίζει αρκετά ή αν ταίζει λιγότερο τα μεγαλύτερα (περίεργο όπως λες και εσύ);

H ερωτηση μου αν υπαρχει περιπτωση η καναρα να ταιζει αλλα οχι σε επαρκεις ποσοτητες... Οσο για το λαιμο τους καθε βραδυ που κοιταω πριν κλεισω τα φωτα παρατηρω οτι η γουσα δεν ειναι γεματη το ιδιο και στα τρια πουλακια ειναι φυσικο αυτο ή πρεπει σε καποιο να βοθησω και εγω λιγο;
 
Είναι μέσα και ο μπαμπάς; Ταίζει και ο μπαμπάς; Πόσα πουλάκια είναι στη φωλιά;
 
Είναι μέσα και ο μπαμπάς; Ταίζει και ο μπαμπάς; Πόσα πουλάκια είναι στη φωλιά;

Σορρυ για τα συνεχομενα ποστ κολλησε το νετ... Ο αρσενικος μεσα ειναι, αλλα επειδη γενικοτερα ειναι ντροπαλο και επιφυλακτικο πουλι λιγο στις αρχες πρεπει να τον ειδα να ταιζει και απο τοτε τιποτα(δεν ξερω τι κανει οταν λειπω) γενικοτερα εχει συμπεριφορα προστατη και σκοπου καθεται πανω απο τη φωλια οταν βγαινει η καναρα ή αλλιως θα πιασει μια γωνια στο κλουβι που εχει καλη ορατητα και θα παρατηρει το χωρο για τυχον απειλες...3 πουλακια ειναι μεσα
 
Λογικά θα τρώνε καλά ακόμη κι αν ο μπαμπάς δεν ταίζει... 3 είναι μια χαρά αριθμός για να τα ταίσει η κανλαρα. Εγώ στη θέση αν έβλεπα άδειες γούσες θα τους έδινα λίγο κρέμα λίγο πριν κουρνιάσουν. Γιατί αν δίνεις συνέχεια θα τα παρατήσει η κανάρα αφού θα τα βλέπει ταισμένα... Προσοχή όμως γιατί είναι δύσκολο σε μικρής ηλικίας νεοσσούς!

Έχεις ξαναταίσει μωρά καναρίνια;
 
Λογικά θα τρώνε καλά ακόμη κι αν ο μπαμπάς δεν ταίζει... 3 είναι μια χαρά αριθμός για να τα ταίσει η κανλαρα. Εγώ στη θέση αν έβλεπα άδειες γούσες θα τους έδινα λίγο κρέμα λίγο πριν κουρνιάσουν. Γιατί αν δίνεις συνέχεια θα τα παρατήσει η κανάρα αφού θα τα βλέπει ταισμένα... Προσοχή όμως γιατί είναι δύσκολο σε μικρής ηλικίας νεοσσούς!

Έχεις ξαναταίσει μωρά καναρίνια;

Η αληθεια ειναι οτι μικρα καναρινια δεν εχω ξαναταισει, η μονη εμπειρια που εχω ειναι απο χελιδονια που ειχαν πεσει απο φωλια τα κρατησα ζωντανα γυρω στις πεντε μερες μεχρι να μπαλωσει η μανα τους την φωλια και τα ξαναεβαλα και ενα μικρο περιστερι... Το βραδυ κανω αυτο που λες εχω ειδικη τροφη και τη δινω σε οσα ειναι λιγο γεματη η γουσια τους με μια οδοντογλυφιδα
 
Καλησπερα, τα μικρα ειναι σε πολυ καλη κατασταση η καναρα ταιζει κανονικα και εγω αν χρειαστει προσθετω πριν το βραδυ σε καποιο που δεν ειναι τοσο καλα ταισμενο. Θελω να ρωτησω ποια ειναι η πιο επικινδυνη περιοδος ηλικιακα για τους μικρους νεοσσους;
 
Τι εννοείς ποια είναι η πιο επικίνδυνη περίοδος Θανάση; Τι σε απασχολεί περισσότερο;
 
Τι εννοείς ποια είναι η πιο επικίνδυνη περίοδος Θανάση; Τι σε απασχολεί περισσότερο;

Επειδή έχω διαβάσει διάφορα σχετικά με τη θνησιμότητα των νεοσσων σε πολυ μικρή ηλικία και έχω αγχωθει λιγο, μετα απο ποια μέρα μπορούμε να πούμε οτι ι νεοσσος έχει "βρει" το δρόμο του; Με λίγα λόγια στατιστικά σε ποια ηλικία παρατηρείται το μεγαλυτερο ποσοστό θνησιμότητας;
 
Κινδυνεύουν περισσότερο όταν η τροφή παρέχεται από τους γονείς. Θεωρητικά, ο κίνδυνος μειώνεται μετά τον απογαγαλακτισμό. Βασική προϋπόθεση είναι να τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής.
 
Θαναση μηλο και πρασινα μετα την 10η μερα θα ξεκινησεις να δινεις κι αυτο μια φορα την εβδομαδα, τωρα που ειναι μικρα μετα τον μηνα μπορεις 2 και 3 φορες η οσες κρινεις εσυ
 
Πολύ μεγάλη προσοχή την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους
για τυχόν προσβολή απο - colibacillosis -
Συμβαίνει πάντα τις πρώτες ημέρες ζωής των νεοσσών (4 – 6 ημέρες)
1. Διακοπή ανάπτυξης και υποσιτισμός
2. Λερωμένες φωλιές: κίτρινα περιττώματα, διάρροια, οσμές
3. Η μητέρα έχει υγρό πτέρωμα στην κοιλιά και υψηλή εφύδρωση
4. Η μητέρα αρνείται πλέον να καθαρίσει τις φωλιές
 
Καλημερα, το ζευγαρι που εχω παλαιοτερα που ειχα δοκιμασει να τους βαλω σπανακι και μπροκολο δεν το αγγιζαν καθολουκαι απο οσο ξερω ο ξαδερφος μου που τα ειχε, απο πρασινα τους εβαζε μονο μαρουλι, μπορω να κανω κατι ωστε να προσθεσω στη διατροφη τους επιπλεον πρασινα;
 
Καλημέρα, ο μόνος τρόπος είναι να επιμένεις και να μην απογοητεύεσαι όταν διστάζουν να δοκιμάσουν. Από το μπρόκολο πιο πλούσιο σε βιταμίνες είναι το φύλλωμα. Αυτό που έχω προσέξει στα δικά μου είναι πως δοκιμάζουν πιο άφοβα όσα έχουν μικρά φυλλαράκια, όπως η χλωρή ρίγανη, ο βασιλικός, το θυμάρι. Όταν μάθουν ξεθαρρεύουν και δοκιμάζουν ό,τι τους βάλεις στο κλουβί.
 
Χλωρη ριγανη μπορω να χρησιμοποιησω και φρεσκια που εχω στο μπαλκονι;
 
Back
Top